Справа № 420/5501/22
12 липня 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області», за участю третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати протиправними дії Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області” щодо відмови ОСОБА_1 у виготовленні та надіслання до Головного правління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення, з включенням до неї суми індексації грошового забезпечення поліцейського 887.09 гривень, для проведення з 01.12.2019 року перерахунку основного розміру пенсії; зобов'язати Державну установу “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області виготовити довідку ОСОБА_1 про склад грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на листопад 2019 з включення до неї суми iндексації грошового забезпечення 887,09 гривень, та надіслати цю довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для перерахунку пенсії з 01.12.2019 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Державною установою “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області” було складено оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення №33/36-51 від 06.05.2021 року для перерахунку пенсії. Водночас відповідачем протиправно, як вважає позивач, до вказаної довідки не було включено індексацію грошового забезпечення, що має систематичний характер, що послугувало підставою звернення до суду з даним адміністративним позовом.
04.05.2022 року до суду від відповідача - Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» надійшов відзив на адміністративний позов (вхід. № ЕП/11594/22), у якому вказано, що позивачу була складена та направлена до ГУ ПФУ в Одеській області довідка від 06.05.2021 №33/36-51 про грошове забезпечення станом на 19.11.2019 року за прирівняною посадою поліцейського. Відповідач звертає увагу на те, що об'єктом індексації доходів громадян у пенсіонерів є пенсія, а отже згідно норм діючого законодавства пенсія, яку позивач отримує, і є об'єктом індексації. Позивач, як дохід, щомісяця отримує не грошове забезпечення поліцейського по прирівняній посаді, а пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та інших осіб».
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 420/5501/22 за позовом ОСОБА_1 до Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області”, за участю третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Державною установою “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області” було складено оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення №33/36-51 від 06.05.2021 року для перерахунку пенсії, згідно якої розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсій становить: посадовий оклад - 2500 грн., оклад за спеціальне званням - 1800,00 грн., надбавка за стаж служби (30%) - 1290,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (44,91 %) - 2510,47 грн., премія (62,58 %) - 5069,27 грн., а всього - 13169,74 грн.
Листом від 04.02.2022 року вих. №33/36-Т-166 Державна установа “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області” відмовила позивачеві у видачі оновленої довідки, та зазначила, що порядок проведення перерахунку пенсії та індексації грошових доходів населення, згідно норм чинного законодавства, є різними за змістом і механізмом їх проведення. Об'єктом індексації доходів громадян у пенсіонерів є пенсія, у військовослужбовців - грошове забезпечення. Відповідно до статті 10 ЗУ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” обов'язок нарахування та виплати пенсій, покладено на органи Пенсійного фонду України.
Вважаючи дії Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області” щодо відмови ОСОБА_1 у виготовленні, та надісланні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення з включення до неї суми індексації грошового забезпечення поліцейського 887.09 гривень для проведення з 01.12.2019 року перерахунку основного розміру пенсії, протиправними, позивач - ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з даною позовною заявою.
Так, на думку суду, позовні вимоги ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області», за участю третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо визнання протиправними дій Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області” щодо відмови ОСОБА_1 у виготовленні та надіслання до Головного правління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення, з включенням до неї суми індексації грошового забезпечення поліцейського 887.09 гривень, для проведення з 01.12.2019 року перерахунку основного розміру пенсії; зобов'язання Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області виготовити довідку ОСОБА_1 про склад грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на листопад 2019 з включення до неї суми iндексації грошового забезпечення 887,09 гривень, та надіслати цю довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для перерахунку пенсії з 01.12.2019 року, є такими, що підлягають частковому задоволенню, з урахуванням наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому, у ч.1 ст.68 Конституції України також згадано, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Отже, усі без виключення суб'єкти права на території України зобов'язані дотримуватись існуючого у Державі правового порядку, а суб'єкти владних повноважень (органи публічної адміністрації) додатково обтяжені ще й обов'язком виконувати доведені законом завдання виключно за наявності приводів та способом, чітко обумовленими законом.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Статтею 18 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (ч. 2 ст. 19 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”).
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03 липня 1991 року №1282-XII “Про індексацію грошових доходів населення” (далі - Закон №1282-XII).
Статтею 1 Закону №1282-XII встановлено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. №1078 (далі - Порядок №1078).
Пунктом 5 Порядку №1078 передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання грошового доходу за рахунок інших його складових без підвищення тарифних ставок (посадових окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового доходу. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (посадового окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові грошового доходу, які не мають разового характеру.
До чергового підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Отже, відповідно до законодавчого визначення індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, то механізм індексації має універсальний характер. У свою чергу, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.
При вирішенні питання щодо індексації слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону №2017-ІІІ, Закону №1282-ХІІ та Порядку №1078.
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Наведене узгоджується із правовою позицією, неодноразово викладеною у постановах Верховного Суду від 03 квітня 2019 року (справа №638/9697/17), 30 вересня 2019 року (справа №750/9785/16-а), 20 листопада 2019 року (справа №522/11257/16-а), 16 вересня 2020 року (справа №612/402/17), 09 червня 2022 року (справа №822/503/18) які суд враховує в силу вимог частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 4 ч. 10 ст. 62 Закону України “Про Національну поліцію” визначено, що поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.
Відповідно до ч. 5 ст. 94 вказаного Закону, яка регулює питання грошового забезпечення поліцейських, грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України “Про індексацію грошових доходів населення”.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 вказаного Закону визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Отже, індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії; оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому, індексація є невід'ємною складовою частиною сум, для розрахунку пенсії військовослужбовцям, колишнім працівникам органів внутрішніх справ, поліцейським, тощо.
Враховуючи те, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, зі служби в органах внутрішніх справ, поліції, як складової конституційного права на соціальний захист.
Аналогічна правова позиція наведена у постановах Верховного Суду від 03.04.2019 року у справі №638/9697/17, від 15.04.2019 року у справі № 522/9659/16-а, від 30.09.2019 року у справі №751/4349/16-а, від 08.02.2021 року в справі №820/4963/18.
Відтак, враховуючи вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області” щодо відмови ОСОБА_1 у виготовленні та надісланні до Головного правління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення, з включенням до неї суми індексації грошового забезпечення поліцейського, для проведення з 01.12.2019 року перерахунку основного розміру пенсії; зобов'язання Державної установої “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області виготовити та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку ОСОБА_1 про склад грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на листопад 2019, з включенням до неї суми iндексації грошового забезпечення, для перерахунку пенсії з 01.12.2019 року.
При цьому, передчасною, на думку суду, є вимога щодо визначення суми індексації грошового забезпечення поліцейського у розмірі 887,09 гривень, оскільки на час розгляду даної справи право позивача на отримання наведеної суми саме в означеному розмірі, не є порушеним, а тому вказана вимога задоволенню не підлягає.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи надані сторонами по справі письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області», за участю третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, підлягають частковому задоволенню, з вищеокреслених підстав.
Керуючись ст.ст.72-77, 139, ч.9 ст.205, ст.ст.241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області», за участю третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області” щодо відмови ОСОБА_1 у виготовленні та надісланні до Головного правління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення, з включення до неї суми індексації грошового забезпечення поліцейського, для проведення з 01.12.2019 року перерахунку основного розміру пенсії.
3. Зобов'язати Державну установу “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області виготовити та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку ОСОБА_1 про склад грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на листопад 2019, з включенням до неї суми iндексації грошового забезпечення, для перерахунку пенсії з 01.12.2019 року.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293, 295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Рішення складено 12.07.2022р. з урахуванням знаходження судді Харченко Ю.В. у черговій щорічній відпустці у період часу з 23.05.2022 року по 08.06.2022р., а також на лікарняному з 09.06.2022 р. по 22.06.2022 р.
Суддя Харченко Ю.В.