Рішення від 13.07.2022 по справі 480/406/22

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2022 року Справа № 480/406/22

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/406/22

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління державної податкової служби в Сумській області,

третя особа - ОСОБА_2

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління державної податкової служби в Сумській області, третя особа - ОСОБА_2 , в якій просить:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Державної податкової служби України у Сумській області по відмові у задоволенні заяви ОСОБА_1 від 16.08.2021 року щодо вчинення дій по підготовці та поданню відповідному управлінню (відділенню) Державної казначейської служби України документів, які є підставою для виплати (повернення) ОСОБА_1 як спадкоємцю померлого ОСОБА_3 половини від спадкових коштів у сумі 87616,21 грн. у вигляді переплати по єдиному соціальному внеску для фізичних осіб-підприємців.

2. Зобов'язати Головне управління Державної податкової служби України у Сумській області вчинити дії по підготовці та поданню відповідному управлінню (відділенню) Державної казначейської служби України документів, які є підставою для виплати (повернення) ОСОБА_1 як спадкоємцю померлого ОСОБА_3 половини від спадкових коштів у сумі 87616,21 грн. у вигляді переплати по єдиному соціальному внеску для фізичних осіб-підприємців.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішенням Ковпаківського райсуду м.Суми від 03.08.2020 року у справі №592/47/20 за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області визнано за ними, як за спадкоємцями померлого ОСОБА_3 , право на отримання спадкових коштів у сумі 87616,21 грн. у вигляді переплати по єдиному соціальному внеску для фізичних осіб підприємців. Позовну вимогу про зобов'язання Головне управління Державної податкової служби у Сумській області виплатити позивачам у рівних частинах кожному (по 43808,10 грн.) успадковану суму коштів 87616,21 грн. у вигляді переплати по єдиному соціальному внеску для фізичних осіб-підприємців, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 рішенням суду було залишено без задоволення, адже за висновком суду до компетенції відповідача віднесено лише оформлення розрахункового документу на повернення Коштів та направлення його відповідному управлінню (відділенню) Державної казначейської служби України, яке у своє чергу перераховує кошти

Постановою Сумського апеляційного суду від 05.10.2020 року апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Сумській області на рішення суду першої інстанції у справі №592/47/20 відхилено, а рішення Ковпаківського районного суду м.Суми залишено без змін.

Крім цього, рішенням Ковпаківського районного суду м.Суми від 03.02.2021 року у справі №592/14642/20 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Сумській області про стягнення успадкованої переплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та стягнуто на користь позивачів з Державного бюджету України спадкові кошти у сумі 87616,21 грн. у вигляді переплати по єдиному соціальному внеску для фізичних осіб-підприємців, після смерті померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , в рівних частинах кожному по 43808,10 грн.

Однак, постановою Сумського апеляційного суду у справі №592/14642/20 від 28 квітня 2021 року задоволено апеляційну скаргу Головного управління Державної казначейської служби у Сумській області - скасовано рішення суду першої інстанції, в задоволенні позову відмовлено. Скасовуючи рішення суду першої інстанції, колегія суддів Сумського апеляційного суду послалась на те, що Наказом Міністерства фінансів України від 11 лютого 2019 року за №60 затверджено Порядок інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України. її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені, яким врегульовано відносини між ДПС, територіальними органами ДПС та Казначейством і територіальними органами Казначейства в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені за платежами, контроль за справлянням яких лежить на ДПС.

У відповідності до положень п.п. 1 п. 5 та п. 6 Порядку, повернення Коштів здійснюється у випадках надмірної або помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на відповідний рахунок 3719.

Повернення коштів здійснюється на підставі заяви платника про таке повернення, яка подається до органу доходів і зборів, на рахунок якого сплачено кошти, за формою, визначеною у додатку 1 до цього Порядку.

Тому, суд апеляційної інстанції зробив висновок, що порушені права ОСОБА_1 та ОСОБА_2 як спадкоємців на отримання зайво сплачених спадкодавцем ОСОБА_3 сум єдиного соціального внеску для фізичних осіб підприємців, які є спадковим майном, підлягають захисту шляхом оскарження рішення відповідного територіального органу Державної податкової служби, прийнятого за результатами розгляду поданих ними заяв та зобов'язання його вчинити дії, передбачені Порядком необхідні для повернення територіальним органом Державної казначейської служби України коштів з відповідного рахунку.

16.08.2021 року позивач звернувся на адресу Головного управління Державної податкової служби у Сумській області з письмовою заявою, в якій просив вчинити дії по підготовці та поданню відповідному управлінню (відділенню) Державної казначейської служби України документів, які є підставою для виплати (повернення) йому як спадкоємцю померлого ОСОБА_3 половини спадкових коштів у сумі 87616,21 грн. у вигляді переплати по єдиному соціальному внеску для фізичних осіб-підприємців в його долі, тобто 43808 грн. 10 коп. на реквізити банківського рахунку, які додавались до заяви.

Відповідач листом № 411/С/18-28-24-01-14 від 17.09.2021 року надав відповідь, в якій зазначено, що відповідно до Порядку зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затверджених наказом Мінфіну України від 16.01.2016 року за №6, право на подання заяви про повернення надмірно сплачених коштів у вигляді переплати по єдиному соціальному внеску для фізичних осіб-підприємців мав лише сам платник на підставі особисто ним поданої заяви, а спадкоємець платника права на подання такої заяви не має.

Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, а тому звернувся до суду.

Ухвалою суду від 13.01.2022 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що дійсно, за позивачем у судовому порядку визнавалося право на отримання коштів по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, сплачених ОСОБА_3 , як успадкованих коштів у вигляді переплати.

Статтею 6 Закону № 2464 визначено права та обов'язки платників єдиного внеску.

Згідно з частиною тринадцятою ст. 9 Закону № 2464 суми помилково сплаченого єдиного внеску зараховуються в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску або повертаються платникам у порядку і строки, визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Крім цього, відповідач зауважив, що повернення коштів ЄВ у випадках помилкової або надмірної сплати сум ЄВ на час спірних правовідносин було передбачено Порядком зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 16.01.2016 № 6 (далі - Порядок).

Відповідно п.2 цей Порядок визначає процедуру зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску або повернення платникам, на яких згідно із Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 2464) покладено обов'язок нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску.

Згідно з частиною першою ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є: роботодавці, фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, особи, які беруть добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Отже, ні Законом № 2464, ні Порядком не передбачено повернення єдиного внеску спадкоємцям у разі смерті фізичної особи - підприємця - платника єдиного внеску, оскільки у розумінні Закону № 2464 спадкоємець не є платником і на нього не розповсюджуються права та обов'язки платника.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, у Головного управління ДПС у Сумській області відсутні будь-які правові підстави для вчинення дій по підготовці та поданню відповідному управлінню (відділенню) Державної казначейської служби України документів, які є підставою для виплати (повернення) ОСОБА_1 як спадкоємцю померлого ОСОБА_3 половини від спадкових коштів у сумі 87616,21 грн. у вигляді переплати по єдиному соціальному внеску для фізичних осіб- підприємців. оскільки такі дії будуть прямо суперечити вимогам законодавства.

Крім цього, на даний час процедуру зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску визначає Порядок зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 23.07.2021 № 417 (далі - Порядок № 417), що набрав чинності з 24 грудня 2021 року.

Пунктом 6 Порядку визначено, що повернення коштів здійснюється на підставі заяви платника про таке повернення.

Тобто обов'язковою умовою повернення надміру та/або помилково сплачених сум єдиного внеску є заява платника про таке повернення, що подається до контролюючого органу, на рахунок якого сплачено суми єдиного внеску, у випадках, встановлених п. 5 Порядку (п. 6 Порядку).

У такому випадку Заява подається до податкового органу, на рахунок якого сплачено Кошти, за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку із зазначенням суми та напряму повернення (п.6 Порядку № 417).

Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, у разі смерті фізичної особи - підприємця - платника єдиного внеску його спадкоємець не має права на повернення надміру або помилково сплачених сум єдиного внеску, оскільки у розумінні Закону № 2464 спадкоємець не є платником єдиного внеску і на нього не розповсюджуються права та обов'язки платника, а отже заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Враховуючи зазначене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 29-32).

Дослідивши матеріали адміністративної справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що рішенням Ковпаківського районного суду м.Суми від 03.08.2020 року по справі №592/47/20 визнано за ОСОБА_2 та ОСОБА_1 як за спадкоємцями померлого ОСОБА_3 право на отримання спадкових коштів у сумі 87616,21 грн. у вигляді переплати по єдиному соціальному внеску для фізичних осіб підприємців. Позовні вимоги про зобов'язання Головне управління Державної податкової служби у Сумській області виплатити позивачам у рівних частинах кожному (по 43808,10 грн.) успадковану суму коштів 87616,21 грн. у вигляді переплати по єдиному соціальному внеску для фізичних осіб-підприємців, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 залишено без задоволення (а.с. 6-9).

Постановою Сумського апеляційного суду від 05.10.2020 року апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Сумській області на рішення суду першої інстанції у справі №592/47/20 залишено без задоволення, а рішення Ковпаківського районного м.Суми залишено без змін (а.с. 10-11).

Рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 03.02.2021 року у справі №592/14642/20 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Сумській області про стягнення успадкованої переплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та стягнуто на користь позивачів з Державного бюджету України спадкові кошти у сумі 87616,21 грн. у вигляді переплати по єдиному соціальному внеску для фізичних осіб-підприємців, після смерті померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , в рівних частинах кожному по 43808,10 грн. (а. с. 12-14).

Постановою Сумського апеляційного суду у справі №592/14642/20 від 28.04.2021 року задоволено апеляційну скаргу Головного управління Державної казначейської служби у Сумській області - скасовано рішення суду першої інстанції, в задоволенні позову відмовлено (а. с. 14-18).

16.08.2021 ОСОБА_1 звернувся на адресу Головного управління Державної податкової служби у Сумській області з письмовою заявою, в якій просив вчинити дії по підготовці та поданню відповідному управлінню (відділенню) Державної казначейської служби України документів, які є підставою для виплати (повернення) йому як спадкоємцю померлого ОСОБА_3 половини спадкових коштів у сумі 87616,21 грн. у вигляді переплати по єдиному соціальному внеску для фізичних осіб-підприємців в його долі, тобто 43808 грн. 10 коп. на реквізити банківського рахунку, які додавались до заяви (а. с. 19).

Відповідач листом № 411/С/18-28-24-01-14 від 17.09.2021 року надав відповідь, в якій зазначив, що відповідно до Порядку зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затверджених наказом Мінфіну України від 16.01.2016 року за №6, право на подання заяви про повернення надмірно сплачених коштів у вигляді переплати по єдиному соціальному внеску для фізичних осіб-підприємців мав лише сам платник на підставі особисто ним поданої заяви, а спадкоємець платника права на подання такої заяви не має (а. с. 20).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначаються Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 (далі за текстом - Закон № 2464-VI, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску (частина друга статті 2 Закону № 2464-VI).

Згідно з ч. 13 ст. 9 Закону України № 2464 суми помилково сплаченого єдиного внеску зараховуються в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску або повертаються платникам у порядку і строки, визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Порядок зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів затверджений наказом Міністерства фінансів України від 16.01.2016 №6 (далі - Порядок № 6) (чинний на дату звернення позивача до ГУ ДПС у Сумській області).

Згідно з п. 5 цього Порядку №6 повернення коштів здійснюється у випадках: 1) надмірної або помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на відповідний рахунок 3719; 2) помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на невідповідний рахунок 3719; 3) помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на рахунок з обліку доходів бюджету; 4) помилкової сплати податкових зобов'язань з податків, зборів, штрафних (фінансових) санкцій та пені, передбачених Податковим кодексом України, на рахунок 3719.

Пунктом 6 Порядку №6 встановлено, що повернення коштів здійснюється на підставі заяви платника про таке повернення.

У випадках, передбачених підпунктами 1, 2 та 4 пункту 5 цього Порядку, Заява подається до органу доходів і зборів, на рахунок якого сплачено Кошти, за формою, визначеною у додатку 1 до цього Порядку.

У випадку, передбаченому п. п. 3 п. 5 цього Порядку, заява подається до органу доходів і зборів за місцем обліку помилково сплачених коштів у довільній формі із зазначенням суми та напряму повернення.

Так, з матеріалів справи судом встановлено, що рішенням Ковпаківського районного суду м.Суми від 03.08.2020 року по справі №592/47/20 визнано за ОСОБА_2 та ОСОБА_1 як за спадкоємцями померлого ОСОБА_3 право на отримання спадкових коштів у сумі 87616,21 грн. у вигляді переплати по єдиному соціальному внеску для фізичних осіб підприємців. Позовні вимоги про зобов'язання Головне управління Державної податкової служби у Сумській області виплатити позивачам у рівних частинах кожному (по 43808,10 грн.) успадковану суму коштів 87616,21 грн. у вигляді переплати по єдиному соціальному внеску для фізичних осіб-підприємців, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 залишено без задоволення (а.с. 6-9).

Постановою Сумського апеляційного суду від 05.10.2020 року апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Сумській області на рішення суду першої інстанції у справі №592/47/20 залишено без задоволення, а рішення Ковпаківського районного м.Суми залишено без змін (а.с. 10-11).

Таким чином, рішенням Ковпаківського районного суду м.Суми від 03.08.2020 року по справі №592/47/20 встановлено за ОСОБА_2 та ОСОБА_1 як за спадкоємцями померлого ОСОБА_3 право на отримання спадкових коштів у сумі 87616,21 грн. у вигляді переплати по єдиному соціальному внеску для фізичних осіб підприємців, які у розумінні Порядку №6 є надмірно сплаченою сумою єдиного внеску.

Згідно п.7 Порядку № 6 визначено, що у разі надходження Заяви про повернення Коштів з рахунку 3719 підрозділ органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, у строк не більше ніж десять робочих днів з дати реєстрації Заяви проводить перевірку наданої Платником інформації.

Заява залишається без задоволення у таких випадках: невідповідність Заяви формі, визначеній у додатку 1 до цього Порядку; недостовірність викладеної у Заяві Платника інформації; подання Заяви не за місцем обліку надміру та/або помилково сплачених сум єдиного внеску; наявність у Платника заборгованості зі сплати єдиного внеску та/або фінансових санкцій.

Попри ці обставини, відповідач відмовив у задоволенні заяви позивача про повернення помилково сплачених сум єдиного внеску.

В обґрунтування підстав відмови зазначив, що Законом № 2464 та Порядком №6 не передбачено повернення єдиного внеску спадкоємцям у разі смерті фізичної особи - підприємця - платника єдиного внеску, оскільки у розумінні Закону № 2464 спадкоємець не є платником і на нього не розповсюджуються права та обов'язки платника єдиного внеску.

Досліджуючи зміст листа ГУ ДПС у Сумській області № 411/С/18-28-24-01-14 від 17.09.2021 року суд приходить висновку, що відповідачем не зазначено підстав передбачених п. 7 Порядку № 6 щодо залишення заяви без задоволення, а тому наведена відмова є протиправною.

Крім того, суд зазначає, що 24.12.2021 набрав чинності Порядок зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів затверджений наказом Міністерства фінансів України від 23.07.2021 № 417 (далі - Порядок № 417) (чинний на дату звернення позивача до ГУ ДПС у Сумській області).

Згідно з п. 5 цього Порядку №417 повернення коштів здійснюється у випадках: 1) ) надмірної або помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на належний рахунок 3556; 2) помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій не на належний рахунок 3556; 3) помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на бюджетний рахунок за надходженнями; 4) помилкової сплати податкових зобов'язань з податків, зборів, штрафних (фінансових) санкцій та пені, передбачених Кодексом та іншими законами, на рахунок 3556; 5) виявлення технічної та/або методологічної помилки за сумами, які були зараховані на рахунок 3556 з єдиного рахунку.

Пунктом 6 Порядку №417 встановлено, що повернення коштів здійснюється на підставі заяви платника про таке повернення.

У випадках, передбачених підпунктами 1, 2 та 4 пункту 5 цього Порядку, заява про повернення коштів з рахунків 3556 (далі - Заява) подається до територіального органу ДПС за місцем обліку надміру та/або помилково сплачених коштів, за формою, визначеною у додатку 1 до цього Порядку.

Повернення єдиного внеску у випадку, передбаченому підпунктом 3 пункту 5 цього Порядку, здійснюється відповідно до вимог статті 43 Кодексу.

Заява може бути подана Платником до територіального органу ДПС в електронній формі через електронний кабінет та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації, електронних довірчих послуг та електронного документообігу.

До Заяви Платник обов'язково додає копію розрахункового документа (квитанції, платіжного доручення тощо), що підтверджує сплату коштів на рахунок 3556 (до Заяви в електронній формі - електронну копію зазначеного документа). Копія цього документа завіряється Платником особисто.

Пунктом 7 Порядку №417 визначено, що у разі задоволення Заяви про повернення Коштів з рахунку 3719 підрозділ органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, передає Заяву з відміткою про підтвердження повернення Коштів до підрозділу органу доходів і зборів, відповідального за ведення обліку платежів та складання звітності.

Підрозділ органу доходів і зборів, відповідальний за ведення обліку платежів та складання звітності, у строк не більше ніж три робочих дні з дня отримання Заяви з відміткою про підтвердження повернення Коштів, на підставі даних інформаційної системи готує висновок за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку (далі - Висновок) та два примірники Реєстру висновків про повернення надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску (далі - Реєстр висновків) за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Висновки реєструються в журналі обліку висновків про повернення надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку та протягом одного робочого дня від дати їх реєстрації разом з примірником Реєстру висновків передаються до підрозділу органу доходів і зборів, відповідального за ведення фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку.

Згідно п.8 Порядку №417 передбачено, що на підставі Висновку та у строк не пізніше ніж три робочих дні з дня його реєстрації підрозділ органу доходів і зборів, відповідальний за ведення фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку, нижчого рівня оформлює розрахунковий документ на повернення Коштів з рахунку 3719, на який їх було сплачено, та направляє його відповідному управлінню (відділенню) Державної казначейської служби України у районі, районі у місті, місті обласного, республіканського значення (далі - управління (відділення) Казначейства).

Таким чином, суд приходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління державної податкової служби в Сумській області, третя особа - ОСОБА_2 про визнання протиправною відмову відповідача у задоволенні заяви позивача про повернення йому помилково сплаченого єдиного внеску підлягають задоволенню, а його права слід захистити шляхом зобов'язання відповідача повернути надмірно сплачену суму єдиного внеску за процедурою, установленою чинним законодавством.

Такий висновок відповідає правовій позиції, відображеній у постанові Верховного Суду від 15.08.2018 року у справі № 815/3786/16.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач при зверненні до суду з позовом сплатив судовий збір у сумі 908 грн., які слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління державної податкової служби в Сумській області, третя особа - ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління ДПС у Сумській області у задоволенні заяви ОСОБА_1 про повернення помилково сплаченого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 411/С/18-28-24-01-14 від 17.09.2021 року.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Сумській області повернути ОСОБА_1 надмірно сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі половини суми спадкових коштів 87616,21 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Сумській області (40009, м. Суми, вул. Іллінська, 13 код ЄДРПОУ 43995469) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 908 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Прилипчук