ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
14 квітня 2010 року 10:05 № 2а-10133/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Мазур А.С. при секретарі Бистрик О.С. за участю представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - Сахацького С.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_3
до Головного управління економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
про визнання нечинним рішення № 049-14/3315 від 26.06.2009р. та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Київської міської державної адміністрації про визнання нечинним рішення № 049-14/3315 від 26.06.2009 р. та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що рішення Головного управління економіки та інвестицій № 049-14/3315 від 26.06.2009 р. про відмову у проведенні державної реєстрації іноземної інвестиції порушує право позивача на реєстрацію іноземної інвестиції.
У судовому засіданні 10.11.2009 р. було замінено первинного неналежного відповідача на належного -Головне управління економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Представник позивача під час судового розгляду підтримав позовні вимоги у повному обсязі та зазначив, що інформаційне повідомлення про реєстрацію іноземної інвестиції повністю відповідає вимогам, встановленим Положенням про порядок державної реєстрації іноземних інвестицій, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 928, а дані, вказані у інформаційному повідомленні, підтверджуються довідками банківських установ та іншими наявними у справі документами.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що у Статуті Товариства з обмеженою відповідальністю «УкрВата», учасником якого являється позивач, відсутні дані стосовно дати здійснення перерахунку та за курсом якого банку здійснювався розрахунок суми частки відповідача у ТОВ «УкрВата», що унеможливлює підтвердження вартості іноземної інвестиції.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, заслухавши пояснення представників сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з таких підстав.
Господарським кодексом України від 16 січня 2003 року № 436-IV у статті 395 встановлено, що державна реєстрація іноземних інвестицій здійснюється Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями протягом трьох робочих днів після фактичного їх внесення у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.п. 1, 5.38 Положення про Головне управління економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 29 грудня 2003 р. № 2470, Головне управління економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), підзвітним та підконтрольним Київській міській раді і підпорядкованим Київському міському голові, а з питань виконання функцій державної виконавчої влади і Міністерству економіки та з питань європейської інтеграції України. Відповідно до покладених на нього завдань відповідач здійснює державну реєстрацію іноземних інвестицій в м. Києві.
У відповідності до п. 3 Положення про порядок державної реєстрації іноземних інвестицій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 р. № 928 (далі -Положення № 928), для державної реєстрації іноземних інвестицій іноземний інвестор або уповноважена ним в установленому порядку особа (далі - заявник) подає органу державної реєстрації такі документи:
- інформаційне повідомлення про внесення іноземної інвестиції у трьох примірниках, заповнене за формою і в порядку згідно з додатками № 1 і 2 до цього Положення, з відміткою державної податкової інспекції за місцем здійснення інвестиції про її фактичне внесення;
- документи, що підтверджують форму здійснення іноземної інвестиції (установчі документи, договори (контракти) про виробничу кооперацію, спільне виробництво та інші види спільної інвестиційної діяльності, концесійні договори тощо);
- документи, що підтверджують вартість іноземної інвестиції (відповідно до вимог, визначених статтею 2 Закону України «Про режим іноземного інвестування»);
- документ, що свідчить про внесення заявником плати за реєстрацію.
Як вбачається із матеріалів справи, на звернення позивача від 23.06.2009 р. № 13-А щодо реєстрації іноземної інвестиції у вигляді іноземної валюти на суму 100130,00 доларів США до статутного фонду ТОВ «Укрвата» відповідач у своїй відповіді від 26.06.2009 р. за № 049-14/3315 відмовив у проведенні державної реєстрації іноземної інвестиції, у зв'язку з тим, що подані документи не відповідають вимогам Положення № 928, а саме: в інформаційному повідомленні про внесення іноземної інвестиції інформація щодо вартості іноземної інвестиції та її фактичне внесення до статутного фонду ТОВ «УкрВата»в іноземній валюті не підтверджується банківськими документами, а також не вказано форму здійснення іноземної інвестиції.
Закон України «Про режим іноземного інвестування»від 19 березня 1996 року № 93/96-ВР (далі -Закон № 93/96-ВР) визначає особливості режиму іноземного інвестування на території України, виходячи з цілей, принципів і положень законодавства України.
Згідно зі ст. 2 вказаного Закону в редакції від 15.05.2003 р., чинній на момент виникнення спірних правовідносин, іноземні інвестиції можуть, зокрема, здійснюватися у вигляді іноземної валюти, що визнається конвертованою Національним банком України, валюти України - при реінвестиціях в об'єкт первинного інвестування чи в будь-які інші об'єкти інвестування відповідно до законодавства України за умови сплати податку на прибуток (доходи).
У відповідності до ст. 5 Закону № 93/96-ВР іноземні інвестиції та інвестиції українських партнерів, включаючи внески до статутного фонду підприємств, оцінюються в іноземній конвертованій валюті та у валюті України за домовленістю сторін на основі цін міжнародних ринків або ринку України. Перерахування інвестиційних сум в іноземній валюті у валюту України здійснюється за офіційним курсом валюти України, визначеним Національним банком України.
Судом встановлено, що у період з 28.02.2008 р. по 23.09.2008 р. на поточний рахунок, відкритий у Акціонерному банку «Даніель», ОСОБА_3 було перераховано грошові кошти у розмірі 100130,00 доларів США. Вказані кошти були перераховані на інвестиційний рахунок позивача, відкритий у названому банку, та продані на Українській міжбанківській валютній біржі. Сума, виручена від продажу валюти, склала 505700,00 грн., які були з інвестиційного рахунку позивача зараховані на поточний рахунок ТОВ «УкрВата», а саме: 505000,00 грн. зараховані на поточний банківський рахунок ТОВ «УкрВата»06.03.2008 р., а грошові кошти у розмірі 700,00 грн. -26.09.2008 р.
Таким чином, позивачем було здійснено перерахунок грошових коштів у валюті України на поточний рахунок ТОВ «УкрВата»в якості внеску до статутного фонду, проте такий внесок не є іноземною інвестицією у розумінні ст. 2 Закону України «Про режим іноземного інвестування», у редакції від 15.05.2003 р., чинній на момент виникнення спірних правовідносин. Оскільки на той період валюта України являлась іноземною інвестицією тільки при реінвестиціях (тобто здійсненні інвестицій за рахунок доходу чи прибутку, отриманих від первинних інвестиційних операцій) в об'єкти первинного чи будь-якого іншого інвестування за умови сплати податку на прибуток (доходи).
Крім того, у розділі 6 Статуту ТОВ «УкрВата», у редакції від 12.11.2008 р., не визначено дату та курс банку, які були застосовані при перерахуванні розміру частки позивача, визначеної в іноземній валюті, у валюту України. Відсутність цих даних не дає змоги підтвердити вартість іноземної інвестиції у відповідності до вимог ст. 393 Господарського кодексу України та Постанови Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 р. № 928, якою затверджено Положення про порядок державної реєстрації іноземних інвестицій.
Відповідно до п. 9 Положення № 928 відмова в державній реєстрації іноземних інвестицій можлива лише у разі, коли здійснення цієї інвестиції суперечить законодавству України, або подані документи не відповідають вимогам цього Положення.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З урахуванням наведеного, суд доходить висновку, що відповідачем був дотриманий законодавчо встановлений порядок здійснення державної реєстрації іноземних інвестицій, а позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158-163 КАС України, адміністративний суд, -
У задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено та підписано 20 квітня 2010 року.
Суддя А.С. Мазур