Рішення від 12.07.2022 по справі 260/428/22

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2022 року м. Ужгород№ 260/428/22

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гебеш С.А., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 (далі - Позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, а саме:

1. визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області №396 від 20.12.2021 року про відмову у перерахунку пенсії на підставі довідки № 1541 від 04.06.2020 року про складові заробітної плати для призначення пенсії;

2. зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №1541 від 04.06.2020 року про складові заробітної плати для призначення пенсії, з 14.12.2021 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем подано до Головного управління Пенсійного Фонду України заяву про перерахунок пенсії згідно із Законом України "Про державну службу" та долучено довідку про розрахунок стажу державної служби та довідку про складові заробітної плати. Однак відповідач відмовив у перерахунку пенсії. Позивач вважає рішення про відмову протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 28 січня 2022 року відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.

11 лютого 2022 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, з якого вбачається, що такий проти позову заперечує, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, як безпідставних. Заперечуючи проти позову вказує на те, 14 грудня 2021 року позивачем було подано заяву № 8250 від 14.12.2021 року про проведення перерахунку пенсії та долучено до неї довідку № 1541 від 04.06.2020 року про складові заробітної плати для призначення пенсії держаного службовця. За результатами вказаної заяви 20 грудня 2021 року прийнято рішення про відмову у проведенні перерахунку, оскільки заявниця надала довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії врахування якої не передбачено резолютивною частиною рішення суду. Крім того, вказують на те, що Закон №889 не передбачає проведення перерахунку пенсії, в тому числі призначених згідно із Законом №3723, постановою №1013 скасовано пункт 4 постанови КМУ України №865, підстави для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій який був передбачений ст. 37-1 закону №3723 відсутні. Зазначає, до довідка №1541 від 04.06.2020 року не досліджувалася закарпатським окружним адміністративним судом при винесенні рішення від 14.09.2021 року та не було зобов'язано управління здійснити призначення позивачу пенсії відповідно до вимог Закону України "Про державну службу", з урахуванням згаданої довідки.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 березня 2022 року витребувано у відповідача пенсійну справу ОСОБА_1 .

Частиною 5 ст. 262 КАС України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на викладене вище справа розглядається в порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі матеріалів.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Так, судом встанволено, що рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2021 року у справі №260/2617/21, яке набрало законної сили 01 листопада 2021 року, визнано протиправним та скасовано рішення відділу перерахунків № 11 Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області за №921060807121 від 22.06.2020 року про відмову ОСОБА_1 у переході на пенсію за Законом України «Про державну службу». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області перевести ОСОБА_1 на пенсію по віку відповідно до пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VIII та здійснити нарахування та виплату зазначеної пенсії з 29 січня 2021 року відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» у розмірі 60 відсотків заробітку, зазначеного у довідках про складові заробітної плати від 04.06.2020 року за №1542 та від 04.06.2020 року за №1540.

На виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2021 року у справі №260/2617/21 Головним управлінням у добровільному порядку ОСОБА_1 було переведено на пенсію по віку відповідно до пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-УІІІ та здійснено нарахування та виплату зазначеної пенсії з 29 січня 2021 року відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723- XII «Про державну службу» у розмірі 60 відсотків заробітку, зазначеного у довідках про складові заробітної плати від 04.06.2020 року за №1542 та від 04.06.2020 року за №1540.

Розмір перерахованої пенсії згідно рішення суду складає 7659,00 грн. Різниця в пенсії за період з 29.01.2021 року по 30.11.2021 року у сумі 9608,64 грн. облікована органами Пенсійного фонду України, та буде виплачена після надходження коштів з Державного бюджету України про що, листом № 0700-0305- 8/43285 від 09.11.2021р. повідомлено позивачку.

14.12.2021р. ОСОБА_1 було подано заяву № 8250 від 14.12.2021 р. про проведення перерахунку пенсії та долучено до неї довідку №1541 від 04.06.2020р. про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.

За результатами розгляду вказаної заяви, Головним управлінням в Запорізькій області (структурного підрозділу, що розглядав заяву за принципом екстериторіальності) 20 грудня 2021 рокуприйнято рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії, оскільки заявниця надала довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії врахування якої не передбачено резолютивною частиною рішення суду.

Позивач вважаючи таке рішення протиправним, звернулася до суду за захистом порушених, на її думку, прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений, як Конституцією, так і Законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях, передбачено Законом України «Про державну службу» № 889-VIII (далі Закон № 889-VIII) , який набув чинності з 01.05.2016 набув чинності Закон.

Даним законом, крім іншого, визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (далі Закон № 3723-ХІІ).

Правовідносини обчислення пенсії після звільнення з посади державної служби регулюються Порядком № 622.

Згідно з п. 4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Частиною 1 статті 1 Закону України від 24.03.1993 року № 108/95-ВР Про оплату праці (далі Закон № 108/95-ВР) визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ Про пенсійне забезпечення до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі ст. 41 Закону № 1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, має враховуватися при обчисленні розміру пенсії, оскільки як перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-IV/

Отже, позивач має право на обчислення пенсії державного службовця із врахуванням заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тобто з врахуванням довідки №1541 від 04.06.2020 року про складові заробітної плати.

Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що позов слід задоволити.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області №396 від 20.12.2021 року.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ - 20453063) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) ні підставі довідки №1541 від 04.06.2020 року про складові заробітної плати, з 14 грудня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяС.А. Гебеш