Код суду 233 № 389/1510/22
02.08.2022 року Суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Орчелота А.В., розглянув матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від ТВО командира військової частини НОМЕР_1 відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Димине, Кропивницького району, Кіровоградської області, військовослужбовця військової частини НОМЕР_1, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст.172-10КУпАП,
Згідно протоколу б/н про військове адміністративне правопорушення, передбачене ст.172-10КУпАП від 07 липня 2022 року військовослужбовець ОСОБА_1 - 21 червня 2022 року о 10 год. 30 хв., під час несення служби у тимчасовому місці перебування підрозділу в АДРЕСА_2, відмовився від виконання законних команд командира «начальника».
Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст.172-10КУпАП.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення приходжу до такого.
Відповідно ст.278КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.7КУпАП провадження у справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно із статтею 245КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом…
Відповідно до ст.256КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, між іншим, суть адміністративного правопорушення та нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
Частина 1 статті 172-10 КУпАП передбачає відповідальність за відмову від виконання законних вимог командира (начальника).
Разом з тим, частиною 2 статті 172-10КУпАП передбачена відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене в умовах особливого періоду.
Згідно зі ст.1 Закону України «Про оборону України» від 06 грудня 1991 року № 1932-Х11 зі змінами: особливий період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №133/2022 від 14 березня 2022 року продовжено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» № 259/2022 від 18 квітня 2022 року продовжено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №341/2022 від 17 травня 2022 року продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
З огляду на вищенаведене протиправні дії ОСОБА_1 , зазначені в протоколі, відбулись в умовах особливого періоду, однак, за фабулою протоколу, посилання на останнє відсутні та навіть не зазначена жодна із частин статті 172-10КУпАП.
Суддя не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді. Суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Вище зазначені недоліки, допущені при складенні протоколу про адміністративне правопорушення, позбавляють суддю можливості здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення, як цього вимагає ст.245КУпАП та ст.6Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод і, як наслідок, здійснити розгляд справи про адміністративне правопорушення та прийняти законне і обґрунтоване рішення по ній.
Враховуючи наведене вище, вважаю, що протокол та додані до нього матеріали справи про адміністративне правопорушення, слід повернути ТВО командиру військової частини НОМЕР_1 для належного оформлення, відповідно до норм діючого законодавства України, задля уникнення порушення прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст.268КУпАП, забезпечивши права громадянина ОСОБА_1 на справедливий суд.
Керуючись ст.ст.256,276,283,284КУпАП, -
Протокол про адміністративне правопорушення б/н від 07 липня 2022 року, разом із доданими до нього матеріалами, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за ст.172-10КУпАП - повернути ТВО командиру військової частини НОМЕР_1 - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя А.В.Орчелота