Рішення від 13.07.2022 по справі 500/2067/22

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2067/22

13 липня 2022 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області до Комунального некомерційного підприємства «Золотопотіцька міська лікарня» Золотопотіцької селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Золотопотіцька селищна рада про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області звернулося до суду з позовом до Комунального некомерційного підприємства «Золотопотіцька міська лікарня» Золотопотіцької селищної ради (далі - КНП «Золотопотіцька міська лікарня», відповідач) про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, за період з 01.01.2022 по 25.04.2022, у розмірі 69530,09 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач зобов'язаний проводити відшкодовування Пенсійному фонду суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до пунктів «а», «б» - «з» частини першої статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” та пункту 2 розділу ХV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Відповідач не проводив відшкодування Пенсійному фонду України витрат на виплату і доставку таких пільгових пенсій, а тому існує заборгованість за період з 01.01.2022 по 25.04.2022 у сумі 69530,09 грн. З наведених підстав позивач просив задовольнити позов.

Ухвалою суду від 31.05.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у строк, встановлений статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

20.06.2022 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому КНП «Золотопотіцька міська лікарня» заперечує наявність обов'язку по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах. Зокрема, покликається на пункт 2 Порядку призначення пенсій за рахунок коштів підприємств та організацій окремим категоріям працівників за результатами атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 №937 (далі - Порядок №937), відповідно до якого рішення про призначення пільгової пенсії приймається управлінням Пенсійного фонду України у районі, місті і районі у місті за місцем розташування підприємства, організації на підставі документів, що подаються у порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Мінсоцполітики, та гарантійного листа підприємства або організації про перерахування коштів на рахунок зазначеного управління для покриття витрат, пов'язаних з виплатою пенсій. Стверджує про порушення відповідачем пункту 6.4 розділу 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду №21-1 від 19.12.2003, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663 (з наступними змінами та доповненнями), (далі - Інструкція №21-1) та просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю (а.с.44-45). Одночасно заявлено клопотання про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Золотопотіцької селищної ради.

Ухвалою суду від 21.06.2022 постановлено розгляд цієї справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Золотопотіцьку селищну раду та призначено у справі судове засідання на 05.07.2022.

27.06.2022 позивачем подано до суду відповідь на відзив, у якій Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області заперечує проти аргументів, наведених представником відповідача у відзиві на позов, та вказує, що Інструкцією №21-2 передбачено лише обов'язок органів Пенсійного фонду з надсилання розрахунків на адресу підприємств, однак форма поштового відправлення не визначена. Додатково звернуто увагу на правові висновки Верховного Суду, відповідно до яких направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу підприємства є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним.

Представник позивача вказує, що розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій були направлені на адресу відповідача, про що свідчить рекомендоване повідомлення про отримання кореспонденції 17.01.2022 та реєстри відправлених листів від 11.02.2022, від 29.03.2022 та від 08.04.2022. З огляду на зазначене просить позовні вимоги задовольнити (а.с.61-62).

11.07.2022 до суду надійшли додаткові пояснення представника позивача про те, що положення Порядку №937 до спірних правовідносин не застосовуються, оскільки передбачають механізм призначення пенсій за рахунок коштів підприємств та організацій окремим категоріям працівників за результатами атестації робочих місць за умовами праці. Так, окремим категоріям працівників, залежно від умов праці, за результатами атестації робочих місць може бути призначена пільгова пенсія за рахунок коштів підприємств. Підприємствам та організаціям надано право за рахунок власних коштів встановлювати право на пенсію за віком на пільгових умовах, тобто зі зниженням пенсійного віку працівникам, які працювали (працюють) за професіями (посадами), не передбаченими Списками № 1 і № 2, але умови праці яких за результатами атестації робочих місць визначено як такі, що дають право на пільгову пенсію. У такому випадку рішення щодо проведення атестації робочих місць на відповідних робочих місцях для визначення права на дострокову пенсію за рахунок власних коштів приймає підприємство (організація) самостійно.

Також представник позивача зауважує, що твердження відповідача щодо неотримання розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України та розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають - відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно допунктів “б”-“з” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у 2022 році не відповідають дійсності, з огляду на той факт, що КНП «Золотопотіцька міська лікарня» здійснила оплату у лютому 2022 року фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в сумах, що визначені в розрахунках на 2022 рік. Також 18.04.2022 КНП «Золотопотіцька міська лікарня» зверталась із листом про надання інформації щодо суми заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області № 1900-0604-8/11372 від 20.04.2022 повідомлено запитувану інформацію (а.с.88-89).

У судовому засіданні 05.07.2022 представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив з мотивів, наведених у відзиві на позовну заяву.

У судовому засіданні 05.07.2022 оголошено перерву до 13.07.2022, витребувано додаткові докази та пояснення від Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, які надійшли до суду у строк, встановлений судом (а.с.88-101).

У судове засідання 13.07.2022 представник позивача не прибула, проте подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності.

Представник відповідача та третьої особи, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не прибули, повідомлень про причини неприбуття до суду не направили.

З огляду на такі обставини та, враховуючи положення статей 194, 205 КАС України, відсутні підстави для відкладення розгляду справи, а тому суд продовжив розгляд справи за відсутності учасників справи у порядку письмового провадження.

Заслухавши пояснення учасників справи у судових засіданнях, що відбувалися у цій справі, дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у заявах по суті, суд встановив наступні обставини.

Комунальне некомерційне підприємство «Золотопотіцька міська лікарня» Золотопотіцької селищної ради зареєстроване як юридична особа, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та зобов'язане відшкодовувати витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до пункту 2 розділу ХV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Такий обов'язок відповідача виник у зв'язку із тим, що у відповідача працювали громадяни, яким призначена пенсія за віком на пільгових умовах особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та призначена пенсія відповідно до пунктів “б” - “з” частини першої статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Позивачем надано відомості з ІКІС ПФУ, з яких вбачається факт призначення пенсії за віком на пільгових умовах громадянам ОСОБА_1 (як особі, що була зайнята повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України) та ОСОБА_2 , ОСОБА_3 (яким пенсія призначена відповідно до пунктів “б” - “з” частини першої статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”), і які набули пільгового стажу, працюючи в КНП «Золотопотіцька міська лікарня» (а.с.67-72).

Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щомісяця формувало та направляло на адресу КНП «Золотопотіцька міська лікарня» розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначених особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України за січень-квітень 2022 року по пенсіонеру ОСОБА_1 (а.с.6-9) та розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів “б” - “з” частини першої статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” за січень-квітень 2022 року по пенсіонерах ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , які перебували у трудових відносинах з відповідачем (а.с.10-11, 90-91).

Як вбачається з вказаних розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсії та розрахунків суми боргу, за КНП «Золотопотіцька міська лікарня» обліковується заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01.01.2022 по 25.04.2022 у сумі 69530,09 грн, що також включає 54324,85 грн заборгованості за попередні періоди (а.с.4, 5). Вказана заборгованість відображена також у картці особового рахунку відповідача (а.с.12).

При вирішенні цієї справи суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Відповідно до пункту 2 розділу ХV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку:

підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком;

за рахунок коштів Державного бюджету України пенсії, призначені особам відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (стосовно осіб, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пунктів 2-8 частини другої статті 114 цього Закону (стосовно осіб, які працювали у сільськогосподарських товаровиробників, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) та частини третьої статті 114 цього Закону.

У разі недостатності зазначених коштів фінансування суми, якої не вистачає для повного покриття витрат на виплату та доставку таких пенсій, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 1 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” від 26.06.1997 №400/97-ВР (з наступними змінами та доповненнями) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Відповідно до абзацу четвертого пункту 1 статті 2 цього ж Закону для платників збору, визначених пунктами 1 і 2 частини першої статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених до дня набрання чинності Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” відповідно до пунктів “б” - “з” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” та призначених після дня набрання чинності зазначеним Законом відповідно до пунктів 2 - 8 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у період до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Виходячи із системного аналізу вказаних норм чинного законодавства, суд дійшов висновку, що КНП «Золотопотіцька міська лікарня» як платник збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування зобов'язане проводити відшкодовування Пенсійному фонду сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України та відповідно до пунктів “б” - “з” частини першої статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, пунктів 2 - 8 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та пункту 2 розділу ХV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Згідно з пунктом 6.4 розділу 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду №21-1 від 19.12.2003, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663 (з наступними змінами та доповненнями, далі Інструкція №21-1), розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Розрахунки формуються програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України до 01 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (підсистема «Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи» (ППВП ЕПС)) за даними відомостей, сформованих згідно з додатком 8. Уповноважені особи підписують розрахунки та передають їх підрозділам, відповідальним за направлення їх платникам (пункт 6.5 розділу 6 Інструкції №21-1).

Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії (пункт 6.7 розділу 6 Інструкції №21-1).

Зміст вищенаведених приписів законодавства засвідчує, що обов'язок визначення сум відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, а відповідач - підприємство зобов'язане здійснити відшкодування зазначених витрат у розмірах, визначених позивачем.

Підставою для відшкодування підприємством органам Пенсійного фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Розрахунки направлялися відповідачу щомісяця. Зокрема, розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за січень 2022 року направлені рекомендованим листом з повідомленням про вручення, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення та одержання кореспонденції 17.01.2022 уповноваженою особою КНП «Золотопотіцька міська лікарня» (а.с.14, 63).

Суд критично оцінює пояснення представника відповідача, що такі докази не є належними, оскільки відсутній опис вкладення у рекомендований лист, що не дає можливості пересвідчитися, що мова йде про надіслання відповідачу саме розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за січень 2022 року.

Суд зазначає, що положення пункту 6.4 розділу 6 Інструкції №21-1 не встановлюють вимог стосовно способу та порядку надсилання цих розрахунків, але в будь-якому випадку передбачають доведення змісту цих розрахунків до платника податків.

Розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за січень 2022 року належним чином направлений та доставлений (вручений) відповідачу згідно з вимогами пункту 6.4 розділу 6 Інструкції №21-1.

Інструкція №21-1 не конкретизує, у який саме спосіб повинно здійснюватися надсилання вищевказаних розрахунків, а також не встановлює обов'язкових вимог стосовно надсилання цих розрахунків виключно за адресами, зазначеними у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Такий правовий висновок щодо способу надіслання та вручення розрахунків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, висловлений Верховним Судом у постанові від 17.03.2021 у справі № 810/1030/17, в якій суд касаційної інстанції дійшов висновку, що орган Пенсійного фонду виконав свій обов'язок щодо надіслання розрахунків у спосіб направлення розрахунків рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення та перевірка факту отримання таких листів уповноваженими особами підприємства знаходиться за межами компетенції суб'єкта владних повноважень.

Отже, надіслання позивачем розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій підприємству за січень 2022 року засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення не суперечить встановленому законом порядку повідомлення відповідача про розмір зазначених витрат, які підлягають відшкодуванню, не вимагає додатково складення опису вкладення, супровідного листа, не встановлює вимоги щодо детального опису зазначених в реєстрі відправлень документів та сприяє належному виконанню повноважень, наданих цьому органу, стосовно забезпечення відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

При цьому повідомлення про вручення поштового відправлення рекомендованим листом є достатнім доказом на підтвердження надіслання розрахунку на адресу відповідача. За наявності повідомлення про вручення поштового відправлення рекомендованим листом та приєднання до матеріалів справи його копії, надання додаткових доказів, що підтверджують відправлення таких документів, є не обов'язковим.

Також суд враховує інформацію про сплату відповідачем за спірний період витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, а саме сплачено 7514,98 грн, суму коштів за січень-лютий 2022 року по розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів “б” - “з” частини першої статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” по пенсіонерах ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , що свідчить про отримання КНП «Золотопотіцька міська лікарня» відповідних розрахунків, на підставі яких проведене переказ коштів (а.с.13, 94-95).

Щодо надіслання розрахунків фактичних витрат та виплату на доставку пільгових пенсій в подальшому, протягом року, зокрема у спірному періоді протягом лютого-квітня 2022 року, то відповідно до положень пункту 6.4 пункту 6 Інструкції №21-1, обов'язку їх надсилати в органів Пенсійного фонду України немає, бо такі розрахунки надсилаються один раз до 20-го січня поточного року, а потім - лише у випадку новопризначених (перерахованих) пенсій.

У спірному випадку протягом лютого-квітня 2022 року новопризначених пенсій не було стосовно осіб, які працювали б у КНП «Золотопотіцька міська лікарня».

Разом з тим, Головне управління Пенсійного фонду в Тернопільській області і протягом лютого-квітня 2022 року надсилало відповідачу відповідні розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, призначених на пільгових умовах. Такі розрахунки надсилалися простою кореспонденцією, про що свідчать реєстри відправлення простих листів за 11.02.2022, 29.03.2022, 08.04.2022 (а.с.15-18). Суд звертає, що добросовісний платник податків зобов'язаний забезпечити отримання ним кореспонденції за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Також судом наголошується, що неотримання розрахунків органів Управління Пенсійного фонду України фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій з причин, які не залежать від органу Пенсійного фонду України (повернення за закінченням терміну зберігання) не звільняє відповідача від обов'язку на відшкодування таких витрат.

Підприємства зобов'язані в безумовному порядку відшкодувати витрачені органом Пенсійного фонду кошти, спрямовані на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених колишнім працівникам цього підприємства до досягнення ними пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV.

Також суд вважає безпідставними доводи представника відповідача про застосування до спірних правовідносин положень Порядку №937. Суд зауважує, що порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України визначається Інструкцією №21-1. Натомість Порядок № 937 визначає механізм призначення пенсій окремим категоріям працівників, які за результатами атестації робочих місць працюють (працювали) в умовах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах (далі - пільгова пенсія) (пункт 1 Порядку).

Згідно з пунктом 2 Порядку №937 пільгові пенсії можуть призначатися за рахунок коштів підприємств та організацій (крім тих, що фінансуються або дотуються з бюджету) відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" працівникам, що працюють (працювали) на виробництвах, роботах, за професіями і на посадах, не передбачених списками виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 р. N 461 за дотримання певних умов.

Тобто окремим категоріям працівників, залежно від умов праці, за результатами атестації робочих місць може бути призначена пільгова пенсія за рахунок коштів підприємств. Підприємствам та організаціям надано право за рахунок власних коштів встановлювати право на пенсію за віком на пільгових умовах, тобто зі зниженням пенсійного віку працівникам, які працювали (працюють) за професіями (посадами), не передбаченими Списками № 1 і № 2, але умови праці яких за результатами атестації робочих місць визначено як такі, що дають право на пільгову пенсію. У такому випадку рішення щодо проведення атестації робочих місць на відповідних робочих місцях для визначення права на дострокову пенсію за рахунок власних коштів приймає підприємство (організація) самостійно.

Таким чином, наведені положення Порядку №937 не стосуються спірних правовідносин, і будь-якого рішення, передбачено пунктом 6 цього Порядку (а саме рішення про призначення пільгової пенсії управлінням Пенсійного фонду України) та гарантійного листа підприємства або організації про перерахування коштів на рахунок зазначеного управління для покриття витрат, пов'язаних з виплатою пенсій, не вимагається, як помилково вважає представник відповідача.

Виключно положення Інструкції №21-1 передбачають порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.

Суд зазначає, що Верховний Суд у постанові від 05.01.2021 у справі № 640/18421/19 зазначив, що відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. При цьому, до основних завдань, які стоїть перед органами Пенсійного фонду України, відноситься забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплата пенсій. Одним із джерел наповнення бюджету Фонду є надходження від відшкодування фактичних витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Добросовісне виконання суб'єктами господарювання свого обов'язку відповідно до закону брати участь у соціальному захисті громадян України є проявом соціальної відповідальності, який враховує інтереси суспільства та бере на себе певну частину відповідальності за соціальний захист осіб, які його потребують.

Відповідач, заперечуючи проти позову, підшуковує підстави для несплати заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, та не вживає заходів для погашення заборгованості.

Таким чином, оскільки за відповідачем обліковується заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01.01.2022 по 25.04.2022 в сумі 69530,09 грн, щодо якої відповідачем не надано доказів її погашення, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення зазначеної заборгованості належить задовольнити.

Відповідно до вимог статей 244, 246 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати. Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Отже, судовий збір у сумі 2481,00 грн, сплачений за подання даного позову позивачем, на його користь з відповідача не стягується.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області до Комунального некомерційного підприємства «Золотопотіцька міська лікарня» Золотопотіцької селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Золотопотіцька селищна рада про стягнення заборгованості задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального некомерційного підприємства «Золотопотіцька міська лікарня» Золотопотіцької селищної ради на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області заборгованість з відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за період з 01.01.2022 по 25.04.2022 у сумі 69530,09 грн (шістдесят дев'ять тисяч п'ятсот тридцять грн 09 коп).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Позивач: Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (Майдан Волі, 3, місто Тернопіль, 46001, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 14035769).

Відповідач: Комунальне некомерційне підприємство «Золотопотіцька міська лікарня» Золотопотіцької селищної ради (вулиця Лесі Українки, 77, селище міського типу Золотий Потік, Чортківський район, Тернопільська область, 48451, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 02000530).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Золотопотіцька селищна рада (вулиця Данила Галицького, 124, селище міського типу Золотий Потік, Чортківський район, Тернопільська область, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 04392735).

Повний текст рішення складено та підписано 13 липня 2022 року.

Суддя Чепенюк О.В.