Рішення від 18.07.2022 по справі 280/3089/22

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

18 липня 2022 року Справа № 280/3089/22 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 20987385)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158-б, м. Запоріжжя, 69057)

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

13.05.2022 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

1. Визнати протиправним рішення від 24.11.2021 року №083950011292 Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову в призначенні ОСОБА_1 , пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, що полягають в не зарахуванні до пільгового стажу за Списком №2 ОСОБА_1 , згідно поданих документів для призначення пенсії періодів роботи позивача:

з 18.03.1986 року по 25.05.1989 року у СМУ-5 тресту «Донецькшахтбудмонтаж» слюсарем-монтажником та монтажником сталевих та залізобетонних конструкцій;

з 01.06.1989 року по 15.10.1996 року у ВАТ «Краматорськжилбуд» каменярем та монтажником залізобетонних виробів;

з 26.09.2005 року по 27.02.2006 року у TOB «ЗСУ-124 «Стальконструкція» майстром будівельних та монтажних робіт;

з 01.09.2006 року по 31.08.2007 року у TOB «Майстер-Буд» виконавцем робіт.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до пільгового стажу за Списком №2 періоди роботи позивача:

з 18.03.1986 року по 25.05.1989 року у СМУ-5 тресту «Донецькшахтбудмонтаж» слюсарем-монтажником та монтажником сталевих та залізобетонних конструкцій;

з 01.06.1989 року по 15.10.1996 року у ВАТ «Краматорськжилбуд» каменярем та монтажником залізобетонних виробів;

з 26.09.2005 року по 27.02.2006 року у TOB «ЗСУ-124 «Стальконструкція» майстром будівельних та монтажних робіт;

з 01.09.2006 року по 31.08.2007 року у TOB «Майстер-Буд» виконавцем робіт.

4. Призначити та виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 ОСОБА_1 , починаючи з дати звернення за призначенням пенсії, тобто з 19.11.2021 року, відповідно до поданої заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 від 19.11.2021 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 19.11.2021 року, у віці 57 років 05 місяців, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 зі зниженням пенсійного віку та надав відповідний пакет документів, згідно п.2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Проте, замість призначення пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області прийняв рішення про відмову в призначенні пенсії позивачу №083950011292 від 24.11.2021 року, про що його було повідомлено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомленням №0800-0209-8/80107 від 25.11.2021 року. Зазначає, що у рішенні взагалі відсутні підстави для відмови у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку за списком №2, як і не зазначені підстави не зарахування до його пільгового стажу періодів його роботи за Списком №2, підтвердженими поданими ним документами. Просить позов задовольнити у повному обсязі.

Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на правомірність прийнятого рішення щодо відмови у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах.

Ухвалою суду від 18.05.2022 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , 19.11.2021 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області через відділ обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян з заявою та доданими до неї документами на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІУ. За принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсію - відділ призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, який уповноважений розглянути подану заяву ОСОБА_1 .

Так, відділ призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розглянувши заяву та додані до неї документи, 24.11.2021 прийняв рішення про відмову в призначенні пенсії за №0083950011292 у зв'язку з тим, що у позивача на дату звернення (19.11.2021) при досягнення ним 55 років не має необхідного пільгового стажу (пільговий стаж позивача становить 06 років 01 місяць).

Суд зазначає, що в рішенні відповідач вказав, що до страхового та пільгового стажу заявника зараховано всі додані до заяви документи, страховий стаж особи становить 32 роки 07 місяців, пільговий стаж - 06 років 01 місяць. Також зазначив, що дата з якої заявник матиме право на пенсійну виплату - це 28.05.2024 року.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що відділ призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розглянувши надані позивачем документи, до пільгового стажу не зарахував період роботи:

з 18.03.1986 по 25.05.1989 у СМУ-5 тресту "Донецькшахтбудмонтаж", позивачем не надано пільгову довідку, що уточнює особливі умови праці;

з 18.09.1989 по 31.12.1995 (за винятком місяців, за які відсутня заробітна плата у 1992, 1993, 1995 p.p. - не враховані) та з 01.01.1996 по 15.10.1996 у ВАТ "Краматорськжилбуд", оскільки відсутні відомості що нарахування позивачу заробітної плати згідно рішення комісії ГУ ПФУ в Запорізькій області про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи від 09.11.2021 № 3326;

з 26.09.2005 по 27.02.2006 у TOB "ЗСУ-124 "Стальконструкція", позивачем не надано пільгову довідку, що уточнює особливі умови праці;

з 01.09.2006 по 31.08.2007 у TOB "Майстер-Буд", не надано пільгову довідку, що уточнює особливі умови праці.

Позивач вважаючи таке рішення відповідача протиправним звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частин першої та другої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Згідно зі статтею 44 Закону №1058-ІV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону №1058 пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Частиною п'ятою цієї ж статті Закону визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Згідно з частиною першою статті 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії' за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до етапі 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

На пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах (пункт другий частини другої статті 114 Закону № 1058).

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону, зокрема, чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

Відповідно до ч.4 ст.24 Закону України №1058, періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Статтею 62 Закону №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637).

Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно записів трудової книжки позивача НОМЕР_2 :

- записи №10,11,12,13: з 18.03.1986 року позивач працював у СМУ-5 тресту «Донецькшахтбудмонтаж» слюсарем-монтажником, а з 01.10.1987 року по 25.05.1989 року - монтажником сталевих та залізобетонних конструкцій.

Дані професії передбачені Списком №2, згідно розділу XXXVII п.а «Будівництво, код 2290000а-14612 (монтажник сталевих та залізобетонних конструкцій) (Постанова КМУ №10 від 26.01.1991).

-записи №14,15,16,17: з 01.06.1989 року позивач працював у ВАТ «Краматорськжилбуд» каменярем, з 18.09.1989 року по 15.10.1996 року - монтажником залізобетонних виробів.

Зазначені професії передбачені Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому постановою Кабінету Міністрів СРСР №10 від 26 січня 1991 року, згідно розділу XXXVII п.а «Будівництво, код 2290000а-12680 (каменярі) та код 2290000а-14612 (монтажник сталевих та залізобетонних конструкцій).

-записи №33,34: з 26.09.2005 року по 27.02.2006 року позивач працював у TOB «ЗСУ- 124 «Стальконструкція» майстром будівельних та монтажних робіт.

Ця професія відноситься до Списку №2 затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11 березня 1994 року відповідно до розділу XXXVII п.а «Будівництво, код 22900006-23419 (майстер будівельних та монтажних робіт).

-записи №37,38: з 01.09.2006 року по 31.08.2007 року позивач працював у TOB «Майстер-Буд» виконавцем робіт.

Дана професія відноситься до Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11 березня 1994 року відповідно до розділу XXXVII п.а «Будівництво, код 22901006-24441 (виконавець робіт).

Щодо не зарахування періоду роботи позивача до Списку №2 з 18.03.1986 року по 25.05.1989 року у СМУ-5 тресту «Донецькшахтбудмонтаж», з 26.09.2005 року по 27.02.2006 року у TOB «ЗСУ-124 «Стальконструкція», з 01.09.2006 року по 31.08.2007 року у TOB «Майстер-Буд», суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Як було зазначено вище, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Відповідно до п.3 Порядку № 637 встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N 637 (далі - Порядок № 637).

Пунктом 20 Порядку № 637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5).

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Отже, зазначеним Порядком передбачено тільки у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, підтвердження саме спеціального трудового стажу також уточнюючою довідкою.

Так, трудовою книжкою позивача підтверджуються періоди його трудової діяльності з 18.03.1986 року по 25.05.1989 року у СМУ-5 тресту «Донецькшахтбудмонтаж» з посиланням на відповідні накази, як на підставу внесення записів, записи завірені підписом повноважних осіб та печаткою, не містять виправлень, тобто оформлені належним чином. Зазначені записи в трудовій книжці позивача в установленому порядку недійсними не визнані. Необхідність надання уточнюючих довідок підприємств, установ, організацій або їх правонаступників виникає при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. З аналізу зазначених норм чинного законодавства вбачається, що використання норм Порядку №637 шляхом надання уточнюючих довідок про підтвердження спеціального стажу має місце лише у разі відсутності в трудовій книжці/або відповідних записах до неї відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників. У свою чергу, позивачем надано трудову книжку, яка є єдиним і беззаперечним доказом, що останній має право на пенсію відповідно до вищезазначених правових норм чинного законодавства. Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 18 квітня 2019 року у справі №156/173/17.

Професії (посади) позивача, за якими він працював у спірні періоди, відносяться до Списку №2, що не заперечується відповідачем.

Таким чином, період роботи позивача з 18.03.1986 року по 25.05.1989 року у СМУ-5 тресту «Донецькшахтбудмонтаж», підтверджений записами у трудовій книжці позивача, підлягає зарахуванню до Списку №2.

Крім того, як встановлено судом, у трудовій книжці позивача містяться чіткі та без виправлень записи про періоди роботи позивача з 26.09.2005 року по 27.02.2006 року у TOB «ЗСУ-124 «Стальконструкція» на посаді майстра будівельних та монтажних робіт.

Посада монтажника з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій передбачена розділом XXXVII п.а «Будівництво, код 22900006-23419 розділу XXVII Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162.

Окрім того, відповідно до наказу про результати атестації робочих місць на зазначеному підприємстві №223 від 23.10.2000 року, професія майстра будівельних та монтажних робіт віднесена до Списку №2, що свідчить про протиправність не зарахування відповідачем до пільгового стажу позивача періоду його роботи у TOB «ЗСУ-124 «Стальконструкція» з 26.09.2005 року по 27.02.2006 року.

Відповідно до розділу XXXVII п.а «Будівництво, код 22901006-24441 Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162, професія виконавець робіт відноситься до Списку №2.

При цьому, безпосередньо у трудовій книжці наявна печатка TOB «Майстер-Буд» про те, що згідно наказу №29 від 12.12.2005 року на підставі атестації робочих місць за умовами праці дана професія дає право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №2.

Окрім того, згідно переліку робочих місць №29 від 12.12.2005 року, виданого Дніпропетровською обласною Державною експертизою умов праці по TOB «Майстер- Буд», посада виконавець робіт віднесена до Списку №2, що свідчить про протиправність не зарахування відповідачем зазначеного періоду позивачу до пільгового за Списком №2.

Щодо не зарахування періоду роботи позивача до Списку №2 з 01.06.1989 року по 15.10.1996 року у ВАТ «Краматорськжилбуд», суд вважає занеобхідне зазначити наступне.

Так, у трудовій книжці позивача наявний запис про період його роботи з 01.06.1989 року по 15.10.1996 року у ВАТ «Краматорськжилбуд», де він працював монтажником залізобетонних виробів.

Окрім запису у трудовій книжці, зазначений період підтверджений також наступним.

Відповідно до рішення комісії ГУ ПФУ в Запорізькій області про результати заяви про підтвердження стажу роботи позивача від 09.11.2021 року №3326 підтверджено його стаж роботи за Списком №2 у ВАТ «Краматорськжилбуд» з 18.09.1989 року по 31.12.1995 року.

Однак, за наданими до ГУ ПФУ в Запорізькій області документами, зокрема, архівних довідок від 04.10.2021 року №№23.07-05/1002,23.07-05/1003,23.07-05/1004, наказу про проведення атестації робочих місць від 26.01.1996 №5 комісією ГУ ПФУ в Запорізькій області зараховано до Списку №2 лише період його роботи на пільгових умовах з 18.09.1989 року по 31.12.1995 року (за винятком місяців, за які відсутня заробітна плата у 1992, 1993, 1995 роках), проте не враховано період з 01.01.1996 року по 15.10.1996 року, що підтверджений належними документами.

Так, відповідно до ч.3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Позивачем до заяви про призначення пенсії від 19.11.2022 року було додано копію Наказу про результати атестації робочих місць від 26.01.1996 року №5 та додаток до наказу з переліком професій на підприємстві, які віднесено до Списку №2, з якого вбачається, що за результатами атестації робочих місць до групи з важкими та шкідливими умовами праці, робота на яких надає право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №2 відносяться посади, серед інших, монтажник та каменяр.

Неврахування комісією відповідача тих місяців його роботи за Списком №2 у 1992,1993,1994 року, за які відсутні дані про його заробітну плату, суд вважає необґрунтованим та неправомірним з огляду на наступне.

Так, відповідно до архівної довідки №23.07-05/1003 від 04.10.2021 року, виданої Архівним відділом Краматорської міської ради вбачається, що в документах архівного фонду ВАТ «Краматорськжилбуд» значиться заробітна плата ОСОБА_1 за період з червня 1989 року по жовтень 1996 року. Однак, з невідомих причин відомості по заробітній платі, що отримував позивач, працюючи на вказаному підприємстві у періоди з квітня по червень 1993 року, з січня по вересень 1995 року та з січня по жовтень 1996 року на зберігання до архівного відділу Краматорської міської ради не надходили.

Суд зазначає, що відсутність відомостей у Архівному відділі Краматорської міської ради про заробітну плату позивача у вказані вище періоди його роботи у ВАТ «Краматорськжилбуд», не свідчать про те, що у вказані періоди позивач не працював у зазначеному підприємстві на посаді, що дає йому право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №2, оскільки ці дані підтверджені записами в його трудовій книжці, а свідчать лише про недобросовісне виконання уповноваженими особами, на яких покладений обов'язок щодо збереження та у випадку ліквідації підприємства, передання документів до архівних установ та не можуть мати негативні наслідки для позивача.

Крім того, слід також звернути увагу суду на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 17.07.2019 у справі №144/669/17, згідно якої, несплата страхувальником страхових внесків не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу позивача періодів його роботи на такому підприємстві, оскільки працівник не несе відповідальності за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку сплати страхових внесків.

При цьому, жодним нормативно-правовим актом, чинним на період роботи позивача у ВАТ «Краматорськжилбуд» з 01.06.1989 року по 15.10.1996 року, не було передбачено, що для зарахування до пільгового стажу осіб періоду їх трудової діяльності у важких та шкідливих умовах, як за Списком №1, так і за Списком №2, обов'язковим була сплата страхових внесків роботодавцем за працівника.

З урахуванням наведеного та встановлених у справі обставин, суд приходить до висновку, що не зарахування відповідачем всього періоду роботи позивача у ВАТ «Краматорськжилбуд» з 01.06.1989 року по 15.10.1996 року на посадах каменяра та монтажника залізобетонних виробів, є протиправним.

Відповідно до п. 1.8. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (надалі - Порядок), особам, які одержують пенсію, призначену органами Пенсійного фонду за іншими законами, або допомогу, призначену органами соціального захисту населення, пенсія призначається з дати виникнення права на неї з урахуванням пункту 1.7 цього розділу.

Пенсія за віком на пільгових умовах призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку.

Так, позивач ОСОБА_1 набув права на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 зі зниженням пенсійного віку на 4 роки, з 28.05.2020 року, тобто, наступного дня, після досягнення 56-річного віку (дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 ).

Згідно з п. 1.7 Порядку №22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Як зазначено вище, 19.11.2021 року позивач звернувся до відділу обслуговування громадян №6 Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2 разом з відповідним пакетом документів.

Однак, оскільки звернення позивача відбулося поза межами тримісячного строку з дня досягнення ним пенсійного віку (28.05.2020 року), у відповідності до п. 1.8. Порядку №22-1, позивач має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 з 19.11.2021 року (з дня звернення до відповідача із відповідною заявою).

Враховуючи, що записами у трудовій книжці позивача, яка є основним документом, що підтверджує стаж роботи та зібраними по справі доказами, підтверджено, що пільговий стаж позивача дає право на пенсію на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку, суд приходить до висновку, що позивач має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, починаючи з 19.11.2021 року (з дня звернення із відповідною заявою про призначення пенсії на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку на чотири роки), оскільки досяг необхідного віку ( 57 років 5 місяців з необхідних 56 років), має страховий стаж більше 30 років (станом на день звернення до відповідача - 32 роки 07 місяців), в тому числі стаж роботи за Списком №2 - 11 років 6 місяців 24 дні, із зменшенням пенсійного віку.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що, відповідно до частини першої статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 20987385), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158-б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012) -задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 24.11.2021 №083950011292 про відмову ОСОБА_1 , у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком №2 періоди роботи з 18.03.1986 року по 25.05.1989 року у СМУ-5 тресту «Донецькшахтбудмонтаж» слюсарем-монтажником та монтажником сталевих та залізобетонних конструкцій, з 01.06.1989 року по 15.10.1996 року у ВАТ «Краматорськжилбуд» каменярем та монтажником залізобетонних виробів, з 26.09.2005 року по 27.02.2006 року у TOB «ЗСУ-124 «Стальконструкція» майстром будівельних та монтажних робіт, з 01.09.2006 року по 31.08.2007 року у TOB «Майстер-Буд» виконавцем робіт та призначити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 з 19.11.2021 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 992,40 грн. (девятсот девяносто дві гривні 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 20987385).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення виготовлено в повному обсязі 18.07.2022.

Суддя О.В. Конишева