про відмову у відкритті апеляційного провадження
10 серпня 2022 рокуЛьвівСправа № 380/21594/21 пров. № А/857/8181/22
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
судді-доповідача -Обрізка І. М.
суддів -Іщук Л. П.
Шинкар Т. І.
перевіривши апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2022 року у справі № 380/21594/21 за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Соколівка-Лан" до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення,
Ухвалою судді Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2022 року апеляційну скаргу залишено без руху у зв'язку із не відповідністю вимогам, встановленим статтею 296 Кодексу адміністративного судочинства України та ч.1 ст.295 КАС України, та надано десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення виявлених недоліків.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12 липня 2022 року відмовлено в задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Львівській області про поновлення строку на апеляціне оскарження та продовжено строк на усунення недоліків апеляційної скарги на 10 днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Копію зазначеної ухвали скаржник отримав 12 липня 2022 року до електронного кабінету користувача підсистеми "Електронний суд" ,що підтвержується довідкою Восьмого апеляційного адміністративного суду про доставку електронного листа.
Проаналізувавши матеріали справи, суд прийшов до висновку про наявність підстав для відмови у відкритті апеляційного провадження з огляду на наступне.
На виконання вимог вказаної ухвали у встановлений судом строк, скаржником подано клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження, про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги на 30 днів післязакінчення воєнного стану в Україні, а у випадку неможливості задоволення такого - продовжити строк для усунення недоліку апеляційної скарги.
Щодо поновлення строку на апеляційне оскарження, апелянт зазначає, що питання належності вручення процесуальних документів учасникам справи було предметом неодноразового аналізу Верховним Судом (постанови від 01.07.2021 року у справах №522/3546/20, №802/118/17-а , від 17.062021 року у справі №420/2097/20 та ряд інших), де зазначено застосування положень п.п.15.15 п.15 ч.1 розділу VII Перехідних положень КАС України та вручення судових рішень у паперовій формі.
З приводу клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження, колегія суддів зазначає, що таке не підлягає до задоволення, з огляду на те, що в ухвалі суду від 12 липня 2022 року вже було надано оцінку питанню належності вручення процесуальних документів учасникам справи в електронній формі. Жодних інших підстав скаржник не наводить.
Щодо покликання на постанови Верховного Суду, в яких зазначено про необхідність вручень судових рішень у паперовій формі, то таке не заслуговує на увагу, оскільки оцінка належності вручення процесуальних документів Верховним Судом надана до 05.10.2021 року, тобто до початку функціонування підсистеми "Електронний суд" та "Електронний кабінет".
Відповідно до частини другої статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Із поданого клопотання про продовження строку для усунення недоліків апеляційної скарги слідує, що скаржник знову ж не може оплатити судовий збір у зв'язку з обмеженим фінансуванням, тому в чергове просить його продовжити.
Разом з тим, на думку апеляційного суду, якщо бюджетні установи діють як суб'єкти владних повноважень, то відсутність фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.
Крім того, враховуючи ту обставину, що судом вже продовжувався строк для усунення такого недоліку апеляційної скарги, підстав для продовження терміну сплати судового збору скаржнику немає.
Частиною першою статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Статтею 8 Закону України "Про судовий збір" обумовлено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити, звільнити від його сплати або розстрочити сплату судового збору на певний строк , але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Таким чином, Законом України «Про судовий збір» не встановлено пільг щодо сплати судового збору для скаржника, яким не надано достатніх доводів та не наведено обставин, що дають підстави для задоволення клопотання про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги до закінчення воєнного стану на території України, а тому в задоволенні такого слід відмовити.
Відповідно до положень частини третьої статті 298 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга залишається без руху у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі (пункт 4 частини першої статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України).
Оскільки однією з підстав залишення апеляційної скарги без руху є подання апеляційної скарги після закінчення строків, установлених статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, то відповідно до пункту 4 частини 1 статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції за зазначених обставин відмовляє у відкритті апеляційного провадження.
На підставі викладеного, керуючись статтями 298, 299, 325 Кодексу адміністративного судочинства України,
В задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Львівській області про поновлення строку на апеляційне оскарження, про відстрочення сплати судового збору або продовження строку для усунення недоліків апеляційної скарги відмовити.
Відмовити у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2022 року у справі № 380/21594/21 за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Соколівка-Лан" до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Суддя-доповідач І. М. Обрізко
судді Л. П. Іщук
Т. І. Шинкар