Рішення від 14.07.2022 по справі 480/3670/22

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2022 року Справа № 480/3670/22

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3670/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області від 11.05.2022 №11 про відмову у призначенні йому пенсії за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 17.01.2018 року тобто моменту виключення зі списків особового складу.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідач протиправно відмовив у призначенні пенсії за вислугу років з підстав того, що календарна вислуга років позивача становить лише 18 років 03 місяців 15 днів, тобто у позивача відсутня необхідна вислуга років, яка повинна становити 23 календарні роки 6 місяців і більше. Позивач зазначає, що відповідач під час вирішення питання про призначення пенсії за вислугу років зобов'язаний врахувати пільговий залік його вислуги - 8 років 00 місяців 28 днів, що становить загальну вислугу 26 років 04 місяці 13 днів, тому позивач має право на призначення пенсії за вислугу років.

Ухвалою суду від 31 травня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні Сумського окружного адміністративного суду.

Представник відповідача у встановлений судом строк надав відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, мотивуючи це тим, що, у позивача відсутня необхідна згідно закону календарна вислуга 23 роки 6 місяців і він не набув права на пенсію за вислугою років. На думку представника, Закон №2262 не містить вказівки на зарахування пільгової вислуги до календарної.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Із матеріалів справи встановлено, що позивач проходив військову службу в органах Державної прикордонної служби України з 06.03.2001 року по 16.01 2018 року. Наказом від 16.01.2018 року позивача - старшого лейтенанта ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення з 17.01.2018 року.

Вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні згідно розрахунку становить календарних 18 років 03 місяці 15 днів, у пільговому обчисленні 8 років 00 місяців 28 днів, а загальна вислуга для призначення пенсії станом на 17 січня 2018 року становить 26 років 4 місяці 13 днів (а.с. 19 -21,46).

Тривалий час Адміністрація державної прикордонної служби відмовляла позивачу у підготовці та направленню пакету документів до ГУ ПФУ в Сумській області для призначення йому пенсії за вислугу років, посилаючись на відсутність необхідної календарної вислуги. В зв'язку з чим позивач звернувся до суду. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 13 липня 2021 року у справі №480/3854/21 зобов'язано Адміністрацію Державної прикордонної служби України (м. Київ) оформити всі документи необхідні для призначення позивачу пенсії за вислугою років і направити їх до органу Пенсійного фонду. На сьогодні рішення не набрало законної сили, але відповідач добровільно виконав рішення суду і 19.04.2022 року направив відповідний пакет документів до ГУ ПФУ У Сумській області.

Рішенням ГУ ПФУ у Сумській області від 11.05.2022 №11 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років у зв'язку з відсутністю необхідної для призначення пенсії вислуги 23 роки та 6 місяців і більше, передбаченої п.»а» ст. 12 Закону № 2262-ХІІ (а.с.29).

Надаючи правову оцінку встановленим фактичним обставинам справи суд зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно зі статтею 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом "а" частини першої статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ) передбачено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби за контрактом у період з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і мають календарну вислугу 23 роки 6 місяців і більше.

Згідно зі статтею 17-1 Закону № 2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України, а саме Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393, якою затверджено відповідний Порядок.

Статтею 17 Закону № 2262-XII визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону № 2262-XII встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.

Отже, Законом № 2262-XII передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів, а постановою № 393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років, зокрема військовослужбовцям Державної прикордонної служби, яка є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.

Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон № 2262-XII, а пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою № 393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Наведена позиція узгоджується із висновком суду, викладеним у рішенні Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 03 березня 2021 року за результатами розгляду адміністративної справи № 805/3923/18-а.

Крім того, ст. 1 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Таким чином, Закон № 2262-ХІІ як єдину, обов'язкову умову призначення пенсії за вислугу років передбачає наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи.

Визначення у Законі № 2262-ХІІ вислуги саме в календарних роках передбачає обов'язкову вислугу усіх календарних днів (365), що в такому випадку і буде становити календарний рік і буде відповідати правилу, закріпленому в частині 4 статті 17 цього ж Закону, щодо можливості врахування при призначенні пенсії тільки повних років вислуги.

Отже, передбачена Законом № 2262-ХІІ календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).

У свою чергу, передбачені статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку 393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років. При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах. Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ.

Наведена позиція узгоджується із висновком суду, викладеним у рішенні Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 14 квітня 2021 року за результатами розгляду адміністративної справи № 480/4241/18.

Так, за наслідками розгляду цієї справи № 480/4241/18 Верховний Суд в складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду зробив наступні правові висновки:

"1. В цілях Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).

2. Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393. З метою забезпечення єдності та сталості судової практики Верховний Суд в складі Судової палати Касаційного адміністративного суду відступає від висновків щодо застосування норм права у постановах Верховного Суду від 22.11.2018 у справі № 161/4876/17, від 15.08.2019 у справі № 281/459/17, від 27.03.2020 у справі № 569/727/17 та інших, у яких Верховний Суд дійшов висновку про неможливість пільгового обчислення вислуги років та невідповідності в цій частині Порядку № 393 Закону № 2262-ХІІ.".

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

На підставі вищевикладених обставин суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області протиправно не врахувало пільговий залік вислуги років позивача, що становить 8 років 00 місяців 28 днів, тому загальна вислуга років складає 26 років 04 місяці 13 днів і позивач має право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 17.01.2018 року.

Щодо початкової дати нарахування пенсії суд визначає наступне.

Враховуючи протиправні дії державних органів, що позбавили позивача конституційного права на пенсійне забезпечення, важливість забезпечення соціального захисту військовослужбовців, приймаючи до уваги заяву позивача про призначення пенсії від 18.01.2018 року(а.с.42), керуючись положеннями ст.83 Закону України «Про пенсійне забезпечення», принципом верховенства права, суд вважає можливим зобов'язати відповідача призначити, нарахувати і виплатити пенсію позивачу, починаючи з 17.01.2018 року.

Зважаючи на викладені обставини справи та норми законодавства, суд приходить до висновку, що ефективним способом захисту порушених прав позивача є визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 11.05.2022 №11 "Про відмову у призначенні (перерахунку) пенсії", яким позивачу відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити позивачу пенсію за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Таким чином, з урахуванням правового висновку Верховного Суду у справі № 480/4241/18, а також у справі № 805/3923/19/4241/18, суд визнає наявність підстав для задоволення позову.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки судовий збір не сплачувався позивачем, відповідно до ст.5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області від 11.05.2022 №11 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від № 2262-ХІІ.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 17.01.2018 року.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Осіпова