справа № 388/965/22
провадження № 3/388/684/2022
01.08.2022м. Долинська
Долинський районний суд Кіровоградської області у складі: головуючого судді Кнурова О.А., розглянувши у порядку підготовки до розгляду матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 172-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
до Долинського районного суду Кіровоградської області з військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 31 від 29.07.2022 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 172-11 КУпАП.
Перевіривши зазначений протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали у порядку підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбаченому ст. 278 КУпАП, суд дійшов висновку, що матеріали справи підлягають поверненню до військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України, як такі, що не відповідають вимогам ст. 256 КУпАП щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення та матеріалів долучених до нього, з огляду на таке.
Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення відповідно до ст. 245 КУпАП, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, зокрема, вирішує питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення, зокрема, зазначаються місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення та інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Крім того, положеннями ч. 2 ст. 256 КУпАП передбачено, що протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Відповідно до вимог п. 3 розділу ІІ Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженою наказ Міністерства оборони України від 23.10.2021 № 329 (далі Інструкція), - протокол заповнюється державною мовою друкованим способом або від руки розбірливим почерком. Помилкові та неправильні записи закреслюються однією лінією і засвідчуються підписами особи, щодо якої складається протокол, та уповноваженою посадовою особою, яка склала протокол. Не допускаються закреслення чи виправлення записів, що заносяться до протоколу, а також унесення додаткових записів після того, як протокол підписано особою, щодо якої він складений. У графах, які не заповнюються під час складання протоколу, проставляється прочерк.
Крім того, відповідно до положень п. 5 розділу ІІ Інструкції протокол підписується уповноваженою посадовою особою, яка його склала, та особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. За наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Недотримуючись у повній мірі зазначених вимог уповноваженою посадовою особою військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України у протоколі про адміністративне правопорушення внесено виправлення, а саме по тексту протоколу перед зазначенням «ст. 172-11» від руки додано записи «ч. 4» та «част. 4», виправлено «ч. 3» на «ч. 4» і такі виправлення не засвідчено підписами особи, щодо якої складено протокол, та уповноваженою посадовою особою, яка його склала. Крім того, при зазначенні у протоколі свідків у протоколі відсутні підписи останніх.
Згідно зі ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Як вбачається із роз'яснень, викладених в п. 12 Постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 № 11 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Враховуючи, що наведені вище порушення, а саме: виправлення записів у протоколібез засвідчення таких виправлень підписами особи, щодо якої складається протокол, та уповноваженою посадовою особою, яка склала протокол, що унеможливлює визначення суті адміністративного правопорушення, яке інкримінується особі, а також відсутність підписів свідків у протоколі при зазначені даних про їх наявність, - є істотними і враховуючи принцип безсторонності суду не можуть бути усунені у судовому засіданні, що позбавляє суд можливості всебічно, повно та об'єктивно розглянути справу про адміністративне правопорушення і прийняти законне рішення по справі, на підставі чого матеріали даної справи, як неналежно оформлені, підлягають направленню для доопрацювання до органу, який порушив адміністративне провадження.
Керуючись статтями 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
постановив:
матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 172-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.А. Кнуров