Справа № 455/388/22
Провадження № 3/455/253/2022
Іменем України
29 липня 2022 року м.Старий Самбір
Суддя Старосамбірського районного суду Львівської області Пошивак Ю.П.,
розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Відділення поліції №1 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області,
про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , -
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адмiнiстративні правопорушення (КУпАП),
ОСОБА_1 29.04.2022 року о 21 годині 38 хвилин в м.Добромиль по вул.Галицькій, Самбірського району Львівської області, керував автомобілем, марки «Volkswagen Touran», номерний знак НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 року, та вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.05.2022 року справу передано для розгляду судді Пошиваку Ю.П.
Справу призначено до розгляду на 14.06.2022 року на 10 годину 30 хвилин.
14.06.2022 року ОСОБА_1 подав в канцелярію суду клопотання, в якому просив розгляд справи відкласти, так як він має намір укласти угоду з адвокатом.
Розгляд справи відкладено на 27.06.2022 року на 11 годину 30 хвилин, який відкладено на 13.07.2022 року на 09 годину 45 хвилин.
12.07.2022 року на електронну адресу суду надійшло клопотання від ОСОБА_1 про відкладення судового розгляду справи у зв'язку із призупиненням повноважень (вступом на державну службу) адвокатом, який мав представляти його інтереси в суді, а також необхідністю пошуку іншого адвоката.
Розгляд справи відкладено на 29.07.2022 року на 10 годину 05 хвилин.
29.07.2022 року ОСОБА_1 не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. 28.07.2022 року подав в канцелярію суду додаткові пояснення, в який просив розгляд справи здійснити без його участі. Наголосив, що 29.04.2022 року алкоголю він не вживав та у стані алкогольного сп'яніння не знаходився. Своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушеня, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП не визнає, посилаючись на обствини, викладені в його письмових поясненнях від 27.06.2022 року та просить закрити справу на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
Вивчивши справу про адміністративне правопорушення, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, допиту свідків, висновком експерта, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, визначено, що кожна особа має право на справедливий суд.
Так, пунктом 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», звертається увага судів на неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників.
Згідно положень ст.252 КУпАП орган (посадова особа) приймає рішення на підставі досліджених доказів, оцінюючи їх за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
При цьому положеннями статті 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1ст.40 Закону України «Про Національну поліцію» поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою:
1) попередження, виявлення або фіксування правопорушення, охорони громадської безпеки та власності, забезпечення безпеки осіб;
2) забезпечення дотримання правил дорожнього руху.
З відеоматеріалів, долучених до протоколу, вбачається, що працівники поліції під час спілкування з водієм виявили у ОСОБА_1 ознаки алкогольного сп'яніння та запропонували останньому пройти тест на стан алкогольного сп'яніння за допомогою приладу «Drager», від проходження якого останній відмовився. Також ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння в медичному закладі, пройти який водій також відмовився.
При цьому, звертаю увагу на те, що відеозапис є послідовним, дає можливість повно, детально та об'єктивно дослідити обставини вчиненого правопорушення, відтворити послідовність подій та конкретизувати поведінку поліцейського та особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Відсутність свідків при проходження ОСОБА_1 є необов'язковою, так як обов'язок присутності таких виникає лише в разі, якщо працівник поліції не має відеореєстратора чи іншого технічного засобу відеозапису.
Посилання ОСОБА_1 в письмових поясненнях на невірну фіксацію години правопорушення, до уваги не беруться, так як година на боді камері поліцейського могла бути не виставленою, а відповідно до норм діючого законодавства, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу.
Також пояснення посилання ОСОБА_1 про те, що від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння він не відмовлявся, вважаю обраними ОСОБА_1 способом захисту, з метою уникнути адміністративної відповідальності за вчинене правопорушення.
Посилання ОСОБА_1 на те, що його не було відсторонено від подальшого керування транспортним засобом суддею також до уваги не беруться, так як автомобіль був припаркований на узбіччі автодороги, не перешкоджав руху інших учасників дорожнього руху, працівниками поліції евакуатор для його транспортування не викликався, посвідчення водія у ОСОБА_1 було вилучено, про що вказано в протоколі. Отже, фактично ОСОБА_1 був відсторонений від керування транспортним засобом.
Окрім того, в протоколі про адміністративне правопорушеннясерії ААБ №173084 від 29.04.2022 року зазначено, що ОСОБА_1 роз'яснено його права та обов'язки, передбачені ст.63 Конституції України, ст.268 КУпАП, і повідомлено, що розгляд адміністративної справи відбудеться у Старосамбірському районному суді.
Крім того, заперечень, зауважень щодо порушень поліцейськими законодавства при складанні протоколу за ч.1 ст. 130 КУпАП, невідповідність внесених до протоколу даних ОСОБА_1 не заявляв, дій на оскарження можливих неправомірних дій працівників поліції щодо події, яка мала місце 29.04.2022 року ОСОБА_1 зроблено не було.
Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» від 07 липня 1989 року, виходить з того, що у випадках коли поведінка учасників судового засідання свідчить про умисний характер їх дій направлений на невиправдане затягування процесу чи зловживання своїм процесуальним правом, суд має реагувати на вказані випадки законними засобами, аби не було знівельовано ключовий принцип - верховенство права, в тому числі проводити судове засідання у відсутність особи, як що таке затягування може нашкодити справі чи іншим учасникам справи. В цьому ж рішенні Європейський суд з прав людини зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
В рішенні по справі «О' Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати (далі Суд) постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
У рішенні ЄСПЛ від 21 липня 2011 року по справі «Коробов проти України» Європейський суд з прав людини вказав, що при оцінці доказів Суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом». Проте, така доведеність може випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумцій факту.
Таким чином, розглядаючи справу, дослідивши докази у справі, шляхом співставлення фактично досліджених по справі обставин зі змістом обставин, що ставляться особі у вину згідно з протоколом про адміністративне правопорушення та з диспозицією ч. 1 ст. 130 КУпАП, іншими нормами чинного законодавства, доходжу висновку, що дії ОСОБА_1 , містять ознаки саме такого правопорушення, та його дії необхідно кваліфікувати саме за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Винність ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення повністю доведена протоколом 1297 про адміністративне правопорушення, серії ААБ №173084 від 29.04.2022 року, актом огляду на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, рапортом інспектора СРПП відділення поліції №1 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області від 29.04.2022 року, відеозаписом події від 29.04.2022 року, з яких відомо, що ОСОБА_1 29.04.2022 року о 21 годині 38 хвилин в м.Добромиль по вул.Галицькій Самбірського району Львівської області, керував автомобілем, марки «Volkswagen Touran», номерний знак НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився.
Аналізуючи положення процесуального закону та оцінюючи кожен наведений вище доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність цих зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження в справі про адміністративне правопорушення, не вбачає будь-яких законних підстав не довіряти вказаним доказам.
Обставин, що пом'якшують відповідальність, не знаходжу.
Обставин, що обтяжують відповідальність, не знаходжу.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, вважаю, що на ОСОБА_1 слід накласти стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
У відповідності до ст.40-1 КУпАП слід стягнути з особи, на яку накладено адміністративне стягнення, судовий збір в дохід держави в сумі 496 гривень 20 копійок.
Керуючись ст.ст. 40-1, 283, 284 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь Державної судової адміністрації України, місце знаходження: м.Київ, вул.Липська, будинок №18/5, поштовий індекс 01601, отримувач коштів: ГУК м. Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106, судовий збір в сумі 496 (чотириста дев'яносто шість) гривень 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Львівського апеляційного суду через Старосамбірський районний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова підлягає пред'явленню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги.
Суддя Ю.П.Пошивак