про відкриття касаційного провадження
01 серпня 2022 року
м. Київ
справа № 640/7517/21
адміністративне провадження № К/990/18302/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Берназюка Я.О., Єзерова А.А.,
перевірив касаційну скаргу Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради
на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2022 року (колегія у складі суддів Кучми А.Ю., Аліменка В.О., Бєлової Л.В.)
у справі № 640/7517/21
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «М Проект»
до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради
про визнання протиправними та скасування постанов, приписів, наказу.
У березні 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю «М Проект» (далі - ТОВ «М Проект») звернулося до суду із позовом до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (далі - Департамент з питань ДАБК міста Києва; відповідач), у якому просило:
- визнати протиправним та скасувати наказ відповідача від 29.01.2021 № 184 «Про проведення позапланової перевірки»;
- визнати протиправним та скасувати припис Департаменту з питань ДАБК міста Києва про зупинення підготовчих та будівельний робіт від 18.02.2021;
- визнати протиправним та скасувати припис Департаменту з питань ДАБК міста Києва про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 18.02.2021;
- визнати протиправним та скасувати постанову Департаменту з питань ДАБК міста Києва про накладення штрафу від 04.03.2020 № 18/21/073-1935;
- визнати протиправним та скасувати постанову Департаменту з питань ДАБК міста Києва про накладення штрафу від 04.03.2020 № 17/21/073-1932.
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 30.11.2021 (суддя Шейко Т.І.) відмовив у задоволенні позову.
ТОВ «М Проект» оскаржило це рішення в апеляційному порядку.
Шостий апеляційний адміністративний суд постановою від 17.06.2022 скасував рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.11.2021 у частині задоволення позовних вимог про визнання протиправними та скасування приписів Департаменту з питань ДАБК міста Києва про зупинення підготовчих та будівельний робіт від 18.02.2021 та про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 18.02.2021, а також постанов Департаменту з питань ДАБК міста Києва про накладення штрафу від 04.03.2020 № 18/21/073-1935 та від 04.03.2020 № 17/21/073-1932, та прийняте в цій частині нову постанову, якою задовольнив позовні вимоги;
- в іншій частині рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.11.2021 залишив без змін;
- стягнув з Департаменту з питань ДАБК міста Києва на користь ТОВ «М Проект» за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір, сплачений за подання позовної заяви та апеляційної скарги у розмірі 10 443,08 грн.
15.07.2022 Департамент з питань ДАБК міста Києва подав касаційну скаргу, що 18.07.2022 надійшла до Верховного Суду, в якій, із посиланням на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просив скасувати постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 17.06.2022 та залишити в силі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.11.2021.
Як на підставу касаційного оскарження покликається на те, що суд апеляційної інстанції вирішив спір без урахування висновку щодо застосування норм права, висловленого у постановах Верховного Суду від 13.03.2018 у справі № 804/1113/16, від 24.05.2019 у справі № 826/16221/15, від 03.10.2019 у справі № 820/850/16, від 16.10.2019 у справі № 820/11291/15 та від 22.11.2019 у справі № 815/4392/15. Допуск ТОВ «М Проект» до проведення позапланової перевірки нівелює правові наслідки процедурних порушень, допущених контролюючим органом при призначення та проведенні такої перевірки. Законом України від 17.02.2011 № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон № 3038-VI) та Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553 (далі - Порядок № 553) не передбачено підстав, за наявності яких контролюючий орган може не проводити позапланову перевірку, рішення про проведення якого вже прийнято в межах встановленого строку.
Перевіряючи наявність підстав для відкриття касаційного провадження, Суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Суди попередніх інстанцій здійснили розгляд цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Разом з тим, Суд ураховує підстави, на яких подано касаційну скаргу, предмет спору, вважає, що у цій справі слід здійснити касаційний перегляд постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 17.06.2022 для перевірки правильності застосування судом апеляційної інстанції Закону № 3038-VI, Порядку № 553 у питанні правових наслідків допуску контролюючого органу до проведення позапланової перевірки.
Згідно з ч. 3 ст. 334 КАС України в ухвалі про відкриття касаційного провадження зазначаються, з-поміж іншого, підстава (підстави) відкриття касаційного провадження.
Підставою для відкриття касаційного провадження у цій справі є доводи скаржника щодо неправильного застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права й наявність обставин, наведених у п. 1 ч. 4 ст. 328 КАС України, пп. «а» п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Скарга подана у строк, встановлений ч. 1 ст. 328 КАС України, відповідає вимогам ст. 330 КАС України, підстав для залишення касаційної скарги без руху, її повернення чи відмови у відкриті касаційного провадження немає.
Керуючись ст. 328-335, 338, 359 КАС України, Суд,-
1. Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2022 року.
2. Витребувати з Окружного адміністративного суду міста Києва справу № 640/7517/21.
3. Направити особам, які беруть участь у справі, копії ухвали про відкриття касаційного провадження разом з копією касаційної скарги.
4. Установити десятиденний строк з моменту отримання учасниками справи цієї ухвали для подачі відзиву на касаційну скаргу. Роз'яснити, що до відзиву додаються докази надсилання (надання) його копій та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та не може бути оскаржена.
Суддя В.М. Кравчук
Суддя Я.О. Берназюк
Суддя А.А. Єзеров