справа № 380/7902/22
22 липня 2022 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (Позивачка) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (Відповідач) в якому просить:
- визнати неправомірними дії суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у здійсненні перерахунку ОСОБА_1 пенсії із врахуванням періоду роботи на Виробничому об'єднанні «Полярон» з 24 вересня 1979 року по 21 червня 1982 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до загального страхового стажу ОСОБА_1 період роботи на Виробничому об'єднанні «Полярон» з 24 вересня 1979 року по 21 червня 1982 року та здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії згідно наявного страхового стажу з 29 листопада 2021 року.
Свої вимоги позивачка обґрунтовує тим, що з 29 листопада 2021 року їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058). Після призначення пенсії позивачці стало відомо про те, що при призначенні пенсії пенсійний орган не в повному обсязі врахував її страховий стаж, а саме не зарахував до загального трудового стажу період роботи з 24 вересня 1979 року по 21 червня 1982 року у Виробничому об'єднанні «Полярон». У зв'язку з цим 06 квітня 2022 року позивачка звернулася до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії із урахуванням вищевказаного періоду роботи, на яку 11 травня 2022 року отримала листа № 5662-4501/Ф-52/8-1300/22 від 06 травня 2022 року. У цьому листі зазначено таке: «[…] Період роботи з 24.09.1979 по 21.06.1982 на Виробничому об'єднанні «Полярон» не зараховано до страхового стажу, оскільки Вами не було надано документів, що підтверджують даний період роботи (довідка про період роботи, відомості про заробітну плату тощо […]». З огляду на це позивачка висновує, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області прийняло рішення про відмову у здійсненні перерахунку її пенсії із врахуванням періоду роботи з 24 вересня 1979 року по 21 червня 1982 року у Виробничому об'єднанні «Полярон».
Позивачка не погоджується з таким рішенням відповідача, оскільки відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, який підтверджує трудовий стаж, є трудова книжка. У трудовій книжці позивачки серії НОМЕР_1 наявні відповідні записи про період її роботи з 24 вересня 1979 року по 21 червня 1982 року у Виробничому об'єднанні «Полярон». Такі записи не містять жодного виправлення, є чіткими та розбірливими, а отже у повному обсязі підтверджують згаданий вище період роботи. Позивачка вважає, що оскаржуване рішення відповідача порушує її конституційне право на належний соціальний захист, визначений статтею 46 Конституції України.
У зв'язку з вищенаведеним просить адміністративний позов задоволити повністю.
Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що рішення про призначення пенсії позивачці приймало за принципом екстериторіальності Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. Період роботи позивачки з 24 вересня 1979 року по 21 червня 1982 року у Виробничому об'єднанні «Полярон» не зараховано до страхового стажу, оскільки нею не було надано документів, що підтверджують цей період роботи (довідку про період роботи, відомості про заробітну плату тощо). У подальшому позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою довільного зразка від 06 квітня 2022 року про проведення перерахунку пенсії із врахуванням періоду роботи з 24 вересня 1979 року по 21 червня 1982 року у Виробничому об'єднанні «Полярон». Листом № 5662-4501/Ф-52/8-1300/22 від 06 травня 2022 року Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивачку на її заяву від 06 квітня 2022 року про те, що відділом обслуговування громадян № 5 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області скеровано запит від 26 квітня 2022 року № 1300-5208-6/33268 в Державний архів Львівської області щодо витребування документів про стаж та заробіток позивачки за період роботи з 24 вересня 1979 року по 21 червня 1982 року у Виробничому об'єднанні «Полярон». Станом на сьогодні відповідь на вказаний запит на адресу пенсійного органу не надходила. Питання щодо зарахування до страхового стажу позивачки періоду роботи з 24 вересня 1979 року по 21 червня 1982 року у Виробничому об'єднанні «Полярон» перебуває на розгляді в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області. Рішення буде переглянуто після одержання відповіді.
Відповідач підсумовує, що із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області позивачка не зверталася. Рішення про відмову у перерахунку пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області не приймалося. Отже, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області не приймалось жодних рішень щодо позивачки, які могли б бути предметом оскарження.
У зв'язку з наведеним у задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді від 03 червня 2022 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін.
Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:
З 29 листопада 2021 року позивачці призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 1058.
06 квітня 2022 року позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою, у якій просила здійснити перерахунок її пенсії із врахуванням періоду роботи з 24 вересня 1979 року по 21 червня 1982 року у Виробничому об'єднанні «Полярон» та розміру отриманої за цей період роботи заробітної плати.
Листом № 5662-4501/Ф-52/8-1300/22 від 06 травня 2022 року Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивачку на її заяву від 06 квітня 2022 року, зокрема, про те, що період її роботи з 24 вересня 1979 року по 21 червня 1982 року у Виробничому об'єднанні «Полярон» не зараховано до страхового стажу, оскільки нею не було надано документів, що підтверджують цей період роботи (довідку про період роботи, відомості про заробітну плату тощо). Відділом обслуговування громадян № 5 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області скеровано запит від 26 квітня 2022 року № 1300-5208-6/33268 в Державний архів Львівської області щодо витребування документів про стаж та заробіток за період роботи з 24 вересня 1979 року по 21 червня 1982 року у Виробничому об'єднанні «Полярон». Після надходження відповіді позивачку буде повідомлено відділом обслуговування громадян № 5 (сервісним центром). Питання щодо зарахування до страхового стажу періоду роботи з 24 вересня 1979 року по 21 червня 1982 року у Виробничому об'єднанні «Полярон» перебуває на розгляді в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області. Про прийняте рішення позивачку буде повідомлено додатково Управлінням пенсійного забезпечення.
Позивачка, уважаючи неправомірними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії із врахуванням періоду роботи з 24 вересня 1979 року по 21 червня 1982 року у Виробничому об'єднанні «Полярон», звернулася з цим позовом до суду.
Предметом розгляду у цій справі є оцінка правомірності поведінки відповідача під час розгляду заяви позивачки від 06 квітня 2022 року про здійснення перерахунку пенсії із врахуванням періоду роботи з 24 вересня 1979 року по 21 червня 1982 року у Виробничому об'єднанні «Полярон».
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Закріплений у частині 1 статті 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Тобто, суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
За змістом частин першої, другої статті 5 Закону № 1058 цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Одним з принципів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування відповідно до статті 7 Закону № 1058 є принцип диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу).
Згідно з пунктом першим частини першої статті 9 Закону № 1058 відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Абзацом першим частини другої статті 24 Закону № 1058 визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з абзацами першим, другим частини першої статті 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
Аналіз наведених норм права дає підстави дійти висновку, що розмір пенсії особи безпосередньо залежить від наявного у неї страхового стажу. Тому при призначенні пенсії особа має гарантоване право на те, щоб належним чином підтверджені періоди її трудової діяльності були зараховані до страхового стажу.
Як слідує з матеріалів справи рішення про призначення позивачці пенсії за віком приймало за принципом екстериторіальності Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. Саме вказаний пенсійний орган при призначенні пенсії позивачці не зарахував їй до страхового стажу період роботи з 24 вересня 1979 року по 21 червня 1982 року у Виробничому об'єднанні «Полярон» з підстав не надання нею документів, що підтверджують цей період роботи (довідки про період роботи, відомостей про заробітну плату тощо).
06 квітня 2022 року позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії із врахуванням періоду роботи з 24 вересня 1979 року по 21 червня 1982 року у Виробничому об'єднанні «Полярон» та розміру отриманої за цей період роботи заробітної плати.
Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії визначений статтею 44 Закону № 1058.
Згідно із частиною першою цієї статті призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Відповідно до абзацу першого частини п'ятої статті 45 Закону № 1058 документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до пункту 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Додатком 1 до Порядку № 22-1 затверджений зразок заяви про призначення/перерахунок пенсії.
Днем звернення за перерахунком пенсії, […] вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів) (абзац шостий пункту 1.9 розділу І Порядку № 22-1).
Відповідно до абзацу першого пункту 2.7 розділу ІІ Порядку № 22-1 до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
Заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Заяви про перерахунок пенсії, […] приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів (пункт 4.1 розділу IV Порядку № 22-1).
Згідно з абзацами другим-четвертим пункту 4.3 розділу IV Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
За змістом пункту 4.7 розділу IV Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Аналіз наведених норм права дає підстави дійти висновку, що своє право на перерахунок пенсії особа реалізує шляхом звернення до пенсійного органу з відповідною заявою, зразок якої наведений у додатку 1 до Порядку № 22-1. До такої заяви особа подає документи, передбачені Порядком № 22-1. За результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається відповідне рішення про перерахунок або ж про відмову у перерахунку пенсії із зазначенням мотивів, що слугували підставою для його прийняття.
Суд встановив, що на заяву позивачки від 06 квітня 2022 року про здійснення перерахунку пенсії відповідач своїм листом № 5662-4501/Ф-52/8-1300/22 від 06 травня 2022 року повідомив її про те, що період роботи з 24 вересня 1979 року по 21 червня 1982 року у Виробничому об'єднанні «Полярон» не зараховано до страхового стажу, оскільки нею не було надано документів, що підтверджують цей період роботи (довідку про період роботи, відомості про заробітну плату тощо). Також у листі зазначено про те, що відділом обслуговування громадян № 5 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області скеровано запит від 26 квітня 2022 року № 1300-5208-6/33268 в Державний архів Львівської області щодо витребування документів про стаж та заробіток за період роботи з 24 вересня 1979 року по 21 червня 1982 року у Виробничому об'єднанні «Полярон». Після надходження відповіді позивачку буде повідомлено відділом обслуговування громадян № 5 (сервісним центром). Питання щодо зарахування до страхового стажу періоду роботи з 24 вересня 1979 року по 21 червня 1982 року у Виробничому об'єднанні «Полярон» перебуває на розгляді в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області. Про прийняте рішення позивачку буде повідомлено додатково Управлінням пенсійного забезпечення.
У позовній заяві позивачка, покликаючись на вказаний лист пенсійного органу, а саме на його абзац такого змісту: «[…] Період роботи з 24.09.1979 по 21.06.1982 на Виробничому об'єднанні «Полярон» не зараховано до страхового стажу, оскільки Вами не було надано документів, що підтверджують даний період роботи (довідка про період роботи, відомості про заробітну плату тощо […]», висновує, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області прийняло рішення про відмову у здійсненні перерахунку її пенсії із врахуванням періоду роботи з 24 вересня 1979 року по 21 червня 1982 року у Виробничому об'єднанні «Полярон».
Суд уважає такий висновок позивачки помилковим, оскільки лист Головного управління Пенсійного фонду України № 5662-4501/Ф-52/8-1300/22 від 06 травня 2022 року не є рішенням пенсійного органу про відмову у перерахунку пенсії у розмінні Закону № 1058 та Порядку № 22-1, не породжує правових наслідків для позивачки, а його результати не мають обов'язкового характеру для неї.
Вказаним листом відповідач повідомив позивачку про те, які дії ним вчинено з метою виконання свого обов'язку щодо належного підтвердження періоду її роботи з 24 вересня 1979 року по 21 червня 1982 року у Виробничому об'єднанні «Полярон».
На переконання суду, такі дії відповідача узгоджуються з приписами частини третьої статті 44 Закону № 1058 згідно з якими органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Тому дії відповідача що звернення із запитом від 26 квітня 2022 року № 1300-5208-6/33268 в Державний архів Львівської області щодо витребування документів про стаж та заробіток за період роботи позивачки з 24 вересня 1979 року по 21 червня 1982 року у Виробничому об'єднанні «Полярон» у спірному випадку повною мірою відповідають вимогам частини третьої статті 44 Закону № 1058.
Щодо абзацу листа № 5662-4501/Ф-52/8-1300/22 від 06 травня 2022 року такого змісту: «[…] Період роботи з 24.09.1979 по 21.06.1982 на Виробничому об'єднанні «Полярон» не зараховано до страхового стажу, оскільки Вами не було надано документів, що підтверджують даний період роботи (довідка про період роботи, відомості про заробітну плату тощо […]», на який покликається позивачка у позовній заяві, суд зазначає, що аналіз змісту цього абзацу свідчить про те, що позивачку повідомлено про причини незарахування вищевказаного періоду роботи до страхового стажу саме при призначенні пенсії. В той же час пенсію, як зазначено вище, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області позивачці не призначало, а відтак не вирішувало питання щодо зарахування/не зарахування до страхового стажу будь-яких періодів її роботи. Вказане питання при призначенні пенсії позивачці вирішувало Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Більше того, у листі № 5662-4501/Ф-52/8-1300/22 від 06 травня 2022 року відповідач повідомив позивачку про те, що питання щодо зарахування до страхового стажу періоду роботи з 24 вересня 1979 року по 21 червня 1982 року у Виробничому об'єднанні «Полярон» перебуває на розгляді в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області, а також, що про прийняте рішення позивачку буде повідомлено додатково Управлінням пенсійного забезпечення.
Беручи до уваги вищевикладене, суд доходить висновку, що станом на момент звернення позивачки з цим позовом до суду Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не вчиняло дій та не приймало рішень щодо відмови їй у здійсненні перерахунку пенсії із врахуванням періоду роботи у Виробничому об'єднанні «Полярон» з 24 вересня 1979 року по 21 червня 1982 року згідно поданої нею заяви від 06 квітня 2022 року.
Частиною першою статті 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Суд відзначає, що право на захист - це самостійне суб'єктивне право, яке з'являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оспорення останнього.
Таким чином, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
У межах спірних правовідносин, які виникли між сторонами, відповідач не порушував права позивачки на перерахунок пенсії із врахуванням періоду роботи на Виробничому об'єднанні «Полярон» з 24 вересня 1979 року по 21 червня 1982 року згідно поданої нею заяви від 06 квітня 2022 року.
З огляду на наведене, враховуючи, що судовому захисту підлягає порушене, а не ілюзорне право, суд не знаходить правових підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у здійсненні перерахунку ОСОБА_1 пенсії із врахуванням періоду роботи на Виробничому об'єднанні «Полярон» з 24 вересня 1979 року по 21 червня 1982 року та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до загального страхового стажу ОСОБА_1 період роботи на Виробничому об'єднанні «Полярон» з 24 вересня 1979 року по 21 червня 1982 року та здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії згідно наявного страхового стажу з 29 листопада 2021 року.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Відповідно до частини 1 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів суду, з посиланням на положення діючого законодавства та доводи, викладені у відзиві, передчасність заявлених позовних вимог.
Таким чином, з огляду на викладене суд уважає, що позовні вимоги позивачки не підлягають задоволенню з урахуванням наведених висновків суду щодо їх передчасності.
Оскільки судом відмовлено у задоволенні позовних вимог відповідно до положень статті 139 КАС України відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень, п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» та п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» цього Кодексу.
Повний текст рішення складено 22 липня 2022 року.
Суддя Клименко О.М.