Рішення від 15.07.2022 по справі 907/272/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Коцюбинського, 2А, м. Ужгород, 88000, e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua, вебадреса: http://zk.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" липня 2022 р. м. Ужгород Справа № 907/272/22

Суддя Господарського суду Закарпатської області Ремецькі О.Ф.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи №907/272/22

за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Укршляхбуд" м. Київ до Державного підприємства "Служба місцевих автомобільних доріг у Закарпатській області" м. Ужгород про стягнення суми 1 242 070,82 грн.

Без повідомлення (виклику) учасників справи.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач звернувся до Господарського суду Закарпатської області з позовом до відповідача про стягнення суми 1 242 070,82 грн. заборгованості за договором підряду №170 від 28.12.2020 р. посилаючись порушення відповідачем вимог ст. 525 ЦК України та ст. 193 ГК України.

Ухвалою Господарського суду Закарпатської області від 19.05.2022 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк у десять днів з дня вручення даної ухвали на усунення вказаних в ній недоліків.

20.05.2022 року від позивача надійшла заява про усунення недоліків.

Відповідно до ч. 1 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи.

Згідно з ч. 3 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України малозначними справами є, зокрема, справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України у порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції господарського суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Згідно з ч. 3 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) ціну позову; 2) значення справи для сторін; 3) обраний позивачем спосіб захисту; 4) категорію та складність справи; 5) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; 6) кількість сторін та інших учасників справи; 7) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 8) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

З огляду на наведене, оскільки справа №907/272/22, не є складною в розумінні норми ч. 4 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України, суд здійснює розгляд даної справи у порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідно до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі (з огляду на заявлені предмет та підстави позову) не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи, суд дійшов висновку про розгляд справи без повідомлення учасників справи.

Ухвалою Господарського суду Закарпатської області від 24.05.2022 суд ухвалив прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі, справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; визначено відповідачу строк для подання відзиву на позов - протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали та для подання заперечень на відповідь на відзив (якщо така буде подана) - протягом 5 днів з дня отримання відповіді на відзив; попереджено відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи (ч. 2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України); встановлено строк для подання позивачем відповіді на відзив - протягом 5 днів з дня отримання відзиву на позов.

Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Вказана ухвала суду від 24.05.2022 року була надіслана відповідачу 25.05.2022 на його електронну адресу, що підтверджується відтиском печатки про відправлення на зворотному боці ухвали.

Відповідач на виконання вимог ухвали суду від 24.05.2022 р. надіслав 20.06.2022 р. до суду відзив на позов та 13.07.2022 р. у вказаних процесуальних документах відповідач з доводами позивача не погоджується та зокрема вказує на те, що у зв'язку із відсутністю у 2021 році відповідного бюджетного призначення, у Відповідача не виникли бюджетні зобов'язання перед Позивачем, а Позивач у свою чергу не повинен був виконувати у цей період аварійно-відновлювальні роботи автомобільної дороги.

Крім того, відповідач зазначає, що він не отримав від позивача виконавчу документацію, зокрема відповідач не отримав: виконавчі схеми; акти на закриття прихованих робіт; паспорта і сертифікати якості на застосовані конструкції, вироби і матеріали (завірені належним чином копії); загальний журнал робіт (або завірену належним чином копію); завірену належним чином копію журналу авторського нагляду.

За доводами відповідача Акт приймання виконаних будівельних робіт за лютий 2021 року (ф. КБ-2в), який наданий Позивачем до Господарського суду Закарпатської області разом із позовною заявою, не може слугувати доказом для сплати Відповідачем грошових коштів у розмірі 1 242 070,82 грн., оскільки зокрема сума зазначена у такому акті не відповідає сумі, яку Позивач просить суд стягнути з Відповідача, а саме складає 1 170 692,42 грн. до вказаного акту (ф. КБ-2в) не додана довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (ф.КБ-3). Даний акт не підписаний директором ДП "Служба місцевих автомобільних доріг у Закарпатській області" чи його уповноваженим заступником, і не скріплений печаткою Відповідача.

29.06.2022 р. до суду надійшла відповідь на відзив. У відповіді на відзив позивач зокрема зазначає, що бюджетне зобов'язання Відповідача виникло саме з моменту укладення договору підряду і не залежить від надходження грошових коштів з бюджету України.

Крім того, позивач звертає увагу на те, що із наданого до суду акту, слідує, що акт було підписано представником Відповідача без зазначення будь-яких недоліків у виконаних роботах. Сам договір підряду був укладений 28.12.2020 року, роботи за договором підряду було виконано та результати передано в лютому 2021 року, а заборгованість Відповідача виникла задовго до введення в Україні воєнного стану 24 лютого 2022 року.

У частині 8 статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши подані сторонами матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

28.12.2020 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Укршляхбуд» (далі - Підрядник, Позивач) та ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Закарпатській області» (далі - Замовник, Відповідач) укладено договір підряду № 170 (далі - Договір).

За умовами пункту 1.1 Договору підрядник зобов'язується у порядку та на умовах, визначених цим Договором, на свій ризик, власними та/або залученими силами і засобами, виконати роботи «Аварійно-відновлювальні роботи автомобільної дороги загального користування місцевого значення С070909 Ясіня-Стебний км 0+000 - км 5+000 - капітальний ремонт». ДСТУ Б.Д. 1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва». ГБН Г.1-218-182:2011 «Ремонт автомобільних доріг загального користування. Види ремонтів та переліки робіт» (Код ДК 021:2015 - 45230000-8 - Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь)» (далі - об'єкт), відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації в обумовлений цим Договором строк.

Найменування об'єкта: «Аварійно-відновлювальні роботи автомобільної дороги загального користування місцевого значення С070909 Ясіня-Стебний км 0+000 - км 5+000 - капітальний ремонт». Місцезнаходження об'єкта: автомобільна дорога загально користування місцевого значення С070909 Ясіня-Стебний км 0+000 - км 5+000 Закарпатської області. Склад, обсяг та зміст робіт, що є предметом Договору, визначаються на підставі проектно - кошторисної документації. (п. п. 1.2, 1.3, 1.4 Договору).

Згідно п. 2.1 Договору ціна цього Договору становить 10 071 026,00 грн. (Десять мільйонів сімдесят одна тисяча двадцять шість гривень 00 копійок), в тому числі ПДВ 1 678 504.33 грн. Вартість робіт на 2020 рік складає 8 770 404.94 грн. (Вісім мільйонів сімсот сімдесят тисяч чотириста чотири гривні гривень 84 копійок), втому числі ПДВ 1461734.16 грн.. Вартість робіт на 2021 рік складає 1 300 621.06 грн. (Один мільйон триста гисяч шістсот двадцять одна гривня 06 копійок), в тому числі ПДВ 216770.18 грн.. Відповідно до статті 48 Бюджетного кодексу України, бюджетні зобов'язання Замовника виникають у разі наявності відповідного бюджетного призначення га в межах бюджетних асигнувань. Фінансування робіт здійснюється за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету.

Договірна ціна є твердою. Ціна цього Договору може бути змінена за таких умов: зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягів видатків Замовника; покращення якості предмета закупівлі, за умови що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання піни товару на ринку: зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування (п.1.2 Договору).

Підрядник розпочинає виконання робіт протягом 3 (трьох) днів з моменту отримання дозвільних документів згідно п.3.3, і забезпечує їх завершення до 30.04.2021 р. (п.3.1 Договору).

Завершення виконання робіт оформляється Декларацією про готовність об'єкта до експлуатації. Оформлення актів, додатків і необхідних документів до них, здійснюється Підрядником (п.3.4 Договору).

Замовник у будь-який час може дати вказівку Підряднику зменшити темпи виконання усіх або частини робіт чи тимчасово припинити їх виконання (п.3.9 Договору).

Жодні роботи, що підлягають закриттю, не повинні закриватися Підрядником без акту на закриття прихованих робіт, підписаного представником Замовника. Підрядник своєчасно, але не пізніше ніж за 48 годин до прийняття, письмово сповіщає Замовника про необхідність приймання робіт, що підлягають закриттю (п. 7.6, 7.7 Договору).

Підрядник забезпечує повне, якісне і своєчасне ведення передбаченої нормативними документами виконавчої документації, в тому числі: журналу обсягів виконаних робіт; документів, що засвідчують якість використаних матеріалів; відомостей лабораторного та геодезичного контролю; актів на приховані роботи тощо. Після завершення виконання робіт Підрядник передає Замовнику виконавчу документацію протягом 20 (двадцяти) днів. (п. п.10.5, 10.8 Договору).

Розрахунки проводяться шляхом оплати Замовником після підписання Сторонами «Акту виконаних будівельних робіт» (ф. КБ-2в), оформленого згідно з п. 13.2. цього договору протягом 10 (десяти) робочих днів. До «Акту виконаних будівельних робіт» (ф. КБ-2в)додається «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат» (ф.КБ-3). Оплата виконаних робіт проводиться поетапно проміжними платежами в міру виконання робіт і здійснюється їх приймання-передавання з оформленням актів за формою КБ-2в. Поетапна оплата здійснюється Замовником за умови фактичного надходження бюджетних коштів в межах виділених бюджетних асигнувань (п. п. 12.1, 12.2, 12.3 Договору).

Замовник розпочинає перевірку фізичних показників та прийняття виконаних робіт після одержання повідомлення від Підрядника про готовність їх передання. Передання робіт Підрядником і прийняття їх Замовником оформляється актом за формою КБ-2в, підписаним обома Сторонами. Представник Замовника протягом 15 (п'ятнадцяти) робочих днів перевіряє виконання робіт згідно наданого акту і підписує його в частині фактично виконаних робіт. Підрядник надає для перевірки документи, які підтверджують витрати та документи передбачені цим договором, а у випадку залучення Субпідрядників - з відокремленням робіт, наданих Субпідрядниками. В частині підтвердження якості виконаних робіт Підрядник надає результати інструментальних вимірів і показники лабораторних випробувань за параметрами контролю та у кількості відповідно до таблиці 21.1 ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги». 13.3. Прийняття робіт здійснюється уповноваженими представниками Замовника за участю представників Підрядника (п. п. 13.1, 13.2.1, 13.2.2, 13.2.3, 13.3 Договору).

Пунктом 18.1 Договору, зокрема передбачено, обов'язок замовника оплачувати Підряднику виконані роботи виключно в межах ціни договору. Приймати виконані роботи згідно з актом приймання виконаних будівельних робіт (ф. КБ-2в, ф. КБ-3) за умови дотримання Підрядником пункту 12.1. договору.

Цей Договір діє до 30.04.2021 р., але у будь якому разі до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань та фінансових розрахунків за виконані роботи (п.21.1 Договору).

За доводами позивача, роботи було виконано на суму 1 242 070, 82 грн., відповідні акти було направлено на адресу відповідача. Зазначені акти виконаних робіт Відповідачем були отримані та підписані.

Натомість відповідач в порушення своїх зобов'язань не здійснив належну по договору оплату, а надіслана на його адресу претензія залишена ним без задоволення.

Вказані обставини і стали приводом для звернення позивача до суду з позовною вимогою про стягнення суми 1 242 070,82 грн.

Дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, Суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.

Проаналізувавши укладений сторонами Договір №170 від 28.12.2020 року, суд дійшов висновку, що останній за своєю правовою природою є договором підряду, а тому виниклі між сторонами спірні правовідносини підпадають під регулювання Глави 33 Господарського кодексу України та норм глави 61 Цивільного кодексу України.

Оскільки між сторонами по справі склалися господарські правовідносини, то до них слід застосовувати положення Господарського кодексу України як спеціального акту законодавства, що регулює правовідносини у господарській сфері.

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 статті 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.

Згідно зі статтею 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина 1 статті 627 Цивільного кодексу України).

Частиною 1 статті 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства

Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).

Згідно зі статтею 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Частиною першою статті 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином (частина 7 статті 193 Господарського кодексу України).

Відповідно до ст. 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.

У договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення. Ціна роботи у договорі підряду включає відшкодування витрат підрядника та плату за виконану ним роботу (ч.ч. 1, 3 ст. 843 ЦК України).

Статтею 854 ЦК України передбачено, якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.

За умовами пункту 1.1 Договору підрядник зобов'язується у порядку та на умовах, визначених цим Договором, на свій ризик, власними та/або залученими силами і засобами, виконати роботи «Аварійно-відновлювальні роботи автомобільної дороги загального користування місцевого значення С070909 Ясіня-Стебний км 0+000 - км 5+000 - капітальний ремонт». ДСТУ Б.Д. 1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва». ГБН Г.1-218-182:2011 «Ремонт автомобільних доріг загального користування. Види ремонтів та переліки робіт» (Код ДК 021:2015 - 45230000-8 - Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь)» (далі - об'єкт), відповідно до затвердженої проєктно-кошторисної документації в обумовлений цим Договором строк.

Згідно п. 2.1 Договору ціна цього Договору становить 10 071 026,00 грн. (Десять мільйонов сімдесят одна тисяча двадцять шість гривень 00 копійок), в тому числі ПДВ 1 678 504.33 грн. Вартість робіт на 2020 рік складає 8 770 404.94 грн. (Вісім мільйонов сімсот сімдесят тисяч чотириста чотири гривні гривень 84 копійок), втому числі ПДВ 1461734.16 грн.. Вартість робіт на 2021 рік складає 1 300 621.06 грн. (Один мільйон триста гисяч шістсот двадцять одна гривня 06 копійок), в тому числі ПДВ 216770.18 грн.. Відповідно до статті 48 Бюджетного кодексу України, бюджетні зобов'язання Замовника виникають у разі наявності відповідного бюджетного призначення га в межах бюджетних асигнувань. Фінансування робіт здійснюється за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету.

Відповідно до статті 857 ЦК України робота, виконана підрядником, має відповідати умовам договору підряду, а в разі їх відсутності або неповноти - вимогам, що звичайно ставляться до роботи відповідного характеру. Виконана робота має відповідати якості, визначеній у договорі підряду, або вимогам, що звичайно ставляться, на момент передання її замовникові. Результат роботи в межах розумного строку має бути придатним для використання відповідно до договору підряду або для звичайного використання роботи такого характеру.

Підрядник розпочинає виконання робіт протягом 3 (трьох) днів з моменту отримання дозвільних документів згідно п.3.3, і забезпечує їх завершення до 30.04.2021 р. (п.3.1 Договору).

Завершення виконання робіт оформляється Декларацією про готовність об'єкта до експлуатації. Оформлення актів, додатків і необхідних документів до них, здійснюється Підрядником (п.3.4 Договору).

Жодні роботи, що підлягають закриттю, не повинні закриватися Підрядником без акту на закриття прихованих робіт, підписаного представником Замовника. Підрядник своєчасно, але не пізніше ніж за 48 годин до прийняття, письмово сповіщає Замовника про необхідність приймання робіт, що підлягають закриттю (п. 7.6, 7.7 Договору).

Підрядник забезпечує повне, якісне і своєчасне ведення передбаченої нормативними документами виконавчої документації, в тому числі: журналу обсягів виконаних робіт; документів, що засвідчують якість використаних матеріалів; відомостей лабораторного та геодезичного контролю; актів на приховані роботи тощо. Після завершення виконання робіт Підрядник передає Замовнику виконавчу документацію протягом 20 (двадцяти) днів. (п. п.10.5, 10.8 Договору).

Розрахунки проводяться шляхом оплати Замовником після підписання Сторонами «Акту виконаних будівельних робіт» (ф. КБ-2в), оформленого згідно з п. 13.2. цього договору протягом 10 (десяти) робочих днів. До «Акту виконаних будівельних робіт» (ф. КБ-2в) додається «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат» (ф.КБ-3). Оплата виконаних робіт проводиться поетапно проміжними платежами в міру виконання робіт і здійснюється їх приймання-передавання з оформленням актів за формою КБ-2в. Поетапна оплата здійснюється Замовником за умови фактичного надходження бюджетних коштів в межах виділених бюджетних асигнувань (п. п. 12.1, 12.2, 12.3 Договору).

Замовник розпочинає перевірку фізичних показників та прийняття виконаних робіт після одержання повідомлення від Підрядника про готовність їх передання. Передання робіт Підрядником і прийняття їх Замовником оформляється актом за формою КБ-2в, підписаним обома Сторонами. Представник Замовника протягом 15 (п'ятнадцяти) робочих днів перевіряє виконання робіт згідно наданого акту і підписує його в частині фактично виконаних робіт. Підрядник надає для перевірки документи, які підтверджують витрати та документи передбачені цим договором, а у випадку залучення Субпідрядників - з відокремленням робіт, наданих Субпідрядниками. В частині підтвердження якості виконаних робіт Підрядник надає результати інструментальних вимірів і показники лабораторних випробувань за параметрами контролю та у кількості відповідно до таблиці 21.1 ДБН В.2.3-4:2015 «Автомобільні дороги». Прийняття робіт здійснюється уповноваженими представниками Замовника за участю представників Підрядника (п. п. 13.1, 13.2.1, 13.2.2, 13.2.3, 13.3 Договору).

В матеріалах справи міститься копія Акту №4 приймання виконаних будівельних робіт за лютий 2021 року (ф. КБ-2в) на загальну суму 1 170 692,42 грн.

Вказаний акт підписаний зі сторони Підрядника директором позивача та скріплений печаткою ТОВ «УКРШЛЯХБУД», натомість зі сторони Замовника акт містить підпис особи, повноваження якої, щодо підписання документів первинного обліку не підтвердженні.

За змістом ст. 854 ЦК України замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену договором ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином.

Відповідно до 4 ст. ст. 882 ЦК України передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною. Акт, підписаний однією стороною, може бути визнаний судом недійсним лише у разі, якщо мотиви відмови другої сторони від підписання акта визнані судом обґрунтованими.

Аналіз зазначеної норми свідчить про те, що передання і прийняття робіт на підставі підписаного в односторонньому порядку акту і виникнення за таким актом прав та обов'язків можливе за наявності реального виконання робіт за договором у разі неотримання обґрунтованої відмови про причини неприйняття робіт у строк, визначений договором (подібний висновок міститься у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 14.07.2021 у справі № 911/1981/20, від 20.04.2021 у справі № 905/411/17, від 17.03.2021 у справі № 910/11592/19).

Отже, нормами чинного законодавства передбачено обов'язок замовника здійснити оплату фактично виконаних підрядником робіт. Сама по собі відсутність підписаного сторонами акту виконаних робіт не може бути підставою для неоплати фактично виконаних робіт.

Якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково (ч. 1 ст. 854 ЦК України).

Договір підряду складається з двох взаємопов'язаних між собою зобов'язань: 1) правовідношення, в якому виконавець має надати послугу, а замовник наділений правом вимагати виконання цього обов'язку; 2) правовідношення, в якому замовник зобов'язаний оплатити надану послугу, а виконавець має право вимагати від замовника відповідної оплати.

Закріплене у ЦК України визначення договору підряду дає підстави для висновку про те, що це консенсуальний, двосторонній та оплатний договір (аналогічний висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № 523/6003/14-ц).

Разом з тим, в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази виконання підрядником робіт на суму заявлених позовних вимог.

Крім того, матеріали справи не містяться доказів повідомлення від Підрядника про готовність передання робіт, як і не містяться будь яких доказів передання Замовнику виконавчої документації з приводу підрядних робіт, чи ухилення Замовника від прийняття виконаних робіт.

Таким чином, за відсутності належного обґрунтування фактичного виконання робіт у відповідності до умов договору, у суду відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог про стягнення суми 1 242 070,82 грн.

Доводи відповідача, з яких слідує, що Акт №4 приймання виконаних будівельних робіт за лютий 2021 року (ф. КБ-2в) було підписано уповноваженою особою Відповідача, судом не береться до уваги, оскільки спростовується матеріалами справи та вищенаведеними висновками суду.

З аналогічних підстав до уваги не беруться доводи позивача, щодо виконання робіт та надсилання відповідної документації відповідачу.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ст. 76-79 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

За приписами ч.1 ст.86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Стаття 74 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Європейський суд з прав людини у рішенні в справі "Серявін та інші проти України" вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

Відповідно до ч.4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 13, 73, 74, 76-80, 86, 129, 232, 236-242, Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

2. Судові витрати покласти на позивача.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано: 15.07.2022.

Суддя О. Ф. Ремецькі