Справа № 180/971/22
2-о/180/24/22
20 липня 2022 р.
Марганецький міський суд Дніпропетровської області у складі: головуючої судді Тананайської Ю.А., за участю секретаря судового засідання Назаренко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Марганець цивільну справу № 180/971/22 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Томаківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України. Вимоги обґрунтувала тим, що її син ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України, а саме у місті Севастополь Автономної Республіки Крим, тобто на території, яка визнана Верховною Радою України тимчасово окупованою. На підтвердження факту смерті її видано документ, виданий на тимчасово окупованій території. Встановлення даного факту необхідно заявнику для державної реєстрації смерті та отримання свідоцтва про смерть, яке у свою чергу є підставою для виникнення певних цивільних прав і обов'язків. За цих обставин заявник змушена звернутися до суду з заявою про встановлення факту смерті.
В судовому засіданні заявник пояснила, що син проживав на території АР Крим з 2010 року, був громадянином України, дітей не мав, встановлення факту необхідно для оформлення спадщини.
Суд, дослідивши надані докази у їх сукупності, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Порядок державної реєстрації актів цивільного стану, в тому числі порядок державної реєстрації смерті особи, встановлений Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими Наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року №52/5.
Згідно з п. 3 розділу І зазначених Правил, районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні відділи державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження. За заявами громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України або переселилися з неї, державну реєстрацію актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання здійснюють відділи державної реєстрації актів цивільного стану за місцем звернення заявника.
Частиною 1 ст. 317 ЦПК України встановлено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
ОСОБА_1 є матір'ю померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданого 11 вересня 1984 року міським відділом РАГС м.Марганець. Таким чином, за змістом статті 317 ЦПК України ОСОБА_1 є належним заявником у цій справі.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України..
Згідно вимог ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Згідно ч.ч. 1,2,3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку ,не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
З наданих заявником документів, які були видані органами, що знаходяться на тимчасово окупованій території, вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Севастополь Автономної Республіки Крим, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим 27.05.2022 року.
Суд сприймає вказаний документ як носії конкретної інформації факту смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , який ніким не спростований, але при цьому не може визнати вказаний документ належними та допустимим доказом, так як виданий відповідною установою міністерства юстиції, розташованими на тимчасово неконтрольованій території.
Виходячи з положень ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», зазначені документи є недійсними та не можуть використовуватися на території України, а також створювати правові наслідки.
Поряд з цим, відповідно до практики ЄСПЛ, Консультативного висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії не можуть визнаватись недійсними всі документи, видані на окупованій територій, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Це стосується реєстрації смертей, народжень, шлюбів. Враховуючи ключове значення, яке має встановлення факту смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявника, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території, як виняток можуть братися до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку при розгляді справ в порядку статті 257-1 ЦПК.
Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» місце смерті ОСОБА_2 - місто Севастополь, який є тимчасово окупованою територією України.
Отже, судом встановлено та підтверджено письмовими доказами, дослідженими в ході судового розгляду, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Севастополь Автономної Республіки Крим України. Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації смерті сина.
Зі змісту Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні вбачається, що документом що підтверджує факт смерті фізичної особи може бути рішення суду про встановлення такого факту.
Відповідно до ч.4 ст. 317, п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
Керуючись статтями 5, 7, 10 - 13, 76 - 81, 258, 259, 263 - 265, 293-294, 315-319 Цивільного процесуального кодексу України, суд
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця міста Марганець Дніпропетровської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Севастополь Автономної Республіки Крим.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Дніпровського апеляційного суду через Марганецький міський суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення. Рішення набирає законної сили, якщо протягом вказаного строку не подана апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Повний текст рішення складено 20 липня 2022 року.
Суддя: Ю. А. Тананайська