Ухвала від 13.07.2022 по справі 480/5863/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

13 липня 2022 року справа № 480/5863/21

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України, Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення Сумського окружного адміністративного суду від 09.08.2021 у справі № 480/5863/21.

Заява мотивована тим, що державним виконавцем відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа, виданого Сумським окружним адміністративним судом від 20.09.2021 у справі № 480/5863/21 про зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня 2021 року, як особі з інвалідністю 3-ї групи внаслідок війни, у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум. Постановою державного виконавця від 22.11.2021 відкито виконавче провадження з примусового виконання вказаного виконавчого листа. Постановою державного виконавця від 14.02.2022 за невиконання рішення суду без поважних причин на Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради накладений штраф в розмірі 5100 грн. В подальшому, за повторне невиконання рішення суду, державним виконавцем накладений штраф на боржника в розмірі 10200 грн. Позивач зазначає, що незважаючи на висновки суду щодо зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену щорічну разову грошову, а також вчинені дії державним виконавцем щодо виконання, рішення суду є невиконаним, а саме грошова допомога не виплачена.

Дослідивши заяву позивача та матеріали справи, суд зазначає наступне.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 09.08.2021 задоволено частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України, Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання дій (бездіяльності) протиправними та зобов'язання вчинити дії. Визнано протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі семи мінімальних пенсій за віком. Зобов'язано Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня 2021 року, як особі з інвалідністю 3 групи внаслідок війни, у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум. В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

09.09.2021 рішення у справі набрало законної сили.

На виконання вказаного рішення, Сумським окружним адміністративним судом був виданий виконавчий лист.

22.11.2021 державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання вказаного виконавчого листа.

Постановою державного виконавця від 14.02.2022 за невиконання рішення суду без поважних причин на Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради накладений штраф в розмірі 5100 грн.

В подальшому, за повторне невиконання рішення суду, державним виконавцем накладений штраф на боржника в розмірі 10200 грн.

Листом від 27.04.2022 Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області повідомило позивача про те, що державним виконавцем направлено повідомлення про притягнення винних осіб до відмовідальності за невиконання судового рішення.

Таким чином, рішення суду, яке набрало законної сили, залишається невиконаним.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Повноваження адміністративних судів, порядок здійснення судочинства в адміністративних судах визначені Кодексом адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України).

Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Так, рішення Сумського окружного адміністративного суду від 09.08.2021, яким було зобов'язано Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня 2021 року, як особі з інвалідністю 3 групи внаслідок війни, у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум, набрало законної сили 09.09.2021.

Разом з тим, вказане рішення суду залишається невиконаним Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради, що підтверджується матеріалами справи, оскільки сума грошової допомоги в розмірі 8306 грн заявнику не виплачена, попри те, що рішенням суду суб'єкта владних повноважень зобов'язано не тільки нарахувати, але й виплатити позивачу грошову допомогу до 5 травня 2021 року, як особі з інвалідністю 3 групи внаслідок війни, у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.

Щодо посилання Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради у листі від 10.12.2021 №Б-2783/12.06-29 на відсутність коштів для виплати вказаної допомоги суд зазначає, що щорічна разова грошова допомога є одним із способів забезпечення державних соціальних стандартів і нормативів, тому держава не може односторонньо відмовитись від взятих на себе зобов'язань, шляхом не виділення на дані цілі бюджетних асигнувань, без внесення відповідних змін до чинного законодавства щодо зміни соціальних стандартів і нормативів.

Згідно із положеннями частини першої та другої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу (ч. 8 ст. 382 КАС України).

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Отже, приписами статей 382, 383 КАС України передбачено декілька видів судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах: зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу та визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.

Суд зауважує, що зазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

Враховуючи, що відповідно до ст. 382 КАС України, судовий контроль встановлюється після ухвалення судового рішення у справі (вживається словосполучення "суд, який ухвалив"), слід дійти висновку, що для встановлення судового контролю повинен видаватись окремий процесуальний документ (ухвала) після ухвалення рішення у справі, якщо воно фактично не виконується, і саме судом, який виніс відповідне рішення.

Вказана позиція узгоджується із правовою позицією Великої палати Верховного Суду, викладеною в ухвалі від 20.06.2018 у справі № 800/592/17, та правовою позицію Верховного Суду, викладеною в постанові від 18.04.2019 по справі № 286/766/17.

Враховуючи факт відсутності в матеріалах справи доказів виконання відповідачем рішення суду, беручи до уваги, що виконання судового рішення є частиною процедури відновлення порушеного права особи в судовому порядку, при цьому обов'язок суду контролювати виконання свого рішення закріплено безпосередньо Конституцією України, суд дійшов висновку про задоволення заяви позивача про встановлення судового контролю та зобов'язати Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради подати звіт про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 09.08.2021 по справі №480/5863/21 протягом тридцяти днів з дня набрання даною ухвалою законної сили.

Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю - задовольнити.

Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради (код ЄДРПОУ 26440890) подати до Сумського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 09.08.2021 по справі №480/5863/21 протягом 30 днів з дня набрання законної сили даною ухвалою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя С.О. Бондар