Постанова від 28.07.2022 по справі 640/26673/21

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 640/26673/21 Суддя (судді) першої інстанції: Кузьменко В.А.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2022 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого судді - Лічевецького І.О., суддів - Оксененка О.М., Єгорової Н.М., при секретарі - Шуст Н.А., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 грудня 2021 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_1 (далі - апелянт, позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - відповідач, ГУ ПФУ в м. Києві), в якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення індексації пенсії за віком позивача;

- зобов'язати відповідача провести позивачу індексацію та виплату проіндексованої пенсії за віком з урахуванням раніше проведених виплат позивачу з дня призначення їй пенсії за віком, а саме, з 23 квітня 2021 року.

На обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що показник середньої заробітної плати за 2018-2020 роки, який застосований відповідачем при призначенні їй пенсії за віком, мав бути проіндексований відповідачем на раніше застосовані до обчислення пенсії позивача показники.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 грудня 2021 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.12.2021 року та ухвалити нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.

Свої вимоги апелянт мотивує тим, що за приписами частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії.

При цьому, представник апелянта звертає увагу, що індексації підлягає показник середньої заробітної плати, який враховується для обчислення пенсії.

З цих та інших підстав апелянт не погоджується з рішенням суду першої інстанції, так як вважає, що висновки, зроблені судом під час розгляду справи не досліджені належним чином та зроблені з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також не погоджується з правовою оцінкою фактичних обставин справи, даними судом першої інстанції.

Ухвалою колегії Шостого апеляційного адміністративного суду від 08 червня 2022 року відкрито провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 , призначено справу до розгляду в порядку письмового провадження з 12 липня 2022 року.

Від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві відзив на апеляційну скаргу не надходив, що не перешкоджає розгляду справи за наявними у ній матеріалами в порядку письмового провадження.

Згідно з частиною першою статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та з 2008 року по 22 квітня 2021 року отримувала пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до розрахунку пенсії по інвалідності по пенсійній справі ОСОБА_1 розмір пенсії позивача обчислений з урахуванням середнього заробітку 5 426,60 грн. (середній заробіток за 2014-20176 роки 3 764,40 грн. збільшений на коефіцієнт показника середньої заробітної плати 1,441557 (1,17 х 1,11 х 1,11).

Згідно із перерахунком пенсії станом на 26 квітня 2021 року позивач з 23 квітня 2021 року за її заявою переведена на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; розмір пенсії обчислений з урахуванням середнього заробітку за три попередні роки 2018-2020 роки, а саме 9 118,81 грн.

Позивач 14 липня 2021 року звернулася до відповідача із заявою, в якій зазначила, що вважає помилковими дії ГУ ПФУ в м. Києві щодо скасування раніше проведеної індексації її пенсії за період з 2019 року по 2021 рік та просила усунути зазначене порушення шляхом проведення перерахунку та виплати їй пенсії за віком з врахуванням раніше проведеної індексації за період з 2018 по 2021 роки, збільшивши її на коефіцієнти 1,17, 1,11 та 1,11.(а.с.11).

У відповідь на заяву позивача відповідач листом від 20 серпня 2021 року №22260-21548/Л-02/8-2600/21 повідомив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» перерахунок пенсій у 2019 році згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17, а саме, 3 764,40 грн. х 1,17 грн. = 4 404,35 грн.; відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2020 року перерахунок пенсій згідно із Порядком проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника заробітної плати (доходу) в Україні, з якого сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії проводиться з 01 травня 2020 року в розмірі 1,11, таким чином заробіток для обчислення пенсії складає 4 888,83 грн.; постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» встановлено, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно із Порядком проводиться з 01 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника заробітної плати (доходу) в Україні, з якого сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,11, а саме, 4 888,83 грн. х 1,11 = 5 426,60 грн.; відповідні перерахунки позивачу проведені.(а.с.4-5).

Відповідач в листі також зазначив, що позивач з 23 квітня 2021 року переведена з пенсії по інвалідності на пенсію за віком; при обчисленні пенсії врахований показник середньої заробітної плати за 2018-2020 роки - 9 118,81 грн.; пенсія позивачу обчислена відповідно до норм чинного законодавства.

Не погоджуючись із бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду із позовом за захистом його порушеного права.

Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив із того, що відповідач діяв у спосіб, у межах повноважень, та на підставі чинного законодавства, оскільки при обчисленні пенсії за віком з урахуванням вимог абзацу третього частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відсутні підстави для збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2018-2020 роки (9 118,81 грн.), відповідно до Постанови №124 (із застосуванням коефіцієнту 1,17), Постанови №251 (із застосуванням коефіцієнту 1,11) та Постанови №127 (із застосуванням коефіцієнту 1,11).

Колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції, виходячи із наступного.

Згідно зі статтю 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.01.2003 (далі - Закон № 1058-IV) встановлено, що коефіцієнт страхового стажу - це величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Частиною другою статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Отже, при переведенні пенсіонера вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком та при наявності у нього не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, має застосовується середня заробітна плата (дохід) з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за таким переведенням.

Таким чином, вірним є висновок суду першої інстанції про те, що при обчисленні пенсії за віком позивачу має застосовується середня заробітна плата (дохід), з якої сплачено страхові внески за 2018 - 2020 роки.

Пенсійним фондом України затверджені такі показники середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії: за 2018 рік - 7 810,88 грн.; за 2019 рік - 9 205,19 грн.; за 2020 рік - 10 340,35 грн.

Таким чином, середня заробітна плата (дохід) з якої сплачено страхові внески за 2018 - 2020 роки становить (7 810,88 грн. + 9 205,19 грн. + 10 340,35 грн.) /3 = 9 118,81 грн.

Колегія суддів звертає увагу, що з матеріалів справи вбачається, що при розрахунку заробітку для обчислення пенсії за віком відповідач врахував середню заробітну плату (дохід) за 2018 - 2020 роки в розмірі 9 118,81 грн.

Щодо доводів апелянта та посилання на частину другу статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, колегія суддів зазначає наступне.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі по тексту - Постанова №124) встановлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.

Кабінет Міністрів України 01 квітня 2020 року прийняв постанову №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» (далі по тексту - Постанова №251), пунктом 2 якої встановив, зокрема, що у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком №124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі по тексту - Постанова №127) установлено, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком №124 проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем доведено правомірність своєї поведінки, оскільки при розрахунку заробітку для обчислення пенсії за віком відповідач врахував середню заробітну плату (дохід) за 2018 - 2020 роки в розмірі 9 118,81 грн.

Таким чином, при обчисленні пенсії за віком з урахуванням вимог абзацу третього частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відсутні підстави для збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2018-2020 роки (9 118,81 грн.), відповідно до Постанови №124 (із застосуванням коефіцієнту 1,17), Постанови №251 (із застосуванням коефіцієнту 1,11) та Постанови №127 (із застосуванням коефіцієнту 1,11).

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог.

Водночас апеляційна скарга не містить належних та обґрунтованих доводів, які б спростовували наведені висновки суду. У ній також не зазначено інших міркувань, які б не були предметом оцінки судом першої інстанції та щодо яких не наведено мотивів відхилення такого аргументу.

З огляду на викладене, колегія суддів не знаходить підстав для скасування судового рішення з мотивів наведених в апеляційній скарзі.

Доводи апеляційної скарги висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що окружним адміністративним судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини чи порушено норми процесуального закону.

За правилами статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 грудня 2021 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий суддя І.О.Лічевецький

Судді О.М.Оксененко

Н.М.Єгорова