Ухвала
Іменем України
17 жовтня 2007 року
Справа № 2-6/9853-2007А
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Лисенко В.А.,
суддів Латиніна О.А.,
Антонової І.В.,
секретар судового засідання Макарова Г.О.
за участю представників сторін:
позивача: Зорін А.Є., довіреність № 6-д від 16.07.2007,
відповідача - Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з лісового і мисливського господарства: Закир'яєва З.Ф., довіреність № 03-13/1038 від 25.09.2006,
відповідача - Державного підприємства "Алуштинське лісове господарство": не з'явився,
розглянувши апеляційну скаргу Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з лісового і мисливського господарства на постанову господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Шкуро В.М.) від 28.08.2007 по справі № 2-6/9853-2007А
за позовом Виробничого кооперативу "Літнє містечко" (вул. Октябрьська, 43-87, місто Алушта, 98500)
до Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з лісового і мисливського господарства (вул. Гавена, 2, місто Сімферополь, 95000)
Державного підприємства "Алуштинське лісове господарство" (пров. Заводський, 6, місто Алушта, 98500)
про визнання протиправною бездіяльності та спонукання до виконання певнихдій
Виробничий кооператив «Літнє містечко" звернувся до господарського суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом про визнання протиправною бездіяльності Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з лісового і мисливського господарства та Державного підприємства «Алуштинське лісове господарство" щодо:
нездійснення технічного обстеження лісних площ на земельній ділянці, площею 2,2334 га в с. Сонячнегір'я в районі прикордонного посту, яка затребується Виробничим кооперативом «Літнє містечко";
нездійснення розрахунку втрат лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню;
невидачі акту технічного обстеження лісних площ на вказаній земельній ділянці;
невидачі розрахунку втрат лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню, та зобов'язані відповідачів:
здійснити технічне обстеження лісних площ на земельній ділянці, площею 2,2334 га в с. Сонячнегір'я в районі прикордонного посту;
здійснити розрахунок втрат лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню у зв'язку з вилученням земельної ділянки;
видати позивачу акт технічного обстеження лісних площ на земельній ділянці, площею 2,2334 га і розрахунок втрат лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню у зв'язку з вилученням земельної ділянки.
Постановою господарського суду Автономної Республіки Крим від 28.08.2007 (суддя Шкуро В.М.) у справі № 2-6/9853-2007А позов задоволено у повному обсязі.
Постанова суду мотивована тим, що відповідачі безпідставно не здійснюють владні управлінські функції в частині розгляду клопотання Виробничого кооперативу «Літнє містечко" про погодження місцерозташування об'єкта на землях Малоріченської селищної ради та визначення розміру втрат лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню.
Не погодившись з рішенням суду, Республіканський комітет Автономної Республіки Крим з лісового і мисливського господарства звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить постанову скасувати, у позові відмовити.
Доводи скарги мотивовані тим, що спор не має публічно-правового значення, оскільки регулює окремі правовідносини, пов'язані із майбутнім правом оренди земельної ділянки позивача.
Крім того, на думку сторони, не вирішено питання, із яких земель надається земельна ділянка позивачеві, оскільки Алуштинське державне лісогосподарське підприємство взагалі не існує.
Суд не звернув увагу на те, що рішення Малорічінської сільської ради № 7/61 від 31.08.2006 прийнято за межами наданим йому повноважень.
Крім того, суд не вказав жодного нормативного акту, на підставі якого прийняте рішення. Більш детальніше доводи вказані у скарзі.
Заперечень на апеляційну скаргу не надійшло.
Розпорядженням в.о. голови Севастопольського апеляційного господарського суду від 17.10.2007 змінено склад судової колегії, суддю Градову О.Г. замінено на суддю Антонову І.В.
В судове засідання не з'явився представник Державного підприємства "Алуштинське лісове господарство", про час та місце розгляду апеляційної скарги повідомлені належним чином.
Судова колегія розглядає справу за відсутністю вказаної сторони, оскільки відповідно до частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Перевіривши постанову суду першої інстанції відповідно до вимог статей 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, судова колегія встановила таке.
На підставі договору оренди землі від 20.10.2005 (т.1, а.с. 38-42) позивач є користувачем земельної ділянки площею 7,8305 га в с.Сонячнегір'я в районі прикордонного посту.
Рішенням 7-ї сесії 5-го скликання Малоріченської селищної ради (т.1, а.с. 11) надано згоду Виробничому кооперативу «Літнє містечко" на збір матеріалів узгодження місцерозташування земельної ділянки площею 2,2334 га в с. Сонячнегір'я в районі прикордонного посту, із земель Алуштинського ГЛОХ (Алуштинське державне лісогосподарське підприємство), для розширення території рекреаційного комплексу. В подальшому, на підставі наказу Державного комітету лісового господарства України № 85 від 05.03.2007, Алуштинське державне лісогосподарське підприємство (Алуштинський ГЛОХ) перейменоване у Державне підприємство «Алуштинське лісове господарство" (т.1, а.с.88). З метою узгодження місцерозташування земельної ділянки площею 2,2334 га в с. Сонячнегір'я в районі прикордонного посту для розширення території рекреаційного комплексу, заява позивача передана на розгляд постійно діючої комісії з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів. Листом від 05.03.2007 (т.1, а.с. 12) позивач звернувся до Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з лісового і мисливського господарства з проханням дозволити виконання акту технічного обстеження лісних площ в Алуштинському лісгоспі на земельній ділянці площею 2,2334 га, яка планується до відведення Виробничому кооперативу «Літнє містечко" із земель, вкритих лісною (деревною і чагарниковою) рослинністю. Зазначений лист отриманий Рескомлісом 05.03.2007 та зареєстрований за вх.№ 63-з. Відповідно до пункту 5 Положення про Республіканський комітет Автономної Республіки Крим з лісового і мисливського господарства, затвердженого постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим № 383 від 11.07.2006, комітет у відповідності зі своїми завданнями безпосередньо, а також через підприємства здійснює, зокрема, розгляд клопотань юридичних осіб про узгодження місцерозташування об'єкта на землях відповідних сільських, селищних, міських рад і надає свої висновки відповідній сільській, селищній, міській раді чи місцевій державній адміністрації для прийняття відповідного рішення про узгодження місцерозташування об'єкта. Саме Рескомліс забезпечує на території Автономної Республіки Крим реалізацію державної політики, а також Автономної Республіки Крим у сфері лісового і мисливського господарства, здійснює управління в цій сфері.
Згідно з пунктом 3 Положення у сферу управління Рескомлісу входять державні лісогосподарські, лісомисливські і інші підприємства і організації, які є юридичними особами і безпосередньо підпорядковані і підконтрольні Рескомлісу.
Резолюцією голови Рескомлісу лист позивача від 05.03.2007 переданий для розгляду та прийняття рішення Ушакову В.М. - директору Державного підприємства «Алуштинське лісове господарство" (т.1, а.с.12).
Згідно зі Статутом Державного підприємства «Алуштинське лісове господарство", затвердженого наказом Державного комітету лісового господарства України № 85 від 05.03.2007, Державне підприємство «Алуштинське лісове господарство" входить до сфери управління Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з лісового і мисливського господарства.
Таким чином, суд першої інстанції зробив правильний висновок, що Республіканським комітетом Автономної Республіки Крим з лісового і мисливського господарства, як суб'єктом владних повноважень, делеговані Державному підприємству «Алуштинське лісове господарство» владні управлінські функції в частині надання адміністративних послуг щодо розгляду клопотань юридичних осіб про узгодження місцерозташування об'єкта і надані висновки про узгодження місцерозташування об'єкта.
З матеріалів справи вбачається, що Державним підприємством «Алуштинське лісове господарство" виставлений рахунок № 09 від 07.03.2007 на оплату технічного обстеження лісових площ площею 2,2334 га в розмірі 10050,30 грн. Зазначена сума сплачена позивачем квитанцією № 0130004009 від 12.03.2007 (т.1, а.с. 20). Однак, на момент розгляду справи, технічного обстеження лісних площ в Алуштинському лісгоспі на земельній ділянці площею 2,2334 га, яка планується до відведення Виробничому кооперативу «Літнє містечко" із земель, вкритих лісною (деревною і чагарниковою) рослинністю, з видачею відповідного акту та розрахунку втрат лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню у зв'язку з вилученням земельної ділянки, відповідачами не здійснено.
За такими обставинами суд першої інстанції зробив правильні висновки про задоволення позову у повному обсязі.
Доводи апеляційної скарги щодо відсутності публічно-правового спору та відсутності законодавчо визначеного обов'язку комітету провести технічне обстеження витребуваної земельної ділянки та видати відповідний акт, спростовуються викладеним вище. Дії Рескомлісу з організації технічного обстеження земельних ділянок, вкритих лісною рослинністю, і підготовці розрахунку втрат лісогосподарського виробництва є однією із форм забезпечення реалізації державної політики, а також повноважень Автономної Республіки Крим у сфері лісного господарства.
Також неспроможними є й доводи скарги з посиланням на перевищення повноважень Малоріченською селищною радою з прийняття рішення № 7/61 від 31.08.2006, оскільки вказане рішення не скасовано та не визнано недійсним.
Судова колегія не приймає до уваги доводи апеляційної скарги, оскільки визначення остаточного розміру втрат дійсно належить комісії з питань вибору земельної ділянки, але надання комісії пропозицій щодо такого розміру віднесено до компетенції Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з лісового і мисливського господарства та делеговані Державному підприємству «Алуштинське лісне господарство".
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права. У зв'язку з цим постанова суду залишається без змін, а апеляційна скарга - без задоволення. Керуючись статтями 195, 196, 198 (пункт 1), 200, 205 (пункт 1 частини 1), 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з лісового і мисливського господарства залишити без задоволення.
Постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 28.08.2007 у справі № 2-6/9853-2007А залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку і строки, передбачені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя підпис В.А. Лисенко
Судді підпис О.А.Латинін
підпис І.В. Антонова