Рішення від 14.07.2022 по справі 295/17271/21

Справа №295/17271/21

Категорія 55

2/295/545/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Заочне

14.07.2022 року м. Житомир

Богунський районний суд м. Житомира в складі:

Головуючого судді Чішман Л.М.,

за участю секретаря судового засідання Лайчук В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Житомирі цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру порахованих коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача надміру нараховані кошти у виді соціальної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 13620,56 грн та витрати по сплаті судового збору.

В обгрунтування вимог вказано, що на підставі звернень ОСОБА_1 в період з 01.02.2019 року по 01.01.2020 року їй було призначено та виплачено державну допомогу на дітей одинокій матері у розмірі 18 371,36 грн, у поданих заявах ОСОБА_1 вказувала, що не працевлаштована. 22.01.2021 року ОСОБА_1 потворно звернулась із заявою про призначення державної допомоги, надала довідку про доходи та майновий стан, копію трудової книжки на підставі чого було з'ясовано, що відповідач працює з 2018 року, отриманий дохід не був врахований при здійсненні розрахунку та призначенні допомоги, внаслідок чого були надміру виплачені бюджетні кошти у розмірі 18 371,36 грн. Частину коштів у розмірі 4750,80 грн було утримано з ОСОБА_1 , решта переплати у розмірі 13 620,56 грн відповідачем повернуто не було.

Позивач про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.

Відповідач в судові засідання не з'являлась, про час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, матеріали позову та судові повістки повернулись на адресу суду не врученими адресатами із відміткою пошти «Адресат відсутній за указаною адресою». Відповідно до положень п. 3 ч. 8 ст. 128 ЦПК України, відповідач вважається належним чином повідомленою про час та місце розгляду справи.

Враховуючи, що в матеріалах справи зібрано достатньо доказів про взаємовідносини сторін, на підставі статей 211, 280 ЦПК України суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін та ухвалити заочне рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Встановлено, що 02.02.2019 року, 03.08.2019 року ОСОБА_1 зверталась до Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради із заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям. У заявах ОСОБА_1 вказала, що не працює, на обліку в центрі зайнятості не перебуває, як фізична особа-підприємець не зареєстрована. Про зміни відповідач зобов'язалась повідомляти (а.с. 6-7, 12-13).

Одночасно ОСОБА_1 при зверненні подавала декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги у розділі ІІ. вказала, що доходів не отримує (а.с. 8-9, 14-15).

На підставі рішень Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради ОСОБА_1 призначено до виплати допомогу одиноким матерям на період з 01.02.2019 року по 31.01.2020 року (а.с. 11, 16).

18.01.2021 року ОСОБА_1 повторно звернулась до позивача із заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям, у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги у розділі ІІ. вказала, що отримує заробітну плату та до заяви долучила довідку про доходи, копію трудової книжки (а.с. 17-18, 19-20, 22, 23).

Відповідно до копії трудової книжки, ОСОБА_1 працевлаштована у ТОВ «Мода з доставкою» з 20.07.2018 року (а.с. 22).

Згідно довідок про доходи від 18.02.2021 року №№710, 711, 712 ОСОБА_1 працювала у ТОВ «Мода з доставкою» на посаді головного оператора інформаційно-комунікаційних мереж та в період з 20.07.2018 року по 01.04.2020 року, отримувала заробітну плату (а.с. 23-25).

Згідно довідки від 22.02.2021 року за період з 01.02.2019 року по 01.02.2020 року ОСОБА_1 було виплачено 18 371,36 грн (а.с. 27).

Відповідно до повідомлення №312 від 23.02.2021 року ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім'ї, на період з 01.01.2021 року по 30.06.2021 року в розмірі 791,80 грн щомісячно, всього на суму 4750,80 грн (а.с. 28).

22.02.2021 року ОСОБА_1 направила позивачу заяву про здійснення перерахунку допомоги у зв'язку з ненаданням достовірних даних у зв'язку з чим утворено переплату, просила утримати 100% розміру до повного погашення (а.с. 29 ).

22.02.2021 року Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради прийнято розпорядження про утримання з новопризначеної допомоги ОСОБА_2 , як малозабезпеченій сім'ї, переплату в розмірі 18 371,36 (а.с. 30).

З урахуванням рішення та розрахунку до нього слідує, що з ОСОБА_1 за шість місяців призначення допомоги малозабезпеченій сім'ї утримано 4390,80 грн.

10.11.2021 року позивачем направлено претензію ОСОБА_1 з вимогою повернути надміру виплачені кошти у розмірі 18 371,36 грн (а.с. 32).

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» контроль за правильністю призначення і виплати державної соціальної допомоги, використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання такої допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 (далі - Порядок №1751), визначає умови призначення і виплати таких видів державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога на дітей одиноким матерям (пункти 33-38 Порядку).

Відповідно до ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», що кореспондується з положенням п. 33 Порядку №1751, право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Згідно п. 36 Порядку №1751 виплата допомоги на дітей одиноким матерям також припиняється якщо сім'єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання допомоги на дітей одиноким матерям та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк допомогу на дітей одиноким матерям може бути призначено не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Відповідно до пункту 49 Порядку №1751 особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку.

Відповідно до ст. 18-3 Закону України допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Положенням ч. 1 ст. 1212 ЦК України встановлено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Статтею 1215 ЦК України визначено, що не підлягають поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Законодавцем передбачені два винятки із правила, встановленого ст. 1215 ЦК України, щодо обов'язку повернення безпідставно набутих заробітної плати і платежів, що прирівнюються до неї, пенсій, допомог, а саме: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.

Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року у справі № 6-91цс14 та у постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 лютого 2019 року у справі № 545/163/17 (провадження № 61-33727сво18).

При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.

Наведене узгоджується із висновком, викладеним у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 року у справі № 753/15556/15-ц (провадження № 14-445цс18), постанові Верховного Суду від 06 березня 2019 року у справі № 607/4570/17-ц (провадження № 61-29030св18).

Враховуючи, що маючи стабільний дохід ОСОБА_1 повідомляла позивача про те, що вона є не працевлаштованою та таким чином подавала недостовірну інформацію про свої доходи, суд приходить до висновку про недобросовісність дій зі сторони набувача виплати, а тому наявні підстави для стягнення з ОСОБА_1 надміру виплачених коштів у розмірі 13620,56 грн.

На підставі ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2270,00 грн.

Керуючись ст.ст. 55, 56, 110 СК України, ст. ст. 5, 12, 13, 81, 211, 258, 259, 263-265, 268, 273, 354, 430 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру порахованих коштів- задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради надміру нараховані кошти у виді соціальної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 13620,56 грн та судовий збір у розмірі 2270,00 грн.

Рішення може бути оскаржене позивачем до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач: Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, адреса: м. Житомир, вул. Перемоги, 55, код: 42103456.

Відповідач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .

Суддя Л.М. Чішман