Постанова від 05.07.2022 по справі 340/7428/21

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2022 року м. Дніпросправа № 340/7428/21

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Прокопчук Т.С. (доповідач),

суддів: Кругового О.О., Шлай А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області

на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2021 року (головуючий суддя: Жук Р.В.) по адміністративній справі №340/7428/21

за позовом ОСОБА_1 до Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язати вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 18.10.2021 року звернувся до суду з позовом до відповідача Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області (далі Кетрисанівської сільської ради), в якому просить визнати протиправним, скасувати рішення 6 сесії 8 скликання Кетрисанівської сільської ради від 19.05. 2021 року №1104 «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (шляхом безоплатної передачі) для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 » та зобов'язати Кетрисанівську сільську раду затвердити проект землеустрою відведення земельної ділянки загальною площею 2,00 га, розташованою за адресою: Кіровоградська область Бобринецький район Кетрисанівська сільська рада у власність (шляхом безоплатної передачі) ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства [код КВЦПЗ - 01.03].

Позовні вимоги обґрунтовано порушенням відповідачем визначеного Земельним кодексом України права на безоплатну передачу земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства.

У відзиві на позов відповідачем зазначено, що відмова у затверджені проекту землеустрою обґрунтована необхідністю уникнення загрози збільшення вітрових та водних ерозійних процесів через включення згідно рішення Кетрисанівської сільської ради №156 від 26.02.2021 року земельної ділянки, на яку претендує позивач, до складу земельних ділянок, на яких створено громадські пасовища.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2021 року позовні вимоги задоволено частково, визнане протиправним та скасоване рішення 6 сесії 8 скликання Кетрисанівської сільської ради від 19.05. 2021 року №1104 «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (шляхом безоплатної передачі) для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 » , зобов'язано відповідача не пізніше 14 днів з дня набрання законної сили рішення суду, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо передачі у власність для ведення особистого селянського господарства земельну ділянки загальною площею 2,0000 га, що розташована за адресою: Кіровоградська область, Бобринецький район, Кетрисанівська сільська рада, за межами населеного пункту (код КВЦПЗ - 01.03), з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні. У задоволенні решти вимог відмовлено.

На користь позивача стягнуті за рахунок бюджетних асигнувань відповідача витрати по сплаті судового збору у розмірі 908,00 грн.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Кетрисанівською сільською радою подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить рішення скасувати з підстав порушення судом норм матеріального права, та відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Відзив на апеляційну скаргу від позивача не надходив.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права та правової оцінки обставин у справі колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Із матеріалів справи вбачається, що позивачу рішенням 33 сесії 7 скликання Кетрисанівської сільської ради від 04.04.2019 року №480 надано ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства земельної ділянки площею 2,00 га (пасовище) за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території сільради.

На замовлення позивача сертифікованим приватним підприємством «Альфа-землепроект» розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Кетрисанівської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області , площею 2,00 га (а.с.21-48).

Висновком експерта державної експертизи ГУ Держгеокадастру у Закарпаській області №9917/82-20 від 28.07.2020 року проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу визнано таким, що відповідає вимогам чинного земельного законодавства, прийнятим нормативно-правовим актам та погоджено (а.с.49).

Державним кадастровим реєстратором за результатами розгляду проекту землеустрою 03.11.2020 року позивачу видано витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 3520883800:02:000:0537 (а.с.54).

Позивач 04.03.2021 року подав до Кетрисанівської сільської ради заяву про затвердження проекту землеустрою та передачу вищезазначеної земельної ділянки у приватну власність (а.с.18).

Згідно матеріалів справи рішенням 6 сесії 8 скликання Кетрисанівської сільської ради від 19.05.2021 року №1390 позивачу відмовлено у затвердженні проекту землеустрою , оскільки з метою уникнення загрози збільшення вітрових та водних ерозійних процесів на території Кетрисанівської сільської ради та відповідно до рішення 5 сесії 8 скликання Кетрисанівської сільської ради від 26.02.2021 року №156 земельні ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення під пасовищами, які не надані у власність і користування та розташовані за межами населених пунктів відведено під громадські пасовища.

Не погодившись з таким рішенням відповідача, позивач звернулася до суду із позовом за захистом своїх інтересів.

Положеннями ст.14 Конституції України та ст. 373 ЦК України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізовується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до закону.

Приписами ч.1 ст.22, ч. 6, абз. 1,3 ч. 7 ст. 118, п. “б” ч. 1 ст. 121 ЗК України, в редакції на час виникнення спірних правовідносин, визначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності, зокрема для ведення особистого селянського господарства в розмірі не більше 2,0 гектара.

Землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу.

У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів АРК, Верховній Раді АРК, Раді міністрів АРК, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Частиною 8 ст. 118 ЗК України передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому ст.186- 1 цього Кодексу.

Згідно з ч. 6 ст. 186 ЗК України проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому ст.186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 186-1 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.

Оригінал відповідної документації із землеустрою подається розробником для погодження територіальному органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а іншим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування та іншим суб'єктам, які здійснюють погодження документації із землеустрою, - копії такої завіреної розробником документації (ч. 15 ст. 186 ЗК України).

Частинами 5, 6 ст.186-1 ЗК України визначено, що органи, зазначені в ч.1-3 цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Підставою для відмови в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Приписами ч.1 ст. 122 ЗК України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Положеннями п. 34 ч.1 ст. 26, п.9 ч. 1 ст. 33, ч.1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що до відання виконавчих органів сільських рад у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища належать, в т.ч. делеговані повноваження з організації і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою.

Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин. Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Із матеріалів справи вбачається, що позивачу надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки, площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства на території сільради рішенням 3 сесії 7 скликання Кетрисанівської сільської ради №480 від 04.04.2019 року .

Компетентними спеціально уповноваженими суб'єктами проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу виготовлений і перевірений на відповідність вимогам законів, визнано таким, що відповідає вимогам чинного земельного законодавства, прийнятим нормативно-правовим актам та погоджений, здійснено державну реєстрацію сформованої земельної ділянки з кадастровим номером 3520883800:02:000:0537 у Державному земельному кадастрі .

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин від 28.04.2021 року №1423-IX Розділ Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України доповнений пунктом 24, яким передбачено, що надані до дня набрання чинності цим пунктом рішеннями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади дозволи на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок державної власності, які відповідно до цього пункту переходять у комунальну власність, є чинними.

Особи, які отримали такі дозволи, а також органи, що їх надали, зобов'язані повідомити про це протягом місяця відповідні сільські, селищні, міські ради з дня набрання чинності цим пунктом. Рішення про затвердження такої документації, що не була затверджена на день набрання чинності цим пунктом, приймають сільські, селищні, міські ради.

Матеріали справи свідчать, що позивач виконав вимоги чинного земельного законодавства, та правомірно із заявою про затвердження проекту землеустрою та передачу земельної ділянки у приватну власність звернувся до Кетрисанівської сільської ради.

Відповідачем розглянута вищезазначена заява позивача, та з підстав, не передбачених чинним земельним законодавством відмовлено позивачу у затвердженні проекту землеустрою.

Доводи відповідача про неможливість затвердження наданого позивачем проекту землеустрою з підстав включення земельної ділянки до громадських пасовищ на підставі іншого рішення сільради №156 від 26.02.2021року, судом першої інстанції правомірно відхилені з підстав відсутності належних доказів про створення на обраній позивачем земельній ділянці громадського пасовища, матеріали справи не містять доказів розроблення та затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою створення громадського пасовища, формування земельної ділянки з відповідним цільовим призначенням та її реєстрації у Державному земельному кадастрі, реєстрації прав у державному реєстрі на день звернення позивача до сільради із відповідною заявою, а також зазначення в оскаржуваному рішення інших підстав для відмови у задоволенні заяви позивача.

Здійснивши аналіз доказів у справі, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача на отримання обґрунтованого та мотивованого рішення за заявою є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про затвердження проекту землеустрою.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Викладене свідчить, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, надав належну оцінку дослідженим доказам та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому підстави для скасування судового рішення відсутні.

Керуючись ст. 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області - залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2021 року по адміністративній справі №340/7428/21 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Головуючий - суддя Т.С. Прокопчук

суддя О.О. Круговий

суддя А.В. Шлай