02 серпня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/5080/22
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/5080/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
09.06.2022 ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУПФ), в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення з 01.04.2019 відсоткового значення розміру його пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення та обмеження її виплати 75% суми підвищення, зобов'язавши ГУПФ здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 у розмірі 90% суми грошового забезпечення, відображеного у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 №9/1/5075/фп49968 від 19.08.2021, провівши виплати у розмірі 100% суми підвищення пенсії.
Позовні вимоги мотивовані посиланням на обставини порушення права позивача на належне пенсійне забезпечення внаслідок протиправної відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою з урахуванням відсотка грошового забезпечення, встановленого під час призначення пенсії.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 13.06.2022 позовну заяву було залишено без руху.
Після усунення недоліків позовної заяви, ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 20.06.2022 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
05.07.2022 до суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просить відмовити у його задоволенні повністю за безпідставністю. Вказує, що перерахунок пенсії з урахуванням 100% підвищення є неможливим, оскільки на даний час Урядом прийняті постанови №804 та №1088, якими передбачено виплату перерахованих з 01.01.2018 пенсій відповідно до Постанови №704 у 2019 році в розмірі 75% суми підвищення пенсії, а у 2020 році - в розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 (а.с. 30-31).
Розгляд справи, відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФ, де отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
19.08.2021 ІНФОРМАЦІЯ_1 складено довідку №9/1/5075/фп49968 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для обчислення пенсії з 05.03.2019, яку надіслано до ГУПФ для перерахунку пенсії (а.с. 36).
Зі свого боку позивач звертався до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки проте отримав відмову про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача.
Вважаючи порушеним своє право на належне пенсійне забезпечення, позивач оскаржив відмову відповідача до суду.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 29.12.2021 у справі №440/13509/21 позов ОСОБА_1 задоволено. Суд, зокрема зобов'язав ГУПФ здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, відображених у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.08.2021 №9/1/5075/фп49968 (за вирахуванням фактично виплачених сум пенсії).
На виконання судового рішення відповідач здійснив перерахунок пенсії з 01.04.2019 у лютому 2022 року. Однак для обчислення пенсійної виплати враховано лише 70% грошового забезпечення. У підсумку розмір пенсії (з надбавками) склав 12086,55 грн, з урахуванням попередньої суми пенсії 2880,99 грн та підвищення 6904,17 грн (75% від 9205,56 грн) згідно з постановою №103 від 21.02.2018 підвищення складає 9205,56 грн, з яких виплачується з 01.01.2018 щомісячно 50% від підвищення - 4602,78 грн, з 01.01.2019 щомісячно 75% від підвищення - 6904,17 грн, з 01.01.2020 щомісячно 100% підвищення - 9205,56 грн (а.с. 37).
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо зменшення при перерахунку з 01.04.2019 та виплаті раніше призначеної позивачу пенсії з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, а також щодо обмеження виплати пенсії 75 відсотками суми підвищення, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.
Вирішуючи позов у частині вимог щодо обмеження розміру пенсії 70% грошового забезпечення, суд виходить з такого.
На момент звільнення позивача зі служби та виходу на пенсію діяло Положення про пенсійне забезпечення осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та їх сімей, затверджене Постановою Ради Міністрів СРСР від 10.11.1982 № 986, відповідно до якого позивачу призначено пенсію у розмірі 75% грошового забезпечення військовослужбовця, що підтверджується розрахунком на пенсію Міністерства оборони за вислугу років (а.с. 21-22).
09.04.1992 Верховною Радою України прийнято Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (надалі - Закон №2262-ХІІ), який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України - військовослужбовців Збройних Сил України, Прикордонних військ України, Національної гвардії України, Управління охорони вищих посадових осіб України, інших військових формувань, що створюються Верховною Радою України, Служби безпеки України, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України та членів їх сімей, а також військовослужбовців колишніх Збройних Сил СРСР, органів державної безпеки і внутрішніх справ СРСР та членів їх сімей.
Оскільки ОСОБА_1 був звільнений з військової служби у колишніх Збройних Силах СРСР у відставку, на нього як військовослужбовця поширюється дія означеного Закону.
Відповідно до п. а) ч. 1 ст. 13 Закону №2262-XII (в редакції на день прийняття Закону), пенсії за вислугу років призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2 - 80 процентів.
Редакція частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, норма якої визначала максимальний відсотковий розмір відповідних сум грошового забезпечення військовослужбовця для обчислення пенсії, змінювалася неодноразово.
Так, у період з 1996 по 2002 роки максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", становив 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, у період з 2002 по 2011 роки - 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
В подальшому Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VІ від 08.07.2011, який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема змінено у відсотках розмір грошового забезпечення, максимальний розмір якого, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI, який набрав чинності з 01.10.2011, обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Законом України від 27.03.2014 №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності в цій частині 01.05.2014, статтю 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" викладено в наступній редакції: "Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів".
З матеріалів справи суд встановив, що з моменту призначення ОСОБА_1 пенсії в розмірі 75% грошового забезпечення її розмір змінювався за наслідками перерахунку та обчислювався з грошового забезпечення у відсотку, розмір якого визначався з вислуги років ОСОБА_1 за чинною редакцією Закону №2262-XII.
До моменту здійснення перерахунку на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", позивач отримував пенсію у розмірі 90% грошового забезпечення.
За наслідками проведеного перерахунку з 01.01.2018 пенсія позивачу призначена в розмірі 70% грошового забезпечення, що включає посадовий оклад - 3350,00 грн, оклад за військовим званням - 950,00 грн, надбавка за вислугу років - 2150,00 грн, усього - 6450,00 грн.
Однак зважаючи на те, що перерахунок пенсії позивача пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, на визначення розміру пенсійних виплат не може поширюватися законодавство, ухвалене після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.
Позивачу при призначенні пенсії її розмір розрахований виходячи з 75% відсотків грошового забезпечення. Разом з цим у подальшому пенсія позивача перераховувалася, максимальний відсоток її становив 90% грошового забезпечення.
Таким чином відповідач фактично визнав за позивачем право на обчислення його пенсії за вислугу років у розмірі 90% грошового забезпечення.
Водночас з 01.01.2018 перерахунок пенсії позивача проведено з урахуванням обмеження розміру грошового забезпечення у 70%.
Проте, на переконання суду, застосування відповідачем норми частини другої статті 13 Закону №2262-XII у редакції чинній на дату проведення перерахунку є порушенням приписів частини першої статті 58 Конституції України, оскільки у даному випадку становище позивача погіршилося.
За таких обставин суд дійшов висновку про те, що відповідач безпідставно врахував граничний розмір грошового забезпечення відповідно до норми частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ у редакції чинній на дату проведення останнього перерахунку пенсії.
Отже, дії відповідача щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 зі зменшенням відсоткового розміру пенсії з 90% до 70% вчинені не на підставах, що визначені законами України.
Надаючи оцінку вимогам щодо визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 100 % суми підвищення пенсії на підставі довідки Полтавського ОТЦКСП від 19.08.2021 №9/1/5075/фп49968, суд зважає на таке.
На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 29.12.2021 у справі №440/13509/21 відповідач здійснив перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі лише 70% грошового забезпечення відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.03.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
У зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
Отже, з 05.03.2019 пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Суд не приймає до уваги доводи відповідача про необхідність застосування до спірних відносин положень постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", оскільки як визначено частиною четвертою статті 63 Закону №2262-ХІІ, у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Фактично ця постанова, з урахуванням вже визначеного позивачу з 05.03.2019 права на виплату пенсії з урахуванням 100 відсотків підвищення, з 04.09.2019 обмежує розмір гарантованого пенсійного забезпечення позивача у 2019 році 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.
Тобто вказаний нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України є таким, що звужує зміст та обсяг існуючих прав позивача на законодавчо встановлений розмір пенсійного забезпечення.
Посилання ж пенсійного органу на те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1088 від 24.12.2019 з 01.01.2020 виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, не спростовує факту того, що пенсійним органом було протиправно, починаючи з 05.03.2019, зменшено розмір пенсії позивача за рахунок виплати з 05.03.2019 75 відсотків суми підвищення належної йому пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 замість 100 відсотків суми підвищення пенсії.
За таких обставин у спірних відносинах відсутні підстави для застосування при обчисленні та нарахуванні пенсійних виплат позивачу з 04.09.2019 положень постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №804, оскільки такі дії призведуть до звуження права позивача на належний розмір гарантованої державною пенсійної виплати, що суперечитиме приписам статті 22 Конституції України.
Тож суд вважає за необхідне визнати протиправними дії ГУПФ щодо перерахунку та виплати з 01.04.2019 основного розміру пенсії ОСОБА_1 у розмірі 70 % усіх сум грошового забезпечення, відображених у довідці Полтавського ОТЦКСП від 19.08.2021 №9/1/5075/фп49968, зобов'язавши відповідача здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії позивачу у розмірі 90% усіх сум грошового забезпечення, відображених у цій довідці, та з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.
Відтак заявлений позов суд визнає обґрунтованим, у зв'язку з чим такий підлягає задоволенню у повному обсязі.
Згідно з приписами частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо перерахунку та виплати з 01.04.2019 основного розміру пенсії ОСОБА_1 у розмірі 70 % усіх сум грошового забезпечення, відображених у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.08.2021 №9/1/5075/фп49968.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у розмірі 90% усіх сум грошового забезпечення, відображених у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.08.2021 №9/1/5075/фп49968, та з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, у сумі 1984 (одна тисяча дев'ятсот вісімдесят чотири) грн 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку впродовж тридцяти днів з моменту його підписання в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.Б. Супрун