Рішення від 22.07.2022 по справі 128/650/22

Справа № 128/650/22

Провадження № 2/144/298/22

ЗАОЧНЕРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" липня 2022 р. Теплицький районний суд Вінницької області

в складі: головуючого судді - Германа О.С.,

секретаря судового засіданні - Пігулі А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Теплик в порядку спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям,

ВСТАНОВИВ:

Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації звернулись до суду із позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та просять стягнути з відповідача грошові кошти у розмірі 1628 грн. 41 коп., виплачені у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, мотивуючи вимоги наступним 11 листопада 2019 року до управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації звернулась ОСОБА_1 за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, оскільки її сім'я має середньомісячний сукупний дохід нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї, на підставі наданих ОСОБА_1 документів, передбачених пунктом 6 Порядку та ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'я», їй було призначено державну соціальну допомогу на період з 01.11.2019 по 30.04.2020. Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» установлено, що на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2 (далі - карантин), строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям, які було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад з подальшим проведенням перерахунку розміру плаченої державної соціальної допомоги на підставі заяви та необхідних документів, поданих до закінчення терміну дії карантину. Відповідно до вищевказаної постанови відповідачу було подовжено виплату зазначених вимог в автоматичному режимі до 31.07.2020, за період з 01.11.2019 по 31.07.2020, ОСОБА_1 отримала 14160, 23 грн.

28 серпня 2020 року ОСОБА_1 повторно звернулась за виплатою державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та надала заяву про призначення всіх видів соціальної допомоги. Відповідно до рішення від 05.11.2020 відповідачу відмовлено в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, у зв'язку з тим, що середньомісячний сукупний дохід сім'ї перевищує рівень прожиткового мінімуму для сім'ї. Враховуючи п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» позивачем було здійснено перерахунок розміру допомоги, в результаті якого було виявлено, що ОСОБА_1 зобов'язана повернути управлінню надмірно виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.07.2020 по 31.07.2020 у сумі 1628, 41 грн. Відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» щомісячна допомога надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Дана допомога призначається на підставі заяви, довідки про склад сім'ї, декларації про доходи та майновий стан осіб, які входять до складу сім'ї. Відповідачем не вжито заходів до погашення сум заборгованості, що змусило позивача звернутися до суду з даним позовом.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, до суду надавав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує та наполягає на їх задоволенні, не заперечує щодо заочного розгляду справи.

Згідно ч. 3 ст.211 ЦПК України - учасник справи має право заявляти клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач в судове засідання не з'явилась, про розгляд справи повідомлялась за місцем реєстрації. Про причини неявки суду не повідомлено. Відзив до суду не подавався.

За таких обставин, суд ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів та існуванням умов передбачених ст. 280 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи, вивчивши та оцінивши докази по справі та співставивши їх у відповідності до норм чинного законодавства, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

На обліку Управління соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації перебуває ОСОБА_1 як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, що підтверджується: заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій на пільг (а.с.7-8); декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с. 9-10); довідкою про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб (а.с.11);довідкою про доходи ОСОБА_1 (а.с.12).

Згідно з довідкою про розмір виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.11.2019 по 31.07.2020 ОСОБА_1 нараховано 12531 грн. 41 коп., виплачно 14160 грн. 23 коп., переплачено - 1628 грн. 41 коп. (а.с.15)

Відповідно до п. 2 Постанови КМУ «Про деякі питання виплати державної соціальної допомоги» від 22.07.2020 №632 (далі Постанова №632) заява про призначення з липня 2020 року подана ОСОБА_2 до Управління 28.08.2020.

За результатами розгляду поданої ОСОБА_1 заяви відповідно до Порядку №250 (в редакції Постанови №632) за рішенням Управління заявнику відмовлено в наданні допомоги малозабезпеченим сім'ям, оскільки щомісячний сукопний дохід перевищує обо дорівнює рівню прожиткового мінімумум для сім'ї (а.с.24). Повідомлення про відмову в наданні допомоги із зазначенням підставі для відмови та порядку оскарження рішення отримане заявником особисто.

Згідно з п. 2 Постанови КМУ «Про деякі питання надання державної соціальної допомоги» від 08.04.2020 №264 (далі Постанова №264) орган соціального захисту населення проводить перерахунок розміру виплаченої державної соціальної допомоги, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю на підставі поданої особою або її законним представником заяви та необхідних документів.

Враховуючи вказані норми Постанови №264 та не підтверджене право на призначення допомоги з 01.07.2020, вже виплачена ОСОБА_1 без її звернення допомога за липень 2020 в розмірі 1628 грн. 41 коп. підлягає поверненню до бюджету.

17.12.2021 ОСОБА_1 було направлено повідомлення про необхідність повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з попередженням про надання позовної заяви до суду щодо відшкодування надміру виплаченої допомоги, проте належна сума до повернення відповідачем не сплачена.

Відповідно до ст. 15 ЦК України - кожна особа має право на захист цивільних прав та інтересів у разі їх порушення.

Частиною 2 ст. 16 ЦК України - визначено, що способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; відшкодування моральної шкоди, тощо.

Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно з пунктом першим частини першої статті 1215 ЦК України - не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбачені Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» № 250 від 24 лютого 2003 року (далі Порядок № 250).

У відповідності до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», малозабезпечена сім'я - це сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї. Право сім'ї на цю допомогу залежить не лише від доходів, але і від її майнового стану, зайнятості працездатних членів сім'ї та інших факторів;

державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї; прожитковий мінімум для сім'ї - визначена для кожної сім'ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення; середньомісячний сукупний дохід сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім'ї, одержаний ними протягом шести місяців, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

При цьому до середньомісячного сукупного доходу сім'ї не включається допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях, допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, під час здійснення зазначених заходів, а також інші доходи, визначені Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до ст. 5 Закону, розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Контроль за правильністю призначення і виплати державної соціальної допомоги, використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання такої допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки.

Під час надання державної соціальної допомоги проводиться перевірка майнового стану членів сім'ї в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 5 Порядку № 250 передбачено, що для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає, зокрема: декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики.

Для призначення державної соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї подає нові заяву та декларацію.

Відповідно до п. 2 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», затв. Постановою КМУ від 24.02.2003 №250, державна соціальна допомога призначається на 6 місяців з місяці звернення за її призначенням. Для призначення допомоги на наступний строк уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї подає нові заяву та декларацію.

Згідно з п. 2 Постанови КМУ «Про деякі питання надання державної соціальної допомоги» від 08.04.2020 №264 орган соціального захисту населення проводить перерахунок розміру виплаченої державної соціальної допомоги, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю на підставі поданої особою або її законним представником заяви та необхідних документів.

Враховуючи вказані норми Постанови №264 та не підтверджене право на призначення допомоги з 01.07.2020, вже виплачена ОСОБА_1 без її звернення допомога за липень 2020 в розмірі 1628,41 грн. підлягає поверненню до бюджету.

ОСОБА_1 надмірно виплачена допомога добровільно не сплачена.

Відповідно до п. 2 Постанови №264 у разі неможливості добровільного повернення виплачених сум допомоги такі кошти стягуються у судовому порядку.

Згідно ч.1 ст. 1212 Цивільного Кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

Таким чином, на підставі викладеного, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню, та підлягає стягненню з ОСОБА_1 на користь управління праці та соціального захисту надміру виплачена сума коштів в сумі 1628 грн. 41 коп.

На підставі викладеного, та керуючись ст.11, 15, 62, 81, 169, 203, 213, 215, 223. 226, 263, 265, 282-284, 289, 430 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Позов Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям - задовольнити.

Стягнути зі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , надмірно виплачені кошти в сумі 1628 (одна тисяча шістсот двадцять вісім) грн. 41 коп., як такі, що виплачені з Державного бюджету у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на користь управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації на рахунок НОМЕР_2 , МФО 820172, код 03191928, в призначенні платежу вказати: повернення надмірно виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, прізвище, ім'я, по-батькові, адресу, КПКВК 2501030, які в подальшому будуть перераховані до державного бюджету.

Стягнути зі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 2841 грн. 00 коп.

Роз'яснити ОСОБА_1 що відповідно до ст. 284 ЦПК України, рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за його письмовою заявою, складеною відповідно до вимог ст. 285 ЦПК України, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Вінницького апеляційного суду. Учасники справи, яким повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя