Рішення від 07.07.2022 по справі 480/13127/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2022 року Справа № 480/13127/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кравченка Є.Д.,

за участю секретаря судового засідання - Нікітас К.В.,

представника відповідача - Коваль А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/13127/21

за позовом ОСОБА_1

до Конотопської міської ради Сумської області

про визнання незаконним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - позивач) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Конотопської міської ради Сумської області (далі - відповідач), в якій просить визнати незаконним та скасувати рішення 14 сесії 8 скликання Конотопської міської ради від 18 листопада 2021 року «Про припинення повноважень депутата міської ради».

Позовні вимоги мотивовані тим, що 25.10.2020 за результатами місцевих виборів до Конотопської міської ради, ОСОБА_2 стала депутатом міської ради від Сумської обласної організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода». 02.11.2021 близько 18:00 годин на 13 сесії 8 скликання Конотопської міської ради з трибуни позивач оголосила думку про свій намір скласти повноваження депутата ради, однак 07.11.2021 о 9 год. 12 хв. направила начальнику організаційного відділу Яременко Н.А. повідомлення по Viber про те, що передумала складати повноваження депутата міської ради та продовжить працювати.

Позивач наголошує, що жодних письмових заяв про дострокове припинення повноважень вона не подавала і це питання на регламентній комісії не розглядалось. Проте, відповідач всупереч вимог чинного законодавства, а саме Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» прийняв безпідставне і протиправне рішення від 18 листопада 2021 року «Про припинення повноважень депутата міської ради ОСОБА_2 », яким припинив повноваження депутата міської ради ОСОБА_1 .

Ухвалою суду від 13.12.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження у підготовчому судовому засіданні.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав, зазначивши, що чинним законодавством не встановлено вимог до форми особистої заяви депутата місцевої ради про складання повноважень (усна чи письмова), а тому Конотопською міською радою правомірно було прийнято спірне рішення на підставі офіційної заяви, яку ОСОБА_2 виголосила з трибуни 02.11.2021 на 13 сесії 8 скликання Конотопської міської ради. Також, відповідач вважає твердження позивачки, про те, що проект рішення «Про припинення повноважень депутата міської ради ОСОБА_2 » не розглядався на регламентній комісії взагалі не зрозумілим, оскільки, відповідно до переліку депутатських комісій, згідно Положення про постійні депутатські комісії Конотопської міської ради 8 скликання, затвердженого рішенням Конотопської міської ради від 10.12.2020, депутатська комісія з назвою «регламентна» відсутня.

Натомість, відповідач зазначає, що відповідно до ст. 26 Регламенту проект рішення «Про припинення повноважень депутата міської ради ОСОБА_2 » попередньо розглядався та обговорювався на профільній депутатській комісії з питань депутатської діяльності, етики, законності та правопорядку, що підтверджується протоколом комісії від 18.11.2021 № 14.

Ухвалою суду від 22.06.2022 закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті.

У судове засідання позивач не прибула, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлена належним чином, подала до суду заяву, в якій зазначила, що позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити та розглянути справу без її участі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у його задоволенні.

Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що за результатами місцевих виборів до Конотопської міської ради, які відбулись 25.10.2020, ОСОБА_2 була обрана депутатом Конотопської міської ради від Сумської обласної організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода», що підтверджується посвідченням № 33 депутата Конотопської міської ради восьмого скликання 2020-2025 р.р (а.с. 7).

02.11.2021 під час свого виступу на 13 сесії Конотопської міської ради восьмого скликання ОСОБА_2 виголосила наступне: "Я не хочу йти в розріз зі своєю життєвою позицією, я звикла у всьому бачити кінцевий позитивний результат, тому в подальшому я не бачу сенсу та розвитку в даному напрямку та прийняла рішення скласти депутатські повноваження." Вказана обставина підтверджується витягом з протоколу 13 сесії Конотопської міської ради восьмого скликання від 02.11.2021 (а.с. 59-60).

18.11.2021 на 14 позачерговій сесії Конотопської міської ради восьмого скликання було прийнято рішення "Про припинення повноважень ОСОБА_2 ", яким відповідно до пункту 14 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», пункту 2 частини 2 ст.5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та поданої заяви достроково припинено повноваження депутата Конотопської міської ради восьмого скликання ОСОБА_1 (п.1 рішення) (а.с. 10).

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано. Повноваження депутата місцевої ради, обраного замість того депутата, який вибув, або на повторних виборах, починаються з дня заслуховування на черговому після виборів депутата місцевої ради пленарному засіданні відповідної місцевої ради повідомлення територіальної виборчої комісії про підсумки виборів. Інформація про підсумки виборів доводиться територіальною виборчою комісією до відома відповідної місцевої ради. Спори щодо набуття повноважень депутатів місцевої ради вирішуються судом.

Згідно із ст. 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі: його відкликання за народною ініціативою у встановленому цим Законом порядку; припинення його громадянства України або виїзду на постійне проживання за межі України; обрання або призначення його на посаду, зайняття якої згідно з Конституцією України і законом не сумісне з виконанням депутатських повноважень; обрання його депутатом іншої місцевої ради; визнання його судом недієздатним або безвісно відсутнім; набрання законної сили обвинувальним вироком суду, за яким його засуджено до позбавлення волі, або набрання законної сили рішенням суду, яким його притягнуто до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов'язаного з корупцією, та застосовано покарання або накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов'язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування; набрання законної сили рішенням суду про визнання його активів чи активів, набутих за його дорученням іншими особами або в інших передбачених статтею 290 Цивільного процесуального кодексу України випадках, необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави; його смерті.

Повноваження депутата місцевої ради можуть припинятися достроково також за рішенням відповідної ради у зв'язку: з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, за яким його засуджено до покарання, не пов'язаного з позбавленням волі; з особистою заявою депутата місцевої ради про складення ним депутатських повноважень; з несплатою аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за дванадцять місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.

Спори щодо дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради вирішуються судом.

Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання прийняття рішень щодо дострокового припинення повноважень депутата ради в порядку, встановленому законом.

Нормою ч. 1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування» визначено, що повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом.

Рада невідкладно інформує відповідну територіальну виборчу комісію про дострокове припинення повноважень депутата ради.

Отже, виходячи з аналізу вищенаведених норм, законодавець в статті 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» зазначив про можливість дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради за рішенням відповідної ради, зокрема, у зв'язку з особистою заявою депутата місцевої ради про складання повноважень, при цьому законодавець не конкретизував форму подання заяви, а саме: усно чи письмо, тому слід дійти висновку, що депутат в праві подати заяву в будь-який зручній для нього формі. Оскільки, чинним законодавством не встановлено вимог до форми особистої заяви, а тому висловлення її в усній формі не може бути перешкодою для ініціювання процедури дострокового припинення повноважень відповідного депутата місцевої ради.

Таким чином, незалежно від форми особистої заяви про складення депутатських повноважень (усна чи письмова), така заява повинна бути звернута до суб'єкта, уповноваженого розглядати її по суті, яким у спірних правовідносинах є Конотопська міська рада. Даного висновку дійшов Верховний Суд у справі №638/8440/16-а від 12 серпня 2020 року. Суд також у вищевказаному рішенні відхиляє доводи, що особиста заява для цілей вирішення питання про дострокове припинення повноважень депутата місцевої ради повинна подаватися виключно в письмовій формі.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що прийнявши рішення від 18 листопада 2021 року «Про припинення повноважень депутата міської ради ОСОБА_2 » на підставі усної заяви позивачки, проголошеної 02.11.2021, Конотопська міська рада діяла правомірно та у спосіб, передбачений законом.

Суд критично оцінює посилання позивача на те, що вона «передумала складати повноваження депутата міської ради та продовжить працювати», про що 07.11.2021 повідомила начальника відділу організаційної та кадрової роботи міської ради ОСОБА_3 через мобільний додаток Viber, оскільки, на думку суду, повідомлення у месенджері не можна вважати офіційною заявою, а скріншоти з екрану мобільного телефону допустимими доказами у справі. З тих самих підстав не заслуговують на увагу і доводи, про те, що ОСОБА_2 писала у загальний депутатський чат, що відкликає свою усну заяву про дострокове припинення повноважень.

Натомість, службовою запискою начальника загального відділу Конотопської міської ради ОСОБА_4 підтверджується, що в період з 02.11.2021 по 18.11.2021 від депутата Конотопської міської ради 8 скликання ОСОБА_2 звернення щодо відкликання заяви про складання депутатських повноважень до виконавчого комітету Конотопської міської ради не надходило (а.с. 61).

Заява ОСОБА_2 від 18.11.2021 (а.с. 14) адресована голові Конотопської міської територіальної виборчої комісії із проханням не брати до уваги рішення Конотопської міської ради 8 скликання від 18.11.2021 "Про припинення повноважень депутата міської ради ОСОБА_2 ", не є належним доказом у цій справі, оскільки заява складена позивачем вже після прийняття оскаржуваного рішення та не може бути підставою для визнання його протиправним і скасування.

Крім того, факт подання такої заяви спростовується листом голови Конотопської міської територіальної виборчої комісії від 28.12.2021 № 29 (а.с. 64).

Стосовно аргументу позивача, про те, що проект рішення «Про припинення повноважень депутата міської ради ОСОБА_2 » не розглядався на регламентній комісії, суд зазначає наступне.

Відповідно до переліку депутатських комісій, наведеного у Положенні про постійні депутатські комісії Конотопської міської ради 8 скликання (а.с. 50-56), затвердженому рішенням Конотопської міської ради від 10.12.2020, депутатська комісія з назвою «регламентна» відсутня.

Водночас, судом встановлено, що відповідно до ст. 26 Регламенту Конотопської міської ради проект рішення «Про припинення повноважень депутата міської ради ОСОБА_2 » попередньо розглядався та обговорювався на профільній депутатській комісії з питань депутатської діяльності, етики, законності та правопорядку, що підтверджується протоколом комісії від 18.11.2021 № 14 (а.с. 65). В протоколі зазначено, що комісією було попередньо розглянуто, вивчено, підготовлено для прийняття на сесії питання «Про припинення повноважень депутата міської ради ОСОБА_2 ».

18.11.2021 Конотопської міською радою в межах повноважень та на підставі п.14, ч.І ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п.2 ч. 2, ст. 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та оголошеної заяви депутата Конотопської міської ради 8-го скликання про складання нею повноважень на 14 позачерговій сесії міської ради було прийнято рішення «Про припинення повноважень депутата міської ради ОСОБА_2 ».

Вищевказане рішення було підтримано більшістю депутатів від загального складу ради, а саме 25 депутатів проголосували «За», що підтверджується протоколом 14 позачергової сесії Конотопської міської ради (а.с. 28-48).

Спірне рішення було підписано міським головою, оприлюднено на офіційному сайті Конотопської міської ради.

За приписами ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

З огляду на те, що позивач не спростував правомірності прийняття відповідачем оскаржуваного рішення, суд приходить до висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що рішення 14 сесії 8 скликання Конотопської міської ради від 18 листопада 2021 року «Про припинення повноважень депутата міської ради ОСОБА_2 » прийняте відповідачем на підставі, у порядку та у спосіб, що визначені законом, а тому є правомірним.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Конотопської міської ради Сумської області про визнання незаконним та скасування рішення - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко

Повний текст рішення складений та підписаний 18.07.2022.