Ухвала від 21.07.2022 по справі 320/9523/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про зупинення провадження в адміністративній справі

21 липня 2022 року 320/9523/20

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю.,

за участю секретаря судового засідання Барчук Д.І.,

за участю представників:

позивача - не з'явився,

відповідачів - Панчук Л.М., Бец В.Ю.,

третьої особи - Панчук Л.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві клопотання позивача про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Командування Повітряних Сил Збройних Сил України, Військової частини НОМЕР_1, третьої особи - Військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправними та скасування наказів, та поновлення на службі,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся з позовом ОСОБА_1 до Командування Повітряних Сил Збройних Сил України, Військової частини НОМЕР_1, третьої особи - Військової частини НОМЕР_2, в якому просить (з урахуванням ухвали суду про залишення позову в частині без розгляду):

- визнати протиправним та скасувати наказ тимчасово в.о. командувача Повітряних Сил Збройних Сил України від 10.08.2020 № 545;

- визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 № 186 від 08.09.2020;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 поновити старшого лейтенанта ОСОБА_1 на посаді начальника служби пального і мастильних матеріалів тилу та поновити у списках особового складу та всіх видів забезпечення;

- стягнути з військової частини НОМЕР_1 грошове забезпечення за час вимушеного прогулу.

19.07.2022 до суду подано клопотання про зупинення провадження у справі на підставі п. 5 ч. 1 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України.

В обґрунтування вказаного клопотання покладено те, що позивач проходить військову службу у складі Збройних Сил України, які переведені на воєнний стан, що є обов'язковою підставою для зупинення провадження у справі.

В судовому засіданні 21.07.2022, представники відповідачів та третьої особи заперечували щодо задоволення клопотання позивача про зупинення провадження у справі на підставі п. 5 ч. 1 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України, мотивуючи тим що позивач навмисно затягує судовий процес та до того ж не позбавлений права діяти в суді через представника.

Заслухавши пояснення представників відповідачів і третьої особи, дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у клопотанні, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, суд дійшов до таких висновків.

У зв'язку з військовою агресією Російською Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/202 постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 14.03.2022 № 133/2022, що затверджений Законом від 15.03.2022 № 2119-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб".

Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 18.04.2022 № 259/2022, затвердженим Законом України від 21.04.2022 № 2212-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 17.05.2022 № 341/2022, затвердженим Законом України від 22.05.2022 № 2263-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

За приписами пункту другого Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/202 військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування наказано запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Відповідно до ст. 16 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію в установленому порядку указом Президента України, утворені відповідно до законів України військові формування залучаються разом із правоохоронними органами до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно з їх призначенням та специфікою діяльності.

За приписами ст. 1 та 3 Закону України "Про Збройні Сили України" Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.

Збройні Сили України мають таку загальну структуру: Генеральний штаб Збройних Сил України; Командування об'єднаних сил Збройних Сил України; види Збройних Сил України - Сухопутні війська, Повітряні Сили, Військово-Морські Сили; окремі роди сил Збройних Сил України - Сили спеціальних операцій, Сили територіальної оборони, Сили логістики, Сили підтримки, Медичні сили; окремі роди військ Збройних Сил України - Десантно-штурмові війська, Війська зв'язку та кібербезпеки; органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України.

Організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій.

До клопотання про зупинення провадження у справі долучено копію довідки Військової частини А4026 від 17.06.2022 №117, з якої вбачається, що ОСОБА_1 проходить військову службу за призовом по мобілізації в особливий період у Збройних Силах України з 11.05.2022.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Ураховуючи вищевикладене, беручи до уваги те, що позивач проходить військову службу у Військовій частині А4026, яка перебуває у складі Збройних Сил України, які, в свою чергу, відповідно до пункту 2 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» переведені на воєнний стан, то, на думку суду, наявні підстави для зупинення провадження у цій справі згідно імперативної норми пункту п'ятого частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України до припинення проходження служби за призовом по мобілізації ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.

Частиною 4 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що про зупинення провадження у справі суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про зупинення провадження у справі може бути оскаржена.

Керуючись ст. 236, 241-243, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Провадження у справі № 320/9523/20 зупинити до припинення проходження ОСОБА_1 служби за призовом по мобілізації у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.

Зобов'язати учасників справи невідкладно повідомити суд про факт припинення проходження ОСОБА_1 служби за призовом по мобілізації у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Апеляційна скарга на ухвалу суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Василенко Г.Ю.