П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
02 серпня 2022 р.м.ОдесаСправа № 420/26218/21
Категорія: 11902000 Головуючий в 1 інстанції: Хурса О. О.
Місце ухвалення: м. Одеса
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Лук'янчук О.В.
суддів - Бітова А. І.
- Ступакової І. Г.
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 травня 2022 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області про оскарження рішень, дій та бездіяльності органу місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області щодо відмови надати запитувану інформацію на запит від 13.12.2021 року;
- зобов'язати Куяльницьку сільську раду Подільського району Одеської області надати йому - ОСОБА_1 , повну відповідь на запит від 13.12.2021 року відповідно до поставлених питань у порядку Закону України “Про доступ до публічної інформації” від 13.01.2011 №2939-VI, із змінами і доповненнями, надати завірені належним чином копії рішень Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області “Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства” громадянам: ОСОБА_2 ; ОСОБА_3 ; ОСОБА_4 ; ОСОБА_5 ; ОСОБА_6 ; ОСОБА_7 ; ОСОБА_8 ; ОСОБА_9 ; ОСОБА_10 ; ОСОБА_11 ; ОСОБА_12 ; ОСОБА_13 та повідомити, чи отримали вказані громадяни у Куяльницької сільської ради Подільского району Одеської області дозволи на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га. Для ведення особистого селянського господарства.
В обґрунтування позовних вимог зазначається, що він 13.12.2021 направив запит про доступ до публічної інформації до відповідача, у якому просив надати завірені належним чином копії рішень Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області “Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства” громадянам: ОСОБА_14 ; ОСОБА_3 ; ОСОБА_15 ; ОСОБА_5 ; ОСОБА_6 ; ОСОБА_7 ; ОСОБА_8 ; ОСОБА_9 ; ОСОБА_10 ; ОСОБА_11 ; ОСОБА_12 ; ОСОБА_13 . Також просив повідомити, чи отримали вказані громадяни дозволи на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства. Вiдповiдь він просив відсканувати та направити на електронну адресу.
16.12.2021 року відповідач листом №02-29/237iз повідомив про надання дозволу ОСОБА_16 та надала копію рішення, однак вказана інформація не запитувалась. Стосовно громадян по яким запитувалась інформація відповідач повідомив, що інформацію про громадян України, які отримали земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства можна ознайомитися на сайті Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області.
16.12.2021 року позивач повторно звернувся до відповідача із інформаційним запитом, на який отримав відповідь від 17.12.2021 року №02-29/237iз, в якому вказано, що інформацію про громадян України, які отримали земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства можна ознайомитися на сайті Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області.
Позивач зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону України “Про доступ до публічної інформації” №2939-VI (далі - Закон №2939-VI) відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Таким чином, позивач вважає відмову відповідача неправомірною та просить задовольнити позовні вимоги.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27 травня 2022 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області про оскарження рішень, дій та бездіяльності органу місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб - задоволено.
Визнано неправомірною відмову Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області в наданні інформації на запит на інформацію ОСОБА_1 від 13.12.2021 року.
Зобов'язано Куяльницьку сільську раду Подільського району Одеської області надати ОСОБА_1 у встановленому Законом України “Про доступ до публічної інформації” порядку повну відповідь на запит на інформацію від 13.12.2021.
Стягнуто з Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати на правничу допомогу у розмірі 700,00 грн.
Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції, Куяльницька сільська рада Подільського району Одеської області подала апеляційну скаргу, в якій зазначає про неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи, невірне застосування норм матеріального та процесуального права, а тому просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове про відмову у задоволенні позовних вимог.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги апелянт зазначає, що 21.12.2021 року позивачу було направлено відповідь на запит та надано належним чином завірені копії рішень Куяльницької сільської ради, а тому вказує про наявність підстав для скасування рішення суду першої інстанції. Також вказано про порушення норм процесуального права, оскільки ухвали про відкриття провадження відповідач не отримував.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 13.12.2021 направив Куяльницькому сільському голові запит про доступ до публічної інформації, у якому просив надати завірені належним чином копії рішень Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області “Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства” громадянам: ОСОБА_14 ; ОСОБА_3 ; ОСОБА_15 ; ОСОБА_5 ; ОСОБА_6 ; ОСОБА_7 ; ОСОБА_8 ; ОСОБА_9 ; ОСОБА_10 ; ОСОБА_11 ; ОСОБА_12 ; ОСОБА_13 . Також просив повідомити, чи отримали вказані громадяни дозволи на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства. Скановану вiдповiдь просив направити на електронну адресу.
16.12.2021 року за №02-29/237iз Куяльницькою сільською радою Подільського району Одеської області сформовано відповідь на запит від 13.12.2021, відповідно до якої повідомлено, що громадянину ОСОБА_16 рішенням Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області №2892-VIII від 23.10.2021 вже надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, копія рішення додається. Заначено, що прізвища громадян України, які отримали земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства - можна ознайомитися за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_1
16.12.2021 позивач повторно направив Куяльницькому сільському голові запит про доступ до публічної інформації, у якому просив надати завірені належним чином копії рішень Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області “Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства” громадянам: ОСОБА_14 ; ОСОБА_3 ; ОСОБА_15 ; ОСОБА_5 ; ОСОБА_6 ; ОСОБА_7 ; ОСОБА_8 ; ОСОБА_9 ; ОСОБА_10 ; ОСОБА_11 ; ОСОБА_12 ; ОСОБА_13 . Також просив повідомити, чи отримали вказані громадяни дозволи на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства. Скановану вiдповiдь просив направити на електронну адресу (а.с.27).
17.12.2021 року за №02-29/237iз Куяльницькою сільською радою Подільського району Одеської області сформовано відповідь на запит від 16.12.2021, відповідно до якої повідомлено, що з рiшеннями Куяльницької сільської ради про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - можна ознайомитись за наступним посиленням: https://kuyalnyksr.odessa.gov.ua/?page_id=265.
Вважаючи, що Куяльницька сільська рада грубо порушила Закон України «Про доступ до публічної інформації» та фактично відмовила у доступі до публічної інформації, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалюючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з того, що дії, що підлягали обов'язковому виконанню відповідно до закону, а саме - надання у встановлений ч. 1 ст.20 Закону № 2939-VI строк відповіді на запит на інформацію: направлення сканованих копій рішень на електронну адресу - фактично не були виконані відповідачем, що відбулося через неправомірну відмову в наданні інформації, оскільки у відповіді вказано, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, а тому прийшов до висновку про задоволення позовних вимог.
Надаючи правову оцінку рішенню суду першої інстанції з урахуванням доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Відповідно до ст. 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Закон України «Про доступ до публічної інформації» визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Згідно ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації (ч.1 ст.2 Закону).
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 13 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Відповідно до ч.4 ст.13 Закону усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.
Згідно з ч.1, 2 ст. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації», запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Згідно ч. 1 ст. 20 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно з ч.1 ст.22 Закону розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
Як було зазначено, 13.12.2021 року позивач відповідно до Закону звернувся до Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області із запитом на отримання публічної інформації та просив надати завірені належним чином копії рішень Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області “Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства” громадянам: ОСОБА_2 ; ОСОБА_3 ; ОСОБА_4 ; ОСОБА_5 ; ОСОБА_6 ; ОСОБА_7 ; ОСОБА_8 ; ОСОБА_9 ; ОСОБА_10 ; ОСОБА_11 ; ОСОБА_12 ; ОСОБА_13 та повідомити, чи отримали вказані громадяни у Куяльницької сільської ради Подільского району Одеської області дозволи на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,00 га. Для ведення особистого селянського господарства.
Листами від 16.12.2021 року №02-29/237iз та від 17.12.2021 року №02-29/237із Куяльницька сільська рада Подільського району Одеської області вказала, що інформацію про громадян України, які отримали земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства можна ознайомитися на сайті Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області.
Разом з тим, положеннями ч.2 ст.22 Закону передбачено, що відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації, що вже саме по собі свідчить про протиправність такої відповіді.
Колегія суддів вважає, що з огляду на встановлені обставини неправомірної відмови в наданні позивачу спірної інформації, фактичного не розгляду по суті запиту позивача, та з метою повного та всебічного захисту прав та інтересів позивача, слід зобов'язати Куяльницьку сільську раду Подільського району Одеської області надати відповідь на спірний запит на інформацію в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Апелянт в апеляційній скарзі зазначає,що 21.12.2021 року позивачу було направлено відповідь на запит та надано належним чином завірені копії рішень Куяльницької сільської ради, а тому вказує про наявність підстав для скасування рішення суду першої інстанції.
Надаючи оцінку таким доводам апелянта, колегія суддів зазначає, що предметом спору у даній справі є перевірка правомірності дій відповідача при розгляді заяви позивача про надання публічної інформації від 13.12 2021 року, натомість апелянтом вказано про відповідь на запит від 16.12.2021 року. Водночас, як вже зазначалося, відповідь на запит позивача від 13.12.2021 року є такою, що надана не відповідно до норм законодавства.
Щодо зазначення апелянтом про неотримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, а отримання лише позовної заяви, то колегія суддів не приймає їх до уваги, оскільки матеріалами справи підтверджено направлення судом першої інстанції на електронну адресу відповідача як позову та додатків до нього так і ухвал та в матеріалах справи міститься докази доставлення такого листа ( позову з додатками та ухвал).
Враховуючи викладене, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вони не спростовують висновків суду першої інстанції, яким повно та правильно встановлено обставини справи і ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до положень статті 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладені обставини та з огляду на наведені положення законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судове рішення без змін.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів,
Апеляційну скаргу Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 травня 2022 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складено та підписано 02 серпня 2022 року.
Головуючий суддя: О.В. Лук'янчук
Суддя: А. І. Бітов
Суддя: І. Г. Ступакова