Справа № 545/2452/22
Провадження № 3/545/846/22
"25" липня 2022 р. суддя Полтавського районного суду Полтавської області Стрюк Л.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділу поліції №2 Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , інші відомості суду не відомі,
за ч.1 ст. 130, ст.124 КУпАП,-
Водій ОСОБА_1 26.06.2022 о 17 год 40 хв. у с. Супрунівка по вул. Соборна,5, керуючи транспортним засобом Renault Trafic д.н.з. НОМЕР_1 не переконався в безпечності руху, здійснив наїзд на пішохода ОСОБА_2 , який стояв попереду автомобіля. Внаслідок ДТП автомобіль отримав пошкодження, травмований пішохід ОСОБА_2 та завдані матеріальні збитки.
Окрім того, водій ОСОБА_1 26.06.2022 о 17 год 40 хв. в с. Супрунівка по вул. Соборна,5, керував транспортним засобом Renault Trafic д.н.з. НОМЕР_1 у стані алкогольного сп'яніння. Медичний огляд на стан сп'яніння проводився у встановленому законом порядку в медичному закладі у лікаря КП «1-А Міська клінічна лікарня» ПМР та підтверджується довідкою №6742 від 26.06.2022. Алкотест №1185 - 2,41‰.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив:
-п.10.1, 1,5 ПДР України, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП;
-п.2.9 А ПДР України, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про час і місце судового розгляду справи шляхом надсилання йому SMS-повідомлення - у судове засідання не з'явився. Враховуючи, що згідно з положеннями ст.268 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124, 130 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності не є обов'язковою, тому суд вважає за можливе розглянути адміністративний матеріал за його відсутності.
Потерпілий ОСОБА_2 у судовому засіданні пояснив, що перебуваючи на військовій службі 26.06.2022 року о 17 год 40 хв., підійшовши до автомобіля Renault Trafic д.н.з. НОМЕР_1 , який зупинився біля шлагбаума, попросив водія вимкнути двигун автомобіля та надати документи для перевірки. Натомість водій почав рух вперед, він змушений був схопитися за капот автомобіля, проте водій не зупинив транспортний засіб, а продовжив рух та провіз його близько 50 метрів до того моменту, поки його не зупинили інші військовослужбовці. Внаслідок того, що водій здійснював різкі маневри, намагаючись результаті різких маневрів автомобіля впав на землю та отримав тілесні ушкодження.
Свідки ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 у судовому засіданні пояснили, що, перебуваючи на військовій службі 26.06.2022 о 17 год 40 хв. почули крики, вибігли на вулицю, побачили, як чорний мікроавтобус від'їжджав у напрямку із села, а ОСОБА_2 тримався за капот. Водій мікроавтобуса здійснював різкі маневри автомобілем, намагаючись скинути ОСОБА_2 , а коли різко загальмував, той впав на землю. Зупинивши автомобіль, з'ясували, що водій ОСОБА_1 та пасажир ОСОБА_6 були з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, невиразна мова, нестійка хода), тому викликали поліцію, а ОСОБА_2 - швидку медичну допомогу.
Заслухавши пояснення потерпілого, свідків, дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Згідно зі ст. 255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218 - 221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення, передбачені ст. 130 цього Кодексу, мають право складати уповноважені на те посадові особи органів внутрішніх справ (Національної поліції).
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію".
Пунктом 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
За змістом статті 31 цього Закону поліція може застосовувати превентивні заходи, серед яких: перевірка документів особи; опитування особи; зупинення транспортного засобу; застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, засобів фото - і кінозйомки, відеозапису.
Відповідно до ст. 35 вказаного Закону поліцейський має право зупиняти транспортні засоби у разі:1) якщо водій порушив Правила дорожнього руху;2) якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу;3) якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об'єктом чи знаряддям учинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення;4) якщо транспортний засіб перебуває в розшуку;5) якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;6) якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод;7) якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху;8) якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху; 9) порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.
Відповідно до п. 5 розділу І Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, у разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, якщо воно вчинене особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, або його розгляд не віднесено до компетенції Національної поліції України, поліцейський відповідно до статті 255 КУпАП складає протокол про адміністративне правопорушення.
Згідно з положеннями ст.. 255 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган(посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно ч. 1 ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції
У той же час, відповідно до вимог ч. 2, 3 ст. 266 КУпАП та положень Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103, даний огляд проводиться з використанням спеціальних технічних засобів працівником поліції, а у разі незгоди водія на проведення такого огляду працівником поліції або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
З викладеного слідує, що інспектор поліції повинен запропонувати водієві пройти огляд на стан сп'яніння із застосуванням спеціального технічного засобу за місцем зупинки транспортного засобу в разі наявності у нього ознак такого сп'яніння, і лише в разі відмови від такого огляду або незгоди з його результатами повинен запропонувати пройти такий огляд в медичній установі.
Відповідно до ч.5 та 6 ст.266 КУпАП, огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно до п. п. 8, 12 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, передбачених Наказами Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09.11.2015 року, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пунктах 3, 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я. Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.
Аналіз вищевказаних нормативних актів свідчить про те, що оформлення працівниками поліції направлення на медичний огляд до відповідного закладу охорони здоров'я у випадку відмови водія від проведення огляду з метою виявлення стану сп'яніння на місці зупинення транспортного засобу або незгоди з його результатами відповідно до встановленого порядку є обов'язковим. Якщо після оформлення направлення, водій транспортного засобу відмовляється від проведення медичного огляду і в закладі охорони здоров'я, поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду (пункт 8 Порядку №1103, пункт 6 розділу ІХ Інструкції з оформлення матеріалів №1395).
Встановлено, що у результаті огляду, проведеного поліцейським, виявлені ознаки сп'яніння: різкий запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода, млява мова.
Натомість ОСОБА_1 відмовився у присутності двох свідків від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, що підтверджується актом (а.с.5).
У зв'язку з чим, поліцейським оформлене направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (а.с.6).
Згідно з довідкою лікаря КП «1-А Міська клінічна лікарня Полтавської міської ради» відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги ОСОБА_7 від 26.06.2022 №6742 ОСОБА_1 звертався за медичною допомогою в стані алкогольного сп'яніння; алкотест №1185- 2,41‰ (а.с.7).
Відповідно до витягу з журналу реєстрації медичних оглядів для встановлення факту психоактивної речовини та стану сп'яніння КП «1-А Міська клінічна лікарня Полтавської міської ради» результат огляду ОСОБА_1 , проведеного лікарем ОСОБА_7 , становить 2,41‰ - алкогольне сп'яніння. Огляд проведений за допомогою алкотесту №1185 (а.с.23-24).
Разом з тим, згідно з актом огляду тимчасового затримання транспортного засобу, автомобіль Renault Trafic д.н.з. НОМЕР_1 доставлений для зберігання на спеціальний майданчик за адресою: с. Розсошенці, вул. Кременчуцька, 2В (а.с.4).
Будь-яких зауважень щодо незаконних дій поліцейських ні при складанні протоколів, ні після цього від нього не надходило.
Тоді як і доказів, які б спростовували винуватість ОСОБА_1 у скоєнні правопорушень, суду не надано.
Вина ОСОБА_1 підтверджується матеріалами справи в їх сукупності, а саме: даними, що містяться в протоколах про адміністративні правопорушення, схемою місця ДТП, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, довідкою лікаря КП «1-А Міська клінічна лікарня Полтавської міської ради» відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги ОСОБА_7 від 26.06.2022 №6742, витягом з журналу реєстрації медичних оглядів для встановлення факту психоактивної речовини та стану сп'яніння КП «1-А Міська клінічна лікарня Полтавської міської ради», результатами тестування №1185, проведеного лікарем ОСОБА_7 , результат тесту становить 2,41‰, відеозаписом з боді камери, поясненнями свідків.
Дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати:
-за ч.1 ст. 130 КУпАП - як як керування транспортними засобами в стані алкогольного сп'яніння;
-за ст.124 КУпАП - як порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортного засобу.
Відповідно до ч.2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Дослідивши матеріали справи, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, характер вчинених правопорушень, приходжу до висновку про винуватість ОСОБА_1 у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 130, ст.124 КУпАП, та накладення на нього стягнення у виді штрафу у розмірі санкції статті, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Керуючись ст. ст. 8, 24, 36, 124, ч.1 ст.130, 283-285, 287-290, 294 КУпАП,-
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 130, ст.124 КУпАП, та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 грн., на користь держави з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 496,20 грн. (отримувач ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, ЄДРПОУ 37993783, р/р UA908999980313111256000026001, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106).
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги.
Суддя Л.І.Стрюк