Рішення від 12.07.2022 по справі 420/24693/21

Справа № 420/24693/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Южненської міської ради Одеського району Одеської області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому, з урахуванням уточнень до предмета позовних вимог від 11.04.2022року, просить суд визнати протиправним та скасувати рішення № 662-VIII «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер (5122785800:01:008:0078) громадянину ОСОБА_1 в оренду» Южненської міської ради Одеського району Одеської області від 30.09.2021 року, яким відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 5122785800:01:008:0078), громадянину ОСОБА_1 в оренду терміном на 49 років, площею 0,8174 га, для обслуговування та експлуатації бази відпочинку, яка розташована за адресою: автодорога АДРЕСА_1 , на території Южненської міської територіальної громади Одеського району Одеської області; визнати протиправним та скасувати рішення № 786-VIII «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної дiлянки кадастровий номер (5122785800:01:008:0078) громадянину ОСОБА_1 в оренду», Южненської міської ради Одеського району Одеської області від 11.11.2021 року, яким відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 5122785800:01:008:0078), громадянину ОСОБА_1 в оренду терміном на 49 років, площею 0,8174 га, для обслуговування та експлуатації бази відпочинку, яка розташована за адресою: автодорога АДРЕСА_1 , на території Южненської міської територіальної громади Одеського району Одеської області; зобов'язати Южненську міську раду Одеського району Одеської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 05.05.2021 року, про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, та прийняти рішення яким затвердити гр. ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 5122785800:01:008:0078, в оренду терміном на 49 років, площею 0,8174 га, для обслуговування та експлуатації бази відпочинку, яка розташована за адресою: автодорога АДРЕСА_1 , на території Южненської міської територіальної громади Одеського району Одеської області.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач при прийнятті оскаржуваних рішень, не зазначив про наявність обмежень, установлених містобудівною чи землевпорядною документацією, зокрема, схемами землеустрою і техніко-економічними обґрунтуваннями використання та охорони земель територіальної громади, комплексним планом просторового розвитку території територіальної громади, або заборон, які б не узгоджувались із цільовим призначенням, визначеним у проекті землеустрою, щодо відведення відповідної земельної ділянки для надання її в оренду позивачу, а також наявності прав інших громадян чи юридичних осіб на відповідну земельну ділянку. Крім того, відповідач не послався на жодну норму діючого законодавства, якій не відповідає проект землеустрою. Натомість, відповідачем необґрунтовано та безпідставно, вказано, що об'єкти нерухомого майна, належні на праві власності ОСОБА_1 , ніби то розташовані на іншій земельній ділянці.

Відповідачем - Южненською міською радою Одеського району Одеської області надано до суду відзив (10.02.2022 за вхід.№8674/22), в якому, серед іншого, наголошено на безпідставність позовних вимог, оскільки оскаржувані рішення Южненської міської ради Одеського району Одеської області № 662-VII від 30.09.2021 року та № 786-VIII від 11.11.2021 року є правомірні та скасуванню не підлягають, так як земельну ділянку рекреаційного призначення не може бути надано у користування під наявну базу відпочинку, без затвердження містобудівної документації.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 13.12.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі №420/24693/21 за позовом ОСОБА_1 до Южненської міської ради Одеського району Одеської області про визнання протиправними рішень, зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою суду від 14.02.2022 року розгляд справи №420/24693/21 за позовом ОСОБА_1 до Южненської міської ради Одеського району Одеської області про визнання протиправними рішень, зобов'язання вчинити певні дії, вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 05.04.2022 р. адміністративний позов ОСОБА_1 до Южненської міської ради Одеського району Одеської області про визнання протиправними рішень, зобов'язання вчинити певні дії, - залишено без руху.

Ухвалою суду від 13.04.2022 р. продовжено позивачеві - ОСОБА_1 , строк для усунення недоліків. Повідомлено позивача - ОСОБА_1 , про необхідність протягом п”яти днів, з дня отримання даного судового рішення, усунути недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 21.04.2022 р. продовжено розгляд справи №420/24693/21, за позовом ОСОБА_1 до Южненської міської ради Одеського району Одеської області про визнання протиправними рішень, зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 21.04.2022 р. продовжено строк підготовчого провадження у справі №420/24693/21 за позовом ОСОБА_1 до Южненської міської ради Одеського району Одеської області про визнання протиправними рішень, зобов'язання вчинити певні дії, - на тридцять днів.

Ухвалою суду від 05.05.2022 р. закрито підготовче провадження по справі №420/24693/21. Призначено справу №420/24693/21 за позовом ОСОБА_1 до Южненської міської ради Одеського району Одеської області про визнання протиправними рішень, зобов'язання вчинити певні дії, до судового розгляду по суті.

Враховуючи наявність передбачених приписами ч.9 ст.205 КАС України, підстав, та зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, розгляд даної адміністративної справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.

Як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна станом на 14.09.2021 року є власником земельної ділянки кадастровий номер 4820982200612604160007 площею 1,5001 га та бази відпочинку реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2196509551227 загальною площею 2394,3 кв. м, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

З метою оформлення права на земельну ділянку, на якій розташовані об'єкти нерухомого майна, належні позивачеві на праві власності, та приведення документів у відповідність чинному законодавству України, ОСОБА_1 звернувся до уповноваженого органу, із відповідним клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 49 років.

19.06.2017 року Одеською обласною державною адміністрацією, в особі Голови обласної державної адміністрації, видано Розпорядження №488/А-2017 «Про надання дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для обслуговування та експлуатації бази відпочинку за адресою: АДРЕСА_2 », яким надано дозвіл ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 4-років орієнтовною площею 0,90 га із земель рекреаційного призначення, що не надані у власність або користування, для обслуговування та експлуатації бази відпочинку за адресою: АДРЕСА_2 .

В подальшому, позивачем замовлено в ДП «Центр державного земельного кадастру» розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 49 років, для обслуговування та експлуатації бази спочинку за адресою: АДРЕСА_3 ).

05.05.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Южненської міської ради Одеського району Одеської області з клопотанням (вх.№503/09-01) про надання земельної ділянки (кадастровий номер: 5122785800:01:008:0078) площею 0,8174 га в довгострокову оренду з правом викупу земельної ділянки для розміщення та будівництва об'єктів рекреаційного призначення відповідно затвердженого проекту землеустрою на дану земельну ділянку.

30.09.2021 року Южненська міська рада Одеського району Одеської області, розглянувши клопотання громадянина ОСОБА_1 від 05.05.2021 року № 503/09-01 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер (5122785800:01:008:0078) в оренду терміном на 49 років для обслуговування та експлуатації бази відпочинку, яка розташована за адресою: автодорога АДРЕСА_1 , беручи до уваги розпорядження Одеської обласної державної адміністрації від 15.03.2021 року №249/од-2021 та висновок начальника юридичного відділу Денова Г.В. від 27.09.2021 року, керуючись ст.ст. 12, 93, 122 Земельного кодексу України, ст. 50 Закону України «Про землеустрій», ст. 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» та ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Южненська міська рада, прийняла рішення № 662-VIII “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер (5122785800:01:008:0078) громадянину ОСОБА_1 , яким вирішила: відмовити у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер: 5122785800:01:008:0078) громадянину ОСОБА_1 в оренду терміном на 49 (сорок дев'ять) років, площею 0,8174 га, для обслуговування та експлуатації бази відпочинку, яка розташована за адресою: автодорога АДРЕСА_1 , на території Южненської міської ради Одеського району Одеської області, у зв'язку з тим, що Южненська міська рада Одеського району Одеської області не має законних підстав для затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер: 5122785800:01:008:0078), оскільки об'єкти нерухомого майна, що належить гр. ОСОБА_1 на праві власності, а саме база відпочинку, розміщена на іншій земельній ділянці (кадастровий номер 5122785800:01:008:0005), площею 1,316 га.

11.11.2021 року Южненська міська рада Одеського району Одеської області, розглянувши клопотання громадянина ОСОБА_1 від 19.10.2021 року № 1438/09-01 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер (5122785800:01:008:0078) в оренду терміном на 49 років для обслуговування та експлуатації бази відпочинку, яка розташована за адресою: автодорога АДРЕСА_1 , беручи до уваги розпорядження Одеської обласної державної адміністрації від 15.03.2021 року №249/од-2021 та висновок начальника юридичного відділу Денова Г.В. від 27.09.2021 року, керуючись ст.ст. 12, 93, 122, ч.4 ст.134 Земельного кодексу України, ст. 50 Закону України «Про землеустрій», ст. 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» та ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Южненська міська рада, прийняла рішення № 786-VIII “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер (5122785800:01:008:0078) громадянину ОСОБА_1 , яким вирішила: відмовити у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер: 5122785800:01:008:0078) громадянину ОСОБА_1 в оренду терміном на 49 (сорок дев'ять) років, площею 0,8174 га, для обслуговування та експлуатації бази відпочинку, яка розташована за адресою: автодорога АДРЕСА_1 , на території Южненської міської ради Одеського району Одеської області, в зв'язку з тим, що на теперішній час Южненська міська рада не має законних підстав для затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 5122785800:01:008:0078 в оренду терміном на 49 років, для обслуговування та експлуатації бази відпочинку, яка розташована за адресою: автодорога АДРЕСА_1 громадянину ОСОБА_1 так як об'єкт нерухомого майна, що належить громадянину ОСОБА_1 , на праві приватної власності, а саме бази відпочинку, розміщена на земельній ділянці з кадастровим номером 5122785800:01:008:0005, площею 1,316.

Вищеозначена позиція суб'єкта владних повноважень послугувала підставою для звернення ОСОБА_1 до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, на думку суду, позовні вимоги ОСОБА_1 до Южненської міської ради Одеського району Одеської області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, є не обґрунтованими, а тому не підлягають задоволенню, з урахуванням наступного.

Частиною 1 статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями частини першої статті 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до частини другої статті 4 ЗК України завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.

Згідно частині 1 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Відповідно до положень статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у власність визначений статтею 118 ЗК України. Частиною шостою вказаної статті передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

У разі, якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Частиною сьомою статті 118 ЗК України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави зробити висновок, що ЗК України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 ЗК України, а тому відмова у вирішенні заяви на будь-яких інших підставах, які не передбачені даною нормою, суперечить вимогам закону.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 27.02.2018 року у справі № 545/808/17 та від 07.02.2019 року у справі № 814/702/17.

При цьому, згідно з вимогами статті 50 Закону України "Про землеустрій" проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна для об'єктів будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками, які розташовані на земельній ділянці; розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою

Відповідно до частини 9 статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

За нормативно-правовим регулюванням на час звернення позивача із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та на час розроблення проекту землеустрою, обов'язок затвердити протягом двох тижнів проект землеустрою та передати земельну ділянку у відповідача виникав у разі наявності всіх погоджень уповноважених органів відповідно до статті 186-1 ЗК України.

Відповідно до ч. 3 ст. 186 ЗК України проекти землеустрою погоджуються та затверджуються в такому порядку, зокрема проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації (ч. 8 ст. 186 ЗК України).

Суд акцентує увагу, що отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність.

Таку правову позицію висловлено у постанові Верховного Суду України від 13 грудня 2016 року у справі №815/5987/14 та постановах Верховного Суду від 27 лютого 2018 року у справі № 545/808/17, від 22 лютого 2019 року у справі № 813/1631/14.

Як слідує з приписів статті 79-1 ЗК України, метою надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок є формування земельної ділянки, яке полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється, зокрема, у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Отже, надання дозволу на розробку проекту землеустрою має на меті лише формування земельної ділянки як окремого об'єкта.

Під час розробки проекту, серед іншого, визначаються (узгоджуються) її межі та з'ясовується наявність правових та фактичних перешкод для надання її у власність, зокрема спірність прав щодо ділянки. Ці обставини повинні враховуватися органом, що розпоряджається землями, під час затвердження проекту та надання земельної ділянки у власність, а не на стадії надання дозволу на розробку проекту землеустрою.

Надання дозволу на розробку проекту відведення не свідчить, що проект радою буде затверджено. Якщо буде виявлено обставини, що за законом є підставами для відмови у затвердженні проекту, рада може відмовити.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 15.09.2021 р. у справі № 740/4635/16-а.

Зокрема, як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, позивач є власником вказаної земельної ділянки, площею 1,316 га, у межах згідно з планом, розташованої на території Сичавської сільської ради, а саме 54-й км автодороги Одеса-Мелітополь-Новоазовськ, 3, цільове призначення (використання) земельної ділянки: експлуатація та обслуговування існуючої бази відпочинку (“ ІНФОРМАЦІЯ_1 ”) на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії НЖ №706841 від 12 грудня 2008 року, кадастровий номер №5122785800:01:008:0005, виданий суб'єкту підприємницької діяльності - фізичній особі ОСОБА_1 на підставі рішення Господарського суду Одеської області від 12 квітня 2007року по справі №21/96-07-2653.

З технічного паспорту, виконаного ФОП ОСОБА_2 від 30 січня 2019 року, на замовлення ОСОБА_1 , на базу відпочинку; технічного паспорту на об'єкт нерухомого майна - бази відпочинку від 29 травня 2006 року Державного підприємства виробничої фірми “Агроцентренерго” міста Сичавка, вул. Сонячна, буд. 3; відомостей документації з землеустрою, що включені до Державного фонду документації із землеустрою щодо бажаного місця розташування земельної ділянки на території Сичавської сільської ради, Лиманського району Одеської області; технічного паспорту, виконаного ФОП ОСОБА_2 від 14 січня 2019 року на замовлення ОСОБА_1 на базу відпочинку №3 вулиця 54-й км автодороги Одеса-Мелітополь-Новоазовськ, вбачається, що нерухоме майно, на яке має право власності позивач згідно Державного акта на право власності на земельну ділянку НЖ № 706841 від 12 грудня 2008 року, кадастровий номер 5122785800:01:008:0005, а саме база відпочинку № 3 знаходиться на земельній ділянці, яка розташована поруч з ділянкою, на яку позивач отримав дозвіл на розробку проекту землеустрою від ОДА та яка є спірною в межах даних правовідносин.

Також, як з'ясовано судом, у Рішенні Одеського окружного адміністративного суду від 13 березня 2020року, залишеному без змін Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2020року, встановлено, що згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (т.1 а.с.217) № 154978361 від 04 лютого 2019 року право власності на будинки відпочинку (А, Б1, Б2, В1, В2, В3, В4, В5, В6, В7, В8, В9, В10, В11, В12, В13, В14, В15, В16, В17, В18, Г1, Г2, Г3, Г4, Д1, Д2, Є1,Є2, Л, Л1, Л2, Л3, М, М1, М2, М3, М4, М5, М6, М7, Ш, Ш1, Ш2, Ш3, Ш4, Щ, Щ1, Щ2, Щ3, Ю1, Ю2, Ю3) за адресою: АДРЕСА_1 , було зареєстровано 18 січня 2019 року (номер запису про право власності: 29966589) на підставі, зокрема, свідоцтва про право власності на базу відпочинку, серія та номер: НОМЕР_1 , виданий 02 лютого 2005 року, видавник: Виконавчий комітет Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області.

Між тим, судом з'ясовано, що вказане свідоцтво про право власності на базу відпочинку, серія та номер: НОМЕР_1 , видане 02 лютого 2005 року, видавник: Виконавчий комітет Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області вже було підставою для виникнення права власності у позивача на земельну ділянку згідно рішення Господарського суду Одеської області від 12 квітня 2007 року у справі № 21/96-07-2653, яким позов Суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 задоволено та визнано за Суб'єктом підприємницької діяльності фізичною особою ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку для експлуатації існуючої бази відпочинку, реакційного призначення, загальною площею 13160 кв. м., розташовану за Адресою. При цьому, з вказаного рішення Господарського суду вбачається, що усі перелічені у свідоцтві про право власності на базу відпочинку, серія та номер: НОМЕР_1 , виданому 02 лютого 2005 року, об'єкти нерухомості, розташовані саме на земельній ділянці загальною площею 13160 кв. м., на яку в подальшому позивач отримав державний акт на право власності серії НЖ №706841 від 12 грудня 2008 року.

До того ж, вказана судова справа містить витяг №163915667 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 17 квітня 2019 року, з якого вбачається, що реєстрацію права власності на будинки відпочинку (А, Б1, Б2, В1, В2, В3, В4, В5, В6, В7, В8, В9, В10, В11, В12, В13, В14, В15, В16, В17, В18, Г1, Г2, Г3, Г4, Д1, Д2, Є1,Є2, Л, Л1, Л2, Л3, М, М1, М2, М3, М4, М5, М6, М7, Ш, Ш1, Ш2, Ш3, Ш4, Щ, Щ1, Щ2, Щ3, Ю1, Ю2, Ю3) за адресою: АДРЕСА_1 (зареєстровано 18 січня 2019 року за номером запису про право власності: 29966589) - скасовано 12 квітня 2019 року, що свідчить про відсутність у позивача будь - якого права власності на нерухоме майно (база відпочинку, тимчасові споруди, інші будівлі) на спірній земельній ділянці та відсутність порушеного права позивача, у тому числі, і майнового.

Отже, з наведеного вбачається, що земельна ділянка, яка знаходиться у власності позивача, та земельна ділянка, на яку позивач просить затвердити проект землеустрою в межах даної справи, є різними земельними ділянками, котрі розташовані поруч, що відповідно виключає факт наявності порушення майнових прав позивача.

Натомість, відповідно до витягів Державного реєстру речових та майнових прав, на несформованій земельній ділянці, яку має намір отримати у користування ОСОБА_1 , відсутнє нерухоме майно позивача.

Відтак, не є підтвердженням розташування нерухомості позивача на бажаній земельній ділянці відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 12.04.2021 року, оскільки відповідно до витягу підставою для державної реєстрації слугував висновок технічного стану об'єкту нерухомого майна від 30.03.2021 року, який не може бути підтвердженням права власності на новостворений об'єкт нерухомості чи той відносно якого проведено капітальну перебудову. Така реєстрація відбулась на підставі вже раніше існуючого реєстраційного запису - на підставі рішення Комінтернівського районного суду Одеської області.

Водночас, з системного аналізу реєстраційного запису від 12.04.2021 року, підстав його внесення, висновку технічного стану об'єкту, вбачається, що об'єкт нерухомості, розташований за адресою автодорога АДРЕСА_1 , що належить позивачеві, не змінив свою юридичну адресу, а змінилась лише його площа.

Згідно з приписами ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Частиною 2 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016р. №1402-VІІI (зі змінами та доповненнями) встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обовязковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх обєднаннями на всій території України. Обовязковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Таким чином, суд акцентує, що, звертаючись з відповідним клопотання про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою, позивач мав надати не лише витяг з державного реєстру щодо права власності, а і технічну документацію щодо цієї нерухомості, належні, достатні докази на підтвердження розташування її на спірній земельній ділянці як підставу для отримання її в оренду, водночас, окреслених письмових доказів позивач не надав ані відповідачеві, ані суду під час розгляду справи.

При цьому, судом відхиляються, та не приймаються до уваги посилання позивача на Висновок судової земельно-технічної експертизи №16/22 від 24.06.2022 р., яким, на думку позивача, підтверджено наявність на території спірної земельної ділянки частини об'єктів нерухомості, котрі належать позивачеві, оскільки вказаний Висновок експерта суперечить як встановленим в ході судового розгляду справи фактичним обставинам, так і наявним у матеріалах справи письмовим доказам.

До того ж, відповідно до ч.1 ст.113 КАС України висновок експерта у галузі права не є доказом, має допоміжний (консультативний) характер і не є обов'язковим для суду.

Відтак, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку щодо відсутності законодавчо передбачених підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Южненської міської ради Одеського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення № 662-VIII «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер (5122785800:01:008:0078) громадянину ОСОБА_1 в оренду» Южненської міської ради Одеського району Одеської області від 30.09.2021 року, яким відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 5122785800:01:008:0078), громадянину ОСОБА_1 в оренду терміном на 49 років, площею 0,8174 га, для обслуговування та експлуатації бази відпочинку, яка розташована за адресою: автодорога АДРЕСА_1 , на території Южненської міської територіальної громади Одеського району Одеської області; визнання протиправним та скасування рішення № 786-VIII «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної дiлянки кадастровий номер (5122785800:01:008:0078) громадянину ОСОБА_1 в оренду», Южненської міської ради Одеського району Одеської області від 11.11.2021 року, яким відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 5122785800:01:008:0078), громадянину ОСОБА_1 в оренду терміном на 49 років, площею 0,8174 га, для обслуговування та експлуатації бази відпочинку, яка розташована за адресою: автодорога АДРЕСА_1 , на території Южненської міської територіальної громади Одеського району Одеської області; зобов'язання Южненської міської ради Одеського району Одеської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 05.05.2021 року, про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, та прийняти рішення яким затвердити гр. ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 5122785800:01:008:0078, в оренду терміном на 49 років, площею 0,8174 га, для обслуговування та експлуатації бази відпочинку, яка розташована за адресою: автодорога АДРЕСА_1 , на території Южненської міської територіальної громади Одеського району Одеської області.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відтак, беручи до уваги наведене, та оцінюючи надані сторонами по справі письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Южненської міської ради Одеського району Одеської області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, не є правомірними, обґрунтованими, а отже задоволенню не підлягають, з вище окреслених підстав.

Керуючись ст.ст.72-77, 139, ч.9 ст.205, ст.ст.241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Южненської міської ради Одеського району Одеської області про визнання протиправним та скасування Рішення № 662-VIII «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер (5122785800:01:008:0078) громадянину ОСОБА_1 в оренду» Южненської міської ради Одеського району Одеської області від 30.09.2021 року, яким відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 5122785800:01:008:0078), громадянину ОСОБА_1 в оренду терміном на 49 років, площею 0,8174 га, для обслуговування та експлуатації бази відпочинку, яка розташована за адресою: автодорога АДРЕСА_1 , на території Южненської міської територіальної громади Одеського району Одеської області; визнання протиправним та скасування Рішення № 786-VIII «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної дiлянки кадастровий номер (5122785800:01:008:0078) громадянину ОСОБА_1 в оренду», Южненської міської ради Одеського району Одеської області від 11.11.2021 року, яким відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 5122785800:01:008:0078), громадянину ОСОБА_1 в оренду терміном на 49 років, площею 0,8174 га, для обслуговування та експлуатації бази відпочинку, яка розташована за адресою: автодорога АДРЕСА_1 , на території Южненської міської територіальної громади Одеського району Одеської області; зобов'язання Южненської міської ради Одеського району Одеської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 05.05.2021 року, про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, та прийняти рішення яким затвердити гр. ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 5122785800:01:008:0078, в оренду терміном на 49 років, площею 0,8174 га, для обслуговування та експлуатації бази відпочинку, яка розташована за адресою: автодорога АДРЕСА_1 , на території Южненської міської територіальної громади Одеського району Одеської області, - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293, 295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.

Рішення складено 12.07.2022р. з урахуванням знаходження судді Харченко Ю.В. у черговій щорічній відпустці у період часу з 23.05.2022 року по 08.06.2022р., а також на лікарняному з 09.06.2022 р. по 22.06.2022 р.

Суддя Харченко Ю.В.

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Южненської міської ради Одеського району Одеської області про визнання протиправним та скасування Рішення № 662-VIII «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер (5122785800:01:008:0078) громадянину ОСОБА_1 в оренду» Южненської міської ради Одеського району Одеської області від 30.09.2021 року, яким відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 5122785800:01:008:0078), громадянину ОСОБА_1 в оренду терміном на 49 років, площею 0,8174 га, для обслуговування та експлуатації бази відпочинку, яка розташована за адресою: автодорога АДРЕСА_1 , на території Южненської міської територіальної громади Одеського району Одеської області; визнання протиправним та скасування Рішення № 786-VIII «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної дiлянки кадастровий номер (5122785800:01:008:0078) громадянину ОСОБА_1 в оренду», Южненської міської ради Одеського району Одеської області від 11.11.2021 року, яким відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 5122785800:01:008:0078), громадянину ОСОБА_1 в оренду терміном на 49 років, площею 0,8174 га, для обслуговування та експлуатації бази відпочинку, яка розташована за адресою: автодорога АДРЕСА_1 , на території Южненської міської територіальної громади Одеського району Одеської області; зобов'язання Южненської міської ради Одеського району Одеської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 05.05.2021 року, про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, та прийняти рішення яким затвердити гр. ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 5122785800:01:008:0078, в оренду терміном на 49 років, площею 0,8174 га, для обслуговування та експлуатації бази відпочинку, яка розташована за адресою: автодорога АДРЕСА_1 , на території Южненської міської територіальної громади Одеського району Одеської області, - відмовити

.