19 липня 2022 року ЛуцькСправа № 140/4083/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Димарчук Т.М.,
розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФ України у Волинській області, відповідач) про визнання протиправною відмови, викладеної у листі №4638-3629/Б-02/8-0300/22 від 28.04.2022, у здійсненні перерахунку пенсії згідно із Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці"; зобов'язання зарахувати до пільгового страхового стажу періоди роботи з 01.06.2020 по 13.09.2021 на ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП “Волиньвугілля” гірником підземним 3 розряду, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах на підставі ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням даного пільгового страхового стажу відповідно ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з дати звернення за проведенням такого перерахунку - 01.04.2022.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФ України у Волинській області та отримує пенсію по віку на пільгових умовах. 04.04.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою про зарахування до пільгового страхового стажу періоду роботи з 01.06.2020 по 13.09.2021 на ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП “Волиньвугілля” та призначення пенсії відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Проте, листом №4638-3629/Б-02/8-0300/22 від 28.04.2022 відповідач повідомив про відмову у зарахуванні спірного періоду до пільгового страхового стажу та у призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", так як спірний період роботи на ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП “Волиньвугілля” не зараховано до пільгового страхового стажу у зв'язку з тим, що за вказаний період роботи роботодавцем не сплачено за позивача єдиний соціальний внесок.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки страхувальник (роботодавець) ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП “Волиньвугілля” щомісячно здійснював відрахування страхових внесків із заробітної плати позивача та сплачував страхові внески за нього, а факт незарахування сум страхових внесків, сплачених із заробітної плати позивача, на банківський рахунок Пенсійного фонду, за відсутності його вини, не є підставою для відмови у зарахуванні до страхового стажу періоду роботи з 01.06.2020 по 13.09.2021 на ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП “Волиньвугілля”.
З наведених підстав позивач просить позов задовольнити та стягнути з відповідача витрати на правову допомогу у розмірі 3000,00 грн.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.06.2022 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України).
У відзиві на позов від 28.06.2022 №0300-0902-8/22855 відповідач позовні вимоги не визнав та просив відмовити в їх задоволенні (а.с.43-45). В обґрунтування своєї позиції вказав, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в пенсійному органі та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 згідно з Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
04.04.2022 позивач звернувся до ГУ ПФ України у Волинській області із заявою про зарахування до страхового та пільгового стажу періодів роботи та проведення перерахунку пенсії за віком відповідно до ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”. Листом від 28.04.2022 позивача було повідомлено, що у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового шахтарського стажу роботи 15 років відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до вищевказаного Закону.
Згідно поданих документів та даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку, страховий стаж позивача становить 47 років 01 місяць 24 дні, з них: 14 років 9 місяців 9 днів - пільговий стаж з повним робочим днем під землею.
Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу інформація про сплату страхувальником (роботодавцем) ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП “Волиньвугілля” за період з 01.06.2020 по 13.09.2021 єдиного внеску про загальнообов'язкове державне соціальне страхування відсутня, тому правових підстав для зарахування вказаного періоду для розрахунку пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 немає.
Таким чином, за відсутності у позивача 15-річного пільгового стажу, немає підстав для призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці.
Відповідач вказав, що за змістом статей 1, 11, 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” страховим стажем може бути визнано період роботи, за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, а обов'язок сплати таких внесків покладено на страхувальника, яким у даному випадку є ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП “Волиньвугілля”. До страхового періоду не зараховуються період, коли підприємством не сплачено страхові внески.
Факт сплати страхових внесків підтверджується даними Державного реєстру, який є єдиним (виключним) джерелом про наявність та періоди, за які було сплачено страхові внески. Саме лише нарахування єдиного внеску не є достатньою підставою для зарахування стажу особи як страхового за відсутності його сплати, навіть за умови звільнення роботодавця від виконання зобов'язань платника єдиного внеску в порядку Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”.
Щодо стягнення з відповідача понесених позивачем судових витрат зазначає, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат, а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Враховуючи те, що позивачем не надано доказів на підтвердження того, що гонорар є розумним та враховує витрачений адвокатом час, а дана справа є справою незначної складності, вважає, що зазначені витрати не підлягають до відшкодування
Враховуючи вищевикладене, просить в задоволенні позовних вимог позивача відмовити.
Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 18.06.2020 перебуває на обліку в ГУ ПФ України у Волинській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 згідно з Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
04.04.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою про зарахування йому до пільгового страхового стажу періоду роботи з 01.06.2020 по 13.09.2021 на ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП “Волиньвугілля” та призначення пенсії на пільгових умовах згідно з Законом України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, надавши до неї усі необхідні документи (а.с.15).
Листом від 28.04.2022 №4638-3629/Б-02/8-0300/22 ГУ ПФ України у Волинській області повідомило позивача про відмову у зарахуванні до пільгового страхового стажу періоду роботи з 01.06.2020 по 13.09.2021 на ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП “Волиньвугілля” та перерахунку пенсії на пільгових умовах з врахуванням даного страхового стажу (а.с.17).
Позивач, не погодившись з такою відмовою відповідача, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач не довів правомірність оскаржуваних в даній адміністративній справі дій, з огляду на таке.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (далі - Порядок №383) передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №461 затверджено Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (вказана постанова набрала чинності з 03.08.2016, далі - Список №1).
Розділ І Списку №1 має назву “Гірничі роботи” (видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд)
Підрозділом 1 Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень” (далі - підрозділ 1) розділу І “Гірничі роботи” Списку №1 передбачено, що до Списку №1 відносяться працівники: зайняті повний робочий день на підземних роботах; які обслуговують працівників, зайнятих на підземних роботах (медперсонал підземних пунктів охорони здоров'я, працівники підземного телефонного зв'язку тощо).
Судом встановлено, що відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_1 , позивач 10.05.2016 був прийнятий на роботу гірником підземним 2-го розряду з повним робочим днем під землею на ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП “Волиньвугілля” (наказ №58-к від 10.05.2016); 22.10.2019 переведений гірником підземним 3-го розряду з повним робочим днем під землею (наказ №134-к від 21.10.2019); 13.09.2021 звільнений за власним бажанням з ДП "Шахта №9 "Нововолинська" (наказ №56-к від 13.09.2021 (а.с.17-20).
Як вбачається з копій витягів з наказів по ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП “Волиньвугілля” №131 від 28.05.2015 та №128 від 27.05.2020 “Про результати проведення атестації робочих місць”, якими затверджено перелік робочих місць, професій та посад, працівників, котрим у відповідності до Закону України “Про пенсійне забезпечення” призначене пільгове пенсійне забезпечення, передбачене Списком № 1, в якому професію гірник підземний віднесено до Списку № 1 (а.с.23-24).
З довідки про доходи ОСОБА_1 від 06.04.2022 №424, виданої ДП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП “Волиньвугілля”, вбачається, що ОСОБА_1 працював на ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП “Волиньвугілля” на посаді гірника підземного, якому у спірний період з 01.06.2020 по 13.09.2021 була нарахована та виплачена заробітна плата, з якої нараховувався ЄСВ (а.с.21).
Як вбачається із матеріалів справи, спір між сторонами виник з приводу не зарахування до спеціального (пільгового) страхового стажу для призначення пенсії періоду роботи позивача з 01.06.2020 по 13.09.2021 на ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП “Волиньвугілля” у зв'язку з відсутністю у відповідача даних про сплату страхових внесків.
Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон № 1058-IV).
За приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону №1058-IV з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування. у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється персоніфікований облік.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (частина третя статті 24 Закону №1058-IV застосовується з 01 жовтня 2017 року).
Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Згідно із частиною першою статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону №1058-IV).
Як передбачено частинами четвертою - шостою, девятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” від 08.07.2010 №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Як слідує із записів у трудовій книжці та з довідки про доходи ОСОБА_1 від 06.04.2022 №424, виданої ДП "Шахта №9 "Нововолинська", у спірний період (з 01.06.2020 по 13.09.2021) позивач працював на ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП “Волиньвугілля” за що позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, з якої нараховувався ЄСВ (а.с.21).
Як слідує з реєстру застрахованих осіб форми ОК-5 позивачу у період роботи з 01.06.2020 по 13.09.2021 на ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля”, в подальшому ДП “Шахта №9 “Нововолинська” була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу, як встановлено судом, нараховувалися страхові внески. Водночас, вбачається, що у період з 01.05.2021 по 13.09.2021 у реєстрі застрахованих осіб відображається сплата ДП “Шахта №9 “Нововолинська” єдиного внеску за позивача, проте вказаний період не був зарахований позивачу до пільгового страхового стажу. Тобто, відповідач, не дивлячись на сплату ЄСВ ДП “Шахта №9 “Нововолинська” в період з 01.05.2021 по 13.09.2021 безпідставно відмовив ОСОБА_1 у зарахуванні до пільгового та страхового стажу періоду його роботи у зазначений період на вказаному підприємстві у зв'язку з відсутністю відомостей про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до статті 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” наявність заборгованості перед ПФУ України зі сплати страхових внесків не може бути підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки, відповідальність за несплату страхових внесків несе лише підприємство-страхувальник в якому працює застрахована особа.
Відповідно до пункту 6 статті 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення
Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на переконання суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески не були зараховані на відповідні рахунки.
Крім того, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, не повинна порушувати законні права та інтереси позивача як застрахованої особи, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до Пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 30 вересня 2019 року у справі №414/736/17, від 20 березня 2019 року у справі №688/947/17, від 27 березня 2018 року у справі №208/6680/16-а.
Отже, судом встановлено і це підтверджується відповідними письмовими доказами, що у період з 01.06.2020 по 13.09.2021 позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески.
Разом з тим, суд вважає за належне вказати, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.11.2021 у справі №140/5023/21 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.04.2021 та зарахував до пільгового та страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 01.01.2010 по 31.12.2010 у ВП “Шахтоуправління Нововолинське” ДП “Волиньвугілля”, з червня 2015 року по 06.05.2016 у ДП “Шахта №1 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” та з 01.11.2017 по червень 2020 року (включно) у ВП “Шахта № 9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля”.
Включення червня 2020 року до страхового пільгового стажу позивача підтверджується також копією розрахунку стажу ОСОБА_1 , наданого суду ГУ ПФ України у Волинській області (а.с.46).
Відтак, з метою належного захисту прав позивача, слід визнати протиправною відмову відповідача у зарахуванні ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) страхового стажу періоду роботи на ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” з 01.07.2020 по 13.09.2021.
Відповідно до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” від 02.09.2008 № 345-VI, мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
З матеріалів пенсійної справи вбачається, що загальний страховий стаж ОСОБА_1 на час звернення 04.04.2022 з заявою про перерахунок пенсії становить 47 років 1 місяць 24 дні, в тому числі пільговий стаж з повним робочим днем під землею 14 років 9 місяців 9 днів та 29 днів навчання за фахом.
Таким чином, із зарахуванням до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 періоду роботи позивача на ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” з 01.07.2020 по 13.09.2021 (1 рік 2 місяці 13 днів), спеціальний (пільговий) страховий стаж роботи позивача за Списком №1 складає більше 15 років, а позивач набуває право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1 згідно з Законом України “Про підвищення престижності шахтарської праці”.
Згідно з частиною четвертою статті 45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Оскільки, позивач із заявою про перерахунок пенсії на пільгових умовах до ГУ ПФ України у Волинській області звернувся 04.04.2022, перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах згідно з ст. 8 Законом України “Про підвищення престижності шахтарської праці” слід проводити з 01.04.2022.
Відтак, з наведених вище підстав, суд дійшов висновку, що позивач набув право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно з Законом України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, а тому, позовні вимоги належить задовольнити повністю шляхом прийняття рішення про визнання протиправною відмови ГУ ПФ України у Волинській області щодо зарахування до пільгового страхового стажу позивача періоду роботи з 01.07.2020 по 13.09.2021 на ВП "Шахта №9 "Нововолинська" “Волиньвугілля” та проведення перерахунку пенсії згідно із Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці"; зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового страхового стажу позивача періоду роботи з 01.07.2020 по 13.09.2021 на ВП "Шахта №9 "Нововолинська" “Волиньвугілля” та здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням даного пільгового страхового стажу відповідно ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з 01.04.2022.
Щодо відшкодування за рахунок бюджетних асигнувань відповідача витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 3000,00 грн суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до частини п'ятої статті 134 КАС України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Як передбачено частинами шостою, сьомою статті 134 КАС України, у разі недотримання вимог частини п'ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
У позовній заяві позивач просить стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 992,40 грн та витрати на правову допомогу у розмірі 3000,00 гривень.
Перевіряючи доводи сторін та докази, якими позивач підтверджує понесені витрати, суд встановив, що сплата судового збору у сумі 992,40 грн підтверджується квитанцією від 20.05.2022 №65.
Як вбачається із доданих письмових доказів, а саме: додаткової угоди від 25.05.2022 до договору про надання правничої допомоги від 04.04.2022 №10/22; акта виконаних робіт від 25.05.2022 до договору про надання правничої допомоги від 04.04.2022 №10/22; квитанції до прибуткового касового ордера від 25.05.2022 №10/22, адвокатським бюро «Герасимчук Л.Р.» було надано послуги ОСОБА_1 на суму 3000,00 грн (а.с.33-38).
Згідно з актом виконаних робіт від 25.05.2022 до договору про надання правничої допомоги від 04.04.2022 №10/22, адвокатським бюро на виконання умов договору надано позивачу наступні послуги: вивчення підстав та матеріалів для пред'явлення позову, підготовка запитів, заяв - 500,00 грн; підготовка позовної заяви до Волинського окружного адміністративного суду - 2500,00 грн.
Відповідач вважає, що розмір правової допомоги є необгрунтованим, оскільки позивачем не надано доказів на підтвердження того, що гонорар є розумним та враховує витрачений адвокатом час, а дана справа є справою незначної складності.
Оцінивши наявні в матеріалах справи докази складу та розміру витрат, пов'язаних з оплатою правничої допомоги адвоката, перевіривши їх розумну необхідність для цієї справи та відповідність наданих послуг видам правової допомоги, визначеним статтями 19, 20 Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” суд вказує наступне.
Враховуючи предмет спору, значення справи для сторін та конкретні обставини справи, суть виконаних послуг, відсутність юридичного супроводу справи адвокатом в суді у зв'язку з розглядом справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, суд вважає, що сума, заявлена до відшкодування у розмірі 3000,00 грн є неспівмірною та надмірною з фактичним обсягом наданих адвокатом послуг (написання позовної заяви).
Також, судом враховано відомості Єдиного державного реєстру судових рішень http://reestr.court.gov.ua, за даними яких мають місце оприлюднення численних судових рішень судів різних інстанцій з аналогічного предмету спору та аналогічними мотивами тим, що приведені у позові, що спрощувало роботу адвоката при його підготовці.
Відтак, керуючись критеріями, що визначені частинами сьомою-дев'ятою статті 139 КАС України, суд (враховуючи також позицію відповідача) вправі зменшити розмір судових витрат на професійну правничу допомогу адвоката з урахуванням конкретних обставин справи та з огляду на розумну необхідність судових витрат для конкретної справи.
На думку суду, виходячи із критеріїв, визначених частинами третьою, п'ятою статті 134, частиною дев'ятою статті 139 КАС України, а також враховуючи заперечення представника відповідача щодо розміру витрат на правову допомогу, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФ України у Волинській області необхідно стягнути судові витрати у розмірі 992,40 грн, сплачені квитанцією від 20.05.2022 №65 та витрати на правничу допомогу в сумі 1500,00 грн. Решту витрат покласти на позивача.
Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зарахування до пільгового страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 01 липня 2020 року по 13 вересня 2021 року на ВП "Шахта №9 "Нововолинська" “Волиньвугілля” та проведення перерахунку пенсії згідно із Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового страхового стажу періоди роботи з 01 липня 2020 року по 13 вересня 2021 року на ВП "Шахта №9 "Нововолинська" “Волиньвугілля” та здійснити перерахунок пенсії на пільгових умовах згідно з ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” з урахуванням вказаного пільгового страхового стажу з 01.04.2022.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судові витрати у сумі 992,40 грн (дев'ятсот дев'яносто дві гривні 40 копійок) та витрати на правничу допомогу в сумі 1500,00 грн (одну тисячу п'ятсот гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826).
Суддя Т.М. Димарчук