Рішення від 21.07.2022 по справі 380/2277/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 липня 2022 року

справа №380/2277/21

провадження № П/380/2316/21

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шевченківського відділу соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання неправомірним рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивачка) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Шевченківського відділу соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (далі - Шевченківський відділ соціального захисту, відповідач) з такими вимогами:

- визнати неправомірним рішення Шевченківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про припинення виплати ОСОБА_1 компенсації послуги «муніципальна няня» з жовтня 2020 року;

- зобов'язати Шевченківський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 компенсацію послуги "муніципальна няня" на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з жовтня 2020 року по січень 2021 року включно в розмірі 7116 грн.

Позивачка не погоджується з рішенням відповідача щодо припинення їй виплати компенсації послуги «муніципальна няня» з жовтня 2020 року. На обґрунтування позовних вимог зазначає, що компенсацію послуги «муніципальна няня» призначено на підставі Договору про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років « Муніципальна Няня » № 2329101424 від 01.10.2019, укладеного з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 . Послугами з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» користувалась з жовтня 2019 року по вересень 2020 року включно, що підтверджується випискою по картковому рахунку. 16.09.2020 подала до Шевченківського відділу соціального захисту подала в електронній формі Додаткову угоду від 31.08.2020 про припинення Договору про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років «Муніципальна Няня» № 2329101424 від 01.10.2019 та Договір про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років «Муніципальна Няня» № 2052091911 від 01.09.2020, укладеного із фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 . У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови №897 від 30.09.2020 «Про внесення змін до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» 26.10.2020 звернулась до відповідача із заявою про підтвердження свого права на отримання компенсації послуги «муніципальна няня», до якої долучила індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-7 на ОСОБА_1 за 2011-2020 роки та на ОСОБА_5 за 2013-2020 роки, Додаткову угоду до Договору про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років «Муніципальна Няня» № 2052091911 від 01.09.2020. Відповідач припинив виплату позивачці компенсацію послуги «муніципальна няня» згідно з повідомлення про відмову в призначенні компенсації № 3 від 23.11.2020. На адвокатський запит представника позивачки листом №260310-4418 від 04.12.2020 відповідач повідомив, що під час розгляду документів ОСОБА_1 щодо підтвердження права на отримання компенсації «муніципальна няня» встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до наказу №260-к/тр від 18.09.2020 керівника Комунального некомерційного підприємства «Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги м. Львова» перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 20.09.2020 до 19.09.2022. У зв'язку з цим згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу ОСОБА_1 та ОСОБА_5 (батьки дитини) не відповідають умові зайнятості кожного з батьків. Позивачка вважає, що перебування особи у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не перешкоджає такій особі реалізувати своє право на зайнятість та займатись господарською діяльністю в порядку, не забороненому чинним законодавством. Таким чином, ФОП, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за основним місцем праці, не може відноситись до категорії незайнятого населення, а отже, не може бути підставою для припинення виплати компенсації «Муніципальна няня» згідно з Порядком №68. З цих мотивів позивачка просить суд поновити їй компенсацію послуги «муніципальна няня» на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з жовтня 2020 року по січень 2021 року включно в розмірі 7116 грн.

Суд відкрив провадження в адміністративній справі за цим позовом та вирішив розглянути таку справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами (а.с. 63-64). Ухвалою від 28.04.2021 суд дійшов висновку про необхідність розгляду цієї справи за правилами загального позовного провадження із призначенням підготовчого засідання (а.с. 69-70). Ухвалою від 31.05.2021 суд продовжив строк підготовчого провадження та виконання сторонами ухвали суду про витребування доказів (а.с. 76-77). Відповідач надав суду витребувані ухвалою суду документи: заяву ОСОБА_1 від 16.09.2020 призначення компенсації послуги «Муніципальна няня», договір №2052091911 від 01.09.2020, рішення від 20.10.2020 про призначення компенсації послуги «Муніципальна няня» з 01.09.2020. Суд на підставі частини шостої статті 162 КАС України ухвалив завершити розгляд справи за наявними матеріалами в порядку письмового провадження.

Суд дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм спірні правовідносини:

ОСОБА_1 перебуває в шлюбі із ОСОБА_5 , вони є батьками ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серія НОМЕР_3 від 21.07.2018 та свідоцтвом про народження серія НОМЕР_4 від 09.10.2019 (а.с. 13,14).

01.10.2019 ОСОБА_1 (Замовник) уклала з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 (Виконавець) договір №2329101424 про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років «Муніципальна няня». Відповідно до пунктів 1.3, 4.1, 4.2 цей договір укладений на термін з 01.10.2019 по 19.09.2022 або до моменту досягнення дитиною ОСОБА_1 трирічного віку; вартість послуг визначається сторонами за фактом їх надання за поточний календарний місяць і перераховується на рахунок Виконавця за дані послуги, що підтверджується чеком чи іншим документом; Виконавець надає свої послуги 10 год. на місяць у робочі та вихідні дні протягом місяця і отримує винагороду у розмірі 1800 грн. за свою роботу протягом поточного місяця, але не пізніше 5 числа наступного місяця (а.с.15).

ОСОБА_5 з 15.10.2014 є фізичною особою - підприємцем, ОСОБА_1 з 15.11.2019 також зареєстрована фізичною особою - підприємцем, що підтверджується виписками з державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань (а.с. 37-43). Додатковою угодою від 31.08.2020 про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років «Муніципальна няня» Виконавець призупиняє з 31.08.2020 надавати Замовнику послуги з догляду за дитиною до трьох років «Муніципальна няня» для ОСОБА_2 , а договір №2329101424, який був укладений між сторонами на термін з 01.10.2019 по 19.09.2022 вважається розірваним (а.с. 16).

01.09.2020 ОСОБА_1 (Замовник) уклала з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 (Виконавець) договір №2052091911 про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років «Муніципальна няня». Цей договір укладений на термін з 01.09.2020 по 19.09.2022 або до моменту досягнення дитиною ОСОБА_1 трирічного віку (п. 1.3 Договору); Виконавець надає свої послуги 9 год. на місяць у робочі та вихідні дні протягом місяця і отримує винагороду у розмірі 1800 грн. за свою роботу протягом поточного місяця, але не пізніше 4 числа наступного місяця (а.с.17).

16.09.2020 ОСОБА_1 звернулась до Шевченківського відділу соціального захисту із заявою в електронній формі на призначення компенсації послуги «Муніципальна няня», до цієї заяви додала скан-копії документів: договору №2052091911 від 01.09.2020, додаткової угоди від 31.08.2020, свідоцтва про народження ОСОБА_2 , квитанції АТ «Універсал Банк» про сплату ФОП ОСОБА_4 1800 грн. оплати за послуги «Муніципальна няня» за вересень 2020 року згідно з договором №2052091911 від 01.09.2020 (а.с.89,90-92).

Відповідно до наказу керівника Комунального некомерційного підприємства «Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги м. Львова» №260-к/тр від 18.09.2020 ОСОБА_1 перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 20.09.2020 по 19.09.2022 (а.с. 44).

Шевченківський відділ соціального захисту прийняв рішення від 20.10.2020 про призначення послуги «муніципальна няня» та термін її надання, відповідно до якого ОСОБА_1 призначено відповідно до постанови КМУ №68 від 30.01.2019 компенсацію послуги «муніципальна няня» з 01.09.2020 в щомісячному розмірі 1779 грн. (а.с. 94).

У зв'язку із змінами, внесеними Постановою КМУ №897 від 30.09.2020 (набрала чинності 02.10.2020) до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» ОСОБА_1 звернулась до Шевченківського відділу соціального захисту із заявою від 26.10.2020 про підтвердження права на отримання компенсації послуги «муніципальна няня»; до заяви долучила Індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-7 на ОСОБА_1 за 2011-2020 роки та на ОСОБА_5 за 2013-2019 роки, додаткову угоду до Договору №2052091911 про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» від 01.10.2020 (а.с. 44).

Шевченківський відділ соціального захисту скерував ОСОБА_1 повідомлення №63 від 23.11.2020, з посиланням на норми пункту 5 постанови КМУ №68 від 30.01.2019 із змінами, внесеними постановою КМУ №897 від 30.09.2020, повідомив про припинення компенсації послуги «муніципальна няня», оскільки компенсація послуги «муніципальна няня» не призначається отримувачам послуги «муніципальна няня», які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с. 45).

Шевченківський відділ соціального захисту скерував представнику позивачки лист №260310-4418 від 04.12.2020 у відповідь на його адвокатський запит, у якому зацитував норми Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затв. постановою КМУ №68 від 30.01.2019, в редакції постанови КМУ №897 від 30.09.2020 та зазначив, що компенсація послуги «муніципальна няня» надається отримувачам послуги «муніципальна няня» за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України «Про зайнятість населення». З огляду на те, що ОСОБА_1 відповідно до наказу керівника Комунального некомерційного підприємства «Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги м. Львова» №260-к/тр від 18.09.2020 перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 20.09.2020 по 19.09.2022 ОСОБА_1 та ОСОБА_5 не відповідають умовам зайнятості кожного з батьків (а.с. 44).

Факт отримання послуги «муніципальна няня» у спірний період (жовтень 2020 року-січень 2021 року) підтверджується Актами прийому -передачі послуг (а.с. 56-60); оплата за надані послуги підтверджується квитанціями АТ «Універсал Банк» (а.с.51-55).

Відповідно до виписки по картковому рахунку ОСОБА_1 за період з 01.10.2019 по 31.01.2021 (а.с. 46-50) позивачка отримувала матеріальну допомогу по догляду за дитиною в сумі 860 грн., а компенсацію послуги «муніципальна няня» востаннє отримала за вересень 2020 в сумі 1779 грн. (а.с. 47-50).

При прийнятті рішення суд керується такими нормами права:

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

З метою забезпечення соціального захисту сімей з дітьми, підтримки розвитку відповідального батьківства Кабінет Міністрів України погодився з пропозицією Міністерства соціальної політики щодо реалізації пілотного проекту із соціального захисту сімей з дітьми та підтримки розвитку відповідального батьківства шляхом запровадження з 1 січня 2019 р. відшкодування послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого станом на 1 січня відповідного року. У зв'язку з цим 30.01.2019 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №68 від 30.01.2019 «Деякі питання надання послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», якою затвердив Порядок відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» (далі - Порядок №68).

За визначенням, наведеним в пункті 2 Порядок №68 (в редакції, на дату укладення позивачкою договору №2052091911від 01.09.2020):

- послуга з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" (далі - послуга "муніципальна няня") - послуга, що надається для підтримки батьків (усиновлювачів), опікунів дитини для забезпечення догляду за дитиною до трьох років;

- отримувач послуги "муніципальна няня" - батьки (усиновлювачі), опікуни дитини;

- муніципальна няня - будь-яка фізична особа - підприємець (КВЕД 97.00, КВЕД 88.91) / юридична особа, яка надає послугу з догляду за дітьми (КВЕД 78.20, КВЕД 85.10), крім державних і комунальних закладів дошкільної освіти, та з якою укладено договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років.

Порядок №68 встановив такі правила отримання бюджетних коштів:

3. Відшкодування вартості послуги "муніципальна няня" є щомісячною адресною компенсаційною виплатою одному з батьків (усиновлювачів), опікуну дитини до трьох років (далі - компенсація послуги "муніципальна няня").

Призначення та виплата компенсації послуги "муніципальна няня" здійснюються згідно з рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчого органу міської ради, ради об'єднаної територіальної громади (далі - місцевий структурний підрозділ з питань соціального захисту населення).

4. Компенсація послуги "муніципальна няня" виплачується отримувачу послуги "муніципальна няня" у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня відповідного року, за кожну дитину, яку доглядає муніципальна няня.

5. Право на отримання компенсації послуги "муніципальна няня" мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками (усиновлювачами), опікунами дитини до трьох років і на законних підставах проживають на території України та уклали договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років (далі - договір) з муніципальною нянею.

Компенсація послуги "муніципальна няня" не призначається батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства.

7. Для отримання компенсації послуги "муніципальна няня" отримувач послуги "муніципальна няня" протягом місяця після укладення договору подає місцевому структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем свого проживання заяву та документи/відомості у паперовій або електронній формі, зазначені у пунктах 8 і 9 цього Порядку.

12. Компенсація послуги "муніципальна няня" призначається на строк здійснення догляду за дитиною до трьох років, визначений у договорі, укладеному між отримувачем послуги "муніципальна няня" та муніципальною нянею.

Виплата компенсації послуги "муніципальна няня" здійснюється щомісяця на підставі поданих отримувачем послуги "муніципальна няня" документів, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги "муніципальна няня".

13. Отримувач послуги "муніципальна няня":

- щомісяця до 5 числа подає в письмовій (електронній) формі або в будь-який інший зручний спосіб місцевому структурному підрозділу з питань соціального захисту населення документи, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги "муніципальна няня".

16. Компенсація послуги "муніципальна няня" виплачується отримувачу послуги "муніципальна няня" шляхом перерахування коштів місцевим структурним підрозділом з питань соціального захисту населення на рахунок в установі банку, зазначений у заяві отримувачем послуги "муніципальна няня", до 10 числа місяця, наступного за місяцем, у якому до зазначеного структурного підрозділу надійшли документи, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги "муніципальна няня".

Кабінет Міністрів України 30.09.2020 прийняв постанову №897 «Про внесення змін до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня", відповідно до якої внесені низка змін до Порядку №68. Пунктом 2 цієї постанови КМУ установив таке:

протягом одного місяця з дня набрання чинності цією постановою батьки, опікуни дитини віком до трьох років, які отримують відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" (далі - компенсація послуги "муніципальна няня"), повинні підтвердити своє право на отримання компенсації послуги "муніципальна няня" шляхом подання структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад документів, передбачених пунктами 5-7 змін, що додаються.

У разі непідтвердження права на отримання компенсації послуги "муніципальна няня" її виплата припиняється з місяця, що настає за місяцем виникнення обставин, які призвели до втрати права на отримання такої компенсації.

Постанова №897 набрала чинності 02.10.2020.

Відповідно до пункту 5 Порядку №68 (в редакції Постанови №897):

5. Право на отримання компенсації послуги "муніципальна няня" мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками, опікунами дитини до трьох років і на законних підставах проживають на території України та уклали договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років (далі - договір) з муніципальною нянею.

Компенсація послуги "муніципальна няня" надається отримувачам послуги "муніципальна няня" за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України «Про зайнятість населення», за винятком отримувачів послуги «муніципальна няня», які здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитиною, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, а також отримувачів послуги "муніципальна няня", у яких одночасно народилося троє і більше дітей.

Компенсація послуги "муніципальна няня" надається у разі, коли один або обидва з батьків, опікунів не зайняті та є особами з інвалідністю I або II групи.

Компенсація послуги "муніципальна няня" не призначається батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства, отримувачам послуги "муніципальна няня", які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

18. Компенсація послуги "муніципальна няня" здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати компенсації послуги "муніципальна няня", затверджується Кабінетом Міністрів України.

Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення визначає Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 №2811-XII (далі - Закон №2811-XII). Згідно з цим Законом громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України (частина перша статті 1).

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Закону №2811-XII відповідно до цього Закону призначається державна допомога сім'ям з дітьми допомога при народженні дитини, одноразова натуральна допомога "пакунок малюка".

Допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною (стаття 10 Закону №2811-XII).

Відповідно до статті 12 Закону №2811-XII допомога при народженні першої та кожної наступної дитини призначається у розмірі 41280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини третьої статті 77-3 КЗпП Відпустка при народженні дитини надається у порядку, встановленому Законом України «Про відпустки».

Статтею 2 Закону України «Про відпустки» №504/96-ВР від 15.11.1996 (далі - Закон №504/96-ВР) визначено, що право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи (далі - підприємство).

Право на відпустки забезпечується:

- гарантованим наданням відпустки визначеної тривалості із збереженням на її період місця роботи (посади), заробітної плати (допомоги) у випадках, передбачених цим Законом;

- забороною заміни відпустки грошовою компенсацією, крім випадків, передбачених статтею 24 цього Закону.

Стаття 4 Закону №504/96-ВР визначає види відпусток. Одним із видів відпусток є соціальні відпустки, серед яких, зокрема, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (стаття 18 цього Закону).

Відповідно до статті 18 Закону №504/96-ВР:

Після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами за бажанням матері або батька дитини одному з них надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Підприємство, установа, організація за рахунок власних коштів може надавати одному з батьків дитини частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною більшої тривалості.

Ця відпустка може бути використана повністю або частинами також бабою, дідом чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною, або особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, одним із прийомних батьків чи батьків-вихователів.

За бажанням матері, батька дитини або осіб, зазначених у частині третій цієї статті, у період перебування їх у відпустці для догляду за дитиною вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома.

Відповідно до частини першої статті 21 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП) трудовим договором є угода між працівником і роботодавцем (роботодавцем - фізичною особою), за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець (роботодавець - фізична особа) зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін. Трудовим договором можуть встановлюватися умови щодо виконання робіт, які вимагають професійної та/або часткової професійної кваліфікації, а також умови щодо виконання робіт, які не потребують наявності у особи професійної або часткової професійної кваліфікації.

Стаття 42 Господарського кодексу України (далі - ГК України) визначає підприємництво як самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Підприємці мають право без обмежень самостійно здійснювати будь-яку підприємницьку діяльність, яку не заборонено законом (частина перша статті 43 ГК України).

Відповідно до статті 44 ГК України підприємництво здійснюється на основі: - вільного вибору підприємцем видів підприємницької діяльності; - самостійного формування підприємцем програми діяльності, вибору постачальників і споживачів продукції, що виробляється, залучення матеріально-технічних, фінансових та інших видів ресурсів, використання яких не обмежено законом, встановлення цін на продукцію та послуги відповідно до закону; -вільного найму підприємцем працівників; - комерційного розрахунку та власного комерційного ризику; - вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом; - самостійного здійснення підприємцем зовнішньоекономічної діяльності, використання підприємцем належної йому частки валютної виручки на свій розсуд.

Суд, застосовуючи наведені вище норми права керується такими мотивами:

З метою забезпечення соціального захисту сімей з дітьми, підтримки розвитку відповідального батьківства Кабінет Міністрів України за пропозицією Міністерства соціальної політики щодо реалізації пілотного проекту із соціального захисту сімей з дітьми та підтримки розвитку відповідального батьківства запровадив з 1 січня 2019 року відшкодування за рахунок коштів державного бюджету частини вартості послуг з догляду за дитиною до трьох років, котра надається спеціальними суб'єктами господарювання (юридичні особи приватного права або фізичні особи - підприємці з відповідними КВЕДами). Так, компенсація вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" надається для підтримки батьків (усиновлювачів), опікунів дитини для забезпечення догляду за дитиною до трьох років та компенсується за рахунок коштів державного бюджету. Отримувач послуги «муніципальна няня» є батьки (усиновлювачі), опікуни дитини; муніципальною нянею може бути - будь-яка фізична особа - підприємець (КВЕД 97.00, КВЕД 88.91)/ юридична особа, яка надає послугу з догляду за дітьми (КВЕД 78.20, КВЕД 85.10).

ОСОБА_1 /позивачка та ОСОБА_5 є батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позивачка отримувала компенсацію вартості послуги «муніципальна няня» з 01.10.2019 до 01.10.2020. Так, спочатку ОСОБА_1 уклала договір №2329101424 від 01.10.2019 про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років « Муніципальна няня » із ФОП ОСОБА_3 . У зв'язку із припинення цього договору 31.08.2020 (а.с. 16), ОСОБА_1 01.09.2020 уклала новий договір №2052091911 про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років « Муніципальна няня » (на термін з 01.09.2020 по 19.09.2022) з ФОП ОСОБА_4 . У зв'язку із укладенням нового договору та зміною муніципальної няні позивачка 16.09.2020 подала в електронній формі до Шевченківського відділу соціального захисту заяву на призначення компенсації послуги «Муніципальна няня», з наданням відповідних документів, в тому числі квитанції банку про сплату ФОП ОСОБА_4 1800 грн. оплати за послуги «муніципальна няня» за вересень 2020 року згідно з договором №2052091911 від 01.09.2020. За результатом розгляду цієї заяви орган соціального захисту 20.10.2020 прийняв рішення про призначення ОСОБА_1 послуги «муніципальна няня» із виплатою компенсації цієї послуги з 01.09.2020 в сумі 1779 грн. (а.с. 94). 10.11.2020 на рахунок позивачки надійшли кошти в сумі 1779 грн. як компенсація послуги «муніципальна няня» за вересень 2020 року (а.с. 49). На час призначення позивачці послуги «муніципальна няня» діяли норми Порядку №68 (пункт 5), відповідно до яких право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками (усиновлювачами), опікунами дитини до трьох років і на законних підставах проживають на території України та уклали договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років (далі - договір) з муніципальною нянею. Ця послуга не призначалась лише батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства.

З 02.10.2020 набрала чинності постанова КМУ №897 від 30.09.2020, відповідно до якої були внесені низка змін до Порядку №68. При цьому норми Постанови №897 встановлювали перехідний період тривалістю один місяць, впродовж якого чинні отримувачі компенсації повинні були підтвердити своє право на отримання компенсації послуги "муніципальна няня" за новими правилами шляхом подання підрозділам з питань соціального захисту відповідних документів. У випадку непідтвердження права на отримання компенсації послуги "муніципальна няня" відповідно до нових правил (затверджених Постановою КМУ №897, що набрала чинності 02.10.2020) виплата раніше призначеної компенсації припиняється з місяця, що настає за місяцем виникнення обставин, які призвели до втрати права на отримання такої компенсації - тобто з листопада 2020 року.

У зв'язку із змінами, внесеними Постановою №897 до Порядку №68 ОСОБА_1 звернулась до Шевченківського відділу соціального захисту із заявою від 26.10.2020 про підтвердження права на отримання компенсації послуги «муніципальна няня»; до заяви долучила Індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-7 на ОСОБА_1 за 2011-2020 роки та на ОСОБА_5 за 2013-2019 роки, додаткову угоду до Договору №2052091911 про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» від 01.10.2020 (а.с. 44). Шевченківський відділ соціального захисту скерував ОСОБА_1 повідомлення №63 від 23.11.2020, відмовив у призначенні компенсації послуги «муніципальна няня». Як правову підставу прийняття такого рішення орган соціального захисту зазначив приписи пункту 5 постанови КМУ №68 від 30.01.2019 із змінами, внесеними постановою КМУ №897 від 30.09.2020, згідно з якими компенсація послуги «муніципальна няня» не призначається батькам, отримувачам послуги «муніципальна няня», які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Оцінюючи оскаржене рішення Шевченківського відділу соціального захисту щодо припинення виплати ОСОБА_1 з жовтня 2020 року компенсації послуги «муніципальна няня», суд враховує таке:

Абзац 4 пункту 5 Порядку №68 в редакції постанови КМУ №897 від 30.09.2020 містить імперативні норми (чинні з 02.10.2020), відповідно до яких компенсація послуги "муніципальна няня" не призначається батькам, отримувачам послуги "муніципальна няня", які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Шевченківський відділ соціального захисту встановив (а.с. 44), що ОСОБА_1 за основним місцем праці КП «Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги м. Львова» перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 20.09.2020 по 19.09.2022. Оскільки позивачка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до трьох років, то незважаючи на її аргументи щодо віднесення до категорії зайнятого населення (ФОП) вона не має права на отримання компенсації послуги «муніципальна няня».

Суд вважає таке правове регулювання справедливим. Перебування у відпустці по догляду за дитиною передбачає, що держава на цей період гарантує збереження за особою її місця роботи (посада), виплачує матеріальну допомогу, а період перебування у відпустці зараховується до трудового/спеціального стажу роботи, що впливає на інші види соціального та пенсійного забезпечення. ОСОБА_6 скористалася наданими державою гарантіями захисту відповідального батьківства (на час перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за нею зберігається робоче місце, цей період зараховується їй до трудового та спеціального стажу, виплачується допомога тощо). Суд враховує, що ці заходи підвищеного соціального захисту були надані ОСОБА_6 з цілком конкретною метою (мета надання соціальної відпустки) - для здійснення нею особистого догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Разом з тим, ОСОБА_6 , скориставшись правом на соціальну відпустку по догляду за власною дитиною, передоручила на підставі договору здійснення цієї функції ФОП ОСОБА_7 («муніципальній няні»), а сама займається підприємницькою діяльністю та водночас претендує на отримання компенсації вартості послуг «муніципальної няні». Суд розцінює таку дії позивачки як недобросовісні, оскільки вона хоче одночасно отримати за рахунок суспільства два альтернативних заходи підвищеного соціального захисту по догляду за власною дитиною - і відпустку для догляду за дитиною, і компенсацію послуг няні, котра замість неї займається цим доглядом. Отже, відповідач діяв правомірно, коли прийняв рішення про припинення виплати ОСОБА_6 компенсації з огляду на те, що вона не підтвердила відповідність свого становища новим правилам, запровадженим з 02.10.2020.

Оцінюючи рішення відповідача в частині, що стосується періоду, з якого слід припинити виплату компенсації, суд враховує таке:

Пункт 2 постанови КМУ №897 від 30.09.2020 регламентує, що у випадку не підтвердження права на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» її виплата автоматично припиняється з місяця, що настає за місяцем виникнення обставин, які призвели до втрати права на отримання такої компенсації. Обставини, які вплинули на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» (набрання чинності новими правилами, в редакції Постанови №897) виникли в жовтні 2020 року, тому у разі непідтвердження права на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» в продовж місяця (як у випадку позивачки) її виплата повинна припинятися з листопада 2020 року (наступного місяця, що йде за місяцем, виникнення обставин, які призвели до втрати права на отримання такої компенсації).

Відповідач припинив виплату ОСОБА_1 компенсації послуги «муніципальна няня» з жовтня 2020 року (оплатив вересень 2020 року), а отже - передчасно. Позивачка документально підтвердила понесені нею витрати на оплату послуги «муніципальна няня» за жовтень 2020 року (акти прийому-передачі послуг від 31.10.2020 за жовтень 2020 року, квитанція АТ «Універсал Банк» (а.с. 57, 52). Отже, відповідач повинен здійснити виплату позивачці компенсації послуги «муніципальна няня» за жовтень 2020 року.

Водночас перебування ОСОБА_1 у відпустці для догляду за дитиною до трьох років унеможливлює отримання нею компенсації послуги «муніципальна няня» з листопада 2020 року. Твердження позивачки, що вони з чоловіком підпадають під категорію зайнятих батьків не спростовує прямої вказівки закону, за якою компенсація послуги «муніципальна няня» не призначається отримувачам цієї послуги, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Підсумовуючи свої висновки суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 частково.

З огляду на встановлені КАС України правила розподілу судових витрат понесені позивачкою витрати на сплату судового збору стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 9, 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Шевченківського відділу соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо припинення виплати ОСОБА_1 відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» за жовтень 2020 року.

Зобов'язати Шевченківський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (79019, Львівська область, місто Львів, вул. Липинського, буд. 11, ідентифікаційний код 25261380) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) компенсацію послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за період жовтень 2020 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Шевченківський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (79019, Львівська область, місто Львів, вул. Липинського, буд. 11, ідентифікаційний код 25261380) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) судові витрати у вигляді судового збору в сумі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Москаль Р.М.