Рішення від 15.07.2022 по справі 755/11653/21

Справа № 755/11653/21

Провадження № 2/755/4409/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" липня 2022 р. Дніпровський районний суд міста Києва в складі:

Головуючого судді Хромової О.О.

при секретарі Кошель К.А.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні Дніпровського районного суду міста Києва цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення надміру виплачених коштів,

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Управління соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації (далі - УСЗН або Управління), звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат грошову адресну допомогу, виплачену надміру в сумі 5 674,00 грн та судові витрати.

Позов обґрунтовано тим, що 01 березня 2017 року до Управління із заявою звернулася ОСОБА_1 для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Рішенням Управління від

14 березня 2017 року заяву задоволено, в подальшому кожні 6 місяців ОСОБА_1 зверталася до Управління про продовження призначення щомісячної адресної допомоги.

14 листопада 2019 року ОСОБА_1 в черговий раз звернулась за продовженням призначення щомісячної адресної допомоги та надала довідку від 07 жовтня 2019 року № 681, видану Київським Національним торгівельно-економічним університетом про те, що вона являється студентом денного відділення, з терміном закінчення навчання в червні 2020 року.

Рішенням комісії від 18 листопада 2019 року ОСОБА_1 призначено щомісячну адресну допомогу в розмірі 1 000,00 грн щомісяця з 24 листопада 2019 року по 23 травня 2020 року.

В подальшому, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року

№ 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2», Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат призначено та здійснено виплату відповідачу на наступні строки щомісячної адресної допомоги в розмірі 1 000,00 грн щомісяця: розпорядження від 08 вересня 2020 року

з 24 травня 2020 року по 30 вересня 2020 року; розпорядження від 07 жовтня 2020 року з 24 травня 2020 року по 31 жовтня 2020 року; розпорядження від 06 листопада 2020 року з 01 листопада 2020 року по 31 грудня 2020 року; розпорядження від 16 грудня 2020 року з 01 січня 2021 року по 28 лютого

2021 року.

З червня 2020 року відповідач закінчила навчання та стала працездатною особою, в результаті чого рішенням від 27 січня 2021 року перераховано щомісячну грошову допомогу за період з 01 липня 2020 року по 31 серпня 2020 року - 442,00 грн, з 01 вересня 2020 року по 31 жовтня 2020 року

- 221,00 грн, а в подальшому ОСОБА_1 втратила право на отримання щомісячної грошової допомоги.

04 лютого 2021 року Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат звернувся до Управління з листом про необхідність утримання переплати щомісячно адресної допомоги в сумі 5 674,00 грн з відповідача та повернення її на рахунки Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Листом від 16 лютого 2021 року № 37/18-2480 Управління повідомило відповідача про необхідність повернення суми переплати на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат. Лист направлено рекомендованою кореспонденцією та повернуто у зв'язку із закінченням терміну зберігання.

Станом на липень 2021 року відповідачем неправомірно отримані кошти, не повернуті на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Ухвалою Дніпровського районного суду міста Києва від 16 вересня 2021 року відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи проводити у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Сторонам роз'яснено їх процесуальні права подати заяви по суті справи та встановлено відповідні строки.

У встановлений судом строк відповідач ОСОБА_1 відзив на позов не подала. Конверт з ухвалою про відкриття провадження та копією позовної заяви з додатками, що направлявся на фактичну адресу та адресу реєстрації, повернувся до суду не врученим, з відміткою про причини повернення - «За закінченням терміну зберігання».

Верховний Суд у постанові від 18 березня 2021 року у справі № 911/3142/19 сформував правовий висновок про те, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду (аналогічна за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25 квітня

2018 року у справі № 800/547/17 (П/9901/87/18), у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27 листопада 2019 року у справі № 913/879/17, від 21 травня 2020 року у справі № 10/249-10/19, від 15 червня 2020 року у справі № 24/260-23/52-б).

Третя особа Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, подав пояснення по суті справи, в яких зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Строки для подання відзиву та відповіді на відзив закінчились, а тому відповідно до частини восьмої статті 178 ЦПК України та частини п'ятої статті 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Враховуючи те, що розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, керуючись частиною другою статті 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини та дійшов таких висновків.

Відповідно до частини першої статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до частини першої статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначений Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 2 Порядку грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у розмірах, передбачених пунктом

3 Порядку.

Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються, строк дії яких продовжено на наступний період.

Відповідно до пункту 10 Порядку уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

Як вбачається з матеріалів справи, 01 березня 2017 року до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації звернулася ОСОБА_1 із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

В заяві зазначила склад сім'ї: 1 особа - ОСОБА_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішенням Управління від 14 березня 2017 року заяву ОСОБА_2 задоволено, призначено щомісячну грошову допомогу.

В подальшому, кожні шість місяців ОСОБА_2 зверталась до Управління за продовженням призначення щомісячної адресної допомоги.

14 листопада 2019 року ОСОБА_2 в черговий раз звернулась за продовженням призначення щомісячної адресної допомоги та надала довідку від 07 жовтня 2019 року № 681, видану Київським Національним торгівельно-економічним університетом про те, що вона є студентом денного відділення, з терміном закінчення навчання - в червні 2020 року.

Відповідно до пункту 3 Порядку грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для осіб, які отримують пенсію, та інших осіб, які досягли пенсійного віку (крім осіб з інвалідністю), дітей, осіб, які досягли 18-річного віку та продовжують навчання за денною формою в закладах освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої, професійної (професійно-технічної) або вищої освіти, до закінчення таких закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років., - 1 000 гривень на одну особу (члена сім'ї).

Рішенням комісії від 18 листопада 2019 року заяву задоволено та призначено щомісячну адресну допомогу в розмірі 1 000,00 грн щомісяця з 24 листопада 2019 року по 23 травня 2020 року (на шість місяців).

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2», на всій території України встановлено карантин.

Відповідно до пункту 5 Порядку у разі коли закінчення поточного шестимісячного строку виплати грошової допомоги відбулося в період дії карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних з поширенням гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2», та протягом 30 днів з дня відміни карантину, строк виплати грошової допомоги в раніше встановленому розмірі продовжується на період карантину та на один місяць після його скасування без звернення особи.

Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат призначено та здійснено виплату відповідачу на наступні строки щомісячної адресної допомоги в розмірі 1 000,00 грн щомісяця: розпорядження від 08 вересня 2020 року з 24 травня 2020 року по 30 вересня 2020 року; розпорядження від 07 жовтня 2020 року з 24 травня 2020 року по 31 жовтня 2020 року; розпорядження від 06 листопада 2020 року з 01 листопада 2020 року по 31 грудня 2020 року; розпорядження від

16 грудня 2020 року з 01 січня 2021 року по 28 лютого 2021 року.

З червня 2020 року відповідач закінчила навчання та стала працездатною особою, в результаті чого рішенням від 27 січня 2021 року перераховано щомісячну грошову допомогу за період з 01 липня 2020 року по 31 серпня 2020 року - 442,00 грн, з 01 вересня 2020 року по 31 жовтня 2020 року

- 221,00 грн, а в подальшому, ОСОБА_2 втратила право на отримання щомісячної грошової допомоги.

Відповідно до пункту 7 Порядку якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, або особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.

Питання про повернення безпідставно сплачених коштів вирішується відповідно до пункту

11 Порядку, згідно із яким уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Наведений у пункті 11 Порядку перелік підстав, за яких допускається стягнення надміру виплачених коштів, є вичерпним. Інших підстав, за яких можливе таке стягнення, Порядком не передбачено.

04 лютого 2021 року Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат звернувся до Управління з листом № 04/318-11 про необхідність утримання переплати щомісячно адресної допомоги в сумі 5 674,00 грн з відповідача та повернення її на рахунки Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Листом від 16 лютого 2021 року № 37/18-2480 Управління повідомило відповідача про необхідність повернення суми переплати на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат. Лист направлено рекомендованою кореспонденцією та повернуто у зв'язку із закінченням терміну зберігання.

Відповідно до пункту 8 розділу восьмого Положення про Управління соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації від 28 липня

2020 року № 460, Управління забезпечує ефективне і цільове використання відповідних бюджетних коштів та організовує контроль за цільовим використанням бюджетних коштів у вигляді житлових субсидій та державних соціальних допомог.

Згідно із пунктами 3.2 та 3.3 Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, яке затверджене Розпорядженням Київської міської державної адміністрації 27 січня 2007 року № 65 (у редакції розпорядження) виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27 березня 2017 року № 349 та розміщене на офіційному порталі Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), одним із головних завдань центру є підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого та рідкого пічного палива та скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат, а також здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахування і виплати всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат.

Таким чином, Управління не приймає участі у виплаті всіх видів соціальної допомоги та інших грошових виплат і є бюджетною установою, тому в Управлінні не відкрито реєстраційний рахунок з якого здійснюється грошова виплата. Виплата всіх видів соціальної допомоги та інших грошових виплат проводиться Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Відповідно до положень статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно зі статтею 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (пункт 1 частини першої стаття 1215 ЦК України).

Таким чином, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.

Аналогічний висновок зробив і Верховний Суд України в постанові від 2 липня 2014 року у справі № 6-91цс14.

Судом встановлено, що відповідач була повідомлена про її обов'язок повідомляти органи соціального захисту про зміну обставин, які впливають на виплату державної допомоги, однак, матеріали справи не містять доказів, що відповідач у визначений спосіб повідомила щодо зміни обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Відповідно до положень частин першої, третьої статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи наведене, а також те, що відповідач отримувала щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з урахуванням продовження строку виплати щомісячної грошової допомоги, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2», а також з врахуванням закінчення терміну навчання особи, якій така допомога надавалася, та відсутності доказів добровільного повернення надміру виплачених коштів, які набуті без достатньої правової підстави, суд прийшов до висновку, що з відповідача на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат слід стягнути спірні кошти в розмірі 5 674,00 грн.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позов Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_2 , третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення суми грошової допомоги, підлягає задоволенню.

Відповідно до вимог статті 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений позивачем судовий збір у розмірі 2 270,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 1166, 1212, 1215 ЦК України, статтями

4, 5, 12, 13, 49, 76, 81, 89, 141, 259, 263-265, 274, 279, 353 ЦПК України, Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від

01 жовтня 2014 року № 505, суд

УХВАЛИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення надміру виплачених коштів, задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , та проживаючої за адресою:

АДРЕСА_1 , на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (код ЄДРПОУ 22886300, Державна казначейська служба України,

м. Київ, КЕКВ 2730, КПКВ 2501480, р/р НОМЕР_2 ) надміру виплачену грошову адресну допомогу в розмірі 5 674,00 грн (п'ять тисяч шістсот сімдесят чотири гривні 00 коп.).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37397200, УДКСУ у Дніпровському районі м. Києва, МФО 820172, р/р НОМЕР_3 ) судовий збір в розмірі

2 270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Повне рішення суду складено 15 липня 2022 року.

Суддя О.О. Хромова