Ухвала від 20.07.2022 по справі 380/7646/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/7646/22

провадження № П/380/7699/22

УХВАЛА

з питань залишення позовної заяви без розгляду

20 липня 2022 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі за позовом

ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у поверненні помилково сплаченого збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за придбання нерухомого майна;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області сформувати до Головного управління Державної казначейської служби у Львівській області подання про повернення ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 7330,00 грн;

- стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати у розмірі: 992,40 грн - судовий збір за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою; 2000,00 грн - витрати на правову допомогу, надану за Договором про надання правової допомоги № 20608237 від 01.11.2021.

Представник відповідача подав клопотання, у якому просить позовну заяву залишити без розгляду у зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до адміністративного суду. Зазначає, що позивач звернувся з позовом до суду лише 19.05.2022 пропустивши шестимісячний строк звернення до суду, відлік якого почався з дня оформлення позивачем договору купівлі-продажу квартири та сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, а саме 18.10.2021.

Представник позивача подав письмові пояснення від 01.07.2022 (вх. № 9196ел), у яких вказує, що спірні правовідносини виникли 25.11.2021, після відмови відповідача скласти та направити до Державного казначейства України подання про повернення сплачених позивачем сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, саме в цей час позивач дізналась про порушення з боку відповідача своїх прав, а тому саме з цього часу розпочався початок перебігу строку звернення до суду. За таких обставин, перебіг шестимісячного строку звернення до адміністративного суду в межах цієї справи закінчується 25.05.2022 , а позов подано 19.05.2022, тобто в межах передбаченого ст. 122 КАС України шестимісячного строку, що свідчить пре безпідставність та необгрунтованість клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду.

Суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно з ч. 2 ст. 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Із аналізу вказаних норм вбачається, що початком обчислення строку звернення до суду із адміністративним позовом вважається день, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Так, відповідач посилається на те, що строк звернення до суду для позивача розпочався зі сплатою збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна та оформлення договору купівлі-продажу квартири 18.10.2021.

Разом з тим, із заявою про повернення сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області 09.11.2021, і отримавши лист відповідача від 25.11.2021, звернулася до суду із позовною заявою 19.05.2022.

Таким чином, суд вважає, що про порушення своїх прав, свобод та інтересів, у зв'язку із відмовою у поверненні помилково сплачених коштів, позивач дізналася з моменту отримання відповіді Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на свою заяву.

Враховуючи те, що після отримання відповіді на заяву ОСОБА_1 звернувся до суду в межах шестимісячного строку, доводи відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду є безпідставними.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 13.12.2018 у справі № 813/969/17 та від 28.11.2018 у справі № 813/1126/17.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, про те, що в задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку із пропуском строку звернення до суду слід відмовити.

Керуючись ст. 122, 240, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду - відмовити.

Ухвала набирає законної сили негайно після постановлення та окремо не оскаржується. Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду прийняте за наслідками розгляду справи.

Повний текст ухвали виготовлений 20.07.2022.

Суддя Кедик М.В.