Постанова від 21.07.2022 по справі 420/10164/21

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 липня 2022 р.м.ОдесаСправа № 420/10164/21

Головуючий в 1 інстанції: Бойко О.Я.

Місце та час укладення судового рішення «--:--», м. Одеса

Повний текст судового рішення складений 11.01.2022р.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Єщенка О.В., Яковлєва О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 січня 2022 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Паллада-Склад Ко» до Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

16.06..2021р. товариство з обмеженою відповідальністю (надалі - ТОВ) «Паллада-Склад Ко» звернулося до суду з позовом до Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльність щодо вжиття заходів з демонтажу самочинно встановлених металевого паркану та гаражу за адресую: м.Одеса, вул. Зелена, 2; зобов'язання здійснити демонтаж самочинно встановлених металевого гаражу та паркану за адресую: м.Одеса, вул. Зелена, 2.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що на проїзді загального користування по вул. Зеленій у м. Одесі, неподалік від розташованого належного товариству об'єкту нерухомості, невстановлені особи самочинно встановили металевий гараж та металевий паркан без законних погоджень органу самоврядування, що повністю позбавило позивача можливості безперешкодно проходити та проїжджати по вищезазначеній вулиці. Водночас, відповідач, якому протягом тривалого часу було відомо про існування незаконно встановлених паркану та гаражу, протиправно не виконує повноважень щодо їх демонтажу.

Рішенням Одеського окружного адміністративного від 11.01.2022р. позов задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність Малиновської районної державної адміністрації Одеської міської ради щодо вжиття заходів з демонтажу самочинно встановленого металевого гаражу за адресую: м. Одеса, вул. Зелена, 2; зобов'язано Малиновську районну державну адміністрацію Одеської міської ради здійснити демонтаж самочинно встановленого металевого гаражу за адресую: м. Одеса, вул. Зелена, 2; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи та порушення норм матеріального та процесуального права, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати та ухвали нове про відмову у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ «Паллада-Склад Ко» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 25.09.2020р. за №1005561070004075218. Місцезнаходження юридичної особи: 65074, м. Одеса, вул. Зелена, 2а. /а.с.21/

ТОВ «Паллада-Склад Ко» належать на праві приватної власності нежилі офісні та складські приміщення, об'єкт житлової нерухомості, які знаходяться за адресую: м. Одеса, вул. Зелена, 2а. /а.с.19/

З метою отримання інформації щодо правомірності встановлення чотирьох металевих гаражів та огородження за адресую: м. Одеса, вул. Зелена, 2, 2а, представником позивача направлено адвокатські запити на адреси Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради, Департаменту архітектури і містобудування Одеської міської ради та Департаменту з благоустрою міста Одеської міської ради.

Листом Департаменту архітектури і містобудування Одеської міської ради від 13.01.2021р. №01-15/12 повідомлено ТОВ «Паллада-Склад Ко» про те, що департаментом погоджена схема М1:500 від 31.10.2017р. №01-15/539/п. Інших погоджень щодо встановлення гаражів не надавалося. Остаточне рішення щодо встановлення гаражу приймається розпорядженням Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради. /а.с.11/

Листом Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради від 31.03.2021р. №0739/01-20 повідомлено ТОВ «Паллада-Склад Ко» про те, що за адресую: м. Одеса, вул. Зелена, 2, 2а, були розташовані чотири гаражі, встановлення одного з яких погоджено гр. ОСОБА_1 на підставі розпорядження районної адміністрації від 07.12.2017р. №534/01-06. На теперішній час проведений демонтаж двох з чотирьох гаражів, щодо одного гаражу складений відповідний припис власнику. /а.с.16-18/

Листом Департаменту з благоустрою міста Одеської міської ради від 30.04.2021р. №01-16/05 повідомлено ТОВ «Паллада-Склад Ко» про те, що Департаментом муніципальної безпеки Одеської міської ради, Департаментом архітектури та містобудування Одеської міської ради та Департаментом з благоустрою міста Одеської міської ради не погоджувалося встановлення огородження за адресую: м. Одеса, вул. Зелена, 2, у зв'язку з чим прийнято розпорядження про його демонтаж. /а.с.20/

Листом Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради від 25.05.2021р. №1285/01-20 повідомлено ТОВ «Паллада-Склад Ко» про те, що провести демонтаж вищезазначеного гаражу та огородження неможливо через невстановлення власника. /а.с.6/

30.06.2021р. посадовими особами Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради, Департаменту муніципальної безпеки Одеської міської ради, Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради та Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради здійснено обстеження незаконно розміщених об'єктів за адресую: м. Одеса, Малиновський район, вул. Зелена, 2, за результатом проведення якого складено відповідний акт. Вищезазначеним обстеженням встановлено, що за адресую: м. Одеса, Малиновський район, вул. Зелена, 2, елемент малої архітектурної форми (паркан) улаштований без дозвільних документів. /а.с.66-68/

Листом Управління Державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради від 02.07.2021р. №01-8/316вх направлено Малиновській районній адміністрації Одеської міської ради клопотання про винесення розпорядження про демонтаж незаконно влаштованого паркану з металопрофілю на земельній ділянці, що належить територіальній громаді м. Одеса, за адресую: м. Одеса, вул. Зелена. 2. /64-65/

Не погоджуючись з бездіяльністю Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради щодо вжиття заходів з демонтажу самочинно встановлених металевого паркану та гаражу за адресую: м.Одеса, вул. Зелена, 2, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Перевіривши матеріали справи, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог виходячи з наступного.

Відповідно до п.7 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (надалі - Закон України №280/97-ВР), до відання виконавчих органів міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема: організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини визначає Закон України «Про благоустрій населених пунктів» (надалі - Закон України №2807-IV).

Статтею 5 Закону України №2807-IV встановлено, що управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.10 Закону України №2807-IV, до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить: здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо.

Суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів, у розумінні ч.1 ст.12 Закону України №2807-IV, є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни.

До об'єктів благоустрою населених пунктів ст.13 Закону України №2807-IV віднесено прибудинкові території (п.2 ч.1 цієї статті).

Режим використання об'єктів благоустрою визначено ст.14 вищезгаданого Закону, яка передбачає, що такі об'єкти використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством.

Згідно ч.2 ст. 21 Закону №2807-IV, яка наводить перелік елементів (частин) до об'єктів благоустрою належать малі архітектурні форм, які визначаються цією правовою нормою як елемент декоративного чи іншого оснащення об'єкта благоустрою. Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону за рішенням власника об'єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил.

Відповідно до ст.28 Закону України «Про основи містобудівної діяльності», тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Відповідно до приписів ч.ч.1, 2 ст.34 Закону України №2807-IV, правила благоустрою території населеного пункту - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту (далі - Типові правила) для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Правила включають, зокрема: порядок здійснення благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою; порядок розміщення малих архітектурних форм; інші вимоги, передбачені цим та іншими законами.

Згідно з ч. 1 ст. Закону України №2807-IV, самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.

Нормативно-правовим актом, обов'язковим для виконання на території міста Одеси, яким встановлюється порядок благоустрою та утримання об'єктів благоустрою міста Одеси, визначаються правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні основи благоустрою є Правила благоустрою території міста Одеси, затверджені рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011р. №1631-V (надалі - Правила).

Згідно п.3.1.6. Правил елементами благоустрою є: покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм і стандартів;

зелені насадження, у тому числі снігозахисні та протиерозійні, уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, у садах, інших об'єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях;

будівлі та споруди системи збирання і вивезення відходів;

засоби та обладнання зовнішнього освітлення;

технічні засоби регулювання дорожнього руху;

будівлі та споруди системи інженерного захисту території;

комплекси та об'єкти монументального мистецтва, фонтани, питні фонтани, штучні паркові водоспади, декоративні басейни;

обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків;

малі архітектурні форми (альтанки, павільйони і навіси, палатки, намети, паркові арки (аркади), колони (колонади), вуличні вази, вазони і амфори, декоративні та ігрові скульптури, вуличні меблі (лавки, лави, столи), сходи, балюстради, паркові містки, огорожі, ворота, грати, інформаційні стенди, дошки, перголи, грибки, гардероби, декоративні скульптури, кабіни для роздягання, бювети, урни, паркани, контейнери для квітів, вивіски);

побутове та комунальне обладнання території житлової забудови (сміттєзбірники, майданчики для сушіння білизни, відпочинку населення);

споруди водопостачання на об'єктах благоустрою (насосні станції біля водойм для поливу, пожежні водойми, водойми, в тому числі штучні, гідранти, шахтні та механічні колодязі, пункти заправок водою поливально-мийних машин);

технічні засоби примусового обмеження руху транспортних засобів, («юніпаркери», «лежачі поліцейські», інші стаціонарні та пересувні конструкції);

інші елементи благоустрою, визначені нормативно-правовими актами.

Згідно п. 3.1.16. Правил елементи благоустрою, встановлені/розміщені з порушенням вимог, встановлених Правилами, підлягають демонтажу за кошти особи, що здійснила встановлення у терміни, визначені в приписі уповноваженого виконавчого органу Одеської міської ради. Якщо особа, яка встановила елемент благоустрою з порушенням Правил, не здійснила демонтаж у визначені строки, демонтаж елементу благоустрою здійснюється у встановленому порядку.

При цьому, відповідно до пп.1.1 п.1 Положення про районні адміністрації Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради» №1328-VII від 07.12.2016р. Малиновська районна адміністрація Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради та створюється нею з метою реалізації функцій місцевого самоврядування на території Малиновського району міста Одеси згідно із Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Згідно з п.2.5 вищезазначеного положення Малиновська районна адміністрація Одеської міської ради здійснює перевірки території району, об'єктів благоустрою району щодо стану їх благоустрою і додержання юридичними і фізичними особами законодавства у сфері благоустрою населених пунктів, Правил благоустрою території міста Одеси на території району, вживає необхідні заходи у разі виявлення порушень.

Відповідно до пп.2.8 п.2 вищезазначеного положення повноваженнями Малиновської райадміністрації Одеської міської ради в галузі будівництва є: здійснює заходів щодо виявлення на території району фактів самовільного будівництва або реконструкції та вирішує питання щодо знесення самочинно побудованих об'єктів або приведення самочинно реконструйованих об'єктів у первинний стан; виступає замовником на проведення робіт з демонтажу об'єктів самочинного будівництва, приведення території до первинного стану та її благоустрою, у разі невиконання відповідного розпорядження голови райадміністрації; забезпечує контроль за будівництвом, реконструкцією, капітальним ремонтом та реставрацією будинків та споруд, розташованих на території району у випадках, якщо райадміністрація є замовником.

Отже на підставі вказаних вище норм права, суд робить висновок про те, що відповідач наділений повноваженнями щодо усунення порушень правил благоустрою, зокрема, здійснення відповідних перевірок, винесення приписів щодо усунення відповідних порушення, прийняття рішення щодо демонтажу незаконних об'єктів.

Як вбачається з матеріалів справи, з метою отримання інформації щодо правомірності встановлення чотирьох металевих гаражів та огородження за адресую: м. Одеса, вул. Зелена, 2, 2а, представник позивача неодноразово направляв адвокатські запити на адресу Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради.

Так, 12.03.2021р. Малиновською районною адміністрацією Одеської міської ради винесено припис щодо усунення порушень Правила благоустрою території міста Одеси. /а.с.17/

При цьому, як зазначає Малиновська районна адміністрація Одеської міської ради, власник гаражу за адресую: м.Одеса, вул. Зелена, 2, є невідомим. /а.с.6/

Додатком №6 до Правил є Порядок розміщення та демонтажу малих архітектурних форм у місті Одесі.

Відповідно до п.1-4 розд. ІІ зазначеного порядку, демонтаж, перевезення, зберігання розміщених/встановлених з порушенням Правил малих архітектурних форм, власники яких ухиляються від демонтажу або власники яких не відомі, здійснюються уповноваженим виконавчим органом Одеської міської ради за кошти міського бюджету з наступним відшкодуванням усіх витрат власником малої архітектурної форми, винним у порушенні Правил.

Дія Порядку не поширюється на рекламні носії, вивіски, тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для провадження підприємницької діяльності, порядок демонтажу яких встановлюється окремо.

Рішення про демонтаж розміщених/встановлених з порушенням Правил малих архітектурних форм приймається уповноваженим органом Одеської міської ради з урахуванням пропозицій органів, що виявили такі елементи благоустрою.

У разі виявлення малої архітектурної форми розміщеної/встановленої з порушенням Правил, уповноваженим органом Одеської міської ради вноситься припис його власнику (користувачу) з вимогою усунення порушень шляхом проведення демонтажу цієї малої архітектурної форми протягом трьох робочих днів.

Протягом зазначеного терміну власник (користувач) зобов'язаний за власний рахунок здійснити демонтаж малої архітектурної форми, розміщеної/встановленої з порушенням Правил, та провести за власні кошти відновлення порушеного благоустрою на місці розміщення/встановлення даної малої архітектурної форми.

У разі невиконання власником (користувачем) вимог припису або неможливості встановити власника (користувача) уповноважений орган Одеської міської ради на підставі свого розпорядження здійснює демонтаж малої архітектурної форми, розміщеної/встановленої з порушенням Правил, за рахунок коштів міського бюджету з подальшим відшкодуванням усіх витрат власником (користувачем), винним у порушенні благоустрою.

Для проведення демонтажу уповноважений орган Одеської міської ради складає акт зовнішнього огляду (акт демонтажу) малої архітектурної форми, розміщеної/встановленої з порушенням Правил, у трьох примірниках, що має містити наступні дані:

- дату та час складання акту, адресу розташування малої архітектурної форми і підставу для її демонтажу;

- прізвище, ім'я, по батькові та посаду уповноваженої особи, яка складає акт та бере участь у демонтажі та перевезенні малої архітектурної форми;

- опис малої архітектурної форми (геометричні параметри, матеріал, наявність підключення до мереж електро - та водопостачання), перелік візуально виявлених недоліків, пошкоджень з обов'язковою фотофіксацією з усіх боків.

Для виконання функцій з демонтажу уповноважений орган може використовувати послуги суб'єктів господарювання на підставі договорів.

Отже, Правилами благоустрою території міста Одеси чітко передбачено дії уповноважено органу у разі виявлення малих архітектурних форм, власники яких не відомі, а саме здійснення демонтажу, перевезення, зберігання малих архітектурних форм за кошти міського бюджету з наступним відшкодуванням усіх витрат власником малої архітектурної форми, винним у порушенні Правил.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності протиправної бездіяльності Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради щодо вжиття заходів з демонтажу самочинно встановленого металевого гаражу за адресую: м.Одеса, вул. Зелена, 2.

На підставі викладеного, оскільки суд першої інстанції вірно застосував норми процесуального закону та вирішив справу по суті правильно, тому рішення суду першої інстанції в порядку ст.316 КАС України підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст.ст.311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 січня 2022 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.

Головуючий суддя Крусян А.В.

Судді Єщенко О.В. Яковлєв О.В.