Справа № 219/1920/22
Провадження № 3/219/957/2022
10 серпня 2022 року суддя Артемівського міськрайонного суду Донецької області Худіна О.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Бахмутського районного відділу поліції ГУНП в Донецькій області відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Артемівськ Донецької області, громадянки України, продавець магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ФОП ОСОБА_2 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , якій відповідно до ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП роз'яснені права, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 156 КУпАП, -
встановив:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 077301 від 31.05.2022 року - 31.05.2022 року о 12-48 хвилин в АДРЕСА_2 , в магазині «Продукти» ФОП ОСОБА_3 , гр.-ка ОСОБА_1 , всупереч вимог ст.. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», здійснювала роздрібну торгівлю тютюнових виробів. Здійснювала роздрібну торгівлю горілкою, чим порушила вимоги ст.. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального». Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 156 КУпАП .
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена своєчасно та належним чином.
До суду від адвоката Павличук В.П., який діє в інтересах ОСОБА_1 надійшло клопотання, відповідно якого останній з посиланням на ст..ст. 1,7, 9-12, 156, 251, 255, 256, 280 КУпАП, ст.ст. 1, 15, 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», ст..ст. 55 Господарського кодексу України, ст.. 62 КУ, вказує, що суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП може бути лише суб'єкт господарювання. Між тим, жодні дані про те. Що ОСОБА_1 є суб'єктом господарювання та від свого імені здійснювала господарську (підприємницьку) діяльність, в матеріалах справи відсутні. Крім вказаного, протокол про адміністративне право рушення складений даних необхідних для вирішення справи, а саме: 1) не вказано якими саме тютюновими виробами ОСОБА_1 здійснювала торгівлю; 2) не вказана кваліфікація адміністративного правопорушення, що скоїла особа. Більш того, правоохоронні органи вилучили тютюнові вироби та алкогольні напої без участі як власника приміщення, так і особи, яка здійснює підприємницьку діяльність в даному приміщенні. Враховуючи викладене, адвокат просить суд, розглянути адміністративну справу за його відсутність та відсутність ОСОБА_1 та провадження по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП щодо ОСОБА_1 - закрити за відсутності в її діях складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, а вилучені в приміщенні магазину по АДРЕСА_2 тютюнові вироби та алкогольні напої згідно переліку, що міститься у «протоколі досмотру» від 31.05.2022 року, долученого до матеріалів справи, повернути ОСОБА_1 .
Відповідно вимог ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідивши наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого прийняти законне, обґрунтоване і вмотивоване рішення.
Згідно ст. 278 КУпАП, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішується питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи зібрані необхідні додаткові матеріали, які мають значення для правильного вирішення справи.
Вивчивши доводи адвоката, дослідивши матеріали, що додано до протоколу серії ВАВ № 077301 від 31.05.2022 року, приходжу до наступних висновків.
Диспозиція ч. 1 ст. 156 КУпАП передбачає відповідальність за здійснення роздрібної або оптової торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання (у тому числі іноземних суб'єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування.
Згідно з ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Відповідно до ст. 17 вказаного вище закону, за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Частино 1 ст. 55 Господарського кодексу України визначено, що суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Згідно з ч. 2 ст. 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Системне тлумачення вказаних вище норм Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» та ГПК України дає підстави дійти висновку, що роздрібна торгівля тютюновими виробами та горілчаними виробами дозволяється лише суб'єкту господарювання і за наявності у суб'єкта господарювання ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами.
З огляду на викладене, суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП може бути лише суб'єкт господарювання.
В матеріалах справи відсутні відомості про те, що ОСОБА_1 є суб'єктом господарювання, або, що вона перебуває у трудових відносинах з власником магазину та дані про те, що вона має повноваження для реалізації товару магазину. Факт продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів ніяким чином не підтверджений, оскільки відсутній документ (фіскальний чек) про придбання тютюнових виробів та горілки у ОСОБА_1 та отримання нею виручки за продаж. Це свідчить про те, що протокол складений відносно неналежного суб'єкта.
Крім того, в матеріалах справи відсутні відомості про передачу на зберігання вилученого майна, що складає предмет торгівлі.
В матеріалах справи наявний протокол досмотру від 31.05.2022 року, з якого вбачається вилучення з господарського приміщення магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 » спиртних напоїв та тютюнових виробів, проте відсутні відомостей про місце зберігання тютюнових виробів, мається квитанція про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення № 60 про передачу на зберігання алкогольного напою (горілки).
До того ж, якщо йдеться про реалізацію алкогольних напоїв, то цей факт фіксується відповідною контрольною закупкою, дані про яку в матеріалах справи також відсутні. Автор протоколу також не надав відеозапис процесу реалізації.
Отже, уповноважений поліцейський з тих чи інших причин не надав жодного доказу на підтвердження адміністративного правопорушення та обґрунтованості складання протоколу про адміністративне правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.156 КУпАП, чим продемонстрував свавілля по відношенню до працезайманих осіб.
Згідно рішення ЕСПЛ у справі Ушаков та Ушакова проти України від 18 червня 2015 року суд при оцінці доказів керується критерієм доведеності «поза розумним сумнівом». Згідно з його усталеною практикою доведеність може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій стосовно фактів, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою. Більше того, слід нагадати, що під час провадження на підставі конвенції не у всіх справах неухильно застосовується принцип affirmanti incumbit probatio (той, хто стверджує щось, повинен довести це твердження). Коли вся чи значна частина інформації щодо подій, про якій йдеться, відомо виключно органам влади. У такому випадку тягар доведення можна вважати покладеним на органи влади, адже саме вони мають надати задовільні та переконливі пояснення в аспекті ст.3 конвенції.
При таких даних, тобто через неправильну підготовку уповноваженим поліцейським матеріалів справи для суду, суд не вбачає наявності усіх обов'язкових ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.
У зв'язку з чим, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження по справі підлягає закриттю.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст.221, 283, 284 КУпАП, суддя, -
постановив:
На підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , закрити через відсутність в її діях складу адміністративного правопорушення.
Вилучені предмети торгівлі, тютюнові вироби та алкогольні напої згідно переліку, що міститься у «протоколі досмотру» від 31.05.2022 року, після набрання постанови законної сили, підлягають поверненню особі, у якій вони були вилучені.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя О.О.Худіна