Справа № 560/8147/20
іменем України
15 липня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
Представник ОСОБА_1 подав до суду позов від 07.12.2020 в якому просить: 1) скасувати рішення Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області від 16.09.2020 про відмову у наданні громадянину Ісламської республіки Афганістан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на імміграцію в України; 2) зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області надати дозвіл на імміграцію в Україну громадянину Ісламської республіки Афганістан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обгрунтування позову вказує, що ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою в якій просив надати дозвіл на імміграцію на підставі п.6 ч.2 ст.4 Закону України "Про імміграцію", оскільки є чоловіком іншого іммігранта, яка на законних підставах проживає на території України, маючи посвідку на постійне проживання в України. Однак, відповідач відмовив у задоволенні заяви позивача на підставі п.6 ч.1 ст.10 Закону України "Про імміграцію", про що прийняв рішення, яке є протиправне, адже Управлінням Державної міграційної служби України в Хмельницькій області проігноровано висновки суду у справі №560/3932/19 та не вчинено будь-яких дій, які би свідчили про об'єктивне та неупереджене прийняття рішення щодо позивача. Звертає увагу суду, що оскаржуване рішення було вручено представнику позивача у Хмельницькому міськрайонному суді Хмельницької області 16.11.2020 року під час судового засідання у справі №686/18660/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення.
Згідно з ухвалою від 14.12.2020, суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та витребував докази (арк. спр.17).
У Відзиві на позов від 29.12.2020, відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Вказує, що після набрання законної силі судового рішення у справі №560/3932/19, відповідач прийняв 16.09.2020 рішення про відмову у наданні дозволу на імміграцію позивачу. При прийнятті цього рішенням, ним враховано: 1) 04.09.2020 було прийнято рішення №236 про скасування дозволу на імміграцію в Україну громадянці Республіки Узбекистан ОСОБА_2 , яка є дружиною позивача; 2) 10.09.2020 прийнято рішення про скасування посвідки на постіне проживання в Україні № НОМЕР_1 громадянки Республіки Узбекистан ОСОБА_2 , яка є дружиною позивача. Також, встановлено: 1) ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч1 ст.203 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 5100 гривень та прийнято рішення про скорочення терміну перебування на території України до 06.09.2019; 2) ОСОБА_1 продовжено термін перебування в Україні до 09.12.2019, а 12.12.2019 прийнято рішення про відмову у продовженні строку перебування на території України та повідомлено про необхідність виїзду з України до 31.12.2019, яке він не виконав, і перейшов на нелегальне становище; 3) 17.03.2020 прийнято рішення про заборону в'їзду в Україну терміном 3-и роки щодо ОСОБА_1 за невиконання постанови про адміністративне стягнення; 4) 20.07.2020 за порушення правил перебування іноземців на території України ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності та прийнято рішення про його примусове повернення, яке він оскаржує. Під час повторного розгляду заяви про надання дозволу на імміграцію в Україну (на виконання рішення суду), жодних підстав для отримання дозволу на імміграцію у позивача не було. Крім цього, він перебував на території України нелегально (арк. спр.51-54).
Відповідно до ухвали від 18.01.2021 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін (арк. спр.84-85).
Згідно з ухвалою від 15.02.2021, зокрема, зупинено провадження у справі до часу набрання законної сили рішення у справі №686/18660/20, а також витребувано докази у позивача (арк. спр.96-97).
Відповідно до ухвали від 20.05.2022 поновлено провадження у справі і повторно витребувано докази у позивача (арк. спр.120).
Встановивши обставини (факти), яким сторони обгрунтовують вимоги та заперечення, оцінивши докази, враховуючи норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Відповідно до Постанови про накладення адміністративного стягнення ПН МХМ 000314 було виявлено 20.07.2020, що ОСОБА_1 порушив правила перебування іноземців, а саме ухилився від виїзду з території України після закінчення відповідного терміну перебування, що є порушенням ч.1, 3 ст.3 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" п.2 Порядку, затвердженого постановою КМ України №150 від 15.02.2012, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.203 КУпАП і накладено штраф у розмірі 5100 гривень (арк. спр.44).
20.07.2020 прийнято Рішення №11 про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянина Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке затверджене начальником Управління ДМС в Хмельницькій області. Зобов'язано ОСОБА_1 покинути територію України до 03.08.2020 (арк. спр.45).
Згідно з Висновком за результатами розгляду заяви громадянина Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1 про надання дозволу на імміграцію в Україну, затвердженого заступником начальника Управління ДМС в Хмельницькій області 16.09.2020, вважають за доцільне прийняти рішення про відмову в наданні дозволу на імміграцію в Україну на підставі пунктів 5, 6 ч.1 ст.10 Закону України "Про імміграцію" (арк. спр.47-48).
16.09.2020 заступником начальника Управління ДМС в Хмельницькій області прийнято Рішення про відмову у наданні дозволу на імміграцію в Україну громадянину Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (арк. спр.49).
Відповідно ухвали Хмельницького міськрайонного суду від 27.10.2021 у справі №686/18660/20, залишено без розгляду позовну заяву ОСОБА_1 в якій він просив визнати протиправним та скасувати рішення про примусове повернення до країни походження (арк. спр.118 - 119).
У рішенні Хмельницького окружного адміністративного суду від 09.07.2021 по справі № 560/2462/21 в якій ОСОБА_2 просила суд: 1. Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області від 04.09.2020 №236 про скасування громадянці Республіки Узбекистан ОСОБА_2 дозволу на імміграцію в Україну; 2. Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області від 10.09.2020 №68012500013819 про скасування громадянці Республіки Узбекистан ОСОБА_2 посвідки на постійне проживання, відмовлено у задоволенні позову. Крім цього, цим рішенням суду встановлено, що відповідачем доведено правомірність рішення Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області від 04.09.2020 №236 про скасування громадянці Республіки Узбекистан ОСОБА_2 дозволу на імміграцію в Україну.
Відповідно до Свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 Хмельницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстицї у Хмельницькій області зроблено запис №584 від 24.05.2019 про реєстрацію шлюбу між громадянином Ісламської Республіки Афганістан ОСОБА_1 та громадянкою Республіки Узбекистан ОСОБА_2 (арк. спр.34).
Отже, дозвіл на імміграцію дружини позивача скасовано, і є чинним рішення про примусове повернення до країни походження позивача, що не потребує доказування у цій справі, згідно вимог ст.78 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Згідно статті 4 Закону Україну "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" , іноземці та особи без громадянства в порядку, визначеному законом України про імміграцію, можуть, зокрема, іммігрувати в Україну на постійне проживання.
Процедуру провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію іноземцям та особам без громадянства, які іммігрують в Україну (далі - іммігранти), поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень (далі - провадження у справах з питань імміграції), а також компетенцію центральних органів виконавчої влади та підпорядкованих їм органів, які забезпечують виконання законодавства про імміграцію визначено Порядком провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2002 р. №1983 (далі - Порядок ).
Відповідно до п. 21 Порядку дозвіл на імміграцію скасовується органом, який прийняв рішення про надання такого дозволу.
Питання щодо скасування дозволу мають право порушувати ДМС, її територіальні органи та територіальні підрозділи, МВС, органи Національної поліції, регіональні органи СБУ та Держприкордонслужба або органи, які у межах наданих повноважень забезпечують виконання законодавства про імміграцію, якщо стало відомо про існування підстав для скасування дозволу на імміграцію.
Згідно з п. 22 Порядку для прийняття рішення про скасування дозволу на імміграцію у разі, коли ініціатором такого скасування є ДМС, її територіальні органи або територіальні підрозділи, ними складається обґрунтований висновок із зазначенням підстав для скасування дозволу, визначених статтею 12 Закону України "Про імміграцію", що надсилається до органу ДМС, який прийняв рішення про надання такого дозволу.
Умови та порядок імміграції в України іноземців та осіб без громадянства, регулюється Законом України "Про імміграцію".
Відповідно до статті 1 вказаного закону, імміграція - це прибуття в Україну чи залишення в Україні у встановленому законом порядку іноземців та осіб без громадянства на постійне проживання; іммігрант - іноземець чи особа без громадянства, який отримав дозвіл на імміграцію і прибув в Україну на постійне проживання, або, перебуваючи в Україні на законних підставах, отримав дозвіл на імміграцію і залишився в Україні на постійне проживання; дозвіл на імміграцію - рішення, що надає право іноземцям та особам без громадянства на імміграцію.
Статтею 12 Закону України "Про імміграцію" визначено, що дозвіл на імміграцію може бути скасовано, якщо: 1) з'ясується, що його надано на підставі свідомо неправдивих відомостей, підроблених документів чи документів, що втратили чинність; 2) іммігранта засуджено в Україні до позбавлення волі на строк більше одного року і вирок суду набрав законної сили; 3) дії іммігранта становлять загрозу національній безпеці України, громадському порядку в Україні; 4) це є необхідним для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України; 5) іммігрант порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства; 6) в інших випадках, передбачених законами України.
Частиною 1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, з урахуванням встановлених обставин у цій справі та судових рішеннях у справах № 560/2462/21 та №686/18660/20, суд вважає що позивач не довів позовні вимоги, адже суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову діяв відповідно до вимог Закону України "Про імміграцію", що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов не задовольняється.
Відповідно до вимог ст.139 КАС України, підстав для розподілу судових витрат немає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Судові витрати, які визначені ст.132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.
Копії рішення надати учасникам судового розгляду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 15 липня 2022 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )
Відповідач:Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області (вул. Миколи Мазура, 4,Хмельницький,Хмельницька область,29007 , код ЄДРПОУ - 37864148)
Головуючий суддя А.І. Петричкович