18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
13 липня 2022 року м. Черкаси справа № 925/462/21
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Боровика С.С. з помічником (за дорученням судді) Пастуховою О.С., за участю:
від позивача: не з'явився,
від відповідачів: не з'явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом ОСОБА_1
до об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Дніпровське+"
та Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради
про визнання недійсним, скасування рішення та припинення юридичної особи,
ОСОБА_1 звернулась до Господарського суду Черкаської області із позовною заявою до об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Дніпровське+" та Управління з питань державної реєстрації Черкаської міської ради про визнання недійсним рішення та скасування державної реєстрації.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 19.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі і ухвалено проводити її розгляд за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання у справі призначено на 29.06.2021.
Ухвалою суду від 29.06.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 19.10.2021.
19.10.2021 у судовому засіданні оголошено перерву до 21.12.2021.
21.12.2021 у судовому засіданні оголошено перерву до 12.01.2022.
12.01.2022 Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Боровика С.С. ухвалив:
1.У задоволенні клопотань відповідача1 №2 та №5 про закриття провадження у справі відмовити.
2.Прийняти заявлені представником позивача у його заяві зміни предмета позову з такими вимогами:
1)Визнати недійсними та скасувати рішення установчих зборів об'єднання співвласників багатоквартирних будинків "Дніпровське +" (код ЄДРПОУ 43298708), оформлені "Протоколом №1 установчих зборів співвласників об'єднання співвласників багатоквартирних будинків "Дніпровське +", які знаходяться за адресами: м. Черкаси, вул. Подолінського, 13, вул. Надпільна, 530, від 01.10.2019.
2)Припинити юридичну особу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Дніпровське +" (код ЄДРПОУ 43298708) шляхом ліквідації, призначити ліквідатором Гусаченко Валентину Олександрівну (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), встановивши строк для задоволення кредиторами своїх вимог в шість місяців з дня оприлюднення рішення.
3.Судове засідання з розгляду справи призначити на 1000 годину 15 березня 2022 року.
15.03.2022 у судовому засіданні оголошено перерву до 05.05.2022.
05.05.2022 у судовому засіданні оголошено перерву до 13.07.2022.
Від адвоката Макеєва В.Ф. надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку перебуванням в іншому судовому засіданні.
13.07.2022 у судове засідання представники сторін не з'явились.
Враховуючи неявку сторін, суд розглядає справу за наявними матеріалами.
Дослідивши наявні у справі письмові докази, з'ясувавши обставини справи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , є власником кімнати №6 у будинку АДРЕСА_2 .
Про факт проведення 01.10.2019 установчих зборів співвласників з приводу створення та реєстрації ОСББ «Дніпровське+» позивач дізналася із слів сусідів та з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Тобто, про їх проведення вона не була повідомлена ні в усному, ні в письмовому вигляді.
Позивач, не погоджуючись із створенням і державною реєстрацією ОСББ «Дніпровське+» (код ЄДРПОУ 43298708) звернулась до суду за захистом її прав та законних інтересів.
Суд, враховуючи правові висновки Великої Палати Верховного Суду від 02.10.2019 у справі №501/1571/16-ц, вважає, що справа відноситься до юрисдикції господарських судів і спір має вирішуватися за правилами господарського судочинства.
В силу положень ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу (ЦК) України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Предметом спору є оскарження рішення про створення юридичної особи- об'єднання співвласників багатоквартирного будинку шляхом визнання недійсними рішень установчих зборів співвласників будинку, скасування цього рішення та припинення юридичної особи шляхом ліквідації, призначивши ліквідатором позивача, встановивши відповідний термін для задоволення кредиторами своїх вимог.
Статтею 385 ЦК Україниви визначено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
Таке об'єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
Закон України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначає правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.
Вказаний Закон визначає об'єднання співвласників багатоквартирного будинку як юридичну особу, створену власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
За приписами ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» об'єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках).
Для створення об'єднання скликаються установчі збори.
Скликання установчих зборів здійснюється ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень.
Повідомлення про проведення установчих зборів направляється ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів.
Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного.
Установчі збори веде голова зборів, який обирається більшістю голосів присутніх співвласників або їх представників.
Кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників.
Якщо в результаті проведення установчих зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів «за» або «проти», встановленої частиною дев'ятою цієї статті, проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на установчих зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення установчих зборів. Якщо протягом зазначеного строку необхідну кількість голосів «за» не набрано, рішення вважається неприйнятим.
Письмове опитування під час установчих зборів об'єднання проводиться в порядку, передбаченому Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
Рішення приймається шляхом поіменного голосування. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення установчих зборів, і голоси, подані під час письмового опитування. Рішення оформляється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування («за» чи «проти»).
Кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників. Установчі збори приймають рішення про створення об'єднання і затверджують його статут.
Державна реєстрація об'єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об'єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації.
Установчі документи об'єднання підписує голова установчих зборів або інша уповноважена зборами особа.
Як зазначає позивач, установчі збори не скликалися та взагалі не проводилися, як такі, як і не створювалася ініціативна група.
Відповідно до ч. 4, 5 ст. 10 «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» повідомлення про дату та місце проведення зборів співвласників має бути вручено не пізніше ніж за 10 днів до дати проведення зборів у письмовій формі кожному співвласникові під розписку або шляхом поштового відправлення рекомендованим листом на адресу квартири або нежитлового приміщення, що належить співвласнику в цьому багатоквартирному будинку, а також має бути розміщено у загальнодоступному місці при вході до кожного під'їзду багатоквартирного будинку.
Повідомлення про проведення зборів співвласників має містити інформацію про ініціатора проведення таких зборів, дату, місце та час їх проведення, порядок денний. До повідомлення про проведення зборів співвласників можуть додаватися додаткові матеріали або інформація, що будуть розглядатися на зборах.
Частина 4 ст. 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" містить імперативну норму про те, що повідомлення про скликання і проведення установчих зборів направляється в письмовій формі і вручається кожному власнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом).
Дана норма вимагає належного повідомлення всіх співвласників та не передбачає можливості повідомлення про збори лише тієї кількості власників, якої буде достатньо для кворуму на зборах і прийняття рішень для створення ОСББ.
Відтак, неповідомлення чи неналежне повідомлення всіх співвласників про проведення установчих зборів для вирішення питання про створення ОСББ є порушенням прав власників квартир та вбудованих приміщень у будинку на участь в управлінні власним майном.
Відповідно до положень ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
З матеріалів справи вбачається, що позивач є власником кімнати АДРЕСА_3 .
З відомостей, які містяться у Реєстрі прав власності на нерухоме майно, зазначена квартира належить позивачу на праві приватної власності, що підтверджується договором купівлі-продажу кімнати від 07.09.2018.
Наявність майнових прав позивача на вказану квартиру не оспорюється сторонами, підтверджена в ході розгляду справи доказами про реєстрацію такого права, а тому позивач є рівноправним учасником правовідносин по створенню ОСББ, оскільки на нього розповсюджуються всі права та обов'язки власника майна по утриманню свого майна.
З Протоколу №1 установчих зборів від 01.10.2019, проведених за місцезнаходженням: м. Черкаси, вул. Подолінського, 13 та Надпільна, 530, вбачається, що при проведенні зборів зафіксовано інформацію про те, що загальна кількість співвласників багатоквартирних будинків АДРЕСА_4 становила 92 особи, а №530 по вул. Надпільній - 129 осіб; загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_4 становила 3274,31 м2, а будинку №530 по вул. Надпільній - 2304 м2.
У зборах взяли участь особисто та/або через представників співвласників в багатоквартирному будинку АДРЕСА_4 в кількості 80 осіб, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення багатоквартирного будинку загальною площею 2451,21 м2, а в будинку АДРЕСА_5 в кількості 129 осіб, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення багатоквартирного будинку загальноюплощею1479,4м2.
У письмовому опитуванні взяли участь особисто та/або через представників співвласники приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_4 в кількості 1 особи, якій належать квартири та/або нежитлові приміщення цього багатоквартирного будинку загальною площею 240,8 кв.м. та будинку АДРЕСА_2 в кількості 1 особи, якій належать квартири та/або нежитлові приміщення цього багатоквартирного будинку загальною площею 72,0 кв.м.
З Протоколу №1 установчих зборів співвласників об'єднання співвласників багатоквартирних будинків «Дніпровське+», яке знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Подолінського, 13 та Надпільна, 530, від 01.10.2019, на порядок денний установчих зборів були винесені такі питання:
1. Обрання голови зборів та секретаря.
2. Створення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дніпровське+».
3. Затвердження Статуту.
4. Обрання правління ОСББ.
5. Визначення особи, яка затвердить статут та проведе реєстрацію ОСББ.
6. Необхідність переходу на самообслуговування.
Протокол містить результати голосування по всіх питаннях порядку денного Зборів. Крім того, Протокол має додатком листок письмового опитування співвласника в будинку АДРЕСА_4 , нежитлового приміщення площею 176,9 м2 та квартири АДРЕСА_6 , площею 63,9 м2, загальною площею 240,8 м2, в будинку №530 по вул. Надпільній, кімнат №№30, АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 , АДРЕСА_9 площею по 18 м2, загальною площею 72 м2, в якості якого вказано представника Черкаської міської ради Якимчука С.С.
Під час ознайомлення з копією Протоколу, підписаного головою установчих зборів Клиновим О.М. та секретарем зборів Кравченко С.Г., позивачем були виявлені наступні порушення вищезазначених норм закону, які мали місце при проведенні установчих зборів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку за адресою: м. Черкаси, вул. Подолінського, 13 та Надпільна, 530:
Відповідно до вимог ч. 7 ст. 10 Закону рішення зборів співвласників оформляється протоколом, який підписується усіма співвласниками (їх представниками), які взяли участь у зборах, кожен з яких ставить підпис під відповідним варіантом голосування («за», «проти», «утримався»), за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25.08.2015 №203 затверджено форму Протоколу співвласників багатоквартирного будинку, який має бути належно оформлений у відповідності до встановлених вимог у ньому.
Протокол установчих зборів співвласників ОСББ «Дніпровське+» складений з порушенням чинного законодавства, адже не відповідає затвердженій Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25.08.2015 №203 формі Протоколу.
Загальна інформація, викладена в оспорюваному документі має бути належним чином завірена особами, які його складали. Кількість таких осіб не може бути меншою аніж три. Підписи, прізвища та ініціали осіб, що його склали мають повторюватися на кожній сторінці цього документу.
Вказаний пункт вимог до оформлення Протоколу не був виконаний, адже після зазначення Загальної інформації відсутні підписи, прізвища та ініціали осіб, що його склали. Кожна сторінка документу завірена різними особами, що суперечить законодавству.
Також у документі відсутній пункт «Розгляд питань порядку денного зборів». Натомість замість нього останній містить пункт «Порядок денний». Нумерація пунктів оскаржуваного документу відсутня, що не відповідає затвердженій Міністерством формі протоколу.
Таблиця для голосування також сформована не належним чином, адже має численні суттєві порушення:
Перша колонка таблиці має найменування «№ п/п» замість необхідного «№ з/п».
Друга колонка має найменування «№ кв.» замість необхідного «№ квартири/ нежитлового приміщення», чим не лише суперечить встановленій формі, а і позбавляє власників нежитлових приміщень права брати участь в установчих зборах.
Третя колонка має найменування «Заг. S кв.» замість необхідного «Загальна площа квартири/нежитлового приміщення», чим не лише суперечить встановленій формі, а і позбавляє власників нежитлових приміщень права брати участь в установчих зборах.
Четверта колонка має найменування «Прізвище, ім'я, по-батькові співвласника» замість необхідного «Прізвище, ім'я, по батькові співвласника або його представника та документ, що надає представнику повноваження на голосування», чим не лише суперечить встановленій формі, а і позбавляє представників співвласників права брати участь в голосуванні.
Оскаржуваний документ взагалі не містить волевиявлення співмешканців та їх представників у вигляді голосів «за», «проти», «утримався». Проставлені в стовпчик підписи осіб не є результатом волевиявлення співмешканців стосовно того чи іншого питання, а є лише ідентифікуючими ознаками осіб, що в свою чергу унеможливлює підрахунок голосів.
Оскаржуваний документ має також містити колонку «Примітки», відсутність якої позбавляє співвласників та їх представників можливості залишити примітку стосовно проведеного голосування.
Нумерація продовжується за кількістю квартир/нежитлових приміщень та їх співвласників, які беруть участь у голосуванні. У разі продовження нумерації на наступній сторінці (сторінках) протоколу позиції «Питання порядку денного» та «Пропозиція, яка ставиться на голосування щодо питання порядку денного», а також заголовок таблиці повторюються на початку кожної сторінки, чого не було зроблено в оскаржуваному документі, в результаті чого підписи були проставлені на незрозумілих розграфлених аркушах, які не містили ані питання порядку денного, ані пропозицій, які ставляться на голосування щодо питання порядку денного, ані заголовків таблиці, що фактично виключає свободу волевиявлення.
Позивач наголосила, що також не є виключенням, адже поставила свій підпис в незрозумілій розграфленій таблиці на прохання співмешканця будинку, яка запевнила, що збирає підписи людей, які не проти створення окремого ОСББ будинку №530 по вул. Надпільна в місті Черкаси. За умови, якщо бажаючих буде багато, то піднімуть питання офіційно.
Тобто, фактично зібрані «підписи» у підтримку створення ОСББ будинку №530 по вул. Надпільній були підкладені до незрозумілого «Протоколу установчих зборів ОСББ «Дніпровське+» №1», за яким було створено об'єднання співмешканців багатоповерхових будинків №530 по вул. Надпільній та №13 по вул. Подолінського в м. Черкаси.
Жодних зборів стосовно створення ОСББ двох різних будинків не проводилося, як і не проводилося ніяких письмових опитувань стосовно такого створення.
Позивач наголошує, що відсутність волевиявлення учасників голосування («за», «проти», утримався») унеможливлює підрахунок голосів. Самі ж підписи є лише ідентифікуючими ознаками осіб і жодним чином не демонструють їхнього волевиявлення. На підставі цього стверджує, що підрахунок голосів не здійснювався у зв'язку з відсутністю волевиявлень співвласників (надані підрахунки не відповідають дійсності та матеріалам поданим реєстратору). Проведення відсоткового підрахування голосів взагалі не передбачено затвердженою Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25.08.2015 №203 формою Протоколу.
Разом з тим, позивач наголошує, що відсутні підписи, прізвища, ініціали осіб, що склали документ після проведення голосування по кожному питанню порядку денного.
Оскаржуваним протоколом не передбачається пункт четвертий «Додаток». Натомість, до нього прикладений один лист опитування та копія довіреності від 06.02.2019. Поданий лист опитування був також складений з численними порушеннями законних вимог.
Письмове опитування співвласників проводиться ініціативною групою та іншими співвласниками за бажанням. В нашому випадку опитування було проведено гр. ОСОБА_2 одноособово, хоча мало проводитися хоча б трьома особами, які входять до ініціативної групи (яка не створювалася).
Відповідно до ч. 8 ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» письмове опитування може проводитися щодо одного або декількох питань одночасно. Питання - це текст, у якому викладається пропозиція у вигляді резолюції, щодо якої учаснику опитування пропонується відповісти "за", "проти" або "утримався". Питання повинно мати чітке і зрозуміле формулювання, що не допускає різних тлумачень.
«Лист опитування», як і таблиця голосування не містить волевиявлення співвласника у вигляді власноруч проставленого варіанту відповіді «так», «ні», «утримався» (як це передбачено Законом). Проставлення підпису не є проявом такого волевиявлення. Сам підпис особи є лише його ідентифікуючою ознакою.
Частиною 8 ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» закріплено, що письмове опитування співвласників проводиться шляхом власноручного заповнення ними листків опитування, в яких зазначаються день опитування, прізвище, ім'я, по батькові співвласника, документ, що підтверджує право власності на квартиру або нежитлове приміщення, номер квартири або нежитлового приміщення, загальна площа квартири або нежитлового приміщення, документ, що надає повноваження на голосування від імені співвласника (для представників), відповідь співвласника на питання "так", "ні" або "утримався", особистий підпис співвласника та особи, яка проводила опитування.
Разом з тим, на письмове опитування було винесено шість питань порядку денного, проте представник Черкаської міської ради за довіреністю Якимчук С.С. поставив свій підпис лише на двох з них.
Довіреність від 06.02.2019, видана Черкаською міською радою на представництво її інтересів в якості співвласників багатоквартирного будинку для участі в установчих та загальних зборах об'єднання співвласників багатоквартирного будинку у м. Черкаси головним спеціалістом-юрисконсультом департаменту житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради Якимчуком С.С. не містить жодних конкретизуючих даних, стосовно якого саме будинку йде мова і чи має останній право представляти інтереси саме на цих установчих зборах та під час проведення згаданого вище письмового опитування.
Отже, оскаржуваний Протокол від 01.10.2019 не відповідає чітким вимогам закону (в тому числі затвердженій Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України формі Протоколу співвласників багатоквартирного будинку), фактично не містить самого голосування (відсутність голосів «За», «Проти», «Утримався»), що на думку позивача є окремою підставою для визнання недійсним та скасування рішення установчих зборів про створення ОСББ «Дніпровське+».
Поміж тим, позивач посилається на те, що підписи у протоколі установчих зборів має право ставити особисто власник квартири чи нежитлового приміщення або уповноважений на це представник за довіреністю.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» представник співвласника - фізична або юридична особа, яка на підставі договору або закону має право представляти інтереси співвласника.
Відповідно до положень діючого законодавства України заборонено здійснювати представництво інтересів однієї особи іншою без належного на те оформлення.
Відповідно до ч. 1 ст. 1007 Цивільного кодексу України довіритель зобов'язаний видати повіреному довіреність на вчинення юридичних дій, передбачених договором доручення.
Поняття та підстави представництва визначені Цивільним кодексом України (далі - Кодекс). Так відповідно до статті 237 Кодексу представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє. Представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства. Зокрема, передбачено поняття представництва за законом та представництва за довіреністю. Представництво за законом (стаття 242 Кодексу): батьки (усиновлювачі) є законними представниками своїх малолітніх та неповнолітніх дітей; опікун є законним представником малолітньої особи та фізичної особи, визнаної недієздатною; законним представником у випадках, встановлених законом, може бути інша особа.
Згідно зі статтею 244 Кодексу представництво, яке ґрунтується на договорі, може здійснюватися за довіреністю. Довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами.
Частиною п'ятою статті 245 Кодексу встановлено, що довіреність на право участі та голосування на загальних зборах, видана фізичною особою, посвідчується у порядку, визначеному законодавством.
В порушення чинного законодавства України, з оскаржуваного документу від 01.10.2019 вбачається, що підписи однієї особи, без належно оформленої довіреності на право голосування та підпису були враховані за підписи інших співвласників відповідної квартири, що впливає на загальний результат голосування стосовно створення ОСББ «Дніпровське+». Мова йде про квартири:
1. Вул. Подолінського, буд. 13, квартири: № № 1, 2, 7, 8, 12, 18, 40, 65 та інші.
2. Вул. Надпільна, буд. 530, квартири: № № 3, 5, 8, 18, 20, 26, 28, 32, 34, 39, 41, 54, 56, 57, 59, 61, 70, 72, 75, 130, 132, 134 та інші.
Відповідно до ч. 9 ст. 10 Закону рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників.
Відповідно до ч. 7 ст. 10 Закону кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
Таким чином, для визнання рішення установчих зборів прийнятими необхідна кількість голосів співвласників, що взяли участь має становити більше половини площі багатоквартирних будинків. Проте, як вже зазначалося раніше, співвласники вказаних квартир не взяли участь у голосуванні та не ставили власних підписів у розграфлених таблицях для голосування, про що свідчить їх ідентичність у різних осіб. Інформація про уповноваження інших осіб на участь у проведенні установчих зборів в таблицях для голосування та протоколі взагалі відсутня.
Відповідно до положень діючого законодавства України заборонено здійснювати представництво інтереси однієї особи іншою без належного на те оформлення, у зв'язку з чим значний відсоток підписів осіб, які є представниками власників відповідної площі, не мали бути враховані під час проведення такого опитування, а тому підрахунок голосів на установчих зборах було здійснено з порушенням вище вказаних норм та не відповідає дійсності, а установчі збори є таким, що не відбулися через відсутність волевиявлення співвласників багатоквартирних будинків та їх представників, неможливості ідентифікувати представників вище вказаних житлових та нежитлових приміщень, що є окремою підставою для визнання недійсним та скасування рішення установчих зборів про створення ОСББ «Дніпровське+».
Оскаржуваний протокол не містить додатків, а саме довіреностей, які б підтверджували право окремих осіб брати участь в голосуванні та право підпису на зборах від імені інших співвласників багатоквартирних будинків.
На думку позивача, протокол містить ідентичні підписи в таблицях для голосування оскаржуваного документу, що викликає у позивача сумнів щодо особистої участі в письмовому опитуванні окремих співвласників (вул. Подолінського, буд. 13, квартири: № № 1, 2, 7, 8, 12, 18, 40, 65 та інші; вул. Надпільна, буд. 530, квартири: № № 3, 5, 8, 18, 20, 26, 28, 32, 34, 39, 41, 54, 56, 57, 59, 61, 70, 72, 75, 130, 132, 134).
Разом з цим, відповідно до ст. 4 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» власники квартир та нежитлових приміщень у двох і більше багатоквартирних будинках, об'єднаних спільною прибудинковою територією, елементами благоустрою, обладнанням, інженерною інфраструктурою, можуть створити одне об'єднання.
З матеріалів справи вбачається та встановлено судом, що в новостворене ОСББ «Дніпровське+» увійшли будинки в м. Черкаси за адресами: вул. Надпільна, 530 та вул. Подолінського, 13.
Будинок №13, що розташований по вулиці Подолінського в місті Черкаси та будинок№530, що розташований по вулиці Надпільній в місті Черкаси не мають спільної прибудинкової території, елементів благоустрою, обладнання, інженерної інфраструктури, що також підтверджується схемами генеральних планів, наданими ТОВ «Управлінська компанія «Нова якість» Дільниця 7» та ТОВ «Управлінська компанія «Нова якість» Дільниця 5»,картографічними роздруківками.
Таким чином, установчі збори співвласників багатоквартирних будинків №13 по вулиці Подолінського та №530 по вулиці Надпільній в м. Черкаси були проведені з порушенням вимог діючого законодавства, що спричинило в подальшому незаконну державну реєстрацію ОСББ «Дніпровське+».
Отже, позивач, зазначивши, що він є співвласником багатоквартирного будинку за адресою: м. Черкаси, вул. Надпільна 530, належним чином не був повідомлена про факт, дату, час, ініціаторів та порядок денний проведення установчих зборів щодо створення об'єднання співвласників вказаного багатоквартирного будинку, і внаслідок цього, був позбавлений можливості взяти участь в обговоренні та вирішенні питань щодо створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, чим порушені його законні права.
Згідно приписів ст.6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" повідомлення про проведення установчих зборів направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного.
Тобто, законодавцем чітко визначений спосіб та порядок повідомлення співвласників квартир про проведення установчих зборів і зміна цього порядку, що є імперативною нормою, не допускається. Тому повідомлення співвласників квартир про установчі збори в інший спосіб не відповідають вимогам законодавства та вказують на порушення порядку і способу проведення установчих зборів по створенню ОСББ.
Суд бере до уваги, що у постанові Верховного Суду від 25.06.2019 у справі №922/1500/18 викладено правовий висновок про те, що внаслідок недотримання ініціативною групою ОСББ порядку повідомлення саме всіх співвласників будинку про проведення засідання установчих зборів були безпосередньо порушені права співвласника нерухомого майнана добровільне волевиявлення та висловлення своєї думки з приводу створення ОСББ, які могли потенційно вплинути на результати голосування. У зв'язку з цим співвласник був позбавлений можливості реалізувати свої права як співвласника будинку та здійснити вплив на результати голосування.
Також вказано, що достатньою підставою для визнання незаконним рішення установчих зборів є виявлення самого факту недотримання ініціативною группою ОСББ порядку повідомлення певного співвласника будинку.
За приписами ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Статтею 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначено два належні способи інформування співвласників про збори - це повідомлення про проведення установчих зборів, яке направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку, або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом).
Вручення під розпис означає фактичне отримання співвласником квартир і приміщень повідомлення, про що ним проставляється власноручний підпис у реєстрі чи відомості.
Поштове відправлення (рекомендованим листом) не вимагає в даному випадку настання факту вручення цієї кореспонденції співвласнику.
Доводи представника відповідача-1 про те, що позивач мав самостійно вжити заходів для обізнаності у проведенні 01.10.2019 установчих зборів суд вважає необґрунтованими, оскільки останні фактично перекладають вину у порушенні вимог закону та недотримання процедури повідомлення, скликання та проведення установчих зборів на позивача, що відповідно суперечить імперативним вимогам закону.
Належних і допустимих доказів про те, що позивачу направлявся рекомендований лист чи вручено повідомлення під розписку про скликання установчих зборів по створенню ОСББ, відповідачем-1 до суду не надано.
За змістом ч. 1 ст. 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку" об'єднання, в першу чергу, створюється з метою забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків.
За правилами ст. 87 Цивільного кодексу України для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження.
Відповідно доположень Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" в Україні встановлено єдина система, порядок та орган державної реєстрації юридичних осіб. Дія цього закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб, при цьому окремими законами можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян, благодійних організацій, партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ, бірж, ОСББ, тощо.
За приписами ст. 92 Цивільного кодексу України юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. Порядок створення органів юридичної особи встановлюється установчими документами та законом.
Оскільки ст. 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" в редакції, чинній на час проведення установчих зборів, імперативно вказує про повідомлення, участь у зборах та голосування всіх власників квартир чи приміщень, то у кількість власників повинні бути включені всі особи, за якими зареєстровано право власності (в т. ч. спільної) на квартири чи приміщення у будинку.
Згідно з частинами сьомою, дев'ятою статті 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників.
Закон України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачає необхідність повідомлення про час та місце проведення засідання установчих зборів кожного власника, а не лише тих власників, кількість яких достатня для кворуму на установчих зборах. Тому процедура повідомлення ініціативною групою ОСББ усіх співвласників будинку, дотримання якої є свідченням правомірності проведення зборів, не ставиться Законом в залежність від можливості/неможливості впливу голосу певної особи на сам результат голосування.
Таким чином, суд вважає, що свідченням незаконності прийняття установчими зборами спірного рішення є недотримання ініціативною групою ОСББ «Дніпровське+» належного порядку повідомлення усіх без винятку співвласників будинку про проведення установчих зборів. Це не потребує та не ставиться в залежність від дослідження обставини впливу голосу певної особи на сам результат голосування. Вплив на прийняття рішення не обмежується лише голосуванням, він може здійснюватися і шляхом переконання «За» чи «Проти» прийняття певного рішення співвласниками.
Відтак, суд приходить до переконання, що позивач був позбавлений можливості реалізувати свої права, як співвласник майна будинку №530 по вул. Надпільній у м. Черкаси, та здійснити вплив на результати голосування щодо створення ОСББ.
Оскільки встановленими обставинами справи доведено, що при створенні ОСББ «Дніпровське+» було порушено імперативні вимоги ст. 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" щодо процедури скликання установчих зборів (належне повідомлення співвласника-позивача про установчі збори), то це є підставою для визнання недійсними та скасування рішень установчих зборів про створення ОСББ - відповідача.
Суд враховує, що за статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визнається право людини на доступ до правосуддя, а за статтею 13 Конвенції - на ефективний спосіб захисту прав, і це означає, що особа має право пред'явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правопорушення.
Згідно положень ст. 385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об'єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту. Об'єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено спеціальною нормою - Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» (далі - Закон №2866-ІІІ).
За змістом ст.1 цього Закону ОСББ - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
За приписами ст.4 Закону №2866-ІІІ об'єднання створюється для забезпечення захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання й використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Отже, Закон №2866-ІІІ визначає ОСББ як юридичну особу, створену власниками для сприяння використання їх власного майна, управління, утримання і використання неподільного та загального майна.
Ч.14 цього Закону передбачено, що державна реєстрація об'єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об'єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців. Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.
Разом з тим, загальний порядок створення юридичної особи унормовано ст. 87 ЦК України, яка передбачає, що для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження. Юридична особа приватного права може створюватися та діяти на підставі модельного статуту, затвердженого Кабінетом Міністрів України, що після його прийняття учасниками стає установчим документом. Засновники (учасники) юридичної особи, утвореної на підставі модельного статуту, можуть у встановленому законом порядку затвердити статут, який є установчим документом, та провадити діяльність на його підставі.
Установчим документом товариства є затверджений учасниками статут або засновницький договір між учасниками, якщо інше не встановлено законом. Товариство, створене однією особою, діє на підставі статуту, затвердженого цією особою. Установа створюється на підставі індивідуального або спільного установчого акта, складеного засновником (засновниками). Установчий акт може міститися також і в заповіті. До створення установи установчий акт, складений однією або кількома особами, може бути скасований засновником (засновниками).
Юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.
Відповідно дост. 57 ГК України установчими документами суб'єкта господарювання є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання.
Юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення (ч. 1 ст. 89 ЦК України).
Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" передбачає, що державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (державна реєстрація) - це офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи (п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону ).
За змістом ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Реєстру на підставі:
1) відповідних заяв про державну реєстрацію;
2) документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій;
3) відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів. В Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема: найменування юридичної особи, у тому числі скорочене (за наявності); ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; організаційно-правова форма.
Відповідно до ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється лише шляхом реорганізації або ліквідації. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Статтею 110 ЦК України встановлено, що юридична особа ліквідується:
1) за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами;
2) за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, за позовом учасника юридичної особи або відповідного органу державної влади;
3) за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи в інших випадках, встановлених законом, - за позовом відповідного органу державної влади.
Відповідно до приписів ЦК України статтею 28 Закону №2866-ІІІ передбачено, що об'єднання вважається припиненим з дня внесення про це відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Об'єднання ліквідується у разі:
- придбання однією особою всіх приміщень у багатоквартирному будинку;
- прийняття співвласниками рішення про ліквідацію об'єднання; ухвалення судом рішення про ліквідацію об'єднання.
Порядок ліквідації об'єднання передбачає, що у разі ліквідації об'єднання кошти що залишилися після задоволення вимог кредиторів, розподіляються між усіма співвласниками пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку, що перебувають у їхній власності. При цьому здійснюється залік заборгованості кожного співвласника перед об'єднанням відповідно до статуту цього об'єднання.
Якщо співвласник має борг перед цим об'єднанням, сума якого перевищує суму його частки в майні, і відмовляється сплатити цей борг, спір вирішується у судовому порядку.
Загальний порядок ліквідації юридичної особи визначений у ст. 111 ЦК України. Загальна процедура ліквідації юридичної особи також передбачає низку обов'язкових дій - погашення існуючої кредиторської заборгованості, відчуження активів, звільнення працівників, передання документів до архіву тощо. Лише після вчинення цих дій і подання державному реєстратору відповідних документів в реєстр вноситься запис про припинення юридичної особи, а не запис про скасування її державної реєстрації.
Статтею 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" встановлено спростовну презумпцію відомостей, внесених до ЄДР, з огляду на що запис про припинення юридичної особи не є беззастережним доказом того, що юридична особа дійсно припинилася та більше не існує. Водночас, якщо процедуру ліквідації не було здійснено належним чином, то внесення до реєстру запису про припинення цієї юридичної особи не тягне її припинення.
Отже, ліквідація юридичної особи - це встановлена законом процедура, результатом якої є припинення діяльності юридичної особи, і першочерговою умовою ліквідації законодавство визначило саме рішення її учасників про ліквідацію. Як юридична особа ОСББ може припинити діяльність у порядку, передбаченому законом, зокрема шляхом ліквідації.
Скасування державної реєстрації ОСББ (реєстраційного запису) за рішенням суду не є тотожною самій ліквідації юридичної особи, яка відбувається в порядку, передбаченому п. 2 ч. 1 ст. 110 ЦК України, і не призводить до припинення ОСББ з огляду на вимоги ст. 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців", якою визначається порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій.
Відтак, позовна вимога щодо скасування державної реєстрації створеної юридичної особи (ОСББ), яка створена у відповідному порядку на захист інтересів співвласників будинку, існує та здійснює свою діяльність тривалий час, за період свого існування набувши відповідних прав і обов'язків, не призведе до поновлення прав і законних інтересів співвласника ОСББ, який звертається з таким позовом. Такий позов буде свідчити про втручання суду в діяльність ОСББ та порушення інтересів інших його співвласників, що є недопустимим.
Вказана позиція повністю узгоджується з правовими висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постанові від 29.06.2021 у справі №916/964/19.
Отже, відповідно до вищезазначених норм законодавства та висновків Великої Палати Верховного Суду звернення особи з позовною вимогою про скасування державної реєстрації ОСББ (реєстраційного запису) є неналежним способом захисту.
Суд вважає, що оскільки підставою даного позову є порушення відповідачем-1 вимог закону під час проведення установчих зборів співвласників багатоквартирних будинків №530 по вулиці Надпільній та №13 по вулиці Подолінського у місті Черкаси, є такими, що не можуть бути усунуті та призводять до недійсності його рішення, то належним способом захисту у цьому разі є звернення до суду з позовною вимогою щодо припинення юридичної особи шляхом ліквідації (п. 2 ч. 1ст. 110 ЦК України).
Таким чином, предметом позову залишається вимога щодо визнання недійсним та скасування рішення установчих зборів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дніпровське+», а інші вимоги є похідними від неї.
Аналогічна правова позиція міститься в ухвалі Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 27.01.2021 по справі №916/964/19.
Аналізуючи викладене вище, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають до задоволення.
При цьому, задовольняючи вимогу про припинення юридичної особи шляхом ліквідації, суд в межах цієї справи, забезпечуючи можливість реального виконання рішення, вважає за необхідне своїм рішенням призначити ліквідатора та встановити строк для задоволення кредиторами своїх вимог, що підтверджується правовими висновками судів у справі №917/805/20.
Встановлюючи строк для заявлення кредиторами своїх вимог до особи, що припиняється, суд виходить з приписів ст.105 ЦК України, за якими цей строк не може бути меншим двох та більше шести місяців.
Враховуючи встановлений ст.111 ЦК України порядок ліквідації юридичної особи (необхідність проведення інвентаризації, виявлення та стягнення дебіторської заборгованості, погашення вимог кредиторів і т.д.), суд вважає за необхідне встановити максимальний строк - 6 місяців.
Відповідно до положень ст.129 ГПК України з відповідача-1 на користь позивача підлягають до стягнення понесені останнім судові витрати на оплату судового збору.
Керуючись статтями 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1.Позов задовольнити повністю.
2.Визнати недійсними та скасувати рішення установчих зборів об'єднання співвласників багатоквартирних будинків «Дніпровське+» (код ЄДРПОУ 43298708), оформлені «Протоколом №1 установчих зборів співвласників об'єднання співвласників багатоквартирних будинків «Дніпровське+», які знаходяться за адресами: м. Черкаси, вул. Подолінського, 13, вул. Надпільна, 530, від 01.10.2019.
3.Припинити юридичну особу, Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дніпровське+» (код ЄДРПОУ 43298708), шляхом ліквідації.
4.Призначити ліквідатором Гусаченко Валентину Олександрівну (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), встановивши строк для задоволення кредиторами своїх вимог в шість місяців з дня оприлюднення рішення.
5.Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дніпровське+» (код ЄДРПОУ 43298708, м. Черкаси, вул. Надпільна, буд. 530) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) 4 540,00 грн. (чотири тисячі п'ятсот сорок грн 00 коп.) витрат зі сплаті судового збору.
Видати наказ.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги це рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 13.07.2022.
Суддя С.С. Боровик