73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
11.10.2007 Справа № 16/297-ПН-07
Господарський суд Херсонської області у складі судді Немченко Л.М. при секретарі Горголь О. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Закритого акціонерного товариства "Херсонський оптовий торговий дім-97"
до Херсонської міської Ради
про визнання недійсними результатів конкурсу
третя особа-1: ТОВ "Амстор", м. Донецьк
третя особа-2: Управління з питань регулювання земельних відносин Виконавчого комітету Херсонської міської ради
за участю:
представників сторін:
від позивача - Бондарчук А. О. довіреність № б/н від 07.09.07, Стулій О. І. довіреність № б/н від 18 квітня 2008р.;
від відповідача- Мороз А. І. довіреність № 9-62-8/21 від 28.11.06 - начальник юридичного відділу;
від третьої особи-1: - Долгополов О. В. довіреність № 2018 від 16.08.07, Краснокутська Н. М. дов. № 2252 від 18.09.2007р., представник;
від третьої особи-2: Сітнік С. В. начальник управління (Розпорядження міського голови від 24.07.06, № 926-К).
Закрите акціонерне товариство “Херсонський оптовий торговий дім-97» (позивач) звернувся до суду про позовом про визнання недійсними результатів конкурсу на отримання в оренду земельної ділянки площею 50000 кв. м. розташованої за адресою м. Херсон, Миколаївське шосе (район автовокзалу). Конкурс проведено 04.07.07 конкурсною комісією з проведення конкурсів оренди земельних ділянок на конкурсних засадах, яка створена за рішенням № 310 від 28.02.07 Херсонською міською Радою (відповідач).
В ході розгляду справи, позивач уточнив позовні вимоги та просив визнати недійними результати конкурсу на отримання в оренду земельної ділянки, який відбувся 04.07.07, в частині визначення переможця конкурсу по земельній ділянці 50 000 м2,розташованої за адресою м. Херсон, Миколаївське шосе (район автовокзалу) під торгівельно-культурно-розважальний комплекс.
Відповідач позовні вимоги не визнав, пояснивши, що він не є належним відповідачем у справі, оскільки до складу комісії входили окрім депутатів та посадових осіб Ради, посадові особи інших юридичних осіб. Організацію проведення конкурсу, результати якого оскаржуються проводило управління з питань регулювання земельних відносин виконавчого комітету Херсонської міської Ради, яке є юридичною особою
. Відповідач та треті особи не визнають позовні вимоги та вважають, що спірне рішення прийнято в відповідності до вимог законодавства.
Позивач заявив клопотання про забезпечення позову шляхом заборони відповідачу вчиняти будь-які дії, щодо спірної земельної ділянки, а саме: погоджувати чи затверджувати результати конкурсу, що відбувся 04.07.07 відносно отримання права оренди вищезазначеної земельної ділянки, а також давати згоду на розробку проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки.
Відповідно ст. 66 ГПК України, господарський суд за заявою сторони має право вжити заходи до забезпечення позову, якщо не вжиття таких заходів може утруднити чи зробити не можливим виконання рішення господарського суду. В зв'язку з тим, що позивач не надав доказів утруднення чи неможливості виконання рішення господарського суду через невжиття заходів забезпечення позову суд, зазначене клопотання відхиляє.
В судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частина рішення.
Розглянув матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд
Херсонська міська Рада, відповідно до Земельного кодексу України, Законів України “Про оренду землі», “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» рішенням № 310 від 28.02.07 затвердила Порядок отримання в оренду земельних ділянок у м. Херсоні. Зазначеним порядком визначаються особливості отримання в оренду земельних ділянок на конкурсних засадах, умови участі заявників, порядок розгляду заяв, підбиття підсумків та визначення переможців конкурсу. Також зазначеним рішенням затверджено персональний склад конкурсної комісії, яка склалася із 43 осіб.
За п.1.8 Порядку організація підготовки та проведення конкурсу на отримання в оренду земельних ділянок покладається на управління з питань регулювання земельних відносин.
Управлінням у газеті Херсонський вісник № 15/872 від 12 квітня 2007 р. було опубліковано оголошення про проведення конкурсу. Згідно оголошення приймання заяв про участь у конкурсі здійснювалось до 16 год. 12.05.07. Конкурс мав відбутися 16.05.07.
Для прийняття участі в проведені конкурсу надійшло 5 заяв. Всі учасники конкурсу приймали участь у проведені конкурсу.
П.1.5 Порядку передбачено, що одним із етапів підготовки та проведення конкурсу є затвердження міською радою переліку земельних ділянок, які виносяться на конкурс.
П. 2.8 Порядку передбачено, що управління, на підставі рішень міської ради про затвердження переліку земельних ділянок, що підлягають наданню на конкурсних засадах, у термін не пізніше як за тридцять днів до проведення конкурсу публікує в засобах масової інформації повідомлення про конкурс.
Обґрунтовуючи свою заяву позивач пояснив, що в порушення зазначених пунктів Порядку на дату проведення конкурсу рішення міської ради про затвердження переліку земельних ділянок, що підлягають наданню на конкурсних засадах було відсутнє.
На думку позивача, також мало місце порушення п.2.8 Порядку в частині необхідної інформації, яка має міститись в публікації (площа та місце знаходження земельної ділянки, цільове призначення, термін оренди, умови участі у конкурсі, сам та місце проведення конкурсу, адреса, номер довідкового телефону, час роботи організатора конкурсу, точний час, адреса та дата за якими закінчується прийняття заяв) позивач пояснив, що публікація про проведення конкурсу у «Херсонському віснику» № 15 замість умов участі у конкурсі мала посилання на вказівки в інформаційному пакеті учасника конкурсу. Позивач звернув увагу суду, що, у публікації було зазначено про земельну ділянку по Миколаївському шосе, 5 га, в той час як за додатком рішення №377, міською радою затверджені умови отримання земельної ділянки площею 9 га.
На думку позивача, управління з питань регулювання земельних відносин, при оголошенні конкурсу діяло з перевищенням повноважень, порушуючи ст.12 ЗК України, ст.26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні».
На думку позивача, при проведені конкурсу порушено п.4.5 Порядку № 310, де передбачено, що до учасники конкурсу, до початку обговорення мають право до комісії подати додаткові пропозиції, що фіксується у протоколі. За наявності додаткових пропозицій, матеріали у десятиденний термін виносяться на розгляд комісії повторно для визначення переможця. Фактично, додаткові пропозиції надали майже всі учасники конкурсу. Комісія надала кожному учаснику 10 хвилин для презентації своєї пропозиції, та стільки ж часу витратила на обговорення.
На думку позивача, комісією порушено п.4.6 Порядку, яким зазначено, що в протоколі зазначаються умови конкурсу, відомості про учасників конкурсу, результати конкурсу та мотивація вибору переможця. Фактично, комісія в протоколі не зазначила переваги пропозицій переможця.
Також на думку позивача, при виборі переможця конкурсу комісією порушено п.4.1 Порядку, яким зазначено, що конкурс з отримання права оренди земельної ділянки проводиться з метою визначення переможця -особи, яка запропонує місту найкращі умови забудови земельної ділянки та подальшої експлуатації об'єкта або за рівних фіксованих умов - найбільший внесок в соціально-екномічний розвиток міста. Позивач пояснив, що за результатами розгляду конкурсною комісією всіх пропозицій, комісія визначила переможцем учасника, який запропонував місту майже самі низькі внески до бюджету. Да думку позивача, визначення переможця, який запропонував найнижчий внесок, комісія порушила не тільки права та законні інтереси позивача, а й територіальної громади.
Судом встановлено, що рішенням Херсонської міської Ради № 377 від 29.03.07 "Про затвердження умов отримання в оренду земельних ділянок у м. Херсоні на конкурсних засадах" затверджено умови отримання в оренду певно визначених земельних ділянок.
Згідно додатку 2 до рішення Херсонської міської ради №377 від 29.03.2007р. затверджені умови отримання в оренду на конкурсних засадах земельної ділянки у м. Херсоні по Миколаївському шосе (р-н автовокзалу), орієнтовною площею 9 га. а саме:
1.Наявність перед проектних пропозицій.
2.Відповідність перед проектних пропозицій містобудівній документації.
3.Пропозиції комплексної забудови території.
4.Функціональне призначення, орієнтовні техніко-економічні показники об'єкта
будівництва на земельній ділянці, граничні параметри та обмеження її забудови.
Погодження з відповідними службами держнагляду.
5.Гармонійність сполучення з архітектурним оточенням міського середовища.
6.Екологічна чистота об'єкта.
7.Якість благоустрою прилеглої до об'єкта території.
8.Терміни забудови земельної ділянки.
Зазначене спростовує доводи позивача про відсутність затвердженого переліку земельних ділянок, які виносяться на конкурс. Згідно п. 2.8 Рішення Херсонської міської ради X сесії V скликання № 310 від 28.02.2007р. "Про затвердження Порядку отримання в оренду земельних ділянок у м. Херсоні на конкурсних засадах" у газеті Херсонський вісник № 15/872 від 12 квітня 2007 р. було опубліковано оголошення про проведення конкурсу, де зазначено:
- площа та місцезнаходження земельної ділянки;
- цільове призначення земельних ділянок;
- термін оренди земельних ділянок;
- умови участі у конкурсі ("згідно з умовами, вказаними в інформаційному пакеті учасника конкурсу");
- час і місце проведення конкурсу;
- адреса, номер довідкового телефону та час роботи організатора конкурсу;
- точні час, дата та адреса, за якими закінчується прийняття заяв.
Із огляду на встановлене, суд дійшов до висновку, що оголошення містить в собі
посилання на умови конкурсу, які викладені в інформаційному пакеті учасника конкурсу.
Зазначене спростовує доводи позивача про відсутність у тексті оголошення умов
проведення конкурсу.
Судом встановлено, що згідно додатку № 2 рішення Херсонської міської Ради № 377 від 29.03.07 земельна ділянка по Миколаївському шосе, яка виставлялась на конкурс була затверджена ориентовано площею 9 га, в публікації зазначені розміри ділянки 5 га.
Однак, суд дійшов до висновку, що допущена неточність при публікації не вплинула на права учасників конкурсу.
У відповідності до п. 4.5 Порядку отримання в оренду земельних ділянок у м. Херсоні, за наявності додаткових пропозицій, матеріали у десятиденний термін виносяться на розгляд комісії повторно для визначення переможця.
Судом встановлено, що майже всі учасники конкурсу надали додаткові пропозиції, які комісія розглянула їх у день надходження, тобто у день проведення конкурсу, що відображено на стор. 6 протоколу засідання конкурсної комісії від 04.07.2007р.
Позивач також надав додаткові пропозиції, однак, вони були без підпису та печатки директора або уповноваженої особи, тому такі додаткові пропозиції не могли бути взяті до уваги.
Комісія терміну розгляду додаткових пропозицій не порушила, оскільки, як пояснила голова комісії - Сітнік С.В., за Порядком відкладення проведення конкурс через надходження пропозицій має місто тоді, коли йде мова про даткові пропозиції технічного характеру, для вивчення яких потрібно додаткових час. Подані ж учасниками конкурсу пропозиції стосувалися розміру грошових внесків до бюджету.
Мотивація вибору переможця конкурсу обґрунтовується Комісією результатами голосування. Згідно результатів голосування за пропозицію ТОВ "Амстор" проголосувала найбільша кількість членів комісії, у зв'язку з чим ТОВ “Амстор» визнано переможцем конкурсу на отримання права оренди земельної ділянки, розміщеної по Миколаївському шосе, район автовокзалу.
Згідно протоколу №1 засідання комісії з проведення конкурсів оренди земельних ділянок на конкурсних засадах, окрім додаткових пропозицій ТОВ "Амстор" внесло пропозицію щодо реєстрації дочірнього підприємства ТОВ "Амстор" в м. Херсоні. Таким чином у відкритому голосуванні переможцем конкурсу визначено ТОВ "Амстор" з додатковою умовою - реєстрація дочірнього підприємства або філії ТОВ "Амстор" у м. Херсоні.
Відповідно до п.4.1 Порядку отримання в оренду земельних ділянок у м. Херсоні на конкурсних засадах конкурс з отримання права оренди земельних ділянок проводиться з метою визначення переможця - особи, яка запропонує місту найкращі умови забудови земельної ділянки та подальшої експлуатації об'єкта або за рівних фіксованих умов -найбільший внесок в соціально-економічний розвиток міста.
Конкурсною комісією проводилася оцінка пропозицій учасників конкурсу, виходячи з критеріїв, встановлених рішенням відповідача.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Амстор" запропонувало такі пропозиції:
Будівництво на земельній ділянці торгівельно-культурно-розважального центру, де якого входитимуть торгівельний центр (гіпермаркет з продажу продуктів харчування те промислових товарів), розважальний центр з кінотеатром, боулінгом, дитячим розважальними зонами, льодова ковзанка та скеледром, супермаркет побутової техніки;
Проектними пропозиціями ТОВ "Амстор" передбачено будівництво гіпермаркету власними виробничими потужностями - хлібопекарним, м'ясо - та рибопереробними цехами;
Згідно з конкурсними пропозиціями сума інвестицій у будівництво складатиме 300000000 (триста мільйонів) грн. Інвестування коштів повністю забезпечено банківськими гарантіями Промінвестбанку та Першого Українського міжнародного банку
Комісія прийняла до уваги, що за період 2003-2007р. на території України побудовані та успішно функціонують 16 супермаркетів. В зв'язку з цим, комісія вважала, що ТОВ "Амстор" запропонувало найкоротші терміни завершення будівельних робіт.
ТОВ "Амстор" гарантувало встановлення в збудованому супермаркеті виробничого обладнання провідних виробників світу, а по закінченні будівництва - створення 1500 робочих місць з середньою заробітною платою 1400 грн., яка індексується в зв'язку з інфляцією.
Окрім цього, ТОВ "Амстор" було надано додаткові пропозиції відносно виконання умов конкурсу (лист №1173 від 11.05.2007 р.), згідно з якими ТОВ "Амстор" бере на себе зобов'язання щодо фінансування розробки генерального плану міста та завершення робіт з установлення меж міста Херсона, а також здійснити фінансування в розмірі 500 тис. грн. для соціально-економічного розвитку міста Херсона.
Вартість розробки генерального плану міста залежить від кількості розділів генерального плану, його деталізації. Вартість проектних робіт з розробки генерального плану складатиме суму від 1000000 (одного мільйона) грн. до декілька мільйонів гривен (в залежності від кількості розділів, деталізації генерального плану) і не має чітко фіксованого розміру.
Голова комісії пояснила, що оцінка результатів конкурсу проводилася не за розміром внеску на соціально-економічний розвиток міста, а за критерієм найкращих умов забудови та подальшої експлуатації.
Голова комісії також пояснила, що одним з вагомих аргументів перемоги у конкурсі саме товариства з обмеженою відповідальністю "Амстор" є запровадження засад здорової конкуренції між місцевими та іногородніми суб'єктами господарської діяльності в сфері торгівлі товарами народного споживання та розважальних послуг. Наявність конкуренції між суб'єктами господарювання сама по собі є передумовою підвищення рівня якості продукції та сервісу.
На цих підставах пропозиція ТОВ "Амстор" членами конкурсної комісії була оцінена найбільш вигідною та доцільною у порівнянні з пропозиціями інших учасників конкурсу, а з врахуванням додаткових умови, які запропонувало ТОВ "Амстор", пропозиції ТОВ "Амстор" визнані найкращими.
Суд погоджується з доводами позивача, що конкурсна комісія в протоколі зазначила тільки результати голосування, хоча до п.4.6 Порядку мала зазначити мотивацію переможця конкурсу.
Із огляду на вказане, суд дійшов до висновку, в ході розгляду судом були встановлені деякі порушення, що мали місце при організації та проведенні конкурсу (не точний розмір земельної ділянки, відсутність висновків конкурсної комісії), однак зазначені порушення не могли будь-яким чином вплинути на права та законні інтереси позивача, який скористався правом звернутися зі своїми пропозиціями щодо оренди земельної ділянки та прийняти участь у конкурсі.
На підставі викладеного, суд дійшов до висновку, що порушення процедури проведення конкурсу, який був проведений 04.07.07 не вбачається, визначення правильності оцінки конкурсу членами конкурсної комісії не може відбуватися у судовому порядку, оскільки на волевиявлення членів комісії не може будь-хто впливати, в тому числі і суд. В зв'язку з чим суд в задоволенні позовних вимог відмовляє.
На підставі викладеного, керуючись. ст.82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. В задоволенні позовних відмовити.
Суддя Л.М. Немченко
Дата підписання рішення
відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 18.10.2007р.