Справа № 214/2551/22
3/214/1363/22
Іменем України
19 липня 2022 року суддя Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області - Прасолов В.М., розглянувшисправу про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовець в/ч НОМЕР_2, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 ч.1КУпАП,-
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, 14.05.2022 року о 14.10 год. в м. Кривому Розі по вул. Волгоградська - Медова, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «OPEL MERIVA» з д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: порушення мови, порушення координації рухів, виражене тремтіння пальців рук. Від проходження медичного огляду у встановленому знаком порядку на стан алкогольного сп'яніння відмовився в присутності двох свідків. Факт правопорушення зафіксовано на боді камеру 475249. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п.2.5 ПДР України.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав, та пояснив, що поліцейські запропонували йому усно пройти огляд на місці, при цьому «Драгера» в них не було, «Драгер» не, застосовували. Якщо б вони надали йому «Драгер», він би погодився «дихнути», тобто пройти огляд . Поліцейські порадили йому висловити відмову, що він і зробив. Пальці в нього не тремтіли, він в той момент хвилювався, а тому може якось не так і розмовляв. Він був тверезий. Він відмовився пройти огляд, так як був в тверезому стані. Також поліцейські сказали, що в них нема часу, щоб він підписував протокол. Він в той день вчинив ДТП, тому зупинився. Десь через хвилин 20, до нього підійшли поліцейські. Під час спілкування, вони сказали, що в нього є ознаки алкогольного сп'яніння. Він алкоголю не вживав. В направленні його підпису немає. Якщо б йому вручили направлення, він би поїхав до лікарні.
В судовому засіданні досліджені наступні письмові докази: протокол про адміністративне правопорушення (а.с.1), направлення (а.с.4), рапорт (а.с.5), довідка (а.с.6).
Вимогами ст. 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Вважаю належними доказами наступні: пояснення ОСОБА_1 , протокол про адміністративне правопорушення (а.с.1), направлення (а.с.4), рапорт (а.с.5), так як вони стосуються зупинки автомобіля, стану ОСОБА_1 , наявності в нього ознак сп'яніння, направлення на огляд, відмови від проходження огляду.
Довідку (а.с.6), вважаю належним доказом, так як вона стосується наявності права у ОСОБА_1 керувати транспортними засобами.
Вважаю допустимими доказами пояснення ОСОБА_1 , довідку (а.с.6), так як вони отримані з дотриманням закону.
Вважаю недопустимим доказом направлення (а.с.3), так як в ньому відсутній підпис ОСОБА_1 .
Пояснення ОСОБА_1 про те, направлення на місці йому не видавали, якщо б видали він би огляд пройшов, оскільки підпис вважаю достовірними, так як вони узгоджуються з тією обставиною, що підпис ОСОБА_1 у направленні. Також довіряю поясненням ОСОБА_1 про те, що він перебував в тверезому стані, що йому поліцейські надавали пораду не проходити огляд і під впливом цих порад він висловив відмову пройти огляд, а також те, що поліцейські не вживали на місці ніяких дій щодо проведення огляду, так як ці пояснення не спростовані наявними в справі доказами.
Оцінюючи протокол та рапорт з точки зору допустимості виходжу з того, що згідно ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Як передбачено ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейський зобов'язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського. Згідно ст.8 Цього Закону, поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
У судовому засіданні встановлено, що до складання протоколу поліцейські надавали ОСОБА_1 не передбачені законом поради не проходити огляд, під впливом яких він висловив таку відмову і відносно нього був складений протокол про адміністративне правопорушення. Також встановлено, щодо дій щодо застосування приладу «Драгер» поліцейські на місці не вчиняли, направлення на проходження огляду в медичному закладі не видавали. Отже вказаний протокол та рапорт складені внаслідок порад поліцейських не проходити огляд, які не передбачені законом та які змусили ОСОБА_1 висловити відмову від проходження огляду, а тому протокол та рапорт вважаю такими, що добуті з порушенням закону, відтак знаходжу їх недопустимими доказами.
Вирішуючи питання про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 ч.1 КУпАП приходжу до наступних висновків.
Як передбачено ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні; ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, іншими документами; обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 266 КУпАП, огляд водія на стан наркотичного сп'яніння проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків; у разі незгоди водія на проведення огляду на стан сп'яніння або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення.; огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського; огляд особи на стан алкогольного сп'яніння проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним; направлення особи для огляду на стан наркотичного сп'яніння і проведення такого огляду здійснюються в порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 був зупинений поліцейськими 14.05.2022 року. У судовому засіданні встановлено, що до складання протоколу поліцейські надавали ОСОБА_1 не передбачені законом поради не проходити огляд, під впливом яких він висловив таку відмову і відносно нього був складений протокол про адміністративне правопорушення. Також встановлено, щодо дій щодо застосування приладу «Драгер» поліцейські на місці не вчиняли, направлення на проходження огляду в медичному закладі не видавали.
Обговорюючи питання про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, виходжу з наступного.
Стаття 130 ч.1 КУпАП передбачає відповідальність за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння. Отже, необхідною умовою складу даного правопорушення є дотримання вимог закону при проведенні огляду.
Як передбачено п. 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою КМУ України від 10 жовтня 2001 року №1306, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, сп'яніння.
Відповідно до п. 3 Розділу 1 «Загальні положення» Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, МОЗ України від 9 листопада 2015 року №1452/735 (далі за текстом «Інструкція»), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану; ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів;порушення мови;виражене тремтіння пальців рук;різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.. Як передбачено п. 6 Розділу 1 вказаної Інструкції, огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Таким чином, відповідальність особи за відмову від проходження огляду на стан сп'яніння настає в тому випадку, коли у поліцейського є достатні дані про наявність у особи визначених Інструкцією ознак стану алкогольного сп'яніння, а тому є обґрунтовані підстави вважати, що ця особа перебуває у стані сп'яніння, і коли така особа після пред'явлення вимоги поліцейським відмовилася пройти огляд на місці або відмовився пройти огляд в медичному закладі.
Відповідно до ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, у разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
Як передбачено ст. 62 Конституції України, згідно якої усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Враховуючи вказане положення Конституції України, приймаючи до уваги положення ст.ст.7, 245 КУпАП, згідно яких ніхто не може бути підданий заходу впливу в в'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, приходжу до переконання, що у судовому засіданні на підставі визнаних допустимими, належними та достовірними доказів встановлено, що ОСОБА_1 відмовився пройти огляд на стан сп'яніння внаслідок порад, які суперечать закону, наданих поліцейськими. Вищезазначене надає підстави вважати дії поліцейських щодо складання протоколу упередженими та такими, що суперечать закону.
Таким чином, приходжу до переконання, що в діях ОСОБА_1 щодо висловленої ним відмови пройти огляд, відсутній склад правопорушення, передбаченого ст.130 ч.1 КУпАП, а тому справу належить закрити за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст.7, 9, 130, 245, 266, 268, 283, 284, 247, 284КУпАП, -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративногоправопорушення, передбаченого ст. 130 ч.1 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністюв діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя В.М. Прасолов