Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
15 липня 2022 року № 520/12932/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “АСК-Торгарготранс” (пров. Борткевича Сергія, буд. 12, кв. 4, м. Мерефа, Харківський район, Харківська область, 62472, код ЄДРПОУ 39247469) до Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним неприйняття податкової накладної та зобов'язання вчинити певні дії, -
Товариство з обмеженою відповідальністю “АСК-Торгарготранс” (далі по тексту - позивач, ТОВ “АСК-Торгарготранс”, товариство) звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової служби України (далі по тексту - відповідач, ДПС України, суб'єкт владних повноважень, контролюючий орган), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ - 43005393) щодо неприйняття податкової накладної від 14.07.2021 № 41, складеної товариством з обмеженою відповідальністю “АСК-ТОРГАГРОТРАНС” (код ЄДРПОУ - 39247469) для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну товариства з обмеженою відповідальністю “АСК-ТОРГАГРОТРАНС” (код ЄДРПОУ - 39247469) від 14.07.2021 № 41 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ТОВ “АСК-ТОРГАГРОТРАНС” керуючись пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520, хотіло в досудовому порядку вирішити питання щодо реєстрації податкової накладної № 41 від 14.07.2020, а саме подало протягом строку (365 днів) пояснення та копії документів. Однак, спочатку було повідомлено про зупинення реєстрації податкової накладної, а після подачі копій договорів, взагалі було повідомлено, що ПН/РК від 14.07.2020 № 41 в ЄРПН відсутній факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування від 14.07.2020 № 41.
Тобто позивач вважав, що податкова накладна № 41 від 14.07.2020 року була зареєстрована. Не подача вчасно позовної заяви було обумовлено тим, що спочатку заявник хотів вирішити питання щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування від 14.07.2020 № 41 в досудовому порядку, а потім взагалі вважав, що ця податкова накладна зареєстрована та просив контролюючий орган виправити технічну помилку. Однак повідомлення від 12.03.2021 року №1 щодо надання пояснення та копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, яке було направлено позивачем на адресу ГУ ДПС в Харківській області не було прийнято ним до розгляду, згідно квитанції № 2 від 12.03.2021 року ГУ ДПС у Харківській області.
Інша можливість зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування від 14.07.2020 № 41, ніж вирішення цього питання в судовому порядку відсутнє.
Вважає дії ДПС України з неприйняття податкової накладної від 14.07.2021 № 41, складеної товариством з обмеженою відповідальністю “АСК-ТОРГАГРОТРАНС” (код ЄДРПОУ - 39247469) для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних незаконними.
Ухвалою суду від 15.02.2022 року відкрито спрощене провадження по справі, та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу.
Представник відповідача, у встановлений судом строк, правом надати відзив на адміністративний позов не скористався.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Згідно положень ст. ст. 12, 257 КАС України даний спір віднесено до категорії справ, що підлягають розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.
Згідно ч. 5 ст. 262 КАСУ суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Суд, повно та всебічно дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах справи, встановив наступні обставини.
ТОВ "АСК-Торгагротранс" зареєстроване як юридична особа у встановленому законом порядку та є платником податку на додану вартість.
ТОВ “АСК-ТОРГАГРОТРАНС” була сформована податкова накладна № 41 від 14.07.2020 р. на суму 399996,00 грн., в тому числі ПДВ 66666,00 грн. на частковий авансовий платіж згідно платіжного доручення № 135 від 14.07.2020 р. на суму 399996 грн. в т. ч. ПДВ 66666,00 грн.
Зазначена податкова накладна була подана підприємством для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, одержана контролюючим органом у встановлені законодавством строки, прийнята до Реєстру, але із зупиненням процедури реєстрації відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України.
Як зазначає позивач у позовній заяві та не заперечується сторонами по справі згідно квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних та вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних дата 29 липня 20202 року від (дата складання) 14.07.2020 року вказано, що документ було прийнято, але реєстрація зупинена із наступним формулюванням: «Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 14.07.2020 № 41 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 8701, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник «D» = 3.7249%, «Р» 330276.81».
У зв'язку з цим, 29.07.2021 р., на виконання пп 201.16.2 п. 201.16. ст. 201 ПК України ТОВ “АСК-Торгагротранс” було направлено на адресу Головного управління ДПС у Харківській області, Харківське управління, Харківська ДПІ (Харківський район) повідомлення №1 про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, де надано таке пояснення: “в рамках діючого законодавства та керуючись Податковим кодексом України ТОВ “АСК-ТОРГАГРОТРАНС” була сформована податкова накладна № 41 від 14.07.2020 р. на суму 399996,00 грн., в тому числі ПДВ 66666,00 грн., виписана згідно вхідного платіжного доручення № 135 від 14.07.2020 року ТОВ “ФУД ОІЛ” (код 41643256). Кінцевий продаж вантажного автомобіля відбувся 21.07.2020 року. Скан копії документів додаються”.
Згідно копії квитанції №2 від 29.07.2020 р. за результатом обробки вказані пояснення з копіями документів доставлено до Головного управління ДПС у Харківській області, Харківське управління, Харківська ДПІ (Харківський район). Документ прийнято.
04.08.2020 р. за результатами розгляду документальних підтверджень наданих позивачем, комісією Державної податкової служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, було прийняте Рішення № 1796782/39247469 від 04.08.2020 року, яким позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної від 14.07.2020 № 41 на загальну суму з ПДВ 399996,00 грн., сума коригування податкового зобов'язання та податкового кредиту 66666, 00 гривень, відмовлено було через ненадання договорів, зокрема, зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, а також первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків - фактури/інвойсів, актів приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
05.08.2020 р. згідно квитанції № 2 позивачем була направлена скарга на рішення комісії регіонального рівня від 04.08.2020 р. № 1796782/39247469 про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних зареєстрована за № 9187924970 від 05.08.2020 року.
За результатами розгляду скарги ТОВ «АСК-ТОРГАГРОТРАНС» № 9187924970 від 05.08.2020 комісією ДПС України прийнято рішення № 42046/39247469/2 від 13.08.2020 про залишення скарги без задоволення та рішення Комісії ГУ ДПС у Харківській області про відмову у реєстрації податкової накладної № 41 від 14.07.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін, про що було повідомлено 13.08.2020 р.
12.03.2021 року ТОВ “АСК-Торгагротранс” повторно було направлено на адресу Головного управління ДПС у Харківській області, Харківське управління, Харківська ДПІ (Харківський район) повідомлення №1 про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено стосовно податкової накладної № 41 від 14.07.2020, у реєстрації якої рішеннями ГУ ДПС та ДПС України вже було відмовлено.
Згідно копії квитанції №2 від 12.03.2021 р. за результатом обробки вказані пояснення з копіями документів доставлено до Головного управління ДПС у Харківській області, Харківське управління, Харківська ДПІ (Харківський район). Згідно вказаної копії квитанції зазначається “Документ не прийнято. При необхідності виправте документ та надішліть його знову” реєстраційний номер 9050720740.
Крім того, у графі «Виявлені помилки» означеної квитанції ГУ ДПС зазначила наступне: повідомлення від 12.03.2021 р. №1 про надання пояснень та копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних не прийнято до розгляду. ПН/РК від 14.07.2020 року № 41 - в ЄРПН відсутній факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування від 14.07.2020 року № 41, зазначений у Повідомленні. Пояснення та копії документів подаються у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.».
У зв'язку з цим, позивач листом від 29.03.2021 р. за вих. № 29/03 звернувся до заступника начальника ГУ ДПС в Харківській області Сагайдак І.А., в якому просив, у зв'язку із існуючою невизначеністю чи зареєстровано податкову накладну чи ні, просив зареєструвати податкову накладну, а у випадку її реєстрації повідомити про це та усунути технічну помилку в ЄРПН. Також просив прийняти до розгляду копії документів для прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної № 41 від 14.07.2020 р.
На вказаний вище лист позивача, як останній зазначає, контролюючим органом надано лист-відповідь від 09.04.2021 р. № 13353/6/20-40-18-03-08, але у цьому лист фактично не вказано інформації про те, чи зареєстрована податкова накладна № 41 від 14.07.2020 р., чи в її реєстрації відмовлено.
У зв'язку з цим, позивач 13.05.2021 р. за вих. № 13/05 повторно звернувся до ГУ ДПС у Харківській області із листом, в якому зазначив, що у квитанції № 2 від 12 березня 2021 року ГУ ДПС у Харківській області повідомило про неприйняття документів реєстровий № 9050720740. У цій квитанції було вказано про виявлені помилки: повідомлення від 12.03.2021 № 1 щодо надання пояснення та копій документів, достатній для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних не прийнято до розгляду: ПН/РК від 14.07.2020 № 41 - в ЄРПН відсутній факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування від 14.07.2020 № 41, зазначений у Повідомленні. Пояснення та копії документів подаються у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
Листом «Про надання відповіді» № 20140/6/20-40-18-03-08 від 27.05.2021 року ГУ ДПС у Харківській області повідомило позивача про наступне: «TOB «АСК-ТОРГАГРОТРАНС» на розгляд Комісії Головного управління ДПС у Харківській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Комісія ГУ ДПС у Харківській області) подано повідомлення від 29.07.2020 №1 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної від 14.07.2020 №41, реєстрація якої зупинена.
На підставі наданих письмових пояснень щодо реальності здійснення операцій та копій підтверджуючих документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, Комісією ГУ ДПС у Харківській області прийнято рішення від 04.08.2020 № 1796782/39247469 про відмову в реєстрації податкової накладної від 14.07.2020 № 41 в Реєстрі, рішення надіслано платнику за формою згідно з додатком до Порядку.
Відповідно до п. 13 Порядку рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
За результатами розгляду скарги ТОВ «АКС-ТОРГАГРОТРАНС» №91879224970 від 05.08.2020 комісією ДПС України прийнято рішення №42046/39247469/2 від 13.08.2020 про залишення скарги без задоволення та рішення Комісії ГУ ДПС у Харківській області про відмову у реєстрації податкової накладної № 41 від 14.07.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
Таким чином, платником вже подано повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної від 14.07.2020 №41, відповідні рішення направлені платнику в установленому порядку.
Повідомляємо, що відповідно до даних Реєстру на теперішній час податкова накладна від 14.07.2020 №41 має статус «відмовлено за рішенням Комісії. "Скаргу не задоволено"».
Позивач, не погоджуючись з діями Державної податкової служби України щодо неприйняття податкової накладної від 14.07.2021 № 41, складеної товариством з обмеженою відповідальністю “АСК-ТОРГАГРОТРАНС” для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, вважаючи їх протиправними, звернувся до суду з вказаним позовом.
Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
В свою чергу, приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий кодекс України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
В абзаці першому пункту 201.1 статті 201 ПК України зазначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.
Згідно з абзацами першим, другим пункту 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр) регламентований Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (далі - Порядок № 1246; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пунктів 12-15 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;
наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;
наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);
наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;
дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
В той же час, пунктом 201.16 статті 201 ПК України встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання вказаної норми, 11 грудня 2019 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанову №1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", якою, зокрема, затверджений Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165).
Відповідно до пункту 1 Порядку №1165, цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно з приписами пункту 6 Порядку №1165 комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).
Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг ", “Про електронні довірчі послуги” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).
Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
Пунктом 7 Порядку №1165 установлено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.
Платник податку отримує розраховані показники позитивної податкової історії через електронний кабінет (пункти 8, 9 Порядку № 1165).
При цьому, пунктами 10-11 Порядку № 1165 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Так, у Додатку № 3 до Порядку №1165 визначені Критерії ризиковості здійснення операцій, а саме:
1. Відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
2. Відсутність (анулювання, зупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право платника податку на виробництво, експорт, імпорт і оптову торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 і 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, зазначених платником податку в податковій накладній/розрахунку коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі на дату їх складення.
3. Відсутність на дату складення податкової накладної/розрахунку коригування відомостей (актуального запису) в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального щодо суб'єкта господарювання, який подав для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, у яких зазначено товар (пальне) за кодами згідно з УКТЗЕД відповідно до підпункту 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Кодексу.
4. Складення розрахунку коригування постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, якщо передбачається зміна номенклатури товару/послуги (для товарів за кодами згідно з УКТЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для послуг за кодами відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів), за умови відсутності такого/такої товару/послуги, зазначеного/зазначеної в розрахунку коригування, поданому для реєстрації в Реєстрі, у таблиці даних платника податку як товару/послуги, що на постійній основі постачається (надається).
5. Перевищення суми компенсації вартості товару/послуги, зазначеного/зазначеної в розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов'язань, поданому отримувачем такого товару/послуги для реєстрації в Реєстрі, величини залишку, що визначається як різниця обсягу придбання на митній території України з 1 січня 2017 р., зазначеного постачальником у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування, складених на отримувача такого/такої товару/послуги, та обсягу постачання з 1 січня 2017 р., зазначеного отримувачем у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування на постачання такого/такої товару/послуги.
6. Складення розрахунку коригування на зменшення податкових зобов'язань до податкової накладної, складеної та зареєстрованої постачальником товарів/послуг на неплатника податку на додану вартість, та подання для реєстрації в Реєстрі у строк, що перевищує 14 календарних днів з дня складення податкової накладної, зареєстрованої в Реєстрі без порушення граничних строків реєстрації, встановлених Кодексом.
Відповідно до пункту 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520 (далі - Порядок № 520), перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Згідно пункту 11 Порядку № 520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Разом з тим, як встановлено в ході судового розгляду справи рішення Комісії ГУ ДПС у Харківській області від 04.08.2020 № 1796782/39247469 про відмову в реєстрації податкової накладної від 14.07.2020 № 41 та рішення комісії ДПС України № 42046/39247469/2 від 13.08.2020 про залишення скарги без задоволення та рішення Комісії ГУ ДПС у Харківській області про відмову у реєстрації податкової накладної № 41 від 14.07.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін є чинними.
Належних та допустимих, достатніх та достовірних в розумінні приписів ст. ст. 73-76 КАСУ доказів визнання їх протиправними та скасування в судовому порядку матеріали справи не містять, позивачем до суду не надано, а судом під час розгляду справи не встановлено, що свідчить про те, що за наявності вказаних чинних рішень, котрі не є предметом спору у цій справі є неможливою реєстрація податкової накладної в ЄРПН.
Натомість предметом у цій справі є дії ДПС України щодо неприйняття податкової накладної від 14.07.2021 № 41, складеної товариством з обмеженою відповідальністю “АСК-ТОРГАГРОТРАНС” для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Як встановлено судом вище процедура розгляду комісією ДПС регіонального рівня, а також розгляду скарги на відмову у реєстрації спірної податкової накладної ДПС України контролюючими органами дотримана, рішення прийнято, вони не є скасованими у судовому порядку.
Окрім того, в матеріалах справи відсутні належні та допустимі, достатні та достовірні у розумінні ст. ст. 73-76 КАСУ докази вчинення ДПС України дій з неприйняття податкової накладної від 14.07.2021 № 41, складеної товариством з обмеженою відповідальністю “АСК-ТОРГАГРОТРАНС” для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, дати вчинення означених дій та відповідних обставин.
Зі встановлених судом обставин у справі вбачається єдиний факт неприйняття, так це лише наявність обставин неприйняття Головним управлінням ДПС у Харківській області, Харківське управління, Харківська ДПІ (Харківський район) повідомлення №1 про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 12.03.2021 року, яке ТОВ “АСК-Торгагротранс” повторно направив стосовно податкової накладної № 41 від 14.07.2020, у реєстрації якої рішеннями ГУ ДПС та ДПС України вже було відмовлено.
Окрім того, позивач надаючи в обґрунтування позову докази відносно ніби - то незаконних дій відповідача з неприйняття податкової накладної № 41 від 14.07.2020, позивач у прохальній частині позову просить визнати протиправними дії відповідача щодо неприйняття до реєстрації та зобов'язати зареєструвати іншу податкову накладну - № 41 від 14.07.2021 року, доказів складення та подання якої на реєстрацію у ЄРПН матеріали справи не містять.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України).
Частинами 1 та 2 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Надаючи оцінку кожному окремому специфічному доводу всіх учасників справи, що мають значення для правильного вирішення адміністративної справи, суд застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
Наведена позиція ЄСПЛ також застосовується у практиці Верховним Судом, що, як приклад, відображено у постанові від 28.08.2018 (справа № 802/2236/17-а).
З огляду на все викладене вище та виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи з наведених висновків в цілому, суд доходить висновку, що позовні вимоги ТОВ «АСК - ТОРГАГРОТРАНС» не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на те, що суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позову, то не підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір.
Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “АСК-Торгарготранс” (пров. Борткевича Сергія, буд. 12, кв. 4, м. Мерефа, Харківський район, Харківська область, 62472, код ЄДРПОУ 39247469) до Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним неприйняття податкової накладної та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 15 липня 2022 року.
Суддя Бадюков Ю.В.