Постанова від 15.06.2010 по справі 2а-13689/09/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

15 червня 2010 року 14:49 № 2а-13689/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Мазур А.С. при секретарі Бистрик О.С., за участю представника позивача -ОСОБА_1., представника відповідача -Лібермана С.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомОСОБА_3

доГоловного управління економіки Київської обласної державної адміністрації

прозобов'язання вчинити певні дії та відшкодування моральної шкоди

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Головного управління економіки Київської обласної державної адміністрації про визнання дій неправомірними, зобов'язання відповідача здійснити реєстрацію іноземної інвестиції до статутного капіталу ТОВ «Форза»та відшкодування на користь позивача завданої моральної шкоди у розмірі 1500 гривень.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, ігноруючи вимоги Закону України «Про режим іноземного інвестування»та Положення про порядок державної реєстрації іноземних інвестицій, надіслав у відповідь на інформаційне повідомлення позивача про внесення іноземної інвестицій лист, у якому зазначив, що документи потребують доопрацювання. Тим самим порушив права позивача на реєстрацію іноземної інвестиції та завдав моральної шкоди.

Представник позивача під час судового розгляду підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що в переліку, наданих позивачем документів, відсутній документ, що підтверджує вартість іноземної інвестиції.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, заслухавши пояснення представників сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з таких підстав.

Господарським кодексом України від 16 січня 2003 року № 436-IV у статті 395 встановлено, що державна реєстрація іноземних інвестицій здійснюється Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями протягом трьох робочих днів після фактичного їх внесення у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

У системі підрозділів Київської обласної державної адміністрації державну реєстрацію іноземних інвестицій здійснювало Головне управління економіки Київської обласної державної адміністрації.

У відповідності до п. 3 Положення про порядок державної реєстрації іноземних інвестицій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 р. № 928 (далі -Положення № 928), для державної реєстрації іноземних інвестицій іноземний інвестор або уповноважена ним в установленому порядку особа (далі - заявник) подає органу державної реєстрації такі документи:

- інформаційне повідомлення про внесення іноземної інвестиції у трьох примірниках, заповнене за формою і в порядку згідно з додатками № 1 і 2 до цього Положення, з відміткою державної податкової інспекції за місцем здійснення інвестиції про її фактичне внесення;

- документи, що підтверджують форму здійснення іноземної інвестиції (установчі документи, договори (контракти) про виробничу кооперацію, спільне виробництво та інші види спільної інвестиційної діяльності, концесійні договори тощо);

- документи, що підтверджують вартість іноземної інвестиції (відповідно до вимог, визначених статтею 2 Закону України «Про режим іноземного інвестування»);

- документ, що свідчить про внесення заявником плати за реєстрацію.

Як вбачається із матеріалів справи, позивачем на адресу відповідача було надіслано інформаційне повідомлення про внесення іноземної інвестиції, у якому він просить зареєструвати іноземну інвестицію у розмірі 4169,50 доларів США, внесену до статутного фонду Товариства з обмеженою відповідальністю «Форза». Форма інформаційного повідомлення позивача не відповідає формі, затвердженої у додатку 1 Положення № 928, оскільки відсутні необхідні реквізити: «відмітка про вилучення інвестиції із зазначенням обсягу, посада та прізвище уповноваженої особи, М.П., підпис», «реєстраційний номер, дата, посада та прізвище особи (без скорочень), уповноваженої здійснювати реєстрацію іноземних інвестицій, М.П., підпис».

У відповідь на звернення позивача відповідач зазначив, що документи, отримані від позивача, не відповідають вимогам Положення № 928 та потребують доопрацювання. Зокрема, відповідач зауважив, що позивачем не було надано документа, який підтверджував би вартість іноземної інвестиції, а друкований витяг із веб-сайту Верховної Ради щодо повідомлення Національного банку України про встановлення офіційних курсів гривні до іноземних валют станом на 24.06.2009 р. не є документом, що підтверджує вартість іноземної інвестиції.

Документом, який підтверджує вартість іноземної інвестиції, є виписка або довідка уповноваженого банку, що підтверджує здійснення іноземним інвестором іноземної інвестиції.

Закон України «Про режим іноземного інвестування»від 19 березня 1996 року № 93/96-ВР (далі -Закон № 93/96-ВР) визначає особливості режиму іноземного інвестування на території України, виходячи з цілей, принципів і положень законодавства України.

Згідно зі ст. 2 вказаного Закону в редакції від 15.05.2003 р., чинній на момент виникнення спірних правовідносин, іноземні інвестиції можуть, зокрема, здійснюватися у вигляді іноземної валюти, що визнається конвертованою Національним банком України, валюти України - при реінвестиціях в об'єкт первинного інвестування чи в будь-які інші об'єкти інвестування відповідно до законодавства України за умови сплати податку на прибуток (доходи).

У відповідності до ст. 5 Закону № 93/96-ВР іноземні інвестиції та інвестиції українських партнерів, включаючи внески до статутного фонду підприємств, оцінюються в іноземній конвертованій валюті та у валюті України за домовленістю сторін на основі цін міжнародних ринків або ринку України. Перерахування інвестиційних сум в іноземній валюті у валюту України здійснюється за офіційним курсом валюти України, визначеним Національним банком України.

Відповідно до п. 9 Положення № 928 відмова в державній реєстрації іноземних інвестицій можлива лише у разі, коли здійснення цієї інвестиції суперечить законодавству України, або подані документи не відповідають вимогам цього Положення.

Суд не вбачає у діях відповідача, як суб'єкта владних повноважень, порушень вимог чинного законодавства України. Приймаючи рішення відносно реєстрації іноземної інвестиції, відповідач діяв з урахуванням вимог ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно та розсудливо.

Незважаючи на наявність підстав для відмови позивачу у здійсненні державної реєстрації іноземної інвестиції, відповідач запропонував позивачу доопрацювати документи, що не позбавляло його права вдруге звернутися з метою реєстрації іноземної інвестиції.

Ураховуючи вищезазначене, суд доходить висновку про правомірність дій відповідача.

Крім того, позивачем були заявлені вимоги щодо відшкодування моральної шкоди у розмірі 1500 гривень у зв'язку з тим, що позивач зазнав душевних страждань, які полягали у переживаннях з приводу того, що він не може зареєструвати іноземні інвестиції, та як наслідок позбавлений пільг та гарантій, передбачених ст.ст. 8 - 12 Закону України «Про режим іноземного інвестування».

З'ясувавши фактичні обставини справи, давши оцінку поясненням позивача щодо обґрунтування заподіяння йому відповідачем моральних страждань чи втрат немайнового характеру, врахувавши відсутність неправомірних рішень, дій та бездіяльності зі сторони Головного управління економіки Київської обласної державної адміністрації по відношенню до ОСОБА_3, суд дійшов висновку, що такі позовні вимоги необґрунтовані і не підтверджені будь-якими фактами.

Крім того, станом на момент розгляду справи Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання іноземних інвестицій та кредитування»від 27 квітня 2010 року № 2155-VI, який набув чинності 15.05.2010 року, скасовано обов'язкову державну реєстрацію іноземних інвестицій. Органом, який здійснює державну реєстрацію іноземних інвестицій, визначено Національний банк України, в особі його територіальних управлінь, відповідно до Положення про порядок державної реєстрації Національним банком України іноземних інвестицій, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 23.12.2009 р. № 762 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 березня 2010 р. за № 195/17490 .

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Проаналізувавши зібрані докази та з урахуванням наведеного, суд доходить висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено та підписано 21 червня 2010 року.

Суддя А.С. Мазур