Постанова від 13.06.2022 по справі 308/6573/22

Справа № 308/6573/22

3/308/4189/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2022 року м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Деметрадзе Т.Р., з участю представника Закарпатської митниці Зубенка І.І., розглянувши матеріали справи, які надійшли із Закарпатської митниці Держмитслужби про порушення митних правил відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканець: АДРЕСА_1 ; закордонний паспорт НОМЕР_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_2 , за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

З протоколу про порушення митних правил №2321/30500/21 від 25.12.2021 року вбачається, що 02.08.2021 року в Управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил надійшов лист Державної митної служби України від 02.08.2021 №15/15-03/7.7/3181, яким направлено лист уповноваженого органу Чеської Республіки від 26.07.2021 №39061-2/2021-900000-212/JS, про не підтвердження автентичності 312 декларацій про походження, складених від імені експортера «Autoscout 24 s.r.o.» (Rybna 716/24, Stare Mesto, Praha, CZ) про преференційне походження зазначених у них товарів.

У вказаній відповіді уповноваженого органу Чеської Республіки зазначено, що адвокатське бюро «Mgr. Jiri Kokes and partners» (представник фірми «Autoscout 24 s.r.o.») проінформувало про те, що фірмою «Autoscout 24 s.r.o.» не видавався жодний із рахунків-фактур з декларацією про походження, які перевірялися. Це можливо є багаторазовим шахрайством з метою дискредитації та завдання шкоди фірмі «Autoscout 24 s.r.o.». На підставі вищевказаного факту 30 квітня 2019 року ними була подана скарга про вчинення злочину невідомим порушником. Рахунки-фактури з деклараціями не були оформлені чеською компанією «Autoscout 24 s.r.o.». До листа уповноваженого органу Чеської Республіки доданий список рахунків-фактур з деклараціями про походження, які не видавалися чеською компанією «Autoscout 24 s.r.o.».

На підставі зазначених у листі уповноваженого органу Чеської Республіки рахунків-фактур, підрозділом Закарпатської митниці в період з червня по серпень 2018 року здійснено митне оформлення в режимі випуску у вільний обіг 310 транспортних засобів, які надійшли на адресу українських суб'єктів ЗЕД: ПП "ТЕХАГРОТРАНС" (ЄДРПОУ 40427114) та ПП "ГРАНД АВТО" (ЄДРПОУ 41202228), та в січні 2020 року 2 транспортних засоби на адресу ТОВ «СТ-Авто-Груп» (ЄДРПОУ 41024693). Всього 312 рахунків.

Серед наданих чеською компанією «Autoscout 24 s.r.o.». номерів рахунків-фактур з деклараціями про походження, зазначений Рахунок-фактура від 22.08.2018 № 180822.1-ASC/TAT (позиція у списку - 265).

Проведеною перевіркою по зазначеному факту, в тому числі з використанням баз даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ встановлено, що згідно Рахунку-фактури від 22.08.2018 № 180822.1-ASC/TAT чеською компанією «Autoscout 24 s.r.o.» проданий вантажний автомобіль масою до 5 тонн, фургон, колісний, самохідний, бувший у використанні, марки Renault, модель Trafic, 2015 р.в., номер шасі НОМЕР_3 українському приватному підприємству "ТЕХАГРОТРАНС" (ЄДРПОУ 40427114).

Згідно наявної в базах даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ інформації (Довіренність від 22.08.2018 № D1534876029, електронний документ контролю доставки: МД ІМ40ЕЕ від 21.08.2018 №UA305000/2018/918139), 22.08.2018 року через пункт пропуску «Шегині - Медика» митного поста «Мостиська» Львівської митниці ДФС водієм ОСОБА_2 (паспорт НОМЕР_1 ), на митну територію України в митному режимі «імпорт» був переміщений товар: «вантажний автомобіль масою до 5 тонн, фургон, колісний, самохідний, бувший у використанні, марки Renault, модель Trafic, 2015 р.в., номер шасі НОМЕР_3 ».

До митного контролю водієм ОСОБА_2 було подано товаросупровідні документи, а саме: Рахунок-фактура від 22.08.2018 № 180822.1-ASC/TAT, на якому знаходиться декларація про походження на товар, CMR б/н від 14.08.2018, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 від 26.04.2018. Довіреність від 22.08.2018 № D1534876029 якою фірма «Autoscout 24 s.r.o.» уповноважує водія ОСОБА_1 транспортувати вищевказаний транспортний засіб, здійснювати митне оформлення та надавати відповідні документи.

Після проведення митних формальностей вказаний транспортний засіб був пропущений на митну територію України та направлений для завершення митного оформлення на митний пост «Мукачево» Закарпатської митниці ДФС. 23.08.2018 року на митному посту «Мукачево» Закарпатської митниці ДФС, до митного контролю та оформлення шляхом електронного декларування була подана митна декларація ІМ40ДЕ №UA305200/2018/023703 та товаросупровідні документи.

Відповідно до Рахунку-фактури від 22.08.2018 №180822.1-ASC/TAT вартість вказаного транспортного засобу - 5 900,00 Євро, що за курсом НБУ станом на день переміщення на митну територію України (22.08.2018) становило 171149,62 грн.

На митному посту «Мукачево» на підставі поданих документів була оформлена митна декларація ІМ40ДЕ № UA305200/2018/023703, скорегована митна вартість та «вантажний автомобіль масою до 5 тонн, фургон, колісний, самохідний, бувший у використанні, марки Renault, модель Trafic, 2015 р.в., номер шасі НОМЕР_3 » випущений у вільний обіг, зі сплатою необхідних митних платежів. При цьому на підставі декларації про походження, яка знаходилася на Рахунку-фактурі від 22.08.2018 № 180822.1-ASC/TAT, була застосована пільгова ставка (преференція походження) ввізного митна - 6,3% (повна ставка ввізного мита - 10%).

На неодноразові виклики в митницю для з'ясування всіх обставин громадянин України ОСОБА_1 не прибув, про причини неявки не повідомив.

Таким чином, громадянином України ОСОБА_2 переміщено через митний кордон України товар - вантажний автомобіль масою до 5 тонн, фургон, колісний, самохідний, бувший у використанні, марки Renault, модель Trafic, 2015 р.в., номер шасі НОМЕР_3 », з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для його переміщення та митного оформлення підробленого документа Рахунку-фактури від 22.08.2018 № 180822.1-ASC/TAT, на якому знаходиться декларація про походження на товар, та такого що містить неправдиві дані щодо преференційного походження товару.

Діяння ОСОБА_1 кваліфіковане посадовою особою органу доходів і зборів за ознаками складу порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.

Постановою судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 23.02.2022 року матеріали справи про порушення митних правил №308/462/22 за протоколом про порушення митних правил №2321/30500/21 від 25.12.2021 року відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 483 МК України, направлено Мукачівському районному управлінню поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області, як такі, що мають ознаки кримінального правопорушення

27.03.2022 року начальником сектору дізнання Мукачівського районного управління поліції ГУНП в Закарпатській області Лепетко Я.Л. було винесено постанову, згідно якої кримінальне провадження внесене до ЄРДР за №12022078040000277 від 23 березня 2022 року, закрито на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України, у зв'язку з відсутністю у діях ОСОБА_1 ознак кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України та матеріали кримінального провадження направлено до Закарпатської митниці ДМС України, для вирішення питання про притягнення до відповідальності за порушення митних правил ОСОБА_1 , після чого справу про адміністративне правопорушення повторно було направлено до суду.

31.05.2022 року зазначені матеріали повернулися до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області для розгляду.

Представник Закарпатської митниці Держмитслужби в судовому засіданні підтримав обставини, викладені в протоколі про порушення митних правил, надав пояснення аналогічні викладеним у ньому.

ОСОБА_1 не скористався своїм правом на участь у судовому засіданні та будь-яких пояснень не надав, клопотань про відкладення розгляду справи чи додаткових пояснень не надходило.

Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці Держмитслужби, дослідивши матеріали справи про порушення митних правил, суд приходить до наступного висновку.

Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Судом встановлено, що постановою начальника сектору дізнання Мукачівського районного управління поліції ГУНП в Закарпатській області Лепетко Я.Л. кримінальне провадження внесене до ЄРДР за №12022078040000277 від 23 березня 2022 року, закрито на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України, у зв'язку з відсутністю у діях ОСОБА_1 ознак кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України.

У відповідності до ч. 1 та ч. 3 ст. 467 МК України якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексу розглядаються органами доходів і зборів або судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення. Строк накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил зупиняється на час розгляду таких справ судом.

У разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях правопорушника ознак порушення митних правил, адміністративні стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження, але не пізніше ніж через два роки з дня вчинення правопорушення.

Згідно з п. 7 ст. 247 КУпАП, провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків накладення адміністративного стягнення.

Враховуючи, що кримінальне провадження було закрито, але в діях особи, що притягається до адміністративної відповідальності наявні ознаки порушення митних правил за подією, що відбулася 22.08.2018 року, суд приходить до висновку, що накладення адміністративного стягнення є неможливим у зв'язку зі спливом загального дворічного строку давності притягнення до адміністративної відповідальності.

Приймаючи до уваги конкретні обставини справи, приходжу до висновку, що провадження по справі підлягає закриттю в зв'язку зі спливом строку притягнення до адміністративної відповідальності на підставі п. 7 ст. 247 КпАП України.

Керуючись ст.ст. 370, 483, 467, 519, 520, 527-529 МК України, ст.ст. 247, 283, 287-290 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про порушення митних правил відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 483 МК України, закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку зі спливом строку накладення адміністративного стягнення, передбаченого ст. 467 МК України.

На постанову про адміністративне правопорушення може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Т.Р. Деметрадзе