10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(8-0412) 48-16-02
"04" жовтня 2007 р. Справа № 12/351-НМ
Житомирський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Пасічник С.С.
суддів: Гулової А.Г.
Філіпової Т.Л.
при секретарі Жарській І.В. ,
за участю представників сторін:
від позивача: не з'явився;
від відповідача: не з'явився,
розглянувши апеляційну скаргу Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1, с.Сінгури Житомирського району Житомирської області
на рішення господарського суду Житомирської області
від "12" червня 2007 р. у справі № 12/351-НМ (суддя Сікорська Н.А.)
за позовом Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1, с.Сінгури Житомирського району Житомирської області
до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Сінгури", с.Сінгури Житомирського району Житомирського області
про передачу майна у приватну власність в натурі на суму 135 236,15 грн.,
Рішенням господарського суду Житомирської області від 12.06.2007р. у справі №12/351-НМ в позові Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 (с.Сінгури Житомирського району Житомирської області) до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Сінгури" (с.Сінгури Житомирського району Житомирського області) про передачу майна у приватну власність в натурі на суму 135 236,15 грн. згідно переліку відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати з наведених у скарзі підстав та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов у повному обсязі.
Мотивуючи апеляційну скаргу, позивач посилається на порушення господарським судом першої інстанції при прийнятті оскарженого рішення норм матеріального і процесуального права та неповне з'ясування обставин справи, що призвело до неправильних висновків, про що свідчить наступне:
- суд першої інстанції прийшов до неправильного висновку, що Суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_1 не являється членом СВК "Сінгури" і відповідно до ст.99 Господарського кодексу України та п.5.2 Статуту СВК "Сінгури" не може ставити вимогу про одержання паю, оскільки, володіючи майновими паями на загальну суму 138176,00 грн., являється одним з найбільших власників майнових паїв СВК "Сінгури" та, відповідно, членом кооперативу;
- місцевий господарський суд вважає, що СВК "Сінгури" не являється власником майна, однак згідно п.6.1 статуту СВК "Сінгури" майно та майнові права кооперативу складаються з основних та оборотних фондів та майнових прав Агрофірми "Сінгури", що передаються кооперативу в результаті реорганізації Агрофірми "Сінгури" в порядку правонаступництва, відповідно до розподільного балансу;
- майнові паї у майновому фонді майна Агрофірми "Сінгури" являються майновими паями СВК "Сінгури", що підтверджується п.2.1 статуту СВК "Сінгури", яким передбачено, що правонаступником Агрофірми "Сінгури" є СВК "Сінгури";
- суд першої інстанції, не врахувавши приписи ч.1 ст.364 ЦК України, згідно якої співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності, безпідставно відмовив в задоволенні позову;
- суд безпідставно посилається в рішенні на ч.2 ст.369 ЦК України, оскільки, на думку скаржника, до спірних правовідносин слід застосовувати положення 356 ЦК України, якими регулюються відносини спільної часткової власності.
Крім того, в апеляційній скарзі позивач вказує, що звернувся з позовом як підприємець, оскільки майно в натурі на суму 135 236,15 грн., яке він просить передати у приватну власність, необхідне позивачу та буде використовуватись останнім саме в підприємницькій діяльності.
Відповідач письмового відзиву на апеляційну скаргу суду не надав.
Представники сторін в судове засідання не з'явились, про причини своєї неявки суд апеляційної інстанції не повідомили.
Зважаючи на те, що про дату та час проведення судового засідання сторони були повідомлені належним чином (ухвалу Житомирського апеляційного господарського суду від 09.07.2007р. про прийняття апеляційної скарги до провадження та призначення до розгляду на 04.10.2007р. було надіслано на адреси сторін рекомендованими листами 13.07.2007р. згідно реєстру відправки рекомендованої кореспонденції, що додається до матеріалів справи), а також враховуючи положення ст.101 Господарського процесуального кодексу України про межі перегляду справ в апеляційній інстанції, колегія суддів вважає, що нез'явлення в засідання суду представників сторін, а також неподання відповідачем письмового відзиву на апеляційну скаргу, не перешкоджають переглядові справи за наявними в ній доказами.
Дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскарженого рішення, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
12.02.2007р. Суб'єкт підприємницької діяльності ОСОБА_1 звернувся до господарського суду Житомирської області з позовом до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Сінгури" про передачу йому у приватну власність майна в натурі згідно переліку на суму 135 236,15 грн. (а.с.2-4), посилаючись на ст.364 ЦК України та вказуючи, що він являється приватним підприємцем і співвласником майнових паїв, однак належне йому, як співвласнику, майно, на загальну суму свого майнового паю, не може отримати у власність в натурі.
Рішенням господарського суду Житомирської області від 12.06.2007р., як зазначалось вище, в задоволення зазначеної позовної заяви було відмовлено, з чим також погоджується судова колегія апеляційного господарського суду, враховуючи таке.
Указом Президента України "Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки" від 03.12.1999р. №1529/99 з метою забезпечення реалізації державної аграрної політики, прискорення реформування та розвитку аграрного сектора економіки на засадах приватної власності, відповідно до частини четвертої статті 13 Конституції України було постановлено здійснити організаційні заходи щодо реформування протягом грудня 1999р. - квітня 2000р. колективних сільськогосподарських підприємств на засадах приватної власності на землю та майно шляхом забезпечення всім членам колективних сільськогосподарських підприємств права вільного виходу з цих підприємств із земельними частками (паями) і майновими паями та створення на їх основі приватних (приватно-орендних) підприємств, селянських (фермерських) господарств, господарських товариств, сільськогосподарських кооперативів, інших суб'єктів господарювання, заснованих на приватній власності.
З метою забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки, створення сприятливих умов для розвитку підприємництва і орендних відносин на селі було прийнято Указ Президента України "Про заходи щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки" від 29 січня 2001 року №62/2001, згідно якого на Міністерство аграрної політики України, Раду Міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські, районні державні адміністрації покладено обов'язок розробити та здійснити комплекс організаційних заходів, зокрема, щодо: уточнення складу і вартості пайових фондів майна членів колективних сільськогосподарських підприємств; визначення розмірів паїв колишніх членів колективних сільськогосподарських підприємств, що не були ними одержані в натурі, грішми або цінними паперами при припиненні членства, а також встановлення осіб, які є їх власниками; запровадження документального посвідчення права власності на паї шляхом видачі свідоцтв про право власності на пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майнові сертифікати); забезпечення вільного здійснення права власності на паї, зокрема передачі паїв в оренду з виплатою орендної плати в розмірі не менше одного відсотка вартості паю, купівлі-продажу, дарування, міни, передачі у спадщину; виділення групі осіб (окремим особам), які є власниками паїв, індивідуально визначених об'єктів зі складу майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств чи їх правонаступників стосовно майна; недопущення порушень майнових прав колишніх членів колективних сільськогосподарських підприємств, у тому числі права власності на паї; забезпечення неухильного виконання правонаступниками реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств майнових обов'язків, які перейшли до них від зазначених підприємств, зокрема стосовно колишніх членів цих підприємств.
На виконання вищевказаного Указу Президента України Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 28.02.2001р. №177 "Про врегулювання питань щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектору економіки, якою було затверджено "Методику уточнення складу і вартості пайових фондів майна членів колективних сільськогосподарських підприємств, у тому числі реорганізованих"; "Порядок визначення розмірів майнових паїв членів колективних сільськогосподарських підприємств та їх документального посвідчення"; "Типове положення про комісію з організації вирішення майнових питань, що виникають у процесі реформування аграрного сектору економіки".
З метою забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектора економіки і забезпечення неухильного виконання правонаступниками реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств майнових обов'язків, які перейшли до них від зазначених підприємств, Наказом Міністерства аграрної політики України від 14.03.2001р. №62 було затверджено "Порядок розподілу та використання майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств".
На підставі Указу Президента України "Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки" від 03.12.1999р. №1529/99 Сільськогосподарську Агрофірму "Сінгури" було реорганізовано та 16.03.2000р. створено Сільськогосподарський виробничий кооператив "Сінгури", який став правонаступником вказаного підприємства, про що свідчить п.2.1 Статуту останнього (а.с.59-68).
Співвласниками майнових паїв Сільськогосподарської Агрофірми "Сінгури" 21.05.2001р. було створено Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрхміль-Сінгури". З наявного в матеріалах справи Статуту товариства, зареєстрованого Житомирською РДА за №158, вбачається, що воно не є правонаступником реорганізованої Агрофірми "Сінгури" (а.с. 74-75).
Згідно договорів дарування від 28.12.2004р. і 28.04.2005р. та Свідоцтв про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (а.с.26-27, 55-57) ОСОБА_1 є співвласником майнових паїв у пайовому фонді Колективного сільськогосподарського підприємства "Агрофірми "Сінгури" на загальну суму 138176,00 грн.
01.02.2003р. між Суб'єктом підприємницької діяльності ОСОБА_1 (Орендарем) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрхміль-Сінгури" (Орендодавцем) було укладено договір оренди майна (а.с.30-31), згідно п.2.1 якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в користування столярний цех з інвентарем та прилягаючою територією в с.Сінгури Житомирського району.
Відповідно до п.4.1 договір вступає в силу з дня його підписання сторонами і діє до 31.01.2012р. без права розірвання на протязі перших 5 років (2007р.) з правом викупу.
Відповідно до внесених у вищевказаний договір доповнень (а.с.32) сторони погодили, що Орендодавець передає, а Орендар приймає в користування та на збереження пилораму (інв. №856), будинок бригадний (інв. №90) та склад (інв. №91).
Згідно наявного в матеріалах справи та підписаного сторонами по договору Акту передачі основних та оборотних фондів для використання у виробництві від 01.02.2003р. об'єкти оренди було передано позивачу (а.с.33,34).
Як вбачається з листа голови Сінгурівської сільської ради №319 від 04.09.2006р. (а.с.14), загальними зборами уповноважених членів Агрофірми "Сінгури" від 26.02.2000р. було затверджено:
- Акт оцінки вартості майна, та визначення майнового пайового фонду та майнової ставки Агрофірми "Сінгури" Житомирського району Житомирської області станом на 01.03.2000р. з уточненням на 01.02.2004р.;
- Уточнення структури пайового фонду Агрофірми "Сінгури" станом на 01.02.2004р., затвердженої зборами уповноважених членів Агрофірми "Сінгури" від 26.02.2000р., зборами членів Агрофірми "Сінгури" від 13.02.2004р.;
- Перелік майна (основних засобів) пайового фонду членів Агрофірми "Сінгури" Житомирського району від 23.02.2004р.;
- Перелік оборотних засобів, які входять до пайового фонду реформованої Агрофірми "Сінгури", затверджений зборами членів Агрофірми "Сінгури" від 13.02.2004р. (а.с.15-24, 80-94).
Тобто вказаними зборами співвласників було здійснено оцінку вартості майна, визначено майновий пайовий фонд Агрофірми "Сінгури", уточнено його структуру, складено перелік майна (основних засобів) пайового фонду членів Агрофірми "Сінгури".
14.01.2006р. відбулися збори співвласників майнових паїв реорганізованої Агрофірми "Сінгури", рішення яких оформлено протоколом №1 від 14.01.2006р. (а.с. 40-43).
Згідно вказаного протоколу №1 на порядок денний зборів співвласників майнових сертифікатів бувшої Агрофірми "Сінгури", зокрема, ставились питання щодо створення нового підприємства та про врегулювання майнових відносин співвласників майнових паїв реформованої Агрофірми з користувачами вказаного майна.
Зазначені збори проводились у відповідності до Рекомендацій щодо проведення загальних зборів колишніх членів реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства, затверджених наказом Міністерства аграрної політики України від 07.02.2001р. №16, 04.03.2006р.
Згідно вказаних рекомендацій, метою проведення загальних зборів колишніх членів реорганізованої Агрофірми, які є співвласниками його майна, є організація процесу врегулювання майнових відносин між користувачами майна реорганізованого сільськогосподарського підприємства та співвласниками цього майна, оформлення майна пайового фонду у спільну часткову власність.
Підготовку до перших Зборів Співвласників здійснює ініціативна група співвласників майна, представників новостворених агроформувань - користувачів майна разом з органами місцевої влади та місцевого самоврядування. У ході підготовки зборів співвласників ініціативна група забезпечує повідомлення співвласників майна реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства про порядок денний, дату, час, місце проведення Зборів Співвласників і організовує реєстрацію учасників Зборів Співвласників.
Збори Співвласників проводяться за підтримки місцевих органів державної влади та органів місцевого самоврядування, обласних центрів і районних відділів реформування сільського господарства, які надають правову допомогу співвласникам майна та здійснюють необхідну роз'яснювальну роботу.
На розгляд перших Зборів Співвласників виносяться, зокрема, питання: - створення Комісії з організації вирішення майнових питань, що виникають у процесі реформування (надалі - Комісія); - затвердження Положення про Комісію з організації вирішення майнових питань, що виникають у процесі реформування аграрного сектора економіки (згідно з Типовим положенням про Комісію); - затвердження порядку скликання та організації роботи наступних Зборів Співвласників.
Робота зборів і прийняття рішень оформляються протоколом, підписаним головою та секретарем Зборів Співвласників.
На наступні Збори Співвласників виносяться, зокрема, питання:
- затвердження Положення про порядок визначення складу майна пайового фонду колишнього колективного сільськогосподарського підприємства та його розподілу (для підприємств, де паювання майна не проводилось);
- затвердження переліку та вартості активів і пасивів реорганізованого колективного сільськогосподарського підприємства, відображених у його балансі, а також зобов'язань, які не відображені в балансі на дату реорганізації;
- затвердження акта розрахунку пайового фонду на дату реорганізації, з урахуванням майна, що призначалося, але не використано для погашення заборгованості зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів і державних цільових фондів у зв'язку із списанням цієї заборгованості відповідно до законодавства;
- затвердження структури та плану розподілу пайового фонду майна;
- затвердження розмірів паїв колишніх членів колективних сільськогосподарських підприємств, що не були ними одержані в натурі, грішми або цінними паперами при припиненні членства, а також списку осіб, які є їх власниками.
- затвердження списку осіб, які мають право на майновий пай, але які не були враховані при паюванні майна, та/або осіб, які не мали такого права, але їм було його помилково надано.
- затвердження пропозицій щодо виділення групі осіб (окремим особам), які є власниками паїв, індивідуально визначених об'єктів із складу майна реорганізованих колективних сільськогосподарських підприємств та передачі у власність співвласникам майна на підставі договорів про спільне володіння, користування та розпорядження майном.
- прийняття рішення щодо організації підготовки документального посвідчення права власності на паї та виписки свідоцтв про право власності на пай члена колективного сільськогосподарського підприємства та інші питання.
Отже, згідно вказаних рекомендацій саме збори співвласників наділені повноваженнями вирішувати питання про виділення та передачу майна реорганізованої Агрофірми у приватну власність.
Крім того, для вирішення вказаних питань зборами співвласників, згідно рекомендацій, має бути створена Комісія з організації вирішення майнових питань.
Відповідно до Методики уточнення складу і вартості пайових фондів майна членів колективних сільськогосподарських підприємств, у тому числі реорганізованих, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2001р. №177, співвласники - це члени підприємства, в тому числі реорганізованого, за якими зберігається право на майнові паї у пайовому фонді підприємства, але які не отримали його в натурі чи не передали як внесок до статутного фонду правонаступника.
Майновий пай - це частка майна члена підприємства у пайовому фонді, виражена у грошовій формі та у відсотках розміру пайового фонду.
Отже, місцевий господарський суд вірно визначив, що співвласники - це члени підприємства - фізичні особи.
Стаття 24 ЦК України вказує, що фізичною особою вважається людина, як учасник цивільних відносин.
Згідно списку, підписаного членами комісії по врегулюванню майнових відносин реформованої агрофірми "Сінгури" Житомирського району Житомирської області (а.с.80-94), співвласниками майна реорганізованої агрофірми "Сінгури" є бувші її члени - фізичні особи.
Крім того, як вбачається з наявних в матеріалах справи договорів дарування від 28.04.2005р. та від 28.12.2004р. (а.с.55-57), вони були укладені на користь ОСОБА_1 як фізичної особи, а тому й Свідоцтвами про право власності на майновий пай члена КСП (майновими сертифікатами), виданими Сінгурівською сільською радою на підставі зазначених договорів дарування (а.с.26-27), визначено право власності ОСОБА_1 на частку в пайовому фонді майна колективного сільськогосподарського підприємства відповідно до списку осіб, які мають право на майновий пай, затвердженого зборами співвласників 13.02.2004р., саме як фізичної особи.
Відповідно до статті 1 Господарського процесуального кодексу України підприємствам, установам, організаціям, іншим юридичним особам (у тому числі іноземним), громадянам, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, а також у випадках, передбачених законодавчими актами України, державним та іншим органам, фізичним особам, що не є суб'єктами підприємницької діяльності (у корпоративних спорах та справах про банкрутство), надано право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.
Отже, місцевий господарський суд дійшов вірного висновку про те, що ОСОБА_1 саме як суб'єкт підприємницької діяльності безпідставно звернувся до господарського суду з вимогою про передачу йому у приватну власність майна в натурі на суму майнового паю, оскільки у нього відсутні права на вказане у позовній заяві майно, а його права та інтереси як підприємця не були порушені.
Доводи ж апеляційної скарги Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 за наведеного вище не є підставою для скасування рішення господарського суду Житомирської області від 12.06.2007р.
Керуючись ст.ст. 101,103,105 Господарського процесуального кодексу України, Житомирський апеляційний господарський суд
1. Рішення господарського суду Житомирської області від 12.06.2007р. у справі №12/351-НМ залишити без змін, а апеляційну скаргу Суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 (с.Сінгури Житомирського району Житомирської області) - без задоволення.
2. Справу №12/351-НМ повернути до господарського суду Житомирської області.
Головуючий суддя Пасічник С.С.
судді:
Гулова А.Г.
Філіпова Т.Л.
Віддрук. 4 прим.:
1 - до справи,
2,3 - сторонам,
4 - в наряд