Справа № 307/2144/22 Провадження № 3/307/917/22
13 липня 2022 року м. Тячів
Суддя Тячівського районного суду Закарпатської області Бобрушко В.І. розглянувши справу про адміністративне правопорушення, вчинене:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканцем АДРЕСА_1 , України, громадянином України, патрульним відділення інспекторів прикордонної служби «Солотвино» (тип Б) відділу прикордонної служби «Тячів» (тип Б),
передбачене ст. 172-20 ч.2 Кодексу України про адміністративне правопорушення,
Згідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 23 червня 2022 року за №23, ОСОБА_1 , будучи патрульним відділення інспекторів прикордонної служби «Солотвино» (тип Б) відділу прикордонної служби «Тячів» (тип Б), 16 червня 2022 року, під час контрольного шикування, появився на території військової частини відділення інспекторів прикордонної служби «Солотвино» (тип Б) відділу прикордонної служби «Тячів» в наркотичному сп'яніння, у зв'язку з чим в його діях вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-20 ч.2 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину визнав.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Частина 2 ст.172-20 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів.
Відповідно до вимог ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Цим вимогам закону протокол про адміністративне правопорушення від 23 червня 2022 року за №23 в даній справі не відповідає.
Зокрема, в протоколі про адміністративне правопорушення суть адміністративного правопорушення не відповідає кваліфікації адміністративного правопорушення, оскільки за ч.2 ст.172-20 КУпАП несуть адміністративну відповідальність начальники (командири) та інші керівники за участь у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів.
При цьому, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є патрульним відділення інспекторів прикордонної служби «Солотвино» (тип Б) відділу прикордонної служби «Тячів» (тип Б) та він не є начальником (командиром) чи іншим керівником.
Також, суд зазначає, що вчинення дій, передбачених ч.1 або ч.2 ст.172-20 КУпАП в умовах особливого періоду є необхідною умовою кваліфікації дій особи за ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Відповідно до змісту статті 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно пункту 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року за №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» визнано правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному органу для належного оформлення.
Враховуючи наведене, вважаю,що дану справу слід повернути для належного оформлення.
Тому, керуючись ст.ст. 256, 278 КУпАП,
Справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 172-20 ч.2 КУпАП повернути до Закарпатської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Тячівського
районного суду : В.І. Бобрушко