Іменем України
20 липня 2022 року Справа № 360/818/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом адвоката Андрушка Костянтина Павловича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
01.02.2022 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов адвоката Андрушка Костянтина Павловича в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі- відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач 2) у якому позивач, з урахуванням уточнення, просить суд:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області та дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягають у відмові в призначенні пенсії за віком з урахуванням до пільгового стажу ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити пенсію за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з урахуванням пільгового стажу та зарахуванням до страхового стажу періоду проходження військової служби з 19.11.1988 по 24.11.1990.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач 06.09.2021 звернувся до відділу обслуговування громадян № 6 (сервісний центр) Головного управління пенсійного фонду України в Луганській області з заявою про призначення пенсії за віком.
11.10.2021 звернення розглянуто за принципом екстериторіальності Головним управлінням пенсійного фонду України в Донецькій області та прийнято рішення за № 124050004800 про відмову в призначенні пенсії за віком.
Відмовляючи в призначенні пенсії, відповідачем - 2 зазначено, що вік заявника становить 52 роки, страховий стаж особи з урахуванням кратності становить 22 роки 10 місяців 12 днів, страховий стаж особи 17 років 10 місяців 12 днів, пільговий стаж особи становить 5 років 10 місяців 07 днів.
До страхового стажу не зараховано період проходження військової служби з 19.11.1988 по 24.11.1990, оскільки у військовому квитку заявника дату призову дописано чорнилом іншого кольору.
Відповідачем у рішенні про відмову у призначенні пенсії № 124050004800 від 11.10.2021 взагалі не зазначено, який страховий стаж позивача зарахований, який не зарахований; який стаж роботи (періоди роботи з... по ...) відповідачем зараховані як пільговий стаж; які періоди роботи зараховані як страховий стаж; яким чином зараховувався страховий стаж з урахуванням кратності. Оскільки згідно трудової книжки позивача, яку він надавав позивачу разом із заявою про призначення пенсії, трудова діяльність позивача розпочата 01.09.1985, а припинена 22.04.2000 з перервами. Для підтвердження трудового стажу у зазначений період позивач надав трудову книжку, військовий квиток, диплом, довідку шахта «Черкаська» про підтвердження трудового стажу з 04.01.1995 по 17.01.1995, довідку про заробітну плату для обчислення пенсії за період з липня 1995 року по червень 2000 року, копію наказу № 133-к від 25.04.1995 «Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці», копію наказу № 159-к від 19.07.2000 «Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці», довідки про підтвердження трудового стажу, та інші, але відповідач зовсім не звернув уваги на документи, надані позивачем.
Тобто позивач здійснив всі можливі дії зі свого боку, щодо підтвердження страхового та пільгового трудового стажу для нарахування пенсії. Про здійснення будь-яких дій направлених на підтвердження трудового стажу Позивача з боку відповідача позивачу невідомі.
Позивач вважає, що підстава для відмови у зарахуванні страхового стажу періоду проходження військової служби з 19.11.1988 по 24.11.1990 є формальною, надуманою та такою, що порушує його право на пенсійне забезпечення, що стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою суду від 03.02.2022 позовну заяву залишено без руху, встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 17.02.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 11.05.2022 задоволено клопотання ГУ ПФУ в Донецькій області про продовження строку на надання відзиву.
Ухвалою суду від
10.06.2022 відповідачем -1 надано відзив на позову заяву, в якому зазначено, що 06.10.2021 ОСОБА_1 звернувся до відділу обслуговування громадян №6 (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України Луганській області із заявою про призначення пенсії за віком.
За правилами статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (ч.5 ст.45 Закону №1058-IV).
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (зі змінами внесеними Постановою Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України») (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до пункту 4.2 Порядку №22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
З урахуванням зазначеного Порядку органом, що приймав рішення за заявою позивача про призначення пенсії визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
За наслідками розгляду заяви позивача від 06.10.2021 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було винесено рішення від 11.10.2021 №124050004800 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 за нормами пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV(Закон №1058).
За результатом розгляду поданих документів страховий стаж ОСОБА_1 складає 22 роки 10 місяців (стаж враховано по 31.05.2014), в тому числі пільговий стаж на підземних роботах - 5 років 10 місяців 7 днів.
Рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 за нормами пункту 1 частини 2 статті 114 Закону 1058 винесено у зв'язку з відсутністю необхідного підземного пільгового стажу роботи.
За даними, наявними в Реєстрі застрахованих осіб до пільгового стажу на підземних роботах, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до вимог абзацу 2 частини 3 статті 114 Закону №1058, ОСОБА_1 зараховано наступні періоди роботи: на ДП шахта "ЧЕРКАСЬКА" з 01.01.1999 по 01.10.2000 - в якості підземного гірника (1 рік 9 місяців 1 день - код підстави для обліку спец стажу - ЗПЗ013А1); на ВП шахтоуправління "ЛУГАНСЬКЕ" ДП "ЛУГАНСЬКВУГІЛЛЯ" з 12.04.2010 по 17.03.2013 - в якості підземного гірника (2 роки 11 місяців 6 днів - код підстави для обліку спецстажу - ЗПЗ014А1); на ВП шахтоуправління "ЛУГАНСЬКЕ" ДП "ЛУГАНСЬКВУГІЛЛЯ" з 01.04.2013 по 31.05.2014 - в якості підземного гірника (1 рік 2 місяці - код підстави для обліку спец стажу - ЗПЗ014А1).
Періоди роботи на шахті «ЧЕРКАСЬКА» об'єднання «ЛУГАНСЬКВУГІЛЛЯ» з 04.01.1995 по 17.01.1995 - в якості підземного учня гірника; з 18.01.1995 по 31.12.1998 - в якості підземного гірника, не враховано до пільгового стажу за Списком №1 на підземних роботах у зв'язку з неможливістю визначити за трудовою книжкою постійної зайнятості протягом повного робочого дня на підземних роботах, а саме: відсутня інформація про підземні спуски в шахту, про відволікання від роботи (знаходження у відпустках без збереження заробітної плати, в учбових відпустках, участь у страйках, переведення на роботи з неповним робочим днем чи на інші роботи, про перебування підприємства в простої, тощо) та з 01.06.2014 по 22.04.2016 - в якості підземного гірника, в зв'язку з відсутністю в Реєстрі застрахованих осіб даних про нарахування заробітної плати, сплачені підприємством страхові внески та відомості про періоди пільгової роботи.
Період проходження строкової військової служби за наданим військовим квитком серії НОМЕР_1 від 18.11.1988, зарахувати немає правових підстав, оскільки у військовому квитку запис про дату призову дописано іншим чорнилом. Тому, період проходження строкової військової служби з 19.11.1988 по 24.11.1990 необхідно підтвердити довідкою військкомату.
Отже Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було правомірно прийнято рішення від 11.10.2021 №124050004800 про відмову позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області по суті не розглядало заяву позивача від 06.10.2021, та відповідно не виносило з цього приводу будь-яке рішення .
Щодо вимог до ГУПФУ в Луганській області, відповідач-1 зазначив, що за законодавством України єдиним органом, що призначає пенсію, є Пенсійний фонд України, отже позовна вимога щодо зобов'язання відповідача-1 здійснити перерахунок пенсії є такою, що не відповідає нормам закону (правову позицію, що вирішення питання призначення пенсії є виключною компетенцією Пенсійного фонду, висловлено Верховним Судом у постанові від 07.03.2018 у справі № 233/2084/17.
На підставі викладеного відповідач-1 просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
08.06.2022 відповідачем-2 надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що 06.10.2021 позивач звернувся з заявою про призначення пенсії. Автоматичним розподілом справ в електронній підсистемі було визначено, що розгляд заяви ОСОБА_1 здійснюється відділом пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
11.10.2021 за результатами розгляду заяви позивача прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії за віком № 124050004800. Відповідно до частини другої статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно із частиною першою статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців, та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною першою статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Період проходження строкової військової служби зараховується до страхового стажу на підставі запису військового квитка або довідки військового комісаріату, військових частин та установ Міністерства оборони України по 31.12.2004.
До страхового стажу ОСОБА_1 не зараховано період проходження військової служби з 19.11.1988 по 24.11.1990, оскільки дату призову у військовому квитку дописано іншим чорнилом.
Інший документ, що підтверджує період проходження строкової військової служби, позивачем не надано. У позові також зазначено, що при розгляді заяви про призначення пенсії Головне управління не звернуло увагу на документи, що підтверджують пільговий стаж роботи. Проте, таке твердження не відповідає дійсності. Відповідно до частини п'ятої статті 45 Закону № 1058 документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пунктом 4.7. Порядку визначено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Тобто, органи Фонду розглядають подані особою документи у їх сукупності, аналізують їх зміст та форму тощо. За результатами розгляду документи, що відповідають вимогам чинного законодавства, стають підставою для зарахування періодів роботи до страхового та пільгового стажу, врахування заробітної плати для призначення пенсії. Документи, що не відповідають вимогам, не враховуються при призначенні пенсії, про що зазначається у рішенні з посиланням на підстави для такої відмови та норми законодавства, якими ці підстави обумовлені. За результатами розгляду документів, наданих позивачем разом з заявою про призначення пенсії, встановлено, що страховий стаж ОСОБА_1 складає 17 років 10 місяців 12 днів, страховий стаж з урахуванням кратності - 22 роки 10 місяців 12 днів, пільговий стаж - 5 років 10 місяців 7 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058.
З огляду на наведене, приймаючи оскаржуване рішення про відмову в призначенні пенсії, Головне управління діяло виключно у спосіб та в межах своїх повноважень, а рішення є законним і обґрунтованим та скасуванню не підлягає.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77,90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , має статус внутрішньо переміщеної особи відповідно до довідки від 06.10.2021 № 927-5000402706, 06.09.2021 звернувся із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно із частиною другою статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Автоматичним розподілом справ в електронній підсистемі було визначено, що розгляд заяви ОСОБА_1 здійснюється відділом пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, що визнається сторонами.
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області від 11.10.2021 № 124050004800 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно із частиною другою статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішення обґрунтовано тим, що працівникам, зайнятим повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим КМУ, та за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку на 1 рік за кожний повний рік такої роботи. Вік заявника 52 роки, страховий стаж особи становить 17 років 10 місяців 12 днів, страховий стаж з урахуванням кратності 22 роки 10 місяців 12 днів.
Також зазначено, що згідно із п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою КМУ від 12.08.1993 № 637, у разі, коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Пільговий стаж особи становить 5 років 10 місяців 07 днів.
Результати розгляду документів, доданих до заяви:
До страхового стажу не зараховано період проходження військової служби з 19.11.1988 по 24.11.1990, оскільки у військовому квитку заявника дату призову дописано іншим чорнилом. Рекомендовано надати уточнюючу довідку за зазначений період.
Згідно даних персоніфікованого обліку стаж зараховано в повному обсязі. Дата, з якої особа матиме право на пенсійну виплату - 12.07.2024.
У разі набуття 24 років 6 місяців страхового стажу буде мати право на пенсію зі зниженням пенсійного віку на 5 років.
Листом від 18.10.2021 відділ обслуговування громадян № 6 (сервісний центр) управління обслуговування громадян ГУПФУ в Луганській області повідомило позивача про прийняте ГУПФУ в Донецькій області рішення та направило його копію.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини врегульовано Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637), Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 1231/13105 (далі - Порядок № 18-1).
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише в на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України в м. Києві від 22.12.2014 №28-2, Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд).
16.03.2021 за № 339/35961 в Міністерстві юстиції України зареєстровано постанову правління Пенсійного фонду України в м. Києві від 16.12.2020 № 25-1, якою затверджено зміни до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1).
Зазначеною постановою правління Пенсійного фонду України в м. Києві від 16.12.2020 № 25-1, зокрема, передбачено можливість застосування екстериторіального призначення та перерахунку пенсій.
Згідно із розділом IV п. 4.2 Порядку 22-1 із змінами, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України в м. Києві від 16.12.2020 № 25-1, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Заяву позивача щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 розглянуто ГУПФУ в Донецькій області з урахуванням принципу екстериторіальності.
Закон № 1058 визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Статтею 8 Закону № 1058 закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Так, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Статтею 44 Закону № 1058 встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з частиною першою статті 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до п.1-2 статті 114 Закону право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Згідно із паспортом серії НОМЕР_3 , виданим 12.02.1998 Слов'яносербським РВ УМВС України в Луганській області, дата народження позивача - ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто ІНФОРМАЦІЯ_3 позивачу виповнилося 50 років.
Тобто, станом на 06.10.2021 (дата звернення з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах) позивач досяг віку, визначеного вимогами пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058.
Страховий стаж згідно з рішенням відповідача від 11.10.2021 № 124050004800 становить 17 років 10 місяців 12 днів, страховий стаж з урахуванням кратності 22 роки 10 місяців 12 днів, пільговий - 5 років 10 місяців 07 днів, тобто, на думку відповідача-2, позивач станом на дату звернення з заявою про призначення пенсії не має достатнього як страхового, так і пільгового стажу.
Судом встановлено, що трудова книжка НОМЕР_4 , видана на ім'я позивача, містить наступні записи щодо періодів роботи ОСОБА_1 :
1 - 01.09.1985 - 15.07.1988 - навчання в СПТУ № 40 Комунарськ, диплом № НОМЕР_5 ;
Комунарське спеціалізоване управління Екскавація:
2 - 19.07.1988 - прийнятий електрозварювальником ручного зварювання 3 розряду, наказ № 461 від 18.07.1988;
3 - 03.11.1988 - звільнений за ст. 36 п.3 у зв'язку з призовом до РА, наказ № 77-к від 09.11.1988;
4- 19.02.1991 - прийнятий в механозбірний цех № 33 слюсарем -збірником металоконструкцій 4 розряду, наказ № 9 від 19.02.1991;
5 - 01.02.1993 - звільнений за ст. 38 КЗпП України за власним бажанням, наказ № 9 від 01.02.1993;
Шахта «Черкаська» об'єднання «Луганськвугілля»:
6 - 05.02.1993 - прийнятий газоелектрозварювальником 5 розряду, наказ № 20 від 08.02.1993;
7 - 21.11.1994 - переведений учнем поверхневого гірськоробочого, наказ № 449/к від 22.11.1994;
8 - 05.12.1994 - направлений для навчання за професією підземний гірськоробочий;
9 - 04.01.1995 - переведений учнем підземного гірськоробочого з повним робочим днем під землею, наказ № 10/к від 18.01.1995;
10 - 18.01.1995 - переведений гірськоробочим підземним третього розряду з повним робочим днем під землею, наказ № 28к від 25.01.1995;
11 - 25.04.1995 - проведена атестація робочого місця за професією гірськоробочий підземний, наказ № 133/к від 25.01.1995;
12 - 28.05.1997 - підприємство перейменовано в ДП ш. «Черкаська» ДХК «Луганськвугілля», наказ № 217 МУП України від 28.05.1997 № 159к;
13 - 19.07.2000 - проведена атестація робочих місць за професією гірськоробочий підземний та підтверджено право переходу на пенсію за списком № 1,
14 - 01.10.2000 - звільнений за ст. 38 КЗпП України за власним бажанням, наказ № 170 від 10.10.2000;
ВП ш. «Черкаська» ДП «Луганськвугілля»:
15 - 01.03.2004 - прийнятий за трудовим договором електрозварювальником, наказ № 36 від 01.03.2004;
16 - 01.04.2004 - переведений слюсарем сантехніком постійно, заява від 01.04.2004;
17 - 30.06.2004 - звільнений за ст. 38 КЗпП України за власним бажанням, наказ № 110 від 06.07.2004;
ВП «Лотиківський ремонтно - механічний завод» ДП «Луганськвугілля»:
18 - 04.03.2005 - прийнятий охоронцем заводу, наказ № 28к від 04.03.2005;
19 - 12.05.2005 - звільнений за ст. 38 КЗпП України за власним бажанням, наказ від 12.05.2005 № 51к;
20 - 01.10.2009 - ТОВ «НПП «Пром-універсал» прийнятий газоелектрозварювальником 5 розряду, наказ від 01.10.2009 № 14/к;
21 - 30.11.2009 - звільнений за ст. 38 КЗпП України за власним бажанням, наказ від 30.11.2009 № 17к;
ВП «Шахтоуправління «Луганське» ДП «Луганськвугілля»:
22 - 12.04.2010 - прийнятий гірськоробочим підземним 3 розряду з повним робочим днем під землею, наказ від 12.04.2010 № 411к;
23 - 22.04.2016 - звільнений за ст. 38 КЗпП України за власним бажанням, наказ від 22.04.2016 № 22к.
Згідно із пунктом 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1, 2).
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункт 4.1 Порядку № 383).
Відповідно до пункту 4.3 Порядку № 383 у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97, впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Таким чином, довідка уточнюючого характеру може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах або за професіями лише в тих випадках, коли відсутня трудова книжка або відсутні відповідні записи у трудовій книжці та в тих випадках, коли такий пільговий стаж виник до 21 серпня 1992 року. Після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж в період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці. При цьому, значення трудової книжки та результатів атестації як основних документів, що підтверджують пільговий стаж роботи, встановлено Законом №1788 (статті 13, 62), і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Щодо зарахування до страхового стажу періоду проходження строкової військової служби з 19.11.1988 по 24.11.1990, суд виходить з такого.
Законом, який визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі, є Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-XII.
Частиною другою статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Отже, зарахування періоду військової служби до страхового стажу прямо передбачено нормами закону та не пов'язується з необхідністю сплати страхових внесків.
Відповідно до пункту 6 Порядку № 637 для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв'язку приймаються: військові квитки; довідки військових комісаріатів, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, довідки архівних і військово-лікувальних установ.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
В трудовій книжці позивача міститься запис під № 3 - 03.11.1988 - звільнений за ст. 36 п.3 у зв'язку з призовом до РА, наказ № 77-к від 09.11.1988. Запис про період проходження військової служби у трудовій книжці відсутній.
Разом з тим, військовий квиток НОМЕР_1 містить відмітки про призов на військову службу 19.11.1988 та звільнення з військової служби 24.11.1990.
Відповідачем до страхового стажу позивача не зараховано період проходження військової служби з 19.11.1988 по 24.11.1990, оскільки у військовому квитку заявника дату призову дописано іншим чорнилом. На думку суду, зазначена підстава не може бути належним обгрунтуванням для відмови у зарахуванні періоду військової служби до страхового стажу, оскільки здійснення певного запису у військовому квитку чорнилами кольору, відмінного від того, яким здійснено інші записи, не свідчить про внесення неправдивих відомостей з боку посадових осіб військового комісаріату або військової частини та не може бути належною підставою для втручання в право позивача на пенсійне забезпечення.
В постанові Верховного Суду від 30 липня 2019 року № 346/1454/17 зроблено правовий висновок, що право позивача на зарахування до страхового стажу періоду перебування на військовій службі прямо передбачено нормами частини другої статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» і не потребує додаткового підтвердження.
Таким чином, період військової служби з 19.11.1988 по 24.11.1990 має бути зарахований до страхового стажу позивача.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає таке.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Частиною другою статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд зауважує, що в оскаржуваному рішенні відповідача визначено загальний страховий стаж позивача 17 років 10 місяців 12 днів, страховий стаж з урахуванням кратності 22 роки 10 місяців 12 днів та пільговий стаж 5 років 10 місяців 12 днів, при цьому не конкретизовано, які саме періоди зараховано, а які - ні як до загального, так і до пільгового страхового стажу, не зазначено про наявність чи відсутність пільгової довідки та первинних документів (особова картка, накази по підприємству, витяги) про зайнятість на роботах, які надають право на призначення пенсії за Списком № 1; не надано оцінку змісту копіям наказу шахти «Черкаська» ЛВОДВ «Луганськвугілля» Мінвуглепрому України від 25.04.1995 № 133-к «Про висновки атестації робочих місць за умовами праці», наказу ДП шахта «Черкаська» ДХК з видобутку вугілля від 19.07.2000 № 159-к «Про висновки атестації робочих місць за умовами праці», довідок від 16.11.2021 № 5/94/р про заробітну плату/доходи/суми грошового забезпечення, довідки від 16.11.2021 № 5192, № 5195, № 5196, № 5191, № 5193, № 5190, № 5189, засвідчених печатками ГУП лнр «Углереструктуризация»; у разі неприйняття зазначених довідок в якості доказів на підтвердження пільгового стажу не наведено відповідних підстав, не зазначено обґрунтувань неможливості зарахування конкретних періодів пільгового стажу за даними трудової книжки.
При цьому, відповідну оцінку можливості призначення пенсії на підставі наданих позивачем документів в їх сукупності повинен надавати саме відповідач з огляду на його дискреційні повноваження щодо вирішення питань про призначення пенсій, а суд не може самостійно обчислювати страховий та пільговий стаж позивача, перебираючи на себе повноваження органу ПФУ.
Фактично зазначені обставини свідчать про необґрунтованість рішення суб'єкта владних повноважень, що є недотриманням вимог, визначених пунктом 3 частини другої статті 2 КАС України, та є підставою для його скасування.
Також суд зазначає, що в межах спірних правовідносин порушення права позивача сталося внаслідок прийняття ГУПФУ в Донецькій області рішення про відмову в призначенні пенсії, а не внаслідок вчинення останнім протиправних дій.
З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім і необхідним (ефективним):
визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 11.10.2021 № 124050004800 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 ;
зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 06.10.2021 № 2193 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні.
Також суд зауважує, що обрання такого способу захисту порушеного права позивача узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 06.03.2018 у справі № 754/14898/15-а, від 17.07.2018 у справі № 514/166/16-а, в яких, зокрема, зазначено, що «..Повідомляючи позивачу про відмову в призначенні пільгової пенсії, ПФУ діяло необґрунтовано. При цьому, суд не обраховує дійсний загальний та спеціальний стаж позивача, у зв'язку з чим відсутні підстави для зобов'язання ПФУ призначити пенсію позивачу за віком на пільгових умовах».
Що стосується вимог позивача щодо зобов'язання ГУПФУ в Луганській області зарахувати до пільгового стажу певний стаж роботи та призначити позивачу пенсію, вони задоволенню не підлягають з наведених вище підстав щодо неможливості перебирання судом дискреційних повноважень органу ПФУ шляхом обчислення пільгового стажу позивача та самостійного вивчення документів, зміст яких не досліджувався відповідачем. Крім того, рішення про відмову в призначенні пенсії приймалося не ГУПФУ в Луганській області, а за принципом екстериторіальності ГУПФУ в Донецькій області, і скасування цього рішення судом передбачає наявність обов'язку саме ГУПФУ в Донецькій області прийняти інше рішення за наслідками розгляду заяви позивача.
Правову позицію, що вирішення питання призначення пенсії є виключною компетенцією Пенсійного фонду, у зв'язку з чим належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву про призначення пенсії на пільгових умовах, висловлено Верховним Судом у постанові від 07 березня 2018 року у справі № 233/2084/17 (реєстраційний номер рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень 72694515).
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно із частиною восьмою статті 139 КАС України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Позивачем за подання до суду даного позову сплачено судовий збір у розмірі 992,40 грн.
Таким чином, оскільки спір виник внаслідок неправильних дій ГУПФУ в Донецькій області, суд вважає за необхідне присудити на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-2.
Керуючись статтями 2, 5, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги адвоката Андрушка Костянтина Павловича в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 11.10.2021 № 124050004800 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.10.2021 № 2193 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі 992,40 (дев'ятсот дев'яносто дві гривні 40 коп.) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Г. Секірська