13 липня 2022 року Справа № 160/9856/22
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Врона О.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання протиправним та скасування наказу, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -
ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Національної поліції в Луганській області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Луганській області від 27.06.2022 року №256 о/с, в частині звільнити зі служби в поліції капітана поліції ОСОБА_1 (0121864), старшого інспектора сектору моніторингу Старобільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області;
-визнати протиправним та скасувати наказ ГУНП в Луганській області від 13.06.2022 року №1152, яким ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення зі служби в поліції;
-стягнути з НП України на користь ОСОБА_1 середній заробіток (грошове забезпечення) за час вимушеного прогулу.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Суд виходить з того, що підсудність адміністративних справ це поділ на групи за юридичними ознаками і властивостями адміністративних справ, вирішення яких віднесене законом до компетенції певного адміністративного суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.
Підсудність є ефективним засобом, який сприяє тому, щоб конкретна справа розглядалася і вирішувалася законним, компетентним, незалежним і неупередженим судом.
Абзацом 1 ч. 1 ст. 25 КАС України передбачено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
За ч.2 ст. 26 КАС України, позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
При цьому місце проживання позивача визначається реєстрацією у встановленому законом порядку.
Як вбачається з поданої позовної заяви адреса реєстрації позивача: АДРЕСА_1 , адреса відповідача: 49101,
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідач знаходиться за адресою: 93406, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Вілєсова, буд. 1, код ЄДРПОУ 40108845.
За вимогами п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Суд також зазначає, що станом на 13.07.2022р. відповідно до перевірених даних на офіційному сайті вказаний суд продовжує здійснювати судочинство в умовах воєнного стану у дистанційному режимі. Прийом вхідної кореспонденції та процесуальних документів здійснюється на електронну пошту через офіційну електронну адресу та підсистему "Електронний суд".
Враховуючи, вищенаведене справа за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання протиправним та скасування наказу, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу підлягає передачі за підсудністю до Луганського окружного адміністративного суду (адреса: 93402, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, буд.18).
Керуючись ст. ст. 25, 26, 29, 171, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Матеріали адміністративної справи №160/9856/22 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання протиправним та скасування наказу, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу передати на розгляд Луганському окружному адміністративному суду (адреса: 93402, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, буд. 18) за територіальною підсудністю.
Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Врона