73000, м.Херсон, вул. Горького, 18
про закриття провадження у справі
"18" жовтня 2007 р. Справа № 8/379-АП-07
Господарський суд Херсонської області у складі судді Хом'якової В.В. при секретарі Зибцевій А. В., розглянувши справу
за позовом: Генічеського районного центру зайнятості
до: комунального підприємства "Райсількомунгосп-партнер" Генічеської районної Ради
про стягнення 1540 грн. 00 коп.
за участю представників сторін:
від позивача - гол. спец. - ю/к Дзюба А.В., дов. №734 від 03.05.07.
від відповідача - не прибув.
Генічеський районний центр зайнятості населення (позивач) звернувся до суду з позовною заявою до комунального підприємства "Райсількомунгосп-партнер" Генічеської районної Ради (відповідач) про стягнення 1540 грн. 00 коп. заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
Відповідач проти позову письмових заперечень не надав. Представник відповідача у судове засідання не прибув, хоч відповідач був належним чином проінформований про час та місце судового розгляду. Суд вважає, що неявка представника відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд -
Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття, а також у старості та інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також інших джерел. Згідно зі ст. 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" № 1553-ІІІ від 02.03.2000р. Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією, його кошти не включаються до складу державного бюджету України. За своєю суттю страхові внески не є податками і зборами, а є формою резервування заробітної платні для забезпечення матеріальної підтримки та надання соціальних послуг у разі настання страхових випадків, передбачених законодавством про страхування на випадок безробіття. Райцентр зайнятості відповідно до приписів Закону "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та Положення про Генічеський райцентр зайнятості контролює правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків до Фонду, стягує несплачені в строк страхові внески, пені і штрафи в доход Фонду.
Комунальне підприємство "Райсількомунгосп-партнер" Генічеської районної Ради є юридичною особою та платником страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, знаходиться на обліку у Генічеському центрі зайнятості.
09 лютого 2007 року посадовими особами райцентру зайнятості проведено перевірку правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування КП "РСКГ - партнер" страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, про що складено акт від 09.02.07р. № 7. Актом відповідачу донараховано суму внесків у розмірі 4620 грн., та застосовано фінсанкцію у розмірі 4620 грн. 00 коп., відповідно до ст. 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
За висновками акту перевірки від 09.02.07р. № 7 Херсонським обласним центром зайнятості прийнято розпорядження від 29.03.07р. № 20, яким до відповідача застосовано фінсанкцію у розмірі 1540 грн.
09.10.07р. позивач заявив до суду письмове клопотання, яким відмовляється від позовних вимог в зв'язку з погашенням відповідачем заборгованості по фінсанкціях у розмірі 1540 грн. Суд, розглянувши матеріали справи, приймає відмову позивача від позову та, на підставі п.2 ч.1 ст.157 КАС України, закриває провадження у справі.
Керуючись п.2 ч.1 ст.157 КАС України, суд -
1. Закрити провадження у адміністративній справі.
2. Ухвалу направити сторонам.
3. Заява про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.В. Хом'якова