Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
28 липня 2022 року Справа №520/17004/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Ніколаєвої Ольги, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради
та Виконавчого комітету Харківської міської ради
про визнання протиправними та скасування припису та рішення, -
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради (далі по тексту відповідач-1), Виконавчого комітету Харківської міської ради (далі по тексту - відповідач-2), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати припис від 29.06.2021 №754/21 про усунення порушень шляхом демонтажу об'єкта, виданий Інспекцією з благоустрою Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради;
- визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Харківської міської ради від 07.07.2021 №544.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що оскаржувані припис та рішення не відповідають принципу обґрунтованості, відповідачами не вчинялися будь-які дії щодо встановлення обставин розміщення майданчика для харчування, наявності у будь-кого дозвільних документів на його розміщення.
Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Ніколаєвій Ользі.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи у адміністративній справі.
Цією ж ухвалою відповідачу надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення копії ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідач-1 суду надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що винесення припису та ухвалення рішення виконано у межах відповідних повноважень та відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідач-2 правом надання відзиву на адміністративний позов не скористався.
Розглянувши надані сторонами документи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Харківський окружний адміністративний суд встановив наступне.
Суд встановив, що між ОСОБА_2 (Дарувальник), з однієї сторони, та ОСОБА_1 (Обдаровувана, позивач у даній справі), з другої сторони, 14.05.2009 укладено договір дарування, відповідно до якого Дарувальник подарував, а Обдаровувана прийняла у дар нежитлову будівлю літ «Н-1» - «КАФЕ», а саме: приміщення №1 - залу, загальною площею 41,3 кв.м, приміщення №2 - допоміжного, загальною площею 9,1 кв.м, приміщення № 3 - комори, загальною площею 3,6 кв.м, приміщення №4 - вбиральні, загальною площею 1,8 кв.м, приміщення № 5 - залу кафе, загальною площею 70,6 кв.м, приміщення №6 - допоміжного приміщення, загальною площею 10,4 кв.м, які розташовані по АДРЕСА_1 , реєстраційний номер - №248, посвідчений приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу - Кимлик Н.І.
Нежитлова будівля - «КАФЕ» належала Дарувальнику (позивачу) на підставі рішення Московського районного суду м. Харкова від 14.11.2008 у справі №2-10652.
Інспекцією з благоустрою Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради (далі по тексту - Інспекція) складено акт обстеження земельної ділянки, на якій розміщений об'єкт від 29.06.2021 та прийнято припис про усунення порушень шляхом демонтажу об'єкту від 29.06.2021 №754/21, в якому зазначено, що за результатами вжитих заходів самоврядного контрою встановлено самовільне (незаконне) встановлення об'єкта, а саме - майданчику для харчування біля стаціонарного закладу ресторанного господарства (далі по тексту - об'єкт), на земельній ділянці комунальної власності за адресою - біля будівлі по просп. Московському, 181 у м. Харкові, без документів, що посвідчують право власності або користування такою земельною ділянкою, та/або без отримання документів, які відповідно до вимог чинного законодавства, рішень Харківської міської ради, її виконавчого комітету, дають право на встановлення на території міста Харкова таких об'єктів та/або без відповідного договору, необхідність укладення якого визначена актами чинного законодавства, рішеннями Харківської міської ради, її виконавчого комітету, тобто самовільно, чим порушено вимоги пункту 5.7.1.14 Правил та пункту 5 частини 1 статті 16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів».
У зв'язку з чим, на зазначений об'єкт прикріплено припис про усунення порушень шляхом демонтажу об'єкту від 29.06.2021 №754/21, який у добровільному порядку виконаний не був, тому виконавчим комітетом Харківської міської ради 07.07.2021 прийнято рішення №544 «Про звільнення території міста Харкова від самовільно встановлених об'єктів», згідно з яким передбачено звільнити територію міста Харкова від самовільно встановлених об'єктів шляхом демонтажу, зокрема, від майданчику для харчування біля стаціонарного закладу ресторанного господарства біля будівлі по просп. Московському, 181 (Московський район).
Не погоджуючись з зазначеним приписом та рішенням відповідачів позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до об'єктів благоустрою населених пунктів належать: 1) території загального користування: а) парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; б) пам'ятки культурної та історичної спадщини; в) майдани, площі, бульвари, проспекти; г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; ґ) пляжі; д) кладовища; е) інші території загального користування; 2) прибудинкові території; 3) території будівель та споруд інженерного захисту територій; 4) території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору. До об'єктів благоустрою можуть належати також інші території в межах населеного пункту.
Положеннями пункту 5 частини 2 статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що до повноважень виконавчих органів міських рад належить здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ па організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо.
У статті 40 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» закріплено, що самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими Радами та їх виконавчими органами. Для здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, виконанням Правил благоустрою території населеного пункту, в тому числі організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян, утримання в належному стані закріплених за підприємствами, установами, організаціями територій, сільські, селищні, міські ради можуть утворювати інспекції з благоустрою населених пунктів. Самоврядний контроль за станом благоустрою населених пунктів здійснюється, зокрема, шляхом проведення перевірок території. Положення про інспекцію з благоустрою населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною або міською радою на підставі Типового положення, яке затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Правила благоустрою території міста Харкова, встановлені рішенням 11 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 16.11.2011 №504/11 (далі - Правила благоустрою) містять Розділ 8 «Контроль у сфері благоустрою міста Харкова», який подібний статті 40 Закону України «Про благоустрій населених пунктів».
З правового аналізу вказаних норм вбачається, що самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів є прямим обов'язком структурних підрозділів міської ради.
Як встановлено судом, нерухоме майно - нежитлова будівля літ. «Н-1» загальною площею 136,8 кв.м, розташована за адресою: м. Харків, просп. Московський, буд. 181, належить позивачу на підставі договору дарування від 14.05.2009 № 248.
Згідно акту обстеження земельної ділянки від 29.06.2021, на якій розміщений об'єкт, на відстані 105 метрів від будівлі по просп. Московський, буд. 181 розташований майданчик для харчування, складної геометричної форми, орієнтовною площею 30 кв.м., який є відокремленим об'єктом від інших споруд, відсутній на поверховому плані, право власності на який у встановленому порядку не зареєстровано.
На об'єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами, торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо (пункт 5 частини 1 статті 16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»).
З метою запровадження гарантованого механізму забезпечення благоустрою на території міста Харкова, гарантованого захисту прав територіальної громади від правопорушень у сфері благоустрою, земельній та містобудівній сферах, забезпечення та стимулювання виконання вимог актів чинного земельного законодавства, встановлення єдиного підходу у вирішенні питань щодо захисту права власності територіальної громади міста Харкова на землю розроблено «Порядок звільнення території міста Харкова від незаконно розміщених малих архітектурних форм та тимчасових споруд торгівельного, побутового, соціально-культурного та іншого призначення», який закріплений у Правилах благоустрою.
Відповідно до Правил благоустрою самовільно встановлені (розміщені) об'єкти - це об'єкти, розміщені на земельній ділянці комунальної власності без документа, що посвідчує право власності або користування такою земельною ділянкою, та/або без належного дозволу на розміщення такого об'єкта, встановленого актами чинного законодавства та рішеннями Харківської міської ради, її виконавчих органів (пункт 5.10.3).
Виявлення випадків самовільного розміщення об'єктів здійснюється Департаментом територіального контролю Харківської міської ради, адміністраціями районів Харківської міської ради, у тому числі на підставі інформації, отриманої від виконавчих органів Харківської міської ради, посадових осіб, фізичних та юридичних осіб, із наданням фотознімка об'єкта та схеми його розміщення (пункт 5.10.4).
При виявленні безхазяйного майна, випадків самовільного розміщення зазначених у пункті 5.10.2 цього параграфа об'єктів вищезазначеними органами з метою отримання інформації щодо наявності права на землю, права власності на об'єкт та необхідних дозволів на розміщення майна (об'єкта) направляються запити до відповідних уповноважених органів (пункт 5.10.5).
На виконання вимог Правил благоустрою відповідачем 1 направлені відповідні запити стосовно виявленого майданчика для харчування біля стаціонарного закладу ресторанного господарства, що розміщений на земельній ділянці біля будівлі за адресою: м. Харків, проспект Московський, 181.
Відповідно до листа КП «Сучасне місто» від 17.05.2021 №3974/01-05 станом на 13.05.2021 у КП «Сучасне місто» не обліковується інформація стосовно оформлення прав користування окремим елементом благоустрою комунальної власності міста Харкова біля будівлі за адресою: м. Харків, проспект Московський, 181, на якому розміщено майданчик для харчування біля стаціонарного закладу ресторанного господарства.
Начальником Інспекції з благоустрою Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради надано відповідь від 07.05.2021 №1159/0/161-21, з якої вбачається, що інформація щодо власника споруди за адресою: м. Харків, проспект Московський, 181 відсутня. Звернень юридичних або фізичних осіб стосовно цього об'єкта не надходило.
Управлінням споживчого ринку Департаменту адміністративних послуг та споживчого ринку листом від 12.05.2021 №601/0/505-21 повідомлено, що за адресою проспект Московський, 181 з метою реєстрації об'єктів споживчого ринку жоден суб'єкт підприємницької діяльності до управління не звертався, зазначений об'єкт не облікований.
Як вбачається з листа Департаменту містобудування та архітектури Харківської міської ради від 26.05.2021 №3173/0/605-21 проекти рішень Харківської міської ради з питання надання земельної ділянки для будівництва майданчику для харчування біля стаціонарного закладу по просп. Московському, 181 Департаментом містобудування та архітектури не готувались.
Паспорт прив'язки об'єкту за зазначеною адресою та у відповідності до наданих схем не видавався.
Відповідно до листа Управління земельних відносин Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради від 21.05.2021 №3349/0/553-21 інформація щодо укладених договорів оренди землі на земельну ділянку, яка розташована біля будинку по просп. Московському, 181 в Управлінні земельних відносин відсутня.
Рішень щодо продажу земельних ділянок Харківською міською радою не приймалось.
Цими листами підтверджено, що відповідачем-1 від відповідних уповноважених органів отримано інформацію щодо права на землю, права власності на об'єкт та необхідних дозволів на розміщення майна (об'єкту) щодо розміщення споруди біля будівлі по просп. Московському, 181 у м. Харкові.
Після отримання інформації, зазначеної в пункті 5.10.5, матеріали, зібрані вищевказаними органами, передаються до Департаменту територіального контролю Харківської міської ради (пункт 5.10.7)
Департаментом територіального контролю Харківської міської ради на підставі матеріалів, визначених пункті 5.10.5, та за результатами заходів самоврядного контролю складається акт обстеження земельної ділянки, на якій розміщено об'єкт, в якому зазначається (пункт 5.10.8):
У разі підтвердження факту самовільного розміщення об'єкта його власнику або особі, яка заявила право на такий об'єкт, Департаментом територіального контролю Харківської міської ради виноситься припис із вимогою про усунення порушень шляхом демонтажу об'єкта у 3-денний строк (пункт 5.10.9).
Припис складається у 2 примірниках, один залишається в Департаменті територіального контролю Харківської міської ради, інший видається власнику. У разі відмови власника від отримання припису про це робиться відмітка (пункт 5.10.10).
Власник об'єкта або особа, яка здійснила його встановлення, проводить демонтаж об'єкта за власні кошти з обов'язковим відновленням благоустрою території (пункт 5.10.11).
У разі якщо власника об'єкта або особу, яка здійснила встановлення об'єкта, від якого звільняється територія міста Харкова, не встановлено або особа ухиляється від вручення припису, припис кріпиться на самовільно розміщеному об'єкті з фотофіксацією факту його прикріплення, а також розміщується на офіційному сайті Харківської міської ради (пункт 5.10.12).
Звільнення території міста Харкова від самовільно розміщених об'єктів у примусовому порядку здійснюється на підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради (пункт 5.10.13).
Рішення органу є обов'язковим для його виконання визначеними у ньому особами (пункт 5.10.14).
Підготовку проекту Рішення органу про звільнення території міста Харкова від самовільно розміщених об'єктів з урахуванням визначених напрямків актуальності здійснює Департамент територіального контролю Харківської міської ради (пункт 5.10.15).
Надаючи оцінку доводам позивача, суд виходить із того, що позивачем не надано належних та допустимих доказів щодо належності йому майданчику для харчування біля стаціонарного закладу ресторанного господарства.
Припис не містить відомості про володільця, користувача або власника майна.
Доводи позивача щодо неправомірності прийняття оскаржуваних припису та рішення у зв'язку із наявністю у позивача права користування на земельну ділянку відповідно до статті 120 Земельного кодексу України, є необґрунтованими з огляду на відсутність укладеного договору оренди земельної ділянки як попереднім власником майна, так і позивачем та відсутності державної реєстрації таких похідних прав. Крім того, як зазначено в акті обстеження земельної ділянки, на якій розміщений об'єкт від 29.06.2021, майданчик для харчування розташований на відстані 105 метрів від будівлі по проспекту Московський, буд. 181.
Дозвільна документація на розміщення майданчику для харчування також суду не надана.
Будь-які процедурні порушення, пов'язані із самим процесом оформлення результатів діяльності суб'єктів владних повноважень по фіксації недотримання суб'єктом приватного права вимог законодавства оцінюється судом з урахуванням всіх обставин справи та необхідністю досягнення балансу між інтересами особи правопорушника та публічними інтересами. Зазначене, особливо стосується фіксації порушень з боку суб'єктів приватного права у публічній сфері, зокрема, питань охорони земель, безпеки довкілля, благоустрою населених пунктів, розпорядження комунальною та державною власністю, запобігання виникнення техногенних катастроф тощо. Такі формальні неточності не можуть бути, за загальним правилом, самостійною підставою для скасування по суті правомірних рішень суб'єктів владних повноважень, спрямованих на забезпечення законності та захист публічних інтересів.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 13.04.2022 у справі №183/2218/19, від 25.01.2019 у справі №826/382/18 та від 13.03.2019 у справі №826/11708/17.
За такого правового регулювання та встановлених обставин, суд дійшов висновків, що оспорюванні припис та рішення прийняті, зокрема, у межах повноважень та відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та Правил благоустрою.
Положеннями частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Статтею 76 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінюючи докази у справі суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення адміністративного позову
Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради (майдан Конституції, будинок 7, місто Харків, 61003, код ЄДРПОУ: 44151454), Виконавчого комітету Харківської міської ради (майдан Конституції, 7, місто Харків, 61003, код ЄДРПОУ: 04059243) - відмовити.
Рішення набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає оскарженню у порядку та у строки, визначені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 з 24.02.2022 був введений воєнний стан на території України, у зв'язку з бойовими діями на території Харківської області повний текст рішення складено 28.07.2022.
Суддя Ольга НІКОЛАЄВА