Справа № 211/2246/22
Провадження № 2-а/211/46/22
15 липня 2022 року суддя Довгинцівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Сарат Н.О., розглядаючи матеріали скарги ОСОБА_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,-
11 липня 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду зі скаргою, в якій просить скасувати постанову начальника Металургійного-Довгинцівського об'єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки підполковника Бойко Олександра Григоровича про накладення на нього адімністартвиного стягнення за ч. 2 ст. 211 КУпАП у вигляді штрафу у сумі 850,00 грн.
Зазначений адміністративний позов підлягає залишенню без руху, оскільки його подано з порушенням вимог ст.160 КАС України.
Відповідно до ч.2 ст. 159 КАС України заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.
Відповідно до ч.1 ст. 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.235 УпАП, Військові комісаріати уповноважені розглядати справи про адміністративні правопорушення, в тому числі, справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною другою статті 211цього ж Кодексу.
Частиною другою статті 235 КУпАП передбачено, що від імені військових комісаріатів розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право районні ( міські) військові комісари.
Аналіз наведених норм права свідчить про те, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачені ст. 211 КУпАП, військові комісари діють не як самостійний суб'єкт владних повноважень, а від імені Військових комісаріатів.
Використання у зазначених вище нормах формулювань «від імені військових комісаріатів» вказує на те, що відповідачем у таких справах, які розглядаються судом в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, є саме орган Військового комісаріату - суб'єкт владних повноважень, а не особа, яка перебуває з цим органом у трудових відносинах та від його імені здійснює розгляд справ про адміністративні правопорушення та накладає адміністративні стягнення.
Відповідно до наведених норм ОСОБА_1 необхідно привести позов у відповідність до зазначеного та надати нову редакцію позовної заяви, оскільки він звертається до суду зі скаргою, зазначаючи себе як особу, яку притягнуто до адміністративної відповідальності та визначитися із суб'єктним складом у даному спорі.
ідповідно до п.5ч.5ст.160 КАС України позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
До суду не надано оригінал постанови № 257 від 01.07.2022 року, яку просить скасувати.
Крім того, відповідно до ч. ч. 1 та 2 ст. 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Позивач при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Згідно з ч. ч. 1 та 5 ст. 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Таким чином, копії будь-яких документів мають засвідчувати їх дійсність, оскільки мають бути виготовлені виключно з оригіналів цих документів.
Вказуючи на належність засвідчення копії суд зазначає, що ксерокопія має бути належної якості, щоб на ній можна було прочитати весь текст документа, чітко було видно всі реквізити, поля документа не було порушено, з відміткою про засвідчення копії документа, особою, яка його посвідчує, яка складається: зі слів "Згідно з оригіналом", назви та особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії, яка проставляється нижче підпису, та печатки (для нотаріального завірених копій, копій, що подаються адвокатом як представником (за наявності такої печаті), чи які подаються юридичними особами публічного та приватного права).
В порушення даних норм позивачем надано до суду ксерокопії документів, які належним чином не завірені.
За таких обставин, заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням ст.ст. 160, 161 КАС України,а саме, привести у відповідність позовну заяву до норм КАС України, додати ще копії позовної заяви та документів, доданих до неї відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб, вказані документи належним чином завірити та надати оригінал постанови, яку просить скасувати.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160,161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст.169,248 КАС України, суд
Скаргу ОСОБА_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: Н. О. Сарат