Рішення від 28.07.2022 по справі 520/23703/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

28 липня 2022 року справа №520/23703/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Ніколаєвої Ольги, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Харківської обласної державної адміністрації

та Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації,

за участю третьої

особи, яка не заявляє

самостійних вимог на

предмет спору - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області,

про зобов'язання вчити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Харківської обласної державної адміністрації (далі по тексту - відповідач-1) та Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації (далі по тексту - відповідач-2), Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України (далі по тексту - відповідач-3), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі по тексту - третя особа), про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчити певні дії, в якому просив:

- визнати протиправними та скасувати рішення Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради про зупинення з 01.10.2020 всіх компенсаційних виплат та пільг, які виплачуються ОСОБА_1 , згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, оформлене протоколом від 20.08.2020 № 15 частині відмови у підтвердженні ОСОБА_1 , статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;

- зобов'язати Харківську обласну державну адміністрацію замінити належне ОСОБА_1 , посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на посвідчення нового зразку відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян» від 11.07.2018 №551;

- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації виконати належним чином всі допоміжні функції щодо заміни належного ОСОБА_1 , посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на посвідчення нового зразку.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він є інвалідом ІІ групи, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, мав посвідчення серії НОМЕР_1 виданого 29.04.2005 безстроково. Рішеннями судів у справі №520/23703/21, які набрали законної сили встановлено його право на заміну належного йому посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на посвідчення нового зразку відповідно до пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України №551, проте рішеннями судів не зобов'язано Харківську обласну державну адміністрацію замінити посвідчення.

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Ніколаєвій Ользі.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відмовлено у відкритті провадження у справі №520/23703/21 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) до Харківської обласної державної адміністрації (вулиця Сумська, 64, місто Харків, 61002, код ЄДРПОУ: 23912956) та Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації (вулиця Бібліка, 6, місто Харків, 61007, код ЄДРПОУ: 26281752), Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України (вулиця Еспланадна, 8/10, місто Київ, 01601, код ЄДРПОУ: 37567866), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (площа Свободи, будинок 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, місто Харків, 61022, код ЄДРПОУ: 14099344), про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчити певні дії у частині позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування рішення Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради про зупинення з 01.10.2020 всіх компенсаційних виплат та пільг, які виплачуються ОСОБА_1 , згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та визнання протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, оформлене протоколом від 20.08.2020 №15 у частині відмови у підтвердженні ОСОБА_1 , статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи у адміністративній справі у частині позовних вимог щодо:

- зобов'язання Харківську обласну державну адміністрацію замінити належне ОСОБА_1 , посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на посвідчення нового зразку відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян» від 11.07.2018 №551;

- зобов'язання Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації виконати належним чином всі допоміжні функції щодо заміни належного ОСОБА_1 , посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на посвідчення нового зразку.

Цією ж ухвалою відповідачам запропоновано у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання ухвали про відкриття спрощеного провадження у справі подати до суду відзив на адміністративний позов разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені або заяву про визнання позову та надати суду докази надіслання (подання) копі відзиву іншим учасникам справи.

Відповідачі через канцелярію суду подали відзиви на позовну заяву, якому Харківська обласна державна адміністрація та Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації просять відмовити у позовних вимогах позивача, посилаючись на те, що у позивача відсутнє право на заміну належного йому посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на посвідчення нового зразку відповідно до пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України №551, оскільки не підтверджено виконання робіт позивачем у зоні відчуження.

Копія ухвали про відкриття провадження у дані справі отримана третьою особою, що підтверджується довідкою про отримання електронного листа.

Третя особа-ГУ ПФ України в Харківській області правом надання суду письмових пояснень не скористалася.

Розглянувши надані сторонами документи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Харківський окружний адміністративний суд встановив наступне.

Позивач є інвалідом ІІ групи, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, мав посвідчення серії НОМЕР_1 виданого 29.04.2005 безстроково.

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян» від 11.07.2018 №551, в якій серед іншого затверджено нові зразки посвідчень.

Листом Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради від 23.09.2020 позивача проінформано, що Департамент соціального захисту населення Харківської обласної адміністрації листом від 09.09.2020 відмовив позивачу в заміні посвідчення «особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи» категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Також повідомлено, про прийняте рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій осіб при Харківській обласній державній адміністрації від 20.08.2020 №15.

Комісією з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інших категорій осіб при Харківській обласній державній адміністрації розглянуто справу позивача та встановлено, що його особова справа не містить документів, що підтверджують його знаходження у зоні відчуження не менше 30 календарних днів, зокрема відсутня довідка про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту (громадянин ніс службу без визначення конкретного населеного пункту), разом з цим, згідно розрахункового листка йому нараховувалась доплата з приміткою «за ЧАЕС».

Рішенням обласної Комісії від 18.06.2020 документи особової справи позивача направлені на розгляд Комісії Мінсоцполітики, за результатами розгляду яких 20.08.2020 Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України прийнято рішення, оформлене протоколом №15 про відмову у підтвердженні позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації 09.09.2020 доручив Управлінню соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради вилучити у позивача посвідчення на виконання рішення Комісії від 20.08.2020 та повідомити про вказані обставини підприємства, установи, організації, які надають пільги, а також органи Пенсійного фонду України та медичні заклади про позбавлення його статусу.

Управління 15.09.2020 повідомило позивача про те, що відповідно до рішення Комісії від 20.08.2020 йому не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження, тому посвідчення підлягає вилученню, а всі компенсаційні виплати та пільги згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зупинені з 01.10.2020.

Не погодившись із рішеннями відповідачів, позивач звертався за захистом своїх прав до суду з адміністративним позовом в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради про зупинення з 01.10.2020 всіх компенсаційних виплат та пільг, які виплачуються позивачу згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, оформлене протоколом №15 від 20.08.2020 у частині відмови у підтвердженні позивачу, статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;

- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Харківської обласної адміністрації замінити належне позивачу посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на посвідчення нового зразку відповідно до пункті 7 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян» від 11.07.2018 №551.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 13.01.2021 адміністративний позов ОСОБА_1 у справі №520/23703/21 задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, оформлене протоколом №15 від 20.08.2020 в частині відмови у підтвердженні ОСОБА_1 , статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Зобов'язано Департамент соціального захисту населення Харківської обласної адміністрації замінити належне позивачу посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на посвідчення нового зразку відповідно до пункті 7 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян» від 11.07.2018 №551. У задоволенні адміністративного позову в іншій частині позовних вимог відмовлено.

Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації не погодившись із судовим рішенням першої інстанції у частині зобов'язання Департамент соціального захисту населення Харківської обласної адміністрації замінити позивачу посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на посвідчення нового зразку, подав апеляційну скаргу до Другого апеляційного адміністративного суду.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 14.04.2021 у справі №520/13502/2020 апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації - задоволено.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.01.2021 у справі №520/13502/2020 - скасовано у частині зобов'язання Департамент соціального захисту населення Харківської обласної адміністрації замінити належне позивачу посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на посвідчення нового зразку відповідно до пункті 7 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян» від 11.07.2018 №551.

Прийнято у цій частині нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог позивача відмовлено.

Відповідно до частини четвертої статі 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

З програми «Спеціалізоване діловодство суду» суд встановив, що рішеннями Харківського окружного адміністративного суду від 13.01.2021 та постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 14.04.2021 у справі №520/13502/2020, яке набрало законної сили 14.04.2021 встановлено, що вимоги про зобов'язання провести заміну посвідчення, заявлені позивачем саме до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації. Водночас вказано, що Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації не наділений повноваженнями заміни посвідчень учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та вказано, що органами, які здійснюють заміну посвідчень, є зокрема - обладміністрації, у зв'язку з чим саме на Харківську обласну державну адміністрацію покладено обов'язок з видачі ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.

У зв'язку з висновками викладеними у постанові Другого апеляційного адміністративного суду від 14.04.2021 у справі №520/13502/2020 позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з даним адміністративним позовом.

Ключовим правовим питанням у даній справі є наявність або відсутність у Харківської обласної державної адміністрації повноважень щодо заміни посвідчень.

Приписами пункту 1 статті 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі по тексту - Закон України №796-ХІІ) особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.

Згідно статті 10 Закону України №796-ХІІ учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Положеннями пункту 1 статті 65 Закону України №796-ХІІ учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян» від 11.07.2018 №551 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян (далі по тексту - Порядок №551).

Згідно пункту 7 Порядку №551 покладено обов'язок, зокрема на обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації провести до 01.01.2021 заміну посвідчень у зв'язку із затвердженням нових зразків посвідчень.

Пунктом 11 Порядку №551 визначено, що посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).

Таким чином, у межах спірних правовідносин, саме облдержадміністрації наділені повноваженнями щодо заміни посвідчень учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.

Враховуючи, що органами, які здійснюють заміну посвідчень, є зокрема, облдержадміністрації, то саме на Харківську обласну державну адміністрацію покладено обов'язок з видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС нового зразку.

У той же час, обираючи спосіб захисту порушених прав позивача щодо необхідності зобов'язати Харківську обласну державну адміністрацію, суд зазначає наступне.

За змістом частин першої та другої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з положеннями статті 9 Конституції України, статті 17, частини п'ятої статті 19 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 №3477-IV суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Європейський суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах «Беєлер проти Італії» [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява №33202/96, п. 120, ECHR 2000, «Онер'їлдіз проти Туреччини» [ВП] (Oneryэldэz v. Turkey [GC]), заява №48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява № 21151/04, п. 72, від 08.04.2008, і «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), заява №10373/05, п. 51, від 15.09.2009). Також, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява №55555/08, п. 74, від 20.05.2010, і «Тошкуце та інші проти Румунії» (Toscuta and Others v. Romania), заява №36900/03, п.37, від 25.11.2008) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.

У рішенні від 31.07.2003 у справі «Дорани проти Ірландії» Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття «ефективний засіб» передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Салах Шейх проти Нідерландів», ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи «Каіч та інші проти Хорватії» (рішення від 17.07.2008) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Враховуючи викладене, суд вважає, що належними та ефективним способом захисту прав позивача у даному випадку буде зобов'язання Харківську обласну державну адміністрацію замінити належне позивачу, посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на посвідчення нового зразку відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян» від 11.07.2018 №551.

Крім того, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 13.01.2021 у справі №520/13502/2020, встановлено право позивача на заміну належного позивачу, посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на посвідчення нового зразку.

Водночас, вказане рішення скасовано судом апеляційної інстанції у частині зобов'язання Департамент соціального захисту населення Харківської обласної адміністрації замінити належне позивачу посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на посвідчення нового зразку відповідно до пункті 7 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян» від 11.07.2018 №551.

Отже, зобов'язання судом Харківську обласну державну адміністрацію замінити належне позивачу, посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на посвідчення нового зразку відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян» від 11.07.2018 №551, не суперечать висновкам у рішеннях у справі №520/13502/2020, які набрали законної сили.

Щодо позовних вимог позивача у частині позовних вимог щодо зобов'язання Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації виконати належним чином всі допоміжні функції щодо заміни належного позивачу, посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на посвідчення нового зразку, суд зазначає наступне.

Відповідно до Положення про Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням Харківської обласної державної адміністрації від 02.07.2019 (зі змінами) Департамент є юридичною особою та структурним підрозділом обласної державної адміністрації, підпорядкований голові обласної державної адміністрації, а також підзвітний та підконтрольний Міністерству соціальної політики України.

Згідно пункту 3 Положення Департамент забезпечує на території Харківської області реалізацію державної політики з питань соціальної підтримки та надання соціальних послуг вразливим верствам населення, зокрема громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Отже, Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, з урахуванням зазначених нормативно-правових актів не наділений повноваженнями заміни посвідчень учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.

Відтак, позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають.

Підсумовуючи викладене, враховуючи встановлені обставини справи та наведені норми законодавства, якими врегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та наявні правові підстави для часткового задоволення адміністративного позову позивача.

При прийнятті рішення у даній справі суд враховував позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки інших аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах Салов проти України (заява №65518/01; від 06.09.2005; пункт 89), Проніна проти України (заява №63566/00; 18.07.2006; пункт 23) та Серявін та інші проти України (заява №4909/04; від 10.02.2010; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09.12.1994, пункт 29).

Підстави для розподілу судових витрат відсутні у зв'язку з відмовою у задоволенні позову.

Керуючись статтями 139, 244-246, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) до Харківської обласної державної адміністрації (вулиця Сумська, 64, місто Харків, Харківська область, 61002, код ЄДРПОУ:23912956) та Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації (майдан Свободи,5, Держпром, 3-й під'їзд, 7-й поверх, місто Харків, Харківська область, код ЄДРПОУ: 03491286), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, місто Харків, 61002, код ЄДРПОУ: 14099344) про зобов'язання вчити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Харківську обласну державну адміністрацію замінити належне ОСОБА_1 , посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС на посвідчення нового зразку відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян» від 11.07.2018 №551.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає оскарженню у порядку та у строки, визначені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 з 24.02.2022 був введений воєнний стан на території України, у зв'язку з бойовими діями на території Харківської області повний текст рішення складено 28.07.2022.

Суддя Ольга НІКОЛАЄВА