Справа № 420/7312/22
20 липня 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Одеській області (вул.Єврейська,12, м.Одеса, 65014) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області за результатом якого позивач просить:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління поліції в Одеській області (вул. Єврейська 12 м.Одеса 65014 код ЄДРПОУ: 40108740) щодо розрахунку одноразової грошової допомоги при звiльненнi без урахування індексації відносно ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_2 ; паспорт серії НОМЕР_2 );
зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області (вул. Єврейська 12 м.Одеса 65014 код ЄДРПОУ: 40108740) нарахувати та виплатити суму одноразової грошової допомоги при звiльненнi з урахуванням індексації та раніш виплаченої суми ОСОБА_1 (PНОКПП: НОМЕР_3 ; АДРЕСА_2 ; паспорт серії НОМЕР_2 ).
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що згідно наказу Головного управління Національної поліції в Одеській області № 2267 о/с від 31.12.2021р ОСОБА_2 звільнено зі служби в поліції на підставі п.7 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» та позивач отримав суму одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 189434,07грн. При цьому, як вказав позивач, індексація грошового забезпечення не була врахована при розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні. Позивач, посилаючись на те, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення для розрахунку пенсії за вислугу років, вважає проведення виплати грошової допомоги при звільненні без урахування індексації є протиправною та просить суд задовольнити позов у повному обсязі.
Ухвалою суду від 30.05.2022 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (ст.262 КАС України).
З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає, зазначає, що одноразова грошова допомога при звільненні нараховувалась позивачу відповідно до п. 23 Порядку № 260 з розрахунку місячного грошового забезпечення установлених на день звільнення (вересень місяць) з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що мають постійних характер та премій. При цьому, індексація грошового забезпечення не віднесена до складових грошового забезпечення, а тому не входить в розрахунок одноразової грошової допомоги при звільненні.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 1996 року проходила службу в органах внутрішніх справ України, а з 2015 року в Національної поліції України.
Згідно наказу ГУНП в Одеській області № 2267 o/c вiд 31.12.2021р ОСОБА_3 було звiльнено зі служби в поліції на підставі п. 7 ч. 1ст. 77 Закону України «Про національну поліцію» (за власним бажанням).
При звільнені зі служби в поліції вислуга рокiв на день звiльнення склала: у календарному обчисленні для виплати надбавки за вислугу років - 26 років 02 днів; для виплати одноразової грошової допомоги при звiльненнi зi служби 26 років 02 дiв; на пiльгових умовах (без урахування календарної вислуги) - 07 років 11 місяців 19 днів; усього для призначення пенсії - 33 роки 11 місяців 19 днів.
Звернувшись до ГУНП в Одеській області з інформаційними запитами, ОСОБА_1 отримала відповідь від 23.02.2022 за №14/43/3i з довідкою від 23.02.2022 за №208 про суми щомісячних виплат індексації грошового забезпечення за період 01 січня 2020 року по 31 грудня 2021 року.
28.04.2022 року ГУНП в Одеській області виплачено ОСОБА_1 кошти в сумі 189434.07 гривень одноразової грошової допомоги при звiльненнi.
Не погодившись з отриманням неповної суми одноразової допомоги Позивачка звернулась до ГУНП в Одеській області з запитом, про надання інформації щодо складових розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні виходячи з виплаченої їй суми 189434.07 грн, та пояснення підстав зменшення виплаченої суми допомоги.
09.05.2022 року за №14/7531 ГУНП в Одеській області надало вiдповiдь на запит позивача, в якому вказано, що індексація не є складовою грошового забезпечення поліцейського, та її не було включено до розрахунку одноразовоп грошової допомоги, та надано у вiдповiдi складові з яких було здiйснено розрахунок:
- посадовий оклад 2500 грн;
- оклад за спеца - 2200 грн;
- надбавки за вислугу років 50% - 2350.00 грн;
- надбавка за специфічні умови проходження служби 40% - 2820.00 грн;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 375.00 грн;
- щомісячна премія 40,83% - 4182.93 грн;
Всього сума для обчислення одноразової допомоги при звiльненнi склала - 14427.93грн.
Позивач не погодився з протиправною бездіяльністю відповідача щодо розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні без урахування індексації грошового забезпечення та звернувся до суду з цим позовом.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію».
Відповідно до ст.3 Закону України «Про Національну поліцію» у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Згідно із п.4 ч.10 ст.62 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.94 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Згідно із п.3 «Порядку виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання», затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260, грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я, працівникам міліції (особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), які на момент опублікування Закону України «Про Національну поліцію» проходили службу в органах внутрішніх справ, мали календарну вислугу не менше п'яти років і до 7 листопада 2015 року були звільнені із служби в органах внутрішніх справ незалежно від підстав звільнення та продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їхніх територіальних органах, закладах і установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України «Про державну службу», а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення зі служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв'язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у зв'язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 16 років одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.
Згідно п. 23 Порядку № 260 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) поліцейським, які звільняються зі служби в поліції та в установленому порядку мають право на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні, нарахування такої допомоги здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що мають постійний характер, та премій, установлених на день звільнення. При цьому до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні не включається винагорода за безпосередню участь у воєнних конфліктах, антитерористичних операціях та інших заходах в умовах особливого періоду. Днем звільнення зі служби в поліції вважається день видання наказу про звільнення або дата, зазначена в наказі про звільнення. День звільнення вважається останнім днем служби.
Відповідно до ч.5 ст.94 Закону України «Про Національну поліцію» грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Так, правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення».
Відповідно до ст.ст.1,2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Тобто, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Згідно висновків Верховного Суду у постанові від 03.04.2019 року по справі №638/9697/17, індексація грошового забезпечення має враховуватися у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених із військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому разі неврахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Таким чином, індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому, вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців як розрахункової величини одноразової грошової допомоги при звільненні.
З матеріалів справи вбачається, що станом на дату звільнення зі служби ОСОБА_1 , нараховувалась та виплачувалася в складі грошового забезпечення індексація грошового забезпечення.
При цьому, індексація грошового забезпечення не була включена до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого нараховувалась та виплачувалась одноразова грошова допомога при звільненні, у зв'язку із чим відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо розрахунку позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні без урахування індексації грошового забезпечення.
Враховуючи протиправну бездіяльність відповідача щодо розрахунку позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні без урахування індексації грошового забезпечення, у суду є всі підстави для зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу суму одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням індексації грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
Згідно із ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Одеській області (вул.Єврейська,12, м.Одеса, 65014) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління поліції в Одеській області (вул. Єврейська 12 м.Одеса 65014 код ЄДРПОУ: 40108740) щодо розрахунку одноразової грошової допомоги при звiльненнi без урахування індексації відносно ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_2 ; паспорт серії НОМЕР_2 ).
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області (вул. Єврейська 12 м.Одеса 65014 код ЄДРПОУ: 40108740) нарахувати та виплатити суму одноразової грошової допомоги при звiльненнi з урахуванням індексації та раніш виплаченої суми ОСОБА_1 (PНОКПП: НОМЕР_3 ; АДРЕСА_2 ; паспорт серії НОМЕР_2 ).
Рішення суду може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя К.С. Єфіменко