Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
21 липня 2022 року Справа №200/3879/22
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Льговська Ю.М., розглянувши матеріали позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: площа Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання до вчинення певних дій, -
15 липня 2022 року ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:
визнання протиправним та скасування рішення Волноваського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 07 серпня 2020 року № 982 про відмову позивачеві в призначенні пенсії;
визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 07 липня 2022 року № 056230001025 про відмову позивачеві в призначенні пенсії;
зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах;
зобов'язання відповідача призначити, нарахувати та виплатити пенсію за віком на пільгових умовах позивачеві з моменту звернення за її призначенням з 06 серпня 2020 року.
Крім того, позивач просить допустити негайне виконання рішення суду в частині виплати пенсії позивачеві у межах суми стягнення за один місяць.
За приписами частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Частиною третьою статті 161 КАС України регламентовано, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати згідно з частиною другої статті 132 КАС України встановлюються законом.
Згідно з абзацом 2 частини третьої статті 6 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI) у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону № 3674-VI передбачено, що ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до абзацу 4 частини першої статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» від 02 грудня 2021 року № 1928-ІХ з 1 січня 2022 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць встановлено у розмірі 2 481 грн.
Таким чином, за кожну самостійну вимогу немайнового характеру сплаті підлягає судовий збір в розмірі 992,40 грн.
Судом встановлено, що позивачем заявлено дві самостійні немайнові вимоги: 1) про визнання протиправним та скасування рішення від 07 серпня 2020 року № 982, 2) про визнання протиправним та скасування рішення від 07 липня 2022 року № 056230001025, проте судовий збір сплачено лише за одну вимогу.
А тому цей недолік підлягає усуненню шляхом надання доказів сплати судового збору в розмірі 992,40 грн за наступними реквізитами: отримувач коштів Донецьке ГУК/Слов'янськ,е МТГ/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37967785, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, номер рахунку (IBAN) UA 308999980313111206084005658, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу*;101;_(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр); Судовий збір, за позовом _(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд.
При перевірці дотримання строку звернення до суду суд виходить з наступного.
Частиною шостою статті 161 КАС України регламентовано, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
За загальним правилом абзацу 1 частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Одна із вимог стосується визнання протиправним та скасування рішення, датованого 07 серпня 2020 року. Проте позивач звернувся до суду лише 15 липня 2022 року, тобто з пропуском шестимісячного строку, встановленого для звернення до адміністративного суду.
Доводи позивача щодо непорушення строків на оскарження цього рішення суд не приймає до уваги з огляду на правову позицію, викладену в постанові Верховного Суду від 31 березня 2021 року у справі № 240/12017/19, згідно з якою початок перебігу строку у справах щодо захисту соціальних прав визначається з часу, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Отримання пенсіонером листа від територіального органу Пенсійного фонду України у відповідь на його заяву не змінює момент, з якого така особа повинна була дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли вона почала вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду у разі якщо така особа без зволікань та протягом розумного строку не вчиняла активних дій щодо отримання інформації про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку, тощо.
Отже, про непризначення пенсії позивач повинна була дізнатись ще в серпні - вересні 2020 року, оскільки вказані виплати є систематичним щомісячним платежем.
Вказаний недолік позовної заяви підлягає усуненню позивачем шляхом надання заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску.
Суд зазначає, що поважними причинами пропуску строку для подання позову можуть бути визнані лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звертається до суду, пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та повинні бути підтверджені належними доказами.
Крім того, в порушення частин четвертої, сьомої статті 161 КАС України до позовної заяви не додано позивачем документи, зазначені в якості додатків до позову: належним чином засвідчені копії - паспорта громадянина України із сторінкою зареєстрованого місця проживання, реєстраційного номеру облікової картки платника податків, оскаржуваних рішень, трудової книжки, тощо (пункти 2 - 11 додатків до позовної заяви).
Цей недолік підлягає усуненню шляхом надання вищезазначених документів.
Частиною першої статті 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи, що позовна заява не відповідає вимогам статті 161 КАС України, вона підлягає залишенню без руху з наданням позивачеві строку для усунення недоліків.
Керуючись статями 160, 161, 169, 248 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання до вчинення певних дій залишити без руху.
Позивачеві усунути недоліки позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Недоліки необхідно усунути шляхом надання до Донецького окружного адміністративного суду доказів сплати судового збору в розмірі 992,40 грн; заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску щодо вимоги, яка стосується рішення Волноваського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 07 серпня 2020 року № 982; додатків до позовної заяви (пункти 2 - 11).
Роз'яснити позивачеві, що в разі, якщо він не усуне недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк, позовна заява буде йому повернута.
Копію ухвали направити позивачеві.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Ю.М. Льговська